Jump to content

Makis Cube Reef


mouseman

Recommended Posts

προφανως στο πατο της σακουλας είχε μείνει ο πιο ψιλός και με το πλύσιμο τρίφτηκε και έγινε πούδρα... Σε μερικές μέρες θα καθαρίσει (θα κάτσει) σε συνδυασμό με τον υαλοβάμβακα απλά αντικατεστησέ τον τακτικά...

Τι τον θελέτε τον αραγωνίτη εεεε?.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gmarbel έγραψε:

προφανως στο πατο της σακουλας είχε μείνει ο πιο ψιλός και με το πλύσιμο τρίφτηκε και έγινε πούδρα... Σε μερικές μέρες θα καθαρίσει (θα κάτσει) σε συνδυασμό με τον υαλοβάμβακα απλά αντικατεστησέ τον τακτικά...

Τι τον θελέτε τον αραγωνίτη εεεε?.

 

Γιατί μας αρέσει!!! :hehe
Επίσης μας αρέσει να βλέπουμε τα ρασάκια μας να κάνουν τις βουτιές τους!!!
Όπως κατάλαβες έπεσες σε φαν του αραγωνίτη! Χα.. χα..!!! :lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πάρα πολύ το κομμάτι του βράχου που πήρες!!!
Αλλά να ρωτήσω κάτι...
Αφού όλοι λέτε πόσο καλός είναι, γιατί ξεσκιζόμαστε για να έχουμε το scape με φυσικό βράχο; :waaa:

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Μου άρεσε πάρα πολύ το κομμάτι του βράχου που πήρες!!!
Αλλά να ρωτήσω κάτι...
Αφού όλοι λέτε πόσο καλός είναι, γιατί ξεσκιζόμαστε για να έχουμε το scape με φυσικό βράχο; :waaa:

Ο βράχος είναι φοβερός και να φανταστείς δεν έχω βάλει άλλα 2 κομμάτια που θέλω . Αν θα ξαναεστεινα και πάλι τον ίδιο θα έπαιρνα  το οικονομικό κομμάτι δεν έχει και μεγάλη διαφορά από τον νεκρό που πουλάνε αν αναλογιστεί κανείς ότι δεν θα φτιάξει αυτό που θέλει και ότι κάποια κομμάτια θα σπάσουν στην προσπάθεια να κολληθούν μεταξύ τους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Μου άρεσε πάρα πολύ το κομμάτι του βράχου που πήρες!!!
Αλλά να ρωτήσω κάτι...
Αφού όλοι λέτε πόσο καλός είναι, γιατί ξεσκιζόμαστε για να έχουμε το scape με φυσικό βράχο; :waaa:

 

Μην μπερδεύεσαι. 

Ο aquaroche υπερτερεί του νεκρού. 

Ο ζωντανός βράχος δεν συγκρίνεται με τίποτα! Με όλα τα παρελκόμενα βέβαια.....:bling:!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Μην μπερδεύεσαι. 

Ο aquaroche υπερτερεί του νεκρού. 

Ο ζωντανός βράχος δεν συγκρίνεται με τίποτα! Με όλα τα παρελκόμενα βέβαια.....:bling:!

Διονύση.. πιο συγκεκριμένα..
Εγώ που θέλω να αλλάξω το ένα μου "νησί" κ το ενυδρείο ήδη τρέχει με ζωντανό βράχο...
Γιατί να παιδευτώ με κομμάτια που θα πρέπει να ενώσω εγώ κ αν τα καταφέρω..
Κ να μην πάρω ένα έτοιμο κομμάτι να το βάλω στο σαμπ να ζωντανεύει κ τσουπ απλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να το τοποθετήσω επάνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Διονύση.. πιο συγκεκριμένα..
Εγώ που θέλω να αλλάξω το ένα μου "νησί" κ το ενυδρείο ήδη τρέχει με ζωντανό βράχο...
Γιατί να παιδευτώ με κομμάτια που θα πρέπει να ενώσω εγώ κ αν τα καταφέρω..
Κ να μην πάρω ένα έτοιμο κομμάτι να το βάλω στο σαμπ να ζωντανεύει κ τσουπ απλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να το τοποθετήσω επάνω;

Έχεις τέτοιο σαμπ και χώρο που χωράει ολόκληρο νησί από aquaroche?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Έχεις τέτοιο σαμπ και χώρο που χωράει ολόκληρο νησί από aquaroche?

Εκεί είναι το πρόβλημα; :hehe
Ναι! Νομίζω ότι χωράει!
200 λίτρα.. χωρίς χώρο για νερό για την αυτόματη αναπλήρωση...

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Εκεί είναι το πρόβλημα; :hehe
Ναι! Νομίζω ότι χωράει!
200 λίτρα.. χωρίς χώρο για νερό για την αυτόματη αναπλήρωση...

Εάν νομίζεις ότι χωράει φυσικά μπορείς.Ομως ο ζωντανός είναι αλλιώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Διονύση.. πιο συγκεκριμένα..
Εγώ που θέλω να αλλάξω το ένα μου "νησί" κ το ενυδρείο ήδη τρέχει με ζωντανό βράχο...
Γιατί να παιδευτώ με κομμάτια που θα πρέπει να ενώσω εγώ κ αν τα καταφέρω..
Κ να μην πάρω ένα έτοιμο κομμάτι να το βάλω στο σαμπ να ζωντανεύει κ τσουπ απλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να το τοποθετήσω επάνω;

 

Αγάπη δεν εννοώ μια τέτοια περίπτωση με στρωμένο ενυδρείο. 

 

Μιλούσα για νέο ενυδρείο σε σχέση με ζωντανό βράχο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2018 at 7:25 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

@mouseman πως ειναι το ενυδρειο?

 

Νικο εχω αδειασει τον αραγωνιτη εδω και μια εβδομαδα  το νερο παραμενει θολο και σε χειροτερη κατασταση απ την ωρα που εβγαλα τον αραγωνιτη με αυτα που σηκωθηκαν.Σημερα τον επλεινα, γεμιζουν τα βαρελια με νερο οσμωσης και αυριο κανω  100% αλλαγη νερου.

Θελω να δω πως θα αντιδραση ο βραχος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mouseman έγραψε:

Νικο εχω αδειασει τον αραγωνιτη εδω και μια εβδομαδα  το νερο παραμενει θολο και σε χειροτερη κατασταση απ την ωρα που εβγαλα τον αραγωνιτη με αυτα που σηκωθηκαν.Σημερα τον επλεινα, γεμιζουν τα βαρελια με νερο οσμωσης και αυριο κανω  100% αλλαγη νερου.

Θελω να δω πως θα αντιδραση ο βραχος.

Λογικο ριξε καμια αμπουλα amostop.

Link to comment
Share on other sites

Εχθες εκανα  την αλλαγη στο 100% και σημερα ειναι ολα πολυ ομορφα επιτελους διαυγες νερο. Τωρα υπομονη να στρωση το νερο για να δω αν θα τα καταφερει ο βραχος  και ενα occelaris που ειχα μεσα προς το παρον διχνει δυνατο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και καλη Ανασταση σε ολους ευχομαι.

Εχουμε και λεμε μετα απο ολα τα παραπανω που εχω αναφερει ξαναθολωσε το νερο και εκανα αλλαγη παλι στο 100%. Ειχα βγαλει συμπερασμα οτι ηταν bacterial bloom. Αυτο εγινε πριν μια εβδομαδα περιπου και ολα κυλουσαν μια χαρα μεχρι σημερα που γυρισα απο την δουλεια ειδα οτι αρχιζει και θολωνει παλι το νερο.ΕΛΕΟΣ δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.Εχω κανει αλλαγη 100% με αλλατι tropic marine και δεν εχω ριξει καθολου βακτηρια μεσα εχω 3 ψαρια (gramma loreto, clown occelaris,saliaras) και η τροφη ειναι σχεδον μηδενικη.Εχω απελπιστει τελειος και αν θολωσει στο σημειο οπως και τις αλλες 2 φορες θα το διαλυσω.

Υπαρχει καποια λυση?:notfair:

Link to comment
Share on other sites

Μακη η θολούρα απο την εμπειρία μου μπορεί να είναι σε :

-Νεο στημένο ενυδρείο (τις πρώτες μέρες σε άστρωτο ενυδρειο)

-Να ξερνάει κάτι το χαλίκι( αραγωνίτης)

-Να ξερνάει κάτι ο βράχος

-Να ψοφάει κατι μέσα σχετικά μεγαλούτσικο

-Να έχει bacteria bloom (ειτε απο υπερβολική δόση βακτηριδίων ή απο παραπάνω απο το κανονικό βότκα π.χ)

-Να έχεις πάρα πολυ χαμηλά επιπεδα οξυγόνου

-Να ανακατεύει κάτι συνεχώς το υπόστρωμα 

-Υπερπληθυσμός / υπερβολικό τάισμα

 

Αν μπορείς δώσε τα ζωντανά κάπου για φιλοξενία, και άστο να θολώσει. Και παράτα το με κυκλοφορία, θερμοκρασια , σκιμερ κλπ να δουμε πως θα εξελιχθεί.  Αν δεν γίνει κάτι μέσα σε 5-6 μέρες, βάλε άνθρακα και υαλοβάμβακα σε κάποιο σημείο που να φιλτράρεται καλά το νερο. Εν ανάγκη βάλε εξωτερικό ή εσωτερικό φίλτρο.

 

Να σου θολώνει το τζάμι και να θέλει καθάρισμα , και να νομίζεις οτι ειναι θολό το νερό δεν παίζει ε?  ή μηπως ειναι κάτι άλλο...π,χ μικρές φυσαλίδες? 

  (υποθέσεις κάνω...μην με παρεξηγείς) 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μακη η θολούρα απο την εμπειρία μου μπορεί να είναι σε :

-Νεο στημένο ενυδρείο (τις πρώτες μέρες σε άστρωτο ενυδρειο)

-Να ξερνάει κάτι το χαλίκι( αραγωνίτης)

-Να ξερνάει κάτι ο βράχος

-Να ψοφάει κατι μέσα σχετικά μεγαλούτσικο

-Να έχει bacteria bloom (ειτε απο υπερβολική δόση βακτηριδίων ή απο παραπάνω απο το κανονικό βότκα π.χ)

-Να έχεις πάρα πολυ χαμηλά επιπεδα οξυγόνου

-Να ανακατεύει κάτι συνεχώς το υπόστρωμα 

-Υπερπληθυσμός / υπερβολικό τάισμα

 

Αν μπορείς δώσε τα ζωντανά κάπου για φιλοξενία, και άστο να θολώσει. Και παράτα το με κυκλοφορία, θερμοκρασια , σκιμερ κλπ να δουμε πως θα εξελιχθεί.  Αν δεν γίνει κάτι μέσα σε 5-6 μέρες, βάλε άνθρακα και υαλοβάμβακα σε κάποιο σημείο που να φιλτράρεται καλά το νερο. Εν ανάγκη βάλε εξωτερικό ή εσωτερικό φίλτρο.

 

Να σου θολώνει το τζάμι και να θέλει καθάρισμα , και να νομίζεις οτι ειναι θολό το νερό δεν παίζει ε?  ή μηπως ειναι κάτι άλλο...π,χ μικρές φυσαλίδες? 

  (υποθέσεις κάνω...μην με παρεξηγείς) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μακη η θολούρα απο την εμπειρία μου μπορεί να είναι σε :

-Νεο στημένο ενυδρείο (τις πρώτες μέρες σε άστρωτο ενυδρειο)

-Να ξερνάει κάτι το χαλίκι( αραγωνίτης)

-Να ξερνάει κάτι ο βράχος

-Να ψοφάει κατι μέσα σχετικά μεγαλούτσικο

-Να έχει bacteria bloom (ειτε απο υπερβολική δόση βακτηριδίων ή απο παραπάνω απο το κανονικό βότκα π.χ)

-Να έχεις πάρα πολυ χαμηλά επιπεδα οξυγόνου

-Να ανακατεύει κάτι συνεχώς το υπόστρωμα 

-Υπερπληθυσμός / υπερβολικό τάισμα

 

Αν μπορείς δώσε τα ζωντανά κάπου για φιλοξενία, και άστο να θολώσει. Και παράτα το με κυκλοφορία, θερμοκρασια , σκιμερ κλπ να δουμε πως θα εξελιχθεί.  Αν δεν γίνει κάτι μέσα σε 5-6 μέρες, βάλε άνθρακα και υαλοβάμβακα σε κάποιο σημείο που να φιλτράρεται καλά το νερο. Εν ανάγκη βάλε εξωτερικό ή εσωτερικό φίλτρο.

 

Να σου θολώνει το τζάμι και να θέλει καθάρισμα , και να νομίζεις οτι ειναι θολό το νερό δεν παίζει ε?  ή μηπως ειναι κάτι άλλο...π,χ μικρές φυσαλίδες? 

  (υποθέσεις κάνω...μην με παρεξηγείς) 

 

Χρονια πολλα Ευγενειε Χριστος Ανεστη!!!

Να σου πω σε τι κατασταση βρισκομαι τωρα εχω αραγωνιτη βραχο και δεν εχω ριξει βακτηρια για το συμπερασμα που ειχε βγει οτι εχω bacterial bloom.

πριν κανενα μηνα εβγαλα τον αραγωνιτη και εκανα μια αλλαγη το 90% ομως απ οτι ειδα δεν εφτασε γιατι ειδη αυτο το νερο που ειχε μεινει μεσα δεν εκανε καλο.Κανω μια τεραστια αλλαγη 100% και μετα απο μια εβδομαδα το βλεπω και παλι θολο. οι κυκλοφορητες ειναι στο κεντρο του ενυδρειου και στοχευουν επειφανεια οσο για το οξυγονο που μου λες το ενυδρειο ειναι με μπαλκονι και αναπληρωνεται συνεχεια.

εχω μεσα καλτσα τρεχω ανθρακα απο την αρχη και το skimmer full.(τα τζαμια ειναι πεντακαθαρα και δεν παρεξηγω τιποτε αρκει να βρω μια λυση).

παντως αυτο που βλεπω και εγω ακριβως το ιδιο πραγμα με τον ιδιο τροπο ειναι αυτο

Δειτε το βιντεο απο το 0:43 και μετα

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Μάκη. Αληθώς ο κύριος. 

 

Να σου πω, γιατί δεν δοκιμάζεις να το αφήσεις θολό για 7-10 μέρες ?    

 

Εγω αφου θα βεβαιωνόμουν οτι οι παράμετροι του νερού ειναι εντάξει, (θερμοκρασία, αλατότητα, κλπ), και αφού δουλευουν σκιμερ, κυκλοφοριτές έτσι όπως πρέπει, θα το άφηνα θολό να δώ τι θα γίνει. Ωστόσο θα έβαζα και βακτήρια την συνιστώμενη δόση. 

 

Τέτοιου είδους θολούρα μου μοιάζει  ή απο αραγονίτη, ή απο βράχο τα οποία δεν έχουν ξεπλυθεί σωστά.  

Παρόλα αυτά αν κατάλαβα καλά, εσυ τα έχεις ξεπλύνει, και τα έχεις αφήσει και σε νερό ενα 24h σωστά?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Χρόνια πολλά Μάκη. Αληθώς ο κύριος. 

 

Να σου πω, γιατί δεν δοκιμάζεις να το αφήσεις θολό για 7-10 μέρες ?    

 

Εγω αφου θα βεβαιωνόμουν οτι οι παράμετροι του νερού ειναι εντάξει, (θερμοκρασία, αλατότητα, κλπ), και αφού δουλευουν σκιμερ, κυκλοφοριτές έτσι όπως πρέπει, θα το άφηνα θολό να δώ τι θα γίνει. Ωστόσο θα έβαζα και βακτήρια την συνιστώμενη δόση. 

 

Τέτοιου είδους θολούρα μου μοιάζει  ή απο αραγονίτη, ή απο βράχο τα οποία δεν έχουν ξεπλυθεί σωστά.  

Παρόλα αυτά αν κατάλαβα καλά, εσυ τα έχεις ξεπλύνει, και τα έχεις αφήσει και σε νερό ενα 24h σωστά?  

Ευγενειε εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα. Στην αρχη επειδη νομιζα και εγω οτι ηταν ο αραγωνιτης αλαζα ροες αλλα τιποτα αναγκαστικα να βγαλω ολο τον αραγωνιτη και το αφησα ετσι 1 εβδομαδα αλλα τιποτα. Ετσι εκανα αλαγη 90% με καινουργιο νερο και ενω ηταν ελαχιστα θολο την πρωτη μερα την δευτερη μερα δεν εβλεπες καθολου μεσα (τα ιδια πραγματα)

Αρα το μονο σιγουρο απ ολα ειναι οτι δεν φταιει ο αραγωνιτης. Τον ξαναβαζω μεσα μετα απο πολυ καλη πλυση δεν εβγαζε σχεδον τιποτα κανω την αλλαγη 100% και μετα απο 4 μερες βλεπω θολουρα.

Να φταει ο βραχος? ειναι το μονο πραγμα που δεν εχω βγαλει εξω απο το ενυδρειο μετα απο αλαγη νερου.Ο βραχοσ μου ειναι Aquaroche νεκρος απο τις καλυτερες ποιοτητες και εχει επανω 3 κοματια plate απο το παλιο μου ενυδρειο. Εαν ειναι οντως bacterial bloom εφοσον αλλαζω το νερο 100% πως κανουν παλι εξαρση τα βακτηρια χωρις να ριχνω βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ηταν μετά την αλλαγη

IMG_20180305_165554.thumb.jpg.2faefb5692b9cf202c658f7b0128cb66.jpg

 

 

και έτσι είναι τώρα.

                                                 IMG_20180408_175349.thumb.jpg.d3f1ac7802d104e2a3739b8263ba61ad.jpg               αυριο θα είναι ακόμη χειρότερα.

Έγινε επεξεργασία - mouseman
asdfdsfaf
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mouseman έγραψε:

Ευγενειε εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα. Στην αρχη επειδη νομιζα και εγω οτι ηταν ο αραγωνιτης αλαζα ροες αλλα τιποτα αναγκαστικα να βγαλω ολο τον αραγωνιτη και το αφησα ετσι 1 εβδομαδα αλλα τιποτα. Ετσι εκανα αλαγη 90% με καινουργιο νερο και ενω ηταν ελαχιστα θολο την πρωτη μερα την δευτερη μερα δεν εβλεπες καθολου μεσα (τα ιδια πραγματα)

Αρα το μονο σιγουρο απ ολα ειναι οτι δεν φταιει ο αραγωνιτης. Τον ξαναβαζω μεσα μετα απο πολυ καλη πλυση δεν εβγαζε σχεδον τιποτα κανω την αλλαγη 100% και μετα απο 4 μερες βλεπω θολουρα.

Να φταει ο βραχος? ειναι το μονο πραγμα που δεν εχω βγαλει εξω απο το ενυδρειο μετα απο αλαγη νερου.Ο βραχοσ μου ειναι Aquaroche νεκρος απο τις καλυτερες ποιοτητες και εχει επανω 3 κοματια plate απο το παλιο μου ενυδρειο. Εαν ειναι οντως bacterial bloom εφοσον αλλαζω το νερο 100% πως κανουν παλι εξαρση τα βακτηρια χωρις να ριχνω βακτηρια?

Βρες βράχο από οπουδήποτε φτιάξε ένα νησί και βγάλε εκτός αυτό που έχεις και βάλε το νέο.Μην το σκεφτεσε καν.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος mouseman έγραψε:

Ευγενειε εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα. Στην αρχη επειδη νομιζα και εγω οτι ηταν ο αραγωνιτης αλαζα ροες αλλα τιποτα αναγκαστικα να βγαλω ολο τον αραγωνιτη και το αφησα ετσι 1 εβδομαδα αλλα τιποτα. Ετσι εκανα αλαγη 90% με καινουργιο νερο και ενω ηταν ελαχιστα θολο την πρωτη μερα την δευτερη μερα δεν εβλεπες καθολου μεσα (τα ιδια πραγματα)

Αρα το μονο σιγουρο απ ολα ειναι οτι δεν φταιει ο αραγωνιτης. Τον ξαναβαζω μεσα μετα απο πολυ καλη πλυση δεν εβγαζε σχεδον τιποτα κανω την αλλαγη 100% και μετα απο 4 μερες βλεπω θολουρα.

Να φταει ο βραχος? ειναι το μονο πραγμα που δεν εχω βγαλει εξω απο το ενυδρειο μετα απο αλαγη νερου.Ο βραχοσ μου ειναι Aquaroche νεκρος απο τις καλυτερες ποιοτητες και εχει επανω 3 κοματια plate απο το παλιο μου ενυδρειο. Εαν ειναι οντως bacterial bloom εφοσον αλλαζω το νερο 100% πως κανουν παλι εξαρση τα βακτηρια χωρις να ριχνω βακτηρια?

Ένα να σε ρωτήσω τα plate  από το παλιός σου ενυδρειο με τι τα κόλλησες?

Link to comment
Share on other sites

 Δεν το  κολισα Νίκο έχει βασεις ο squaroche  και κουμπωνουν επάνω.

Νίκο πιστεύεις ότι είναι ο βράχος? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...