Jump to content

Συμβουλές για το πώς να επιλέξουμε ένα καλό δίσκο


peris

Recommended Posts

3 minutes ago, kadmos said:

Ευχαριστούμε @peris. Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!:thumbsu:

Να είσαι καλά. Ίσως μπορούμε να βάλουμε και διάφορες φωτογραφίες μας ως παραδείγματα για να κάνουμε μια όμορφη κουβέντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος peris έγραψε:

Να είσαι καλά. Ίσως μπορούμε να βάλουμε και διάφορες φωτογραφίες μας ως παραδείγματα για να κάνουμε μια όμορφη κουβέντα.

Ευχαριστουμε πολυ!!

Μπορουμε να βαλουμε και γενικα φωτος απο τους δισκους μας ή δισκους που εχουν περασει απο τα χερια μας και να γραψουμε τις εντυπωσεις μας!!

Ειτε ειναι αρτιοι μορφολογικα και υγιεις ειτε οχι!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stathis spithas said:

Ευχαριστουμε πολυ!!

Μπορουμε να βαλουμε και γενικα φωτος απο τους δισκους μας ή δισκους που εχουν περασει απο τα χερια μας και να γραψουμε τις εντυπωσεις μας!!

Ναι μπορούμε να βάλουμε δικές μας φωτογραφίες και να προσπαθήσουμε να αναλύσουμε το ψάρι. Βέβαια αυτό θα γίνει με μια μικρή επιφύλαξη πάντα γιατί θα είναι απλά μια φωτογραφία και όχι ένα ζωντανό παράδειγμα.

Έγινε επεξεργασία - peris
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό είναι ένα δικό μου αρκετά παλιό ψάρι για αυτό δεν είναι καλή και η φωτογραφία.Μπορούμε όμως να δούμε το άσχημο μέτωπο που έχει αλλά και το μεγάλο μάτι σε σχέση με το σώμα του.Είναι ένα ψάρι 13-14 εκατοστά

Χωρίς τίτλο.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στη πρώτη φωτογραφία ο αγαπημένος μου δίσκος με καταγωγή από Ισραήλ!

Στη δεύτερη αριστερά επάνω ένα ψάρι με pepering , ενώ στην μέση ο μετέπειτα Α , ένα καθόλα αξιόλογο και ζωηρό ψάρι, αλλά με πρόβλημα στο μέτωπο σαν να είχε τρακάρει με μπάρα...

Συγνώμη για τις φωτογραφίες είναι από κινητό πριν  αρκετά χρόνια...

gallery_491_222_959980.gif

DSC00182.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, south said:

Στη πρώτη φωτογραφία ο αγαπημένος μου δίσκος με καταγωγή από Ισραήλ!

Στη δεύτερη αριστερά επάνω ένα ψάρι με pepering , ενώ στην μέση ο μετέπειτα Α , ένα καθόλα αξιόλογο και ζωηρό ψάρι, αλλά με πρόβλημα στο μέτωπο σαν να είχε τρακάρει με μπάρα...

Συγνώμη για τις φωτογραφίες είναι από κινητό πριν  αρκετά χρόνια...

gallery_491_222_959980.gif

DSC00182.jpg

Πραγματικά αξιόλογο ψάρι στην πρώτη φωτογραφία και αρκετά κοντά στο άγριο tefe green!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε ολους όσους αναπτύξετε σωστα αυτο το θεμα και καλο θα ειναι να ολοκληρωθεί το φωτογραφικό υλικο με το τι πρεπει να προσέχουμε κατα την αγορα και ισως και τις ασθένειες σε καποιο παρόμοιο θεμα αν οχι εδω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα δικο μου παλιοτερο ψαρι...

post-49400-0-34375300-1459942002.jpeg.35dab130c04929aec7af046c1f2a162e.jpeg

Στην φωτο ειναι περιπου 5 χρονων..

Παρολο τις κακες συνθηκες που εζησε για καποιο διαστημα(πραγμα που φαινεται και απο το διογκωμενο ματι)καταφερε και εφτασε στους 17+ ποντους..

Κατι αλλο επισης που ειναι εμφανες στο συγκεκριμενο ψαρι ειναι οι αυξητικες αλλα και οι χρωστικες ορμονες που εχει "φαει" το ψαρι..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Παντως νομιζω οτι υπαρχουν και πολλες δυσμορφιες στα ψαρια οταν ειναι μωρα που δεν μπορεις να τις ταυτοποιησεις αν δεν εχεις γνωση των ψαριων...

Συνηθως αυτες ειναι μικρα ή μεγαλα αναλογικα πτερυγια..

Πιο σπανια..

Διογκωμενα χειλια..

Μικροτερα αναλογικα ματια και βραχιακα καλυματα...

Επισης η πορεια του ψαριου ακομα και αν ειναι σχεδον τελειο σχηματικα θελει καποια εμπειρια για μπορεσει καποιος να καταλαβει που θα καταληξει...

Ελαχιστα ψαρια(κατα την γνωμη μου παντα) μας αφηνουν εκπληκτους με την εξελιξη τους γιατι συνηθως τα καλυτερα ψαρια φαινονται απο μωρα..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis spithas said:

Παντως νομιζω οτι υπαρχουν και πολλες δυσμορφιες στα ψαρια οταν ειναι μωρα που δεν μπορεις να τις ταυτοποιησεις αν δεν εχεις γνωση των ψαριων...

Συνηθως αυτες ειναι μικρα ή μεγαλα αναλογικα πτερυγια..

Πιο σπανια..

Διογκωμενα χειλια..

Μικροτερα αναλογικα ματια και βραχιακα καλυματα...

Επισης η πορεια του ψαριου ακομα και αν ειναι σχεδον τελειο σχηματικα θελει καποια εμπειρια για μπορεσει καποιος να καταλαβει που θα καταληξει...

Ελαχιστα ψαρια(κατα την γνωμη μου παντα) μας αφηνουν εκπληκτους με την εξελιξη τους γιατι συνηθως τα καλυτερα ψαρια φαινονται απο μωρα..

 

Tα καλύτερα ψάρια δεν φαίνονται απο μώρα,πολλά ψάρια μεγαλώνουν γρήγορα αλλά μπορεί να εμφανίσουν double chin επειδή ακριβώς τρώνε τον αμπακο και υπάρχει forced growth,ψάρια που τρώνε λιγότερο έχουν πιο ομοιόμορφη ανάπτυξη και γίνονται πιο στρογγυλά αλλά δεν έιναι τα μεγαλύτερα της γέννας.

.Το κοντό βραγχιακό κάλυμμα είναι κάτι που δεν φαίνεται εύκολα όταν το ψάρι είναι μικρό και αν κάνεις μια βόλτα στα μαγαζία θα δείς οτι ψάρια με αυτό το πρόβλημα πωλούνται σε κανονικές τιμές και όχι ως assorted όπως θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Tα καλύτερα ψάρια δεν φαίνονται απο μώρα,πολλά ψάρια μεγαλώνουν γρήγορα αλλά μπορεί να εμφανίσουν double chin επειδή ακριβώς τρώνε τον αμπακο και υπάρχει forced growth,ψάρια που τρώνε λιγότερο έχουν πιο ομοιόμορφη ανάπτυξη και γίνονται πιο στρογγυλά αλλά δεν έιναι τα μεγαλύτερα της γέννας.

.Το κοντό βραγχιακό κάλυμμα είναι κάτι που δεν φαίνεται εύκολα όταν το ψάρι είναι μικρό και αν κάνεις μια βόλτα στα μαγαζία θα δείς οτι ψάρια με αυτό το πρόβλημα πωλούνται σε κανονικές τιμές και όχι ως assorted όπως θα έπρεπε.

Ειπαμε συνηθως!;)

Το μεγαλυτερο ποσοστο σε ολα τα ζωντανα του πλανητη και οχι μονο στα ψαρια λειτουργει ετσι..

Τα μεγαλυτερα απο 1-2-3 εως και 10 ψαρια που ακομα και μεταξυ τους εχουν διαφορες θα φανε περισοτερο και θα αναπτυχθουν καλυτερα απο με αναπτυξη  εμφανη απο τις πρωτες μερες!!

Αυτη η ραγδαια αναπτυξη που αναφερεσαι συμβαινει συνηθως στα ψαρια της "δευτερης σειρας" (συνηθως!!)οταν τα μεγαλυτερα κανουν το πρωτο μικρο"off"  στην αναπτυξη τους ή μετα τον τεταρτο -πεμπτο μηνα...

Για να μπορεσουν ομως να εχουν αυτο το μπουσταρισμα οι συνθηκες που θα μεγαλωνουν θα πρεπει να ειναι σχεδον τελειες και εγω προσωπικα ξερω μονο 3-4 ατομα στην Ελλαδα που μπορουν να το καταφερουν αυτο(εισαι μεσα σε αυτα;):shifty:...

Στα ψαρια που τρωνε λιγοτερο με μικροτερη αναπτυξη και με καλυτερο σχηματισμο μαλλον θα πρεπει να ψαξουμε κατα ποσο τα αιματα των προγονων τα εχουν επηρεασει(μαλλον μιλας για ψαρια με μητερα ή πατερα συγκεκριμενου εκτροφεα που συμπεριφερονται στην αναπτυξη με αυτον τον τροπο!)...

Το βραχιακο καλυμμα ενα εμπειρο ματι μπορει να το ξεχωρισει απο πρωτους1-2 μηνες που τα ψαρια αρχιζουν να ξεπερναν τα τρια εκατοστα..

Τα ψαρια που ειναι στα καταστηματα ειναι πανω απο τριων μηνων συνηθως( μην πω πανω απο πεντε με μειωμενη αναπτυξη) οποτε ειναι φυσιολογικο να ειναι πιο εμφανες...

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω κανέναν, δεν ασχολούμαι με αναπαραγωγές και δεν νομίζω να έχουμε συναντηθεί και ποτέ οπότε δεν είμαι μέσα σε αυτούς που λες :bigemo_harabe_net-61:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φοβερό θέμα,Μπράβο Πέρι,

 

Επίσης θα ήθελα να σταθώ στο γενικά όσοι θέλουν να αγοράσουν να ''ψαχτόύν΄΄  πριν αγοράσουν

το πιο ακριβό δεν είναι απαραίτητα και το καλύτερο

όλοι οι υποψήφιοι δισκάδες αρχίζουν με βάση τα χρήματα,,αααα αυτό ειναι ακριβό άρα καλό!

Εχω αγοράσει σουπερ μωρα απο χομπίστα  με δεκα ευρώ το ένα και εχω πάρει κ μαπα  απο αλυσίδα πετ σοπ!

Επίσης οσοι είναι αρχάριοι καλο ειναι να προτιμούν τα καταβάση  ενυδρειακά καταστήματα που έχουν μεγάλη ποικιλία και φερνουν πολλά ψαρακια...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος thanos459 έγραψε:

φοβερό θέμα,Μπράβο Πέρι,

 

Επίσης θα ήθελα να σταθώ στο γενικά όσοι θέλουν να αγοράσουν να ''ψαχτόύν΄΄  πριν αγοράσουν

το πιο ακριβό δεν είναι απαραίτητα και το καλύτερο

όλοι οι υποψήφιοι δισκάδες αρχίζουν με βάση τα χρήματα,,αααα αυτό ειναι ακριβό άρα καλό!

Εχω αγοράσει σουπερ μωρα απο χομπίστα  με δεκα ευρώ το ένα και εχω πάρει κ μαπα  απο αλυσίδα πετ σοπ!

Επίσης οσοι είναι αρχάριοι καλο ειναι να προτιμούν τα καταβάση  ενυδρειακά καταστήματα που έχουν μεγάλη ποικιλία και φερνουν πολλά ψαρακια...

 

 

Πού είσαι ρε Θάνο χαμένος????

Σε έχει φάει το πν και εσένα?

Link to comment
Share on other sites

Μου "πούλαγε" υφάκι και... τον έστειλα εκδρομή, στον Περσικό.-  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος diskus fan έγραψε:

Μου "πούλαγε" υφάκι και... τον έστειλα εκδρομή, στον Περσικό.-  :hehe

Χαχαχαχα αποκλείεται ο Θάνος υφακι το καλύτερο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο παιδί; Για σένα μπορεί... μάλλον σε έχει "ψήσει".  :hehe

Έχεις προσέξει όμως που όταν γίνει καμιά ζημιά και τρέχουν οι δημοσιογράφοι, να λένε οι γείτονες... "μα ΔΕΝ είναι δυνατόν, αυτό ήταν το καλύτερο παιδί".-   :crazyyyy:

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Το καλύτερο παιδί; Για σένα μπορεί... μάλλον σε έχει "ψήσει".  :hehe

Έχεις προσέξει όμως που όταν γίνει καμιά ζημιά και τρέχουν οι δημοσιογράφοι, να λένε οι γείτονες... "μα ΔΕΝ είναι δυνατόν, αυτό ήταν το καλύτερο παιδί".-   :crazyyyy:

Χαχαχαχα όντων έχεις πολύ δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περιμένεις από τον  Νίκο καλή κουβέντα;Εννοείται πως οχι.

Όντως με έφαγε η δουλειά παίδες.Η δουλειά και ο μικρός μου μπόμπιρας.Να είμαστε καλά όσο μπορούμε θα μπαίνουμε να τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος thanos459 έγραψε:

Περιμένεις από τον  Νίκο καλή κουβέντα;Εννοείται πως οχι.

Όντως με έφαγε η δουλειά παίδες.Η δουλειά και ο μικρός μου μπόμπιρας.Να είμαστε καλά όσο μπορούμε θα μπαίνουμε να τα λέμε.

Ακόμα στον στόλο είσαι φίλος?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2017 at 2:50 ΠΜ, το μέλος thanos459 έγραψε:

Περιμένεις από τον  Νίκο καλή κουβέντα;Εννοείται πως οχι.

Όντως με έφαγε η δουλειά παίδες.Η δουλειά και ο μικρός μου μπόμπιρας.Να είμαστε καλά όσο μπορούμε θα μπαίνουμε να τα λέμε.

 

Άμα  σου λείπει η κουβέντα και θέλεις να τα λες... να πηγαίνεις στο καφενείο.- :dfan:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...