Jump to content

Επιλογή αραγωνιτη


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Θα αναβαθμίσω το νανο μου σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο και θα ήθελα να αλλάξω αραγωνιτη σε λίγο πιο χοντρό απ αυτόν που έχω. 

 

Σκέφτομαι να πάω σε μεσαία κοκομετρια 3-4 χιλιοστά. Έχουμε να προτείνουμε κάποια συγκεκριμένη μάρκα αραγωνιτη? 

 

Επίσης τι διαφορά έχει ο αραγωνιτης με το σπασμένο κοράλλι σαν υπόστρωμα? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε,

 

Βασικα την κοκκομετρια την οριζει το οπτικο κομματι και το τι είδος ρεεφ εχεις.

 

Δηλαδη αν εχεις λεπτόκοκκο σε μορφη ζαχαρης ειναι πολυ ομορφο αλλα αν εχεις SPS reef με εντονες ροες τοτε θα εχεις προβλημα!

 

Αν παλι βαλεις χοντρο σε μορφη μικρου χαλικιου τοτε ναι μεν δεν θα εχεις σοματιδια αλλα θα πιανει πιο ευκολα αλγες !

 

Οπως λες μια μεσαια κοκομετρια ισως ειναι ιδανικη .  Η μαρκα εξαρτάται απο την διαθεσιμοτητα που εχουν τα μαγαζια πανω στην θεσσαλονικη .

 

Φανταζομαι οτι ειναι αρκετα ακριβο να φερεις απο εξωτερικο τοσα κιλα .

 

Ο αραγωνιτης και το κοραλλι ειναι απο το ιδιο υλικο . απλα το σπασμενο κοραλι πρεπει να εχει πιο μεγαλη κοκομετρια και διαφορετικη οψη!

 

Και τα δυο παρεχουν τα ιδια συστατικά και τροφοδοτουν το ενυδρειο με την παροδο του χρονου ασβεστιο , υψηλο PH kai Kh.

 

 

Υ.Γ. πριν το αναβαθμησεις σε μεγαλυτερο δεν περιμενεις να συμετασχεις στον διαγωνισμο των ΝΑΝΟ REEF που τρεχει τωρα:angel:!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρη θα εισαι και απο τα φαβορι στα nano!!

εγω παντως υποστρομα πλεον μονο χοντροκοκο θα προτεινα.

 

και δεν εχεις προβλημα με τη ροη

και αν πιασει αλγες καθαριζεται πιο ευκολα απο τους αλγοφαγους

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αντώνη όταν λες χοντροκοκο για τι κοκομετρια μιλάς φίλε? 

 

Όσο για τον διαγωνισμό είμαι σε διαδικασία μετακόμισης στο σπίτι και τρεχω και δεν φτάνω. Αν προλάβω να κάνω κανένα καλό καθάρισμα και να πάρω καμιά καλή φώτο θα πάρω μέρος για την χαρά της συμμετοχής. Θα δείξει! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αντώνη όταν λες χοντροκοκο για τι κοκομετρια μιλάς φίλε? 

 

Όσο για τον διαγωνισμό είμαι σε διαδικασία μετακόμισης στο σπίτι και τρεχω και δεν φτάνω. Αν προλάβω να κάνω κανένα καλό καθάρισμα και να πάρω καμιά καλή φώτο θα πάρω μέρος για την χαρά της συμμετοχής. Θα δείξει! 

Σε περιμενουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...