Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:325

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): 12 λιτρα, υαλοβαμβακας, μακαρονι, βαμβακι, σφουγγαρι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1,5 χρονος

- Ψάρια (είδη και αριθμός): platy (12-13), αρλεκινοι (2), congo tetra (4), guppy (2)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): μικρες ποσοτητες απο διαφορετικες τροφες 2 φορες την ημερα, αλλαγες νερου 1 φορα την βδομαδα (20%), αλλαγη νερου απο κουβα με seachem prime μεσα οταν φτασει σε θερμοκρασια δωματιου η θερμοκρασια του νερου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8

- KH: 11

- GH: 20

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0 (;)

- Θερμοκρασία: 25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Platy

- Ιστορικό Ψαριού: Επηρρεαζονται παραπανω απο ενα, απο διαφορετικες ημερομηνιες αγορας και προσθηκης στο ενυδρειο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Κανονικη ορεξη, κανονικος χρωματισμος, κανονικο χρωμα περιττωματων, γρηγορη αναπνοη και μειωμενη κινητικοτητα ορισμενων. Ολα τους παρουσιαζουν εντονο ξυσιμο πανω σε φυτα κυριως την περιοχη των βραγχιων

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Υποψιαζομαι gill flukes

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: api aquarium salt

-Δοσολογία: μια κουταλα της σουπας για 40 λιτρα

-Χρόνος Χρήσης: 2 ημερες

-Αναλυτική περιγραφή: Ξεκινησα παραλληλα και θεραπεια με sera costapur αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση η αλλαγη στην συμπεριφορα.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

. 89469fb73f1b438d381a510eb1a13a73.jpgda14a18e582554f4b99a340bbd3619b7.jpgc3928d673a412c8391fc57d65647860a.jpgstyle="background-color:#ffffff;color:#353c41;font-size:14px;"> ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: 
Γενικα παρατηρω πως το προβλημα εγινε πολυ χειροτερο απο την στιγμη που ανακατευτηκε ο βυθος λογω μεταφορας απο το παλιο ενυδρειο στο καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Και το ανακατεμα του βυθου και η χρηση του αλατιου δικαιολογουν τυχων ξυσιματα των ψαριων!!

Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου πανω απο 50% και περιμενε 3-4 μερες...

Αν εβαλες το αλατι προσφατα ξεκινα με μικρες αλλαγες καθημερινες γυρω στο 10-20 % καθε μερα και μετα απο καμμια βδομαδα κανε την μεγαλη..

Εγω αυτο θα εκανα αρχικα και μετα αν εξακολουθουσαν να υπαρχουν τετοια συμπτωματα θα πηγαινα σε θεραπεια..

Συνηθως οι δακτυλογυροι δημιουργουν λογο τις ταλαιπωριας που υποβαλλουν τα ψαρια δημιουργουν και αλλα θεματα (εντερικα) που εσυ δεν τα εχεις στο ενυδρειο σου οπως λες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stathis spithas said:

Και το ανακατεμα του βυθου και η χρηση του αλατιου δικαιολογουν τυχων ξυσιματα των ψαριων!!

Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου πανω απο 50% και περιμενε 3-4 μερες...

Αν εβαλες το αλατι προσφατα ξεκινα με μικρες αλλαγες καθημερινες γυρω στο 10-20 % καθε μερα και μετα απο καμμια βδομαδα κανε την μεγαλη..

Εγω αυτο θα εκανα αρχικα και μετα αν εξακολουθουσαν να υπαρχουν τετοια συμπτωματα θα πηγαινα σε θεραπεια..

Συνηθως οι δακτυλογυροι δημιουργουν λογο τις ταλαιπωριας που υποβαλλουν τα ψαρια δημιουργουν και αλλα θεματα (εντερικα) που εσυ δεν τα εχεις στο ενυδρειο σου οπως λες...

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.

Το ξυσιμο εχει μια εβδομαδα που συμβαινει και το αλατι το χορηγησα προχθες. Απο την στιγμη που το εβαλα ηρεμησαν καπως και τρεφονται καλυτερα απο οσο καταλαβαινω.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η διαρκεια (ποσες μερες δηλαδη ξυνονται) και ποσο αμεσα απλα και μονο απο μια μικρη αναταραχη στον βυθο, παρ'ολο που καθε βδομαδα με την αλλαγη νερου τον καθαριζω και αυτον κι ολας.

Απο την αλλη η περιοχη των βραγχιων που ειναι καπως κοκκινη στα μπλε platy ειναι φυσιολογικη; 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι φυσιολογικο και ισως ειναι μια ενδειξη οτι μπορει να ανεβηκε η αμμωνια σου..

Δεν εχει τοσο σημασια ο καθαρος βυθος αλλα ο βυθος σε αναμπουμπουλα μπορει να απελευθερωσει επικινδυνα αερια για τα ψαρια..

Γιαυτο και βλεπεις να επιμενω στις αλλαγες νερου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι της δευτερης φωτογραφιας εξακολουθει να ειναι ετσι;

Στα αλλα δεν βλεπω κατι.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sturm said:

Το ψαρακι της δευτερης φωτογραφιας εξακολουθει να ειναι ετσι;

Στα αλλα δεν βλεπω κατι.

Ναι συνεχιζει... :( 
Τα αλλα ανα διαστηματα κλεινουν τα πτερυγια τους και μετα αρχιζουν και ξυνονται. Μετα τους περναει και συμπεριφερονται κανονικα, μετα παλι τα ιδια κοκ...

24 minutes ago, stathis spithas said:

Οχι δεν ειναι φυσιολογικο και ισως ειναι μια ενδειξη οτι μπορει να ανεβηκε η αμμωνια σου..

Δεν εχει τοσο σημασια ο καθαρος βυθος αλλα ο βυθος σε αναμπουμπουλα μπορει να απελευθερωσει επικινδυνα αερια για τα ψαρια..

Γιαυτο και βλεπεις να επιμενω στις αλλαγες νερου..

Μετραω NH3 NH4 με υγρα τεστ της σερα πρωι βραδυ και δεν βλεπω καποια ανοδο στην αμμωνια. Δεν θελω να επεμβω (εχθες εβαλα ριζα, παρα προχθες στερεωνα φυτα) αλλο μεχρι και σημερα να δω πως θα πανε γιατι ισως τα αγχωνω παραπανω. Η προγραμματισμενη αλλαγη νερου ειναι αυριο. Μεχρι τοτε μπορω να ριξω prime να δω εαν θα αλλαξει κατι η παρα παει;
Το τεστ εχει διασταυρωθει με υγρο τεστ της api και οι μετρησεις και στα δυο ηταν ιδιες.

Αυτο για τον βυθο θυμαμαι το ειχαμε ξανα συζητησει και εκ τοτε προσεχω πολυ οταν κανω καποια παρεμβαση στο ενυδρειο να μην ταρασσω πολυ τον βυθο δεν γινεται παντοτε δυστυχως :( 

Η τροφη που τους ριχνω ουτως η αλλως επειδη ειναι σε καινουργια γυαλα ειναι εξαιρετικα λιγη για αυτον ακριβως τον λογο.

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αλλα ψαρακια ειναι ετσι με μαζεμενα πτερυγια;

Τα μαζεμενα πτερυγια μου φερνουν στο μυαλο εσωτερικα παρασιτα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sturm said:

Τα αλλα ψαρακια ειναι ετσι με μαζεμενα πτερυγια;

Τα μαζεμενα πτερυγια μου φερνουν στο μυαλο εσωτερικα παρασιτα.

Οχι ολα τους.

Γενικα ορισμενα εχουν μαζεμενα πτερυγια, καποια οχι.
Προχθες ηταν σχεδον σε ολα τα ψαρια μαζεμενα τα πτερυγια. Εβαλα αλατι σιγα σιγα μεσα στο ενυδρειο και μετα επεσα για υπνο. Το επομενο πρωι καποια ηταν πιο ζωηρα. Τωρα καποια που ηταν ζωηρα ξανα εκλεισαν το πανω πτερυγιο. Ξυνονται με την σειρα πανω σε μια ανουβια που εχω, αλλα με τον καιρο οχι τοσο εντονα, καποια αλλα το ιδιο εντονα...
Παρατηρω παντως οτι γενικα ξυνονται κοντα στην περιοχη των βραγχιων τους τις περισσοτερες φορες.

Τα κακα τους εχουν κανονικο χρωμα (το ιδιο με την τροφη), καποια στιγμη στο παρελθον καποια βγαζανε διαφανα και πολυ λεπτα κακα. Ταισα λιγο καθαρισμενο αρακα μερικες μερες και εφτιαξαν.

Αυτο με τα μαζεμενα πτερυγια στην φωτογραφια ανα διαστηματα τρελαινεται και χτυπιεται πανω κατω στο ενυδρειο και ξυνεται οπου βρει, μετα παλι καθεται σε μια γωνια.
Ενα ψαρι μετα το ταισμα πρηστηκε ελαφρως (οχι τα λεπια του αλλα η κοιλια του), τωρα ισως ειναι λαιμαργο και εφαγε για τρεις τι να πω. Δυο πασπαλισματα τροφη εριξα, ενα το μεσημερι και ενα στις 22:00. Ηταν ακριβως τοσο οσο καθως δεν αφησαν να πεσει φαι στον πυθμενα.

Δεν θελω να χορηγησω δευτερη δοση costapur η exit καθως ξεκαθαρα δεν μιλαμε για ικ. Ειχα χορηγησει και στο παρελθον που ειχε ξανα δημιουργηθει το προβλημα και δεν εκανε τιποτα... 

Μετρησα παλι αμμωνια και ph τωρα που εσβησαν τα φωτα και παραμενουν σταθερα. 
Το νερο επισης για καποιο λογο ειναι καπως θωλο, αλλα για αυτο ισως ευθυνεται και το οτι αλλαξα γυαλα προσφατα...

Αυριο το μεσημερακι ειναι να αλλαξω νερο για πρωτη φορα, ακολουθοντας τις οδηγιες που μου εδωσε ο Σταθης.

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε νερο να δεις πως πανε. Εγω θα πηγαινα σε bactopur direct.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα μια αλλαγη νερου της ταξης του 15-20% περιπου σημερα το μεσημερι.

Ενα ψαρακι δεν τα καταφερε δυστυχως (απο τα μπλε, το κοκκινο ακομα ζει).

Τα υπολοιπα τα βλεπω ελαφρως καλυτερα, σιγουρα φαγανε ολα τους με ορεξη.

Το ξυσιμο συνεχιζεται αλλα δεν ειναι τοσο εντονο.

Τα πτερυγια συνεχιζουν να ειναι κλειστα το μεγαλυτερο μερος της ημερας

Link to comment
Share on other sites

Επισης να αναφερω κατι που προσεξα μολις. Απο το χαλικι βγαινουν ανα διαστηματα μικρες φυσαλιδες... Μηπως απελευθερωνεται καποιο αεριο @stathis spithas ακομα και χωρις αναταραχη του βυθου;; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι εγκλωβισμενος αερας..

Συνηθως δεν ειναι επικινδυνος αλλα θελει τον χρονο του για να σταθεροποιηθει ο βυθος και σαν "βιολογικος κορμος" του ενυδρειου...

Ποιο πολυ θα με ανυσηχουσε ενας βυθος που θα "πετρωνε" και θα δημιουργουσε περιοχες που δεν οξυγωνονονται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα σε ευχαριστω. Οχι οχι δεν ειναι καν αρκετο το χαλικι για να πετρωσει ο βυθος (το παχος του στο κεντρο, εκει που βγαινουν και οι φυσαλιδες ειναι 1 εκατοστο). Φοβηθηκα μηπως σαπιζε κανενα σαλιγκαρι μεσα πχ αλλα το νερο δεν μυριζει κατι.

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τα ταισα αρακα και ξεθαρεψαν. Τα περισσοτερα ετρωγαν πολυ.

Επισης ο αρσενικος πλατυ ξεκινησε να κυνηγαει τις θηλυκιες... Καλο για αυτον μεν αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει τα υπολοιπα ψαρακια.

Ταυτοχρονα βλεπω οτι γκριζαρουν εντονα τα μπλε στην περιοχη πανω απο τα ματια. Δεν θυμαμαι να ηταν ετσι πιο πριν η αληθεια ειναι. Σαν να εχουν γδαρθει η να εχουν βγαλει ψωρα ενα πραγμα, δεν εχει χνουδι πανω η κατι

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Αν φαγαν τον αρακα και συνηλθαν τοτε μπορεις να κανεις το εξης: πας και παιρνεις σπιρουλινα και σκορδοζουμο ( το τελευταιο αν δεν βαριεσαι το φτιαχνεις και μονος σου ) και ξεκινας μια θεραπεια 4 ημερων, 3 φορες την ημερα μονο σπορουλινα βουτηγμενη σε σκορδοζουμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευκολο φαινεται!
Το σκορδοζουμο πως θα το φτιαξω; καθαριζω λιγο σκορδο και το ανακατεβω σε νερο με λιγο αντιχλωριο. Μετα;;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ποτε δεν μπηκα στη διαδικασια να φτιαξω. Αλλα καπου εδω μεσα υπαρχει η συνταγη. Η διαδικασια αυτη θα βοηθησει στην αποκατασταση της χλωριδας του εντερου. Μετα απο 4 μερες συνεχιζεις κανονικα τις ρουτινες σου. Και καμια βιταμινουλα δεν θα βλαψει.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Sturm said:

Να σου πω την αληθεια ποτε δεν μπηκα στη διαδικασια να φτιαξω. Αλλα καπου εδω μεσα υπαρχει η συνταγη. Η διαδικασια αυτη θα βοηθησει στην αποκατασταση της χλωριδας του εντερου. Μετα απο 4 μερες συνεχιζεις κανονικα τις ρουτινες σου. Και καμια βιταμινουλα δεν θα βλαψει.

Ακυρο εν τελει....

Μολις πεθανε ενα ακομα... Ειχε σηκωσει κανονικα τα πτερυγια του, εφαγε κανονικα αλλα για καποιο λογο κατεληξε στην εισαγωγη του φιλτρου ...

Το αλλο το πορτοκαλι της φωτογραφιας ειναι ακομα ζωντανο ολως παραδοξως...

Τι κανω λαθος ρε παιδια; Εχω απογοητευτει πολυ... Χωρις λογο ξεσπασε αυτο και δεν μπορω να το συμμαζεψω με τιποτα...

Φαινεται να εχουν επηρρεαστει περισσοτερο απο ολα τα platy, τα congo και τα rasbora δεν εμφανιζουν κανενα συμπτωμα

 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Τα μαζεμενα πτερυγια ειναι συμπτωμα. Εσωτερικα παρασιτα.

Τα ψαρια αρρωσταινουν οταν δεν ζουν καλα. Χωρις να θελω να σε κακολογησω. Εξασθενει το ανοσοποιητικο τους και αρρωσταινουν.

Εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις bactopur direct. Η σπιρουλινα με το σκορδοζουμο μπορουν να πανε ταυτοχρονα με το φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sturm said:

Τα μαζεμενα πτερυγια ειναι συμπτωμα. Εσωτερικα παρασιτα.

Τα ψαρια αρρωσταινουν οταν δεν ζουν καλα. Χωρις να θελω να σε κακολογησω. Εξασθενει το ανοσοποιητικο τους και αρρωσταινουν.

Εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις bactopur direct. Η σπιρουλινα με το σκορδοζουμο μπορουν να πανε ταυτοχρονα με το φαρμακο.

Αυτο το γνωριζω και εγω. Το θεμα ειναι οτι ποτε να προλαβουν να ΜΗΝ ζησουν καλα; Μιαμιση βδομαδα εχει που τα αλλαξα γυαλα :P Πριν απο την μεταφορα μια χαρα ηταν.

Εδωσα σπιρουλινα με σκορδοζουμο αλλα το direct το φοβαμαι λιγο για να ειμαι ειλικρινης μην μου καταστρεψει και την βιολογια. Απλο baktopur δεν μπορω να δωσω;
Εαν μιλαμε για εσωτερικα παρασιτα ομως γιατι το συμπτωμα ειναι ξυσιμο; Ολα αυτα με προβληματιζουν και το μυαλο μου παει μηπως το φιλτρο δεν κανει καλη δουλεια να μαζευει σωστα πραγματα απο το νερο με το τουλι που του εχω βαλει και αντιδρανε τα ψαρια... 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει η ζημια να γινε εκει στην μεταφορα. Το στρες ειναι σοβαρος παραγοντας ασθενειων.

Περαν τουτου το ξυσιμο να μην ειναι απλο ξυσιμο αλλα γενικη δυσφορια.

Ξεκινα με την σπιρουλινα αν εισαι δυστακτικος.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sturm said:

Μπορει η ζημια να γινε εκει στην μεταφορα. Το στρες ειναι σοβαρος παραγοντας ασθενειων.

Περαν τουτου το ξυσιμο να μην ειναι απλο ξυσιμο αλλα γενικη δυσφορια.

Ξεκινα με την σπιρουλινα αν εισαι δυστακτικος.

Θελω να σε ευχαριστησω κατ'αρχας για την ολη υπομονη σου.

Τους εδωσα μεσα σε σκορδοζουμο δυο φορες σημερα απο λιγο και τα περισσοτερα φαινονται καλυτερα. Οταν με βλεπουν να πλησιαζω σηκωνουν πολυ ολα τους τα πτερυγια και περιμενουν στην επιφανεια να φανε. Μετα παλι τα κατεβαζουν αλλα δεν τα ''σφυγγουν'' 

Να σημειωθει οτι τα περισσοτερα ψαρακια που πεθαναν ηταν απο καποια που πηρα πολυ προσφατα. Απο τα παλια πεθαναν 2 (συνολο θανατων 6). Οταν τα πηρα ηταν υγιεστατα. Αυτο γιατι συνεβει; Στο ενυδρειο μου εγκληματιστηκαν σιγα σιγα με μικρη προσθηκη νερου απο το ενυδρειο μου στην σακουλα ανα 15 λεπτα. Μεινανε στην σακουλα τους περιπου 45 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα.

Μπορει να ηρθε μαζι με τα καινουρια κατι. Μπορει τα καινουρια εκει που ζουσαν να ειχαν θεματα η ακομη μπορει η μεταφορα να τα στρεσαρε.

Βελτιστη δοση ειναι 3 φορες την ημερα μονο σπιρουλινα με σκορδοζουμο για 4 μερες! Μετα το διαστημα αυτο βλεποντας και κανοντας. 

Καλη αναρρωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ!

Θα ενημερωσω για οτι νεοτερο

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ερευνα 2 περιπου ωρων σχετικα με τα παρασιτα (εσωτερικα και εξωτερικα - κυριως των βραγχιων) εκανα αλλαγη νερου, καθαρισα το χαλικι με σκουπα βυθου και ξανα χορηγησα costapur το βραδυ της Τεταρτης. Εσβησα τα φωτα οπως λενε οι οδηγιες, ανοιξα την αεραντλια στο τερμα και εβαλα την ροη του φιλτρου εντελως προς την επιφανεια για καλυτερη αναταραξη. 

Συνεχιζω να ταιζω και σπιρουλινα με σκορδοζουμο.

Τα φυτα υποφερουν δυστυχως και ελπιζω να μην διαλυθουν αλλα τα ψαρια επιτελους φαινονται υγιης. Το ξυσιμο εχει περιοριστει στο ελαχιστο και σε ολα με εξαιρεση ενα πλεον ολα τα πτερυγια ανοιγουν κανονικα.

Πραγματικα λυπαμαι που δεν εδρασα νωριτερα και εχασα 6 τοσο ομορφα ψαρακια. 

Το παθημα εγινε μαθημα ομως και

1) ποτε ξανα αγορα τοσο μικρουλικων (ηλικιακα) ψαριων καθως οι αντοχες τους ειναι μικροτερες (απο οσο εχω διαπιστωσει στα δικα μου ενυδρεια τουλαχιστον) και σε περιπτωση ασθενειας εχεις πολυ λιγοτερο χρονο αντιδρασης 

2) Πριν την εισαγωγη νεων ψαριων στο ενυδρειο εκτος απο το να προσεχω τα ψαρια που αγοραζω να ειναι υγιης και απο υγιη ενυδρεια θα πρεπει να ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι και στο δικο μου ενυδρειο υπαρχει καποια ασθενεια που μπορει να τα ταλαιπωρησει. 

Τα Congo παντως ειναι πραγματικα ψαρια που εχουν ανεβει πολυ στα ματια μου.

Παρ'ολο που λενε οτι το ph του νερου για αυτα δεν πρεπει να ξεπερναει το 7.5 (σε εμενα το ph ειναι 8, δεν το γνωριζα και για αυτο τα αγορασα), αποδειχτηκαν τα πιο ανθεκτικα και υγιης ψαρια που εχω δει. Χτυπηθηκαν απο τα παρασιτα ελαχιστα, παραμενουν λαμπερα και ξεχωριζουν σε σχεση με ολα τα υπολοιπα κυριως σαν χαρακτηρες και ταπεραμεντο.

Οταν τα ειχα πρωτο αγορασει το ενα ειχε εμφανισει fin rot ελαχιστο. Χορηγησα φαρμακο και σε δυο μερες ηταν περδικι. 

Και καπου ειχα διαβασει οτι τα platy θεωρουνται ανθεκτικα και τα congo και τα rasbora οχι.  
 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...