Jump to content

αεραντλια σε ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα παιδια,θα ηθελα να ρωτησω ποσο σημαντικη ειναι μια αεραντλια σε ενα ενυδρειο κ ποια κατα την γνωμη σας ειναι η καλυτερη (θορυβου,οικονομιας ρευματος κ.α)ωστε να τοποθετηθει στο ενυδρειο.

εχω μια αεροκουρτινα (1m) κ μια αεροπετρα (10cm)

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει ανατάραξη της επιφανείας από το φίλτρο (τις περισσότερες φορές)  είμαστε καλυμμένοι και δεν χρειάζεται μόνιμη χρήση αεραντλίας.

Πολλές φορές όμως σε περιπτώσεις αυξημένων θερμοκρασιών, θεραπείας, αυξημένης συγκέντρωσης co2 (αφορά φυτεμένα ενυδρεία με φιάλη co2), η χρήση της είναι σωτήρια.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω αρκετα δυνατη διαταραξη απο το φιλτρο(heim 2078) καθως την εξοδο του νερου την εχω  ενα  εκατοστο πανω απο την επιφανεια του ενυδρειου.

το ενυδρειο ειναι αφρικανικο (αρα φυτα δεν εχω καθολου μεσα).

κατα την γνωμη σου δεν ειναι τοσο σημαντικη η αεραντλια στο ενυδρειο μου?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος george78 έγραψε:

εχω αρκετα δυνατη διαταραξη απο το φιλτρο(heim 2078) καθως την εξοδο του νερου την εχω  ενα  εκατοστο πανω απο την επιφανεια του ενυδρειου.

το ενυδρειο ειναι αφρικανικο (αρα φυτα δεν εχω καθολου μεσα).

κατα την γνωμη σου δεν ειναι τοσο σημαντικη η αεραντλια στο ενυδρειο μου?

Αν η ανατάραξη επιφάνειας είναι επαρκής (όπως φαίνεται απο τα λεγόμενά σου), η αεραντλία δεν χρειάζεται να λειτουργεί μόνιμα. 

Link to comment
Share on other sites

ναι σκεψου οτι καθομαι 5 μετρα αποσταση απο το ενυδρειο και με κλειστο καπακι ο ηχος της αναταραξης ακουγετε αρκετα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος george78 έγραψε:

εχω αρκετα δυνατη διαταραξη απο το φιλτρο(heim 2078) καθως την εξοδο του νερου την εχω  ενα  εκατοστο πανω απο την επιφανεια του ενυδρειου.

το ενυδρειο ειναι αφρικανικο (αρα φυτα δεν εχω καθολου μεσα).

κατα την γνωμη σου δεν ειναι τοσο σημαντικη η αεραντλια στο ενυδρειο μου?

Δεν θα τη χρησιμοποιούσα μόνιμα, αλλά είναι ένα καλό εργαλείο σε περίπτωση ανάγκης.:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα την θεωρω αναγκαια μονο σε ειδικες περιπτωσεις. Πχ το καλοκαιρι λογω υψηλων θερμοκρασιων που μειωνεται η συγκεντρωση οξυγωνου, αν σταματησει να δουλευει το φιλτρο παλι για καλυτερη οξυγωνωση, αν χρησιμοποιουμε φαρμακα η εχουμε αυγα και δεν πρεπει να ποιασουν μυκητες. Αν το φιλτρο σου εχει επαρκη αναταραξη ειναι περιττη η χρηση της νομιζω, δεν ειναι ομως τελειως αχρηστη ως συσκευη..

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν θα τη χρησιμοποιούσα μόνιμα, αλλά είναι ένα καλό εργαλείο σε περίπτωση ανάγκης.:)

 

οταν λες "σε περιπτωση αναγκης"?

 

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει αυτες τις δυο. προτεινετε καποια ?

1)SCHEGO 739  

2)Tetratec aps 400

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος george78 έγραψε:

 

οταν λες "σε περιπτωση αναγκης"?

 

Στο πρώτο ποστ που σου έγραψα, σου αναφέρω πιθανές περιπτώσεις για χρήση της αερσντλίας.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Στο πρώτο ποστ που σου έγραψα, σου αναφέρω πιθανές περιπτώσεις για χρήση της αερσντλίας.:)

ναι πραγματι,τωρα το παρατηρησα.

ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...