Jump to content

Άρρωστος μονομάχος


fishlover

Recommended Posts

Καληςπερα σας,ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τον μονομαχο μου.Τον εχω εδω και ενα χρόνο σε ενα ενυδρείο 20 λίτρων.Εχω και φίλτρο και θερμοστάτη και κανονικά φυτά μεσα.Συγκεκριμενα 2 ανουμπιες.Τον τελευταίο καιρο εχω παρατηρήσει οτι εχει αρχίσει και ασπρίζει,χάνει το χρώμα του,τα πτερύγια του ειναι σαν μαραμένα και ολο κάθεται στον βυθό.Καποιες φορές γέρνει κι ολας στον βυθό ή κρύβεται πισω απο το φίλτρο.Κανω αλλαγές νερού συχνά και εκανα και τεστ και ολα ηταν φυσιολογικά.Εψαξα και για ασθένειες αλλα δεν εχει τα συμπτώματα καμίας απο τις πιο συχνές.Σε δυο παρόμοιες περιπτώσεις μονο που βρηκα έλεγαν οτι γερνάει.Μηπως εχει ακούσει κανεις για κατι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να δούμε φωτογραφία δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε φίλε μου. Τρωει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συμπληρώσεις τη παρακάτω φόρμα έτσι ώστε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για το ψαράκι σου?

Με αυτό το τρόπο θα μπορέσεις να πάρεις  πιο έγκυρες απαντήσεις.

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

______________________________________________________________

Έγινε επεξεργασία - mary74
αλλαγή σύνταξης
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού συχνά, είναι κλασσική αρώστεια που παθαίνουν οι μονομάχοι,  ich / fin rot , παίζει ένα Sera Baktopur που είναι γι αυτή τη δουλειά, συνήθως το παθαίνουν απο κακή ποιότητα νερού. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Lfterr said:

Αλλαγές νερού συχνά, είναι κλασσική αρώστεια που παθαίνουν οι μονομάχοι,  ich / fin rot , παίζει ένα Sera Baktopur που είναι γι αυτή τη δουλειά, συνήθως το παθαίνουν απο κακή ποιότητα νερού. 

Έτσι όπως το περιγράφει το πρόβλημα, σίγουρα δεν είναι ich. Επίσης το fin rot αν και σίγουρα υπάρχει σε έναν βαθμό, δεν νομίζω πως έφερε το ψάρι σε τόσο τραγική κατάσταση που να χάσει το χρωμα του και να πλαγιαζει

Link to comment
Share on other sites

Fishlover το γοργον και χαρην εχει! Περιμενουμε φωτο και λεπτομερειες!

Link to comment
Share on other sites

Για το fin rot έψαξα μόνη μου για τα συμπτώματα και τα λοιπά και τον έψαξα και δεν βρήκα κάτι.Να αγοράσω κανένα φάρμακο να του δωσω;

Link to comment
Share on other sites

ενδεχεται απλα το ψαρακι να μεγαλωνει σε ηλικια

τα ματια του ειναι λαμπερα η θαμπα?

για το διακοσμητικο που εχεις μεσα δεν τρελαινομαι παντως.. καλυτερα ενα ξυλο μοπανι πχ για να στηριξεις κ τα φυτα σου

υπαρχει κ συγκατοικος βλεπω?

συμπληρωσε οσο συντομοτερα γινεται τη φορμα να σε βοηθησουν περισσοτερο τα παιδια που ξερουν καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι δεν είναι μεγάλο σε ηλικία. Αν ανεβάσεις και μια καλύτερη φώτο που να φαίνεται το κεφάλι και η ράχη του θα το πω με σιγουριά. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι έχει από τις φώτο, κάποιο πολύ βαρύ φάρμακο θεωρώ πως θα επιβάρυνε το ψάρι. Βλέπω σίγουρα fin rot... Το ότι πλαγιάζει τόσο πολύ υποδηλώνει αδυναμία που δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Βιταμίνες δίνεις; Πόσο δυνατή ροή έχεις; Τι ταιζεις; Πόσο καιρό τον έχεις και πόσο καιρό το κάνει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες δεν δίνω Όχι και στο φίλτρο έχω βάλει ένα spray bar για μειωμένη ροή,δυστυχώς δεν ξέρω λεπτομέρειες άλλες για το φίλτρο.Το ταΐζω pellets,Betta bio gold λέγεται.Τον έχω ένα χρόνο,μου τον είχαν κάνει δωρο και τον είχα αρχικά σε γυάλα μέχρι να το ψάξω γιατί ήμουν άσχετη και να πάρω ενυδρείο.Αυτη η κατάσταση δεν έχει πολύ καιρό αλλά τώρα τελευταία το παρατήρησα γιατί λείπω πολλές ώρες από το σπίτι.Πηγα στο pet shop σήμερα και αυτός μου έδωσε ένα φάρμακο να του δώσω θα το βάλω φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, fishlover said:

Την φόρμα πως μπορώ να την συμπληρώσω;;

κανεις αντιγραφη τη φορμα και επικολληση στο μηνυμα σου και μετα συμπληρωνεις τις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οταν μεγαλωνουν σε ηλικια εχουν μια μικρη καμπουριτσα στην ράχη οπως ο δικος μου. Σε εσενα ομως δεν βλεπω κατι τετοιο. Μηπως πριν βαλεις φαρμακο να παρεις να του δινεις καμμια βιταμινουλα οπως τις VitaChem που βοηθουν και στην αναπλαση των πτερυγιων και να κανεις αλλαγες νερου πιο συχνα (τυπου 20% ανα 2 ημερες); Εμενα ετσι εστρωσε ο δικος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναιι θα αγοράσω βιταμίνες και θα του δώσω.Θα κάνω και τις αλλαγές όπως μου προτείνετε.Αμα όμως δεν στρώσει,διάβασα ότι αυτό το φάρμακο Myxazin είναι καλό.Να του το δώσω άμα χειροτερεψει;

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:18

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):mini φιλτρο με spray bar 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρονος 

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2,το ενα μονομαχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγες νερου 50% μια φορα την εβδομαδα,ταισμα μια φορα την ημερα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,2

- KH:10

- GH:8

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:ναι

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:μονομαχος

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):χανει το χρωμα του,ατονια,κινητικοτητα μειωμενη.Γερνει στο πλαι οταν εινι στον πατο του ενυδρειου.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,  πώς έστρωσε το ενυδρείο σου; πότε μπήκε μέσα το ψάρι; 

Έγινε επεξεργασία - fwtini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι χρειάζεται στρώσιμο γιατί δεν είχα καμία επαφή με τα ενυδρεία και όταν πήγα στο πετ σοπ να πάρω το ενυδρείο δεν μου είπαν κάτι,μου είπαν απλά να βάλω το ψάρι μέσα.Οταν αρχισα να το ψάχνω είδα τι έπρεπε να κάνω.Ευτυχως δεν μου πέθαναν τα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι η θερμοκρασία είναι 28 βαθμοί? Χαμήλωσε τον θερμοστάτη λίγο λίγο κάθε μέρα (μισό βαθμό περίπου ανά ημέρα) μέχρι να φτάσει περίπου τους 26. 

Πού και πού δώσε του λίγο αρακά. Ζεματάς ένα μπιλάκι (βράζεις ελαφρά) το ξεφλουδίζεις και του δίνεις λίγο. Βοηθάει στο ξεφούσκωμα.

Πρόσεχε στις αλλαγές του νερού το νερό που βάζεις στο ενυδρείο να είναι κοντά στη θερμοκρασία του ενυδρείου. Παρατήρησε μήπως έχει πουθενά άσπρο στίγμα σαν κυστούλα...

Δοκίμασε και τις μικρές αλλαγές κάθε δύο μέρες. Τι ψάρι είναι ο συγκάτοικος? Μήπως υπάρχει θέμα στη συγκατοίκηση και έχει στρεσαριστεί ο μονομάχος?

Ακόμα και τα ψάρια αλλάζουν συμπεριφορές μεγαλώνοντας...

Ελπίζω όλα να πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...