Jump to content

Makis Cube Reef


mouseman

Recommended Posts

  • 1 month later...

Update!!!

Ενώ περίμενα να βάλω ζωντανό βράχο από άλλον συνχομπίστα και η φάση δεν έκατσε και με πήγε αρκετά πίσω. 

Εχτές τελικά πήρα αυτό που ήθελα και μπορώ να πω ότι επειδή όλη η βιολογία στηρίζεται πάνω στον βράχο άξιζε μέχρι και το τελευταίο ευρο που έδωσα γιατί μου έδωσε και το αποτέλεσμα που ήθελα να δω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Τι βράχος ειναι αυτός αυτός mouse?  

Να φανταστώ είναι τεχνητός σωστά ?

Ναι Ευγενιε τις aquaroche

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Τι βράχος ειναι αυτός αυτός mouse?  

Να φανταστώ είναι τεχνητός σωστά ?

Ναι Ευγένειε είναι τεχνιτος και δεν χρειάζεται ούτε να τον κουραρεις ούτε τίποτα άλλο απλά ξεβγαλμα με λίγο νεράκι και Μπλουμ. Ποιανει και πολύ εύκολα κοραλινη

Έγινε επεξεργασία - mouseman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ενα μονο Μακη?

Ναι Νίκο . έχει χώρο για να τοποθετήσω και άλλα plate μικρά - μεγάλα αλλά προς το παρόν το θέλω λίγο αερατο

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικός βράχος. 

Αν πας φυσικά για νεκρό!

 

Τον έχει και ο panoz!

 

Μάκη θα βάλεις και ζωντανό?

Link to comment
Share on other sites

Διονύση τα ποιο σκούρα κομάτια που φαίνονται πάνω στον βράχο είναι ζωντανός βράχος από plate

 

Link to comment
Share on other sites

τρέχω τον βράχο αυτό 3 χρόνια χωρίς προβλήματα :)

είναι καλή επιλογή!

βέβαια εμένα με έχει κουράσει μετα από τόσο καιρό και θέλω μια αλλαγη στο aquascape 

καλή αρχή κι από μενα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.

Πριν μια εβδομαδα εβαλα το πρωτο μου ψαρακι (occelaris) παραλληλα εκανα αλλαγη στον ανθρακα που ετρεχε 1 μηνα μεσα σε ρεακτορα και απο τοτε μου εχει θολωσει το νερο.

εχθες εβαλα υαλοβαμβακα και εκανα και μια αλλαγη νερου 60 λιτρων. Σημερα παραμενει ιδια κατασταση. Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει και το νερο μου ειναι θολο. (Δεν  ειναι bacterial bloom απλα θολο το νερο ). Απο κει και περα το μονο που μπορω να φανταστω εγω ειναι μηπως τα αρχικα βακτηρια ειχαν κανει μεγαλη αποικια εκει γιατι ειχα και νεκρα βακτηρια στην αρχη  λογω το οτι δεν ειχα πολυ βραχο μεσα και ειχα βαλει ανθρακα για να φυγει και η μυρωδια. Θα ηθελα την γνωμη σας Η τι πρεπει να κανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο βαρέλι το νερό είναι διάφανο?

Τι αλάτι δουλεύεις και πόσο ανακατεύεις?

Από τιμές, νορμάλ???

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια εισαι οκ? Εαν ναι αυξησε τα βακτηρια και κανε λιγο υπομονη ,επισεις ριξε λιγοτερη τροφη.Το πιθανωτερο ειναι οτι χαλασε η βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Στο βαρέλι το νερό είναι διάφανο?

Τι αλάτι δουλεύεις και πόσο ανακατεύεις?

Από τιμές, νορμάλ???

Στο βαρελι ειναι διαφανο Δυονυση  αλλα την θολουρα οπως ειπα και ποιο πανω την εκανε αφου αλαξα τον ανθρακα και οχι αφου εκανα την αλλαγη.

Δουλευω tropic marine

τιμες κομπλε

πριν 23 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Αμμωνια εισαι οκ? Εαν ναι αυξησε τα βακτηρια και κανε λιγο υπομονη ,επισεις ριξε λιγοτερη τροφη.Το πιθανωτερο ειναι οτι χαλασε η βιολογια.

Αμμωνια ειναι μηδενικη Νικο.

Και εγω αυτο πιστευω οτι χαλασε η βιολογια με καποιον τροπο.Βακτηρια καθε ποτε να ριχνω τωρα γιατι ειναι ακομα φρεσκο.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ρίχνεις κανονικά και μόλις ξεδιπλώσει που θεωρώ ότι θα γίνει σύντομα αύξησε λίγο  τη δοσολογία .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα μικρο update.

Πριν μια εβδομαδα ειχα πει για ενα προβλημα που ειχα με το νερο που ειναι θολο. Τελικα βρηκα τι ειναι και δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω. Την ημερα που εκανα οτι εκανα εβαλα και αραγωνιτη.... τον επλεινα αλλα οχι οσο επρεπε απ οτι καταλαβα. Επειδη δεν εχω φωτα ακομα στο ενυδρειο δεν μπορουσα να καταλαβω τι γινεται ετσι πηρα εναν φακο τον κολλισα επανω στο τζαμι και ειδα οτι ανακατευεται ενα λευκο υγρο ( τριμενος αραγωνιτης). εχω 3 μερες υαλοβαμβακα αλλα καμια διαφορα .Σημερα προσθεσα καλτσα και μεσα εχω βαλει λιγο υαλοβαμβακα απ το πρωι δεν βλεπω καποια διαφορα απλα περιμενω........Να κανω σκουπα η θα χαλασω την βιολογια μου ακουω προτασεις. (Ετοιμαζω και αλλαγη)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος mouseman έγραψε:

Ενα μικρο update.

Πριν μια εβδομαδα ειχα πει για ενα προβλημα που ειχα με το νερο που ειναι θολο. Τελικα βρηκα τι ειναι και δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω. Την ημερα που εκανα οτι εκανα εβαλα και αραγωνιτη.... τον επλεινα αλλα οχι οσο επρεπε απ οτι καταλαβα. Επειδη δεν εχω φωτα ακομα στο ενυδρειο δεν μπορουσα να καταλαβω τι γινεται ετσι πηρα εναν φακο τον κολλισα επανω στο τζαμι και ειδα οτι ανακατευεται ενα λευκο υγρο ( τριμενος αραγωνιτης). εχω 3 μερες υαλοβαμβακα αλλα καμια διαφορα .Σημερα προσθεσα καλτσα και μεσα εχω βαλει λιγο υαλοβαμβακα απ το πρωι δεν βλεπω καποια διαφορα απλα περιμενω........Να κανω σκουπα η θα χαλασω την βιολογια μου ακουω προτασεις. (Ετοιμαζω και αλλαγη)

 

Μήπως έχεις ροή πολύ?για δες το.

Link to comment
Share on other sites

Νικο και με νεκρο το ενυδρειο κλειστο απο τα παντα που δοκιμασα  το ιδιο πραγμα.

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος mouseman έγραψε:

Νικο και με νεκρο το ενυδρειο κλειστο απο τα παντα που δοκιμασα  το ιδιο πραγμα.

Ρε φίλε ποιο αραγωνιτη έβαλες?Και πόσες φορές τον έπλεινες??

Link to comment
Share on other sites

http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/ati-fiji-white-sand-907kg-2-0-3-0mm/  και την πρώτη φορά αυτόν είχα βάλει χωρίς κανένα πρόβλημα την δεύτερη φορά όμως τριβόταν πάρα πολύ και όσο έφτανα στο τέλος του γεμίσματος τόσο ποιο λευκό γινόταν αλλα πίστευα ότι θα κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

Να κλείσω κυκλοφορία και αντλία για καμία 2 μέρες να κάτσει και να κάνω σκούπα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...