Jump to content

Καλησπέρα και από μενα


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Είμαι νέο μέλος, ασχολούμαι με το χόμπι εδώ και 1,5 μήνα κοντά από τότε που είδα το ενυδρείο ενός γνωστού..

 

Το ενυδρείο μου είναι 100 λίτρα με διαστάσεις 80x30x40..

Το στρώσιμο έγινε με μπολι..

 

 Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν 10 pontius titteya και ένας Pterygoplichthys Gibbiceps ο οποίος θα δωθεί στο άμεσο μέλλον.. Θα ήθελα όμως να προσθέσω μερικά γατόψαρα για τον βυθό και με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα είδα πως τα cory μπορούν να ζήσουν καλά στο ενυδρείο μου, το θέμα μου είναι πως θέλουν άμμο για υπόστρωμα γιατί είναι πολύ πιθανό να τραυματίσουν τα μουστάκια τους.. Γενικώς τι άλλα ψαράκια θα μου προτείνατε να βάλω για να κάνουν παρέα στα cherry barbs;; 

Μέσα το ενυδρείο έχει κερατόφυλλο, ludwigia repens, limnophila sessiliflora και του έβαλα 2 πέτρες λάβας και μια ρίζα...

Έχω παρατηρήσει τα cherry barbs κινούνται στα χαμηλά επίπεδα του ενυδρείου και μόλις σβήσει/χαμηλώσει ο φωτισμός, τότε ανεβαίνουν πιο ψηλά, τα ενοχλεί μήπως ο φωτισμός;;

Έγινε επεξεργασία - Γιάννης Ελμαλόγλου
Link to comment
Share on other sites

Τα cory είναι μια πανέμορφη επιλογή για τα περισσότερα είδη ενυδρείων που έχουν τις προϋποθέσεις όμως για να τα φιλοξενήσουν.

Τι υλικό έχεις για βυθό?

Τα cherry κινούνται στα χαμηλά ανάμεσα από τα φυτά και τις πέτρες, γιατί εκεί νιώθουν ασφάλεια.

Αν τα φυτά μεγαλώσουν και φτάσουν στην επιφάνεια σιγά σιγά, και αυτά θα ξεθαρρέψουν και θα ανεβαίνουν όλο και πιο πάνω.

Ο φωτισμός σίγουρα παίζει το ρόλο του σε αυτή τη συμπεριφορά τους.

Πιστεύω επίσης όταν σβήνουν τα φώτα θα βλέπεις και πιο όμορφο το χρώμα τους.

Από την άλλη μεριά όμως τα φυτά που έχεις ludwigia, sesiliflora και το κερατόφυλλο έχουν αρκετές απαιτήσεις από φωτισμό.

Οπότε.......πας σε συμβιβασμό.:)

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός που έχω είναι είναι daylight t8 18w... Πιστεύεις πως είναι αρκετά για αυτά τα φυτά;; Σκεφτόμουν να βάλω μια επιπλέον λάμπα, αλλά φοβάμαι πως θα γεμίσω άλγες... Την λάμπα την εχω να δουλεύει για ένα 8ωρο την μερα, δεν έχω βάλει λίπασμα ή κάτι τετοιο, η αλήθεια είναι θα ήθελα να μου δώσεις τα φώτα σου σε αυτό το θέμα, πέρα από τον φωτισμό, λες να χρειαστεί να βάλω κάνα flourite ή καμιά ταμπλέτα βυθού;; Γιατί το ludwigia έχει χάσει λίγα φυλλαράκια...

 

Ο βυθός που έχω είναι χαλίκι που βλέπεις στην φώτο..

23667079_10212820914810316_1536056779_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τα συγκεκριμένα φυτά ο φωτισμός που έχεις, είναι υπερβολικά λίγος.

Εντελώς μπακάλικα, 18 watt στα 100 λίτρα, δύσκολα θα την παλέψουν τα φυτά σου.

Σταδιακά θα πέσουν τα κάτω φύλλα και θα έχεις ένα γυμνό βλαστό με φύλλα στη κορυφή του.

Αν ήμουν στη θέση σου τώρα που είναι σχετικά αρχή, θα έβαζα για βυθό χαλαζιακή άμμο, θα πρόσθετα τουλάχιστον μια λάμπα ακόμα, και θα πήγαινα σε εύκολα  φυτά.

Το κερατόφυλο ή άστο ελεύθερο στην επιφάνεια ή πιάστα όλα μαζί τα κοτσανάκια, για να δώσουν ομορφότερη αίσθηση από το να είναι σκόρπια σε όλο το χώρο.

Από λιπασματάκι λίγο γενικό, στο 1/3 της αναγραφόμενης δόσης δεν θα έκανε κακό.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το κέρατοφύλλο το έχω δοκιμάσει στην επιφάνεια και δεν μένει, βυθίζεται κάτω και επιπλέει πέρα δώθε μόνο του στο ενυδρείο... Άρα λογικά όπως λες θα τα μαζέψω όλα σε ένα σημείο... Δεν έχει όμως πρόβλημα σε αυτό τον φωτισμό ε;;;

 

Πιο εύκολα φυτά τι εννοείς;; Αυτά δεν είναι εύκολα;; Λες να πήγαινα σε καμία ανουμπια ή java fern και αυτά να τα αλλάξω και να κρατήσω μόνο το κέρατοφύλλο;; Είναι γενικώς απαραίτητη η χαλαζιακη αμμος;; Γιατί αν είναι να το κάνω αυτο που λες, είναι πολύ μεγάλη διαδικασία :P .. δεν μπορώ με τίποτα λες να παίξω μπάλα έτσι;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Το κέρατοφύλλο το έχω δοκιμάσει στην επιφάνεια και δεν μένει, βυθίζεται κάτω και επιπλέει πέρα δώθε μόνο του στο ενυδρείο... Άρα λογικά όπως λες θα τα μαζέψω όλα σε ένα σημείο... Δεν έχει όμως πρόβλημα σε αυτό τον φωτισμό ε;;;

 

Πιο εύκολα φυτά τι εννοείς;; Αυτά δεν είναι εύκολα;; Λες να πήγαινα σε καμία ανουμπια ή java fern και αυτά να τα αλλάξω και να κρατήσω μόνο το κέρατοφύλλο;; Είναι γενικώς απαραίτητη η χαλαζιακη αμμος;; Γιατί αν είναι να το κάνω αυτο που λες, είναι πολύ μεγάλη διαδικασία :P .. δεν μπορώ με τίποτα λες να παίξω μπάλα έτσι;;

Στην επιφάνεια υπάρχει περισσότερο φως, όπου εκεί θα αναπτυχθεί. Χρειάζεται βέβαια και τα νιτρικά του.

Πιο εύκολα εννοώ να έχουν λιγότερες απαιτήσει σε φωτισμό. Ρίξε μια ματιά στα προφίλ των φυτών και ότι θέλεις το συζητάμε.

Το χαλίκι που έχεις βάλει σε περιορίζει στην επιλογή ψαριών κυρίως του βυθού, και γενικά σαν βυθός δημιουργεί μια έντονη αντανάκλαση.

Το ότι είναι επίπονη διαδικασία,και θα το ευχαριστηθείς............. το καταλαβαίνω.:D

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, SOTIRIS said:

εύκολα  φυτά.

Όπως Anubias, Microsorum, Vallisneria, Bucephalandra, Hygrophila, Taxiphyllum, Bacopa

Από λιπασματάκι λίγο γενικό, στο 1/3 της αναγραφόμενης δόσης δεν θα έκανε κακό. +1 Από μένα. Αρκετοί εμπιστεύονται το Seachem Flourish, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλα εξίσου καλά. Η δοσολογία θα αυξηθεί όσο αυξάνεται και η φυτομάζα σου, άρα και οι ανάγκες

 

 

 

Mε χαλίκι μην βάλεις κόρυ φίλε μου... δεν θα τα χαρείς όπως πρέπει και αυτά θα έχουν θεματάκια δυστυχώς. Ο πλέκο που έχεις καλό είναι να φύγει άμεσα όπως είπες. Ακατάλληλος για το ενυδρείο και ρυπαίνει πολύ. Αν σου αρέσει πολύ σαν ψάρι, μπορείς να πάρεις έναν Ancistrus που δεν μεγαλώνει πολύ. Αν θέλεις να μείνεις στην ήπειρο των Cherry Barb, μπορείς να προσθέσεις ένα Dwarf Gourami 

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Έγινε  μεταφορά του θέματος στην κατηγορία περί γλυκού νερού για να συνεχιστεί η συζήτηση επειδή στην κατηγορία με τα καλωσορίσματα θα κλειδώσει αυτόματα μετά από μερικές ημέρες.:)

Link to comment
Share on other sites

Στην φάση που είμαι τώρα δεν με βλέπω να αλλάζω βυθό.. 

 

Όσον αναφορά τα φυτά τι να κάνω;; Να βγάλω όλα τα υπόλοιπα και να κρατήσω το κέρατοφύλλο και να προσθέσω καμία ανουμπια και καμιά κρυπτοκορινα;; 

 

Για το ψαράκι έχω κανονίσει κάποιος να το πάρει μέσα στον Δεκέμβριο..

 

Δεν το θέλω εξάλλου πυκνοφυτεμενο, έτσι λίγα φυτά θέλω ίσα ίσα για να σπάει η μονοτονία :D ..

 

Πάντως παιδιά έχω παρατηρήσει ο καθένας έχει διαφορετική άποψη.. ένας άλλος μου είχε πει πως μια χαρά θα την παλέψουν τα φυτά αυτά..

Έγινε επεξεργασία - Γιάννης Ελμαλόγλου
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Έγινε  μεταφορά του θέματος στην κατηγορία περί γλυκού νερού για να συνεχιστεί η συζήτηση επειδή στην κατηγορία με τα καλωσορίσματα θα κλειδώσει αυτόματα μετά από μερικές ημέρες.:)

Οκ καλά έκανες :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην με αφήνετε στη μοίρα μου  :P ..

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2017 at 5:37 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

εύκολα  φυτά.

Όπως Anubias, Microsorum, Vallisneria, Bucephalandra, Hygrophila, Taxiphyllum, Bacopa

Από λιπασματάκι λίγο γενικό, στο 1/3 της αναγραφόμενης δόσης δεν θα έκανε κακό. +1 Από μένα. Αρκετοί εμπιστεύονται το Seachem Flourish, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλα εξίσου καλά. Η δοσολογία θα αυξηθεί όσο αυξάνεται και η φυτομάζα σου, άρα και οι ανάγκες

 

πριν 44 λεπτά, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Παιδιά μην με αφήνετε στη μοίρα μου  :P ..

Ο SOTIRIS σου απαντησε πολυ καλα! μην ακους αυτους , που λενε οτι τα φυτα σου θα βγαλουν περα με τετοιο φωτισμο! Ειναι ...ψεμα. Βαλε Ανουμπιας, μοςς κ.α  βλεπε πανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση..

 

Το κέρατοφύλλο πιστεύεις θα μπορούσε να αντέξει;; Επειδή το έχω ήδη και τα πάει πολύ καλά, εχει αναπτυχθεί κιόλας και τα ψαράκια φαίνεται να το θέλουν γιατί κολυμπάνε όλη την ώρα ανάμεσα του..

 

Επίσης, κάθε πότε πρέπει να βάζω το υγρό λίπασμα;; Κάθε βδομάδα πχ με την αλλαγή νερού;;

 

Υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ co2;;

 

Λογικά για καμιά ανουμπια θα πάω όπως με βλέπω και καμιά microsorum :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

εύκολα  φυτά.

Όπως Anubias, Microsorum, Vallisneria, Bucephalandra, Hygrophila, Taxiphyllum, Bacopa

Από λιπασματάκι λίγο γενικό, στο 1/3 της αναγραφόμενης δόσης δεν θα έκανε κακό. +1 Από μένα. Αρκετοί εμπιστεύονται το Seachem Flourish, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλα εξίσου καλά. Η δοσολογία θα αυξηθεί όσο αυξάνεται και η φυτομάζα σου, άρα και οι ανάγκες

 

Ο SOTIRIS σου απαντησε πολυ καλα! μην ακους αυτους , που λενε οτι τα φυτα σου θα βγαλουν περα με τετοιο φωτισμο! Ειναι ...ψεμα. Βαλε Ανουμπιας, μοςς κ.α  βλεπε πανω.

+10000

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλο ίσως αντέξει στην επιφάνεια, όπου είναι το σημείο που δέχεται τη μεγαλύτερη ένταση φωτός.

Μπορείς να βάζεις το 1/3 της δόσης σπασμένο μέρα παρά μέρα.

Αν ασχοληθείς στο μέλλον με περισσότερα φυτά, ίσως χρειαστείς co2. Προς το παρών και με το σκεπτικό σου <<λίγη πρασινάδα>> δεν σου είναι απαραίτητο.

Αποφεύγουμε τη λίπανση την ημέρα αλλαγής νερού.

Anubias και microsorum  μπορούν να πρασινίσουν πολύ εύκολα το ενυδρείο σου.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ μια χαρά.. έτσι θα παίξω μπαλίτσα :P

 

Υπάρχει περίπτωση το κέρατοφύλλο να δημιουργεί πρόβλημα στην ανουμπια και την microsorum, λόγω του ότι είναι αργής ανάπτυξης;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Οκ μια χαρά.. έτσι θα παίξω μπαλίτσα :P

 

Υπάρχει περίπτωση το κέρατοφύλλο να δημιουργεί πρόβλημα στην ανουμπια και την microsorum, λόγω του ότι είναι αργής ανάπτυξης;;

Το περισσότερο που μπορεί να κάνει το κερατόφυλο είναι να στερέψει το ενυδρείο από νιτρικά, αλλά αυτό είναι κάτι που αντιμετωπίζεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα seachem flourish και θα ήθελα να μου πείτε την δοσολογία που θα πρέπει να ρίξω, το ενυδρείο μου δεν είναι πυκνοφυτεμενο για αυτό ρωτάω..  αν ριχνω 1-2 ml την βδομάδα είναι οκ;; Γιατί έτσι μου είπε το μαγαζί, πως επειδή είναι πυκνό διάλυμμα πρέπει να ρίξω λίγο γιατί γεμίζει άλγες... Ισχύει;;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε για αρχή από 0,5 ml δύο φορές την εβδομάδα και βλέπεις για τη συνέχεια.

Οι άλγες πάντοτε καραδοκούν, και πρέπει να προσέχεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως δεν έχω co2, δεν θα έχουν πρόβλημα ε;; ( java fern, cryptocorine, egeria densa)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση.... Εκτός από το 100άρι που έχω, έχω και ένα ενυδρείο 30 λίτρα που το προορίζω για μονομάχο... Ακόμα το στρώνω βέβαια δεν έχω βάλει ψάρι.. Στο νερό το Ph έχει φτάσει 8.2 ενώ το νερό της βρύσης είναι 7.4.. Ακόμα δεν του έχω βάλει τίποτα μέσα παρά μόνο την άμμο την χαλαζιακή της οποίας της έκανα το τεστ με το υδροχλωρικό οξύ και δεν άφρισε, ούτε καν κουνήθηκε.. Το τέστ το έκανα ως εξής, έριξα σε ένα μικρό ποτηράκι την στεγνή άμμο και από πάνω πρόσθεσα το υδροχλωρικό υδροχλωρικό οξύ και δεν έγινε τίποτα, άρα λογικά δεν είναι ασβεστοληθική, σωστά;;

Τι άλλο μπορεί να φταίει;; Λέτε να φταίνε τα υψηλά επίπεδα αμμωνίας που υπάρχουν να επηρεάζουν τις παραμέτρους;;

Προς το παρών δεν αγχώνομαι γιατί δεν υπάρχει ψάρι μέσα ή κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το ίδιο πείραμα με ένα ποτήρι  νερό. Μέτρα ph μόλις βγει από τη βρύση και άλλη μια μέτρηση μια μέρα μετά. Λογικά θα σου βγάλει την ίδια περιπου απόκλιση, αφού το νερό αποβάλει τα αέρια που περιέχει και ανεβαίνει λίγο το ph.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο ποιο πανω. Μολις το νερο βγει απ την βρυση και εκτεθει στην ατμοσφαιρα το ph μεταβαλεται λιγο προς τα πανω.

Σε ποια περιοχη μενεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...