Jump to content

Recommended Posts

Λοιπον ειλικρινα μου εχει βγαλει την παναγια η ολη κατασταση και θα ηθελα πραγματικα για αλλη μια φορα τις γνωσεις σας, την ευλογια σας, γενικα οτι θελετε και μπορειτε να πειτε-συμβουλευσετε.

Το προβλημα με το ξυσιμο παραμενει. Χορηγησα bactopur και συνεχισα σκορδοζουμο με σπιρουλινα.. Μειωθηκε μεν αλλα οτι και εαν ειναι αυτο που τα κανει να αντιδρανε ετσι δεν τα αφηνει σε ησυχια... Το κοκκινισμα ειναι σχεδον ανυπαρκτο αλλα παλι τα βλεπω οτι ξυνονται, πιο αραια αλλα ξυνονται...
Οπως καταλαβαινεται δεν μπορει να μπει ψαρι καμιας κατηγοριας σε αυτες τις συνθηκες... Ειχα και μια γεννα εχθες και παρατηρω να δω πως θα αντιδρασουν τα μικρα...

Στο μεταξυ διαστημα χορηγησα bactopur οπως προτεινε ο @Sturm. Δεν εκανε και πολλα... Ανοιξα το φιλτρο, αλλαξα υαλοβαμβακες και κοιτουσα τα σιποραξ τα οποια ηταν σχεδον ασπρα (ηταν πολυ πιο ''λερωμενα'' την τελευταια φορα, αρα υποθετω οτι εχω γονατισει την βιολογια γιατι εχω και επανεμφανιση καφε αλγης...

ΔΕΝ ξερω τι αλλο μπορω να χορηγησω... Ανεβασα την θερμοκρασια και ξανα χορηγησα exit μπας και γινει τιποτα και τα ψαρια αμεσως με το που εφτασε το ενυδρειο την θερμοκρασια στους 28 βαθμους αρχισαν να ξυνονται παλι πααααρα πολυ για καμια δυο μερες μεχρι που ηρεμησαν...

Το προβλημα ομως ειναι υπαρκτο και ειναι εκει...

Βρηκα ενα ενυδρειο 80 λιτρων απο φιλη και η σκεψη μου ειναι η εξης και θα ηθελα να μου πειτε εαν ειναι σωστη η τι θα κανατε εσεις.

Μεταφορα ΟΛΩΝ των ψαριων (16) σε αυτο το ενυδρειο μαζι με μπολι απο το υπαρχον φιλτρο με καθημερινες αλλαγες νερου και σχολαστικο μεχρι αηδιας ελεγχο παραμετρων νερου και παραλληλα αδειασμα ολου του νερου στο κυριο ενυδρειο, αυξηση της θερμοκρασιας μεχρι εκει που παει ο θερμοστατης και να το αφησω να τρεχει χωρις ψαρια για κανεναν μηνα και αλλαγη ψαροσυνθεσης.

Διαφορετικα ολα πλυσιμο και ξανα απο την αρχη....  (;) Σε αυτη την περιπτωση πως εχω βεβαιωθει ομως οτι εχει φυγει ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ το βακτηριο; (απο τα φυτα, ριζα κλπ)

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Εβαλες μπακτοπουρ η μπακτοπουρ ντιρεκτ; την σπιρουλινα την εδωσες οπως σου πα; 4 μερες, τρεις φορες την ημερα;

Εαν ειναι κατι και το εχουν τα ψαρια θα το πας βολτα απο ενυδρειο σε ενυδρειο.

Αν υποπτευεσαι οτι υπαρχει και κατι δερματικο παιξε με costapur. 

Το προβλημα ειναι οτι κι εμεις εμπειρικα δινουμε συμβουλες με πραγματα που εχουμε δει. Αν βλεπεις οτι μια θεραπεια στο πρωτο 24 δεν αποδιδει την σταματας.

Απλα λιγο προσοχη με τα πολλα φαρμακα γιατι μπορει να τα στειλουμε απο συκωτι και νεφρα!

 

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες μπακτοπουρ η μπακτοπουρ ντιρεκτ; την σπιρουλινα την εδωσες οπως σου πα; 4 μερες, τρεις φορες την ημερα;
Εαν ειναι κατι και το εχουν τα ψαρια θα το πας βολτα απο ενυδρειο σε ενυδρειο.
Αν υποπτευεσαι οτι υπαρχει και κατι δερματικο παιξε με costapur. 
Το προβλημα ειναι οτι κι εμεις εμπειρικα δινουμε συμβουλες με πραγματα που εχουμε δει. Αν βλεπεις οτι μια θεραπεια στο πρωτο 24 δεν αποδιδει την σταματας.
Απλα λιγο προσοχη με τα πολλα φαρμακα γιατι μπορει να τα στειλουμε απο συκωτι και νεφρα!
 


Μπακτοπουρ σκέτο έβαλα. Και είχε αποτέλεσμα καθώς έφυγαν αρκετά οι κοκκινίλες στα βράγχια όποτε το χορήγησα κανονικά. Την σπιρουλινα ναι έτσι την έδωσα.

Κοσταπουρ χορήγησα πρώτο από όλα και δεν τα έστρωσε. Τέσσερις δόσεις χορήγησα.

Δε νομίζω ότι μπορώ να βάλω αλλά φάρμακα. Θα αρχίσω να έχω αμμωνία στο τέλος και θα τα χάσω από αυτό. Για αυτό σκέφτηκα το μικρό ενυδρειακι που θα μπορώ να δίνω όσο σκορδοζουμο θέλω και να κάνω και αλλαγές νερού απανωτές Μπας και τα καταφέρω να το αποβάλλουν ....

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ειλικρινά ...
Έβαλα ένα ψαράκι για δοκιμή προχθές. Τρίτη το έβαλα Τετάρτη ξυνοταν. Δεν είχα καμία απώλεια από τις 13 μέχρι σήμερα έχω βάλει ένα καρό φάρμακα και αυτά εκεί ξύνονται !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...