Jump to content

90L Φυτεμένο


Recommended Posts

90 λίτρα,  σχεδον 15 ετών..... εχει ξαναστηθει 2 φορές τη μια όταν πήγα φαντάρος (δεν μου το πρόσεχαν οσο έλειπα) και άλλη μια μετά από ένα θέμα που είχε προκύψει και δεν μου επέτρεψε καμιά ενασχόληση μαζι του για κάποιους μήνες.

Τρεχει με  εσωτερικό φιλτρο (με 2 300αρες αντλίες ομως). εχει δυο Τ5 24w και μια Τ8 18w, 3 ανεμιστήρες 80mm  μόνιμα για ψύξη 100αρη θερμοστάτη και ελεγκτή θερμοκρασιών Elitech E-1000.
Co2 με αλουμινενια μπουκάλα του κιλού και ρύθμιση στις μια φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο (αν και ακόμη ψάχνω τη χρυσή τομή σε αυτό το θέμα) ανοιχτό όλο το 24ωρο.

Την καφέ άλγη στο φίλτρο την αφήνω μόνιμα γιατί εκεί ειναι συνεχεία όλες οι γαρίδες και τους αρέσει. το πίσω τζάμι το αφήνω πράσινο (κανονικά είναι περισσότερο) για να μη φαίνεται ο τοίχος πίσω (ναι το ξέρω οτι μπορώ να βάλω κάτι άλλο για αυτή τη δουλειά).
Γενικά δεν είναι τόσο καθαρό από αλγες οσο τα δικά σας αλλά δεν το πολυσκαλιζω, αφήνω οτιδήποτε να κάνει τον κύκλο του και καθαρίζει μόνο όποτε έχει θέμα.

 

23632323_10214758520267537_8463741545251576529_o.jpg

21272731_10214138179319401_7756554210571378864_o.jpg

21366667_10214138179039394_8653764823232561781_o.jpg

22042059_10214324716422712_8467210708423785168_o.jpg

22089316_10214374733953119_2270486797460048141_n.jpg

23550366_10214720666921227_3166622003552829197_o.jpg

Untitled.png

23669181_10214758636430441_4943242783780356645_o.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Συμπλήρωσες και την φόρμα να έχουμε καλύτερη άποψη. Το ψαράκι τι άκριβως είναι; Sewellia; Protomyzon;

Link to comment
Share on other sites

που εχει φορμα να συμπληρώσω? δεν εγραψα ονόματα γιατι σκεφτηκα πως εχω μονο τα συνηθισμένα και δεν παιζει να μην τα ξερετε ηδη. το τελευταίο λες το corydoras ή το αλλο στο ξυλο το Sewellia lineolata που το εχω και σε βίντεο και ειναι υπέροχο

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

έχω μερικά γεννητούρια που ειναι κόκκινες με άσπρες ριγες αλλά δεν φοβαμαι μην αλλοιώσω τη ράτσα γιατι δεν δίνω πουθενά.
Για αυτο το λόγο σκέφτομαι αυτες τις μερες καποιο τρόπο για να φτιαξω 2-3 nano 20litra να τα βαλω διπλα-διπλα για να εχω διαφορετικές γαρίδες στο καθένα  αλλά θα το κάνω μονο αμα βρώ ενα τρόπο να κυκλοφορώ το νερο απο το ενα ενυδρείο στο αλλο (σύνολο 60 λιτρα) γιατι να μπλέξω με χημεία νερου σε 3 20λιτρα δεν εχω όρεξη.... κοινο διοξείδιο και μαλλον και φωτισμό καπως κτλπ. αλλά αυτο ειναι αλλο project για οταν μπει το θαλασσινό στο δρομο του πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Πείτε το όπως θέλετε ποτέ δεν ασχολήθηκα με ονομασίες.

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):  80*30*40
Συνολικά Λίτρα:90
Sump (λίτρα):  Άνευ

Οργανισμοί
Φυτά:    anubia nana, caboba aquatica, cuba, limnophillia σεσσιλιφλορα, eleocharis parvula, stayrogyne repens  , spiky moss,   Κερατοφυλλος, μερικά άλλα που ξεχνάω το όνομα τους.
Ψάρια:    2 corydoras, 2 Sewellia lineolata ,  
Άλλα είδη: διάφορα ειδη γαρίδων οπως red cherry, amano, wood shrimp,

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:  Άλγη στο πίσω τζάμι.
Πέτρες:
Ξύλα:             4 κομμάτια ξύλο στο ένα δεμένη η anubia (ηλικίας 12 ετών) και στα δυο άλλα επένδυση με spiky moss
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:    δεν θυμάμαι (δεν αλλάχτηκε ποτέ, τακτικός εμπλουτισμός με ταμπλέτες JBL kuglen).
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2x T5 24w  (μια 6000κ και μια ενυδρειακή για φυτα δεν θυμάμαι τύπο) 1χΤ8 18w 4500k  (όλες για αντικατάσταση τον άλλο μήνα με 2x grolux +την Τ8 με μια ίδια.
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες η Τ8 και 7 ώρες οι Τ5 (υπό προσαρμογή αυτή τη περίοδο)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 600λ/ώρα με το εργοστασιακό  εσωτερικό φίλτρο χωρίς άνθρακα / αντιφοσφωρο.
Θέρμανση/ Ψύξη:100w θερμοστάτης και 3x 80mm fan με ελεγκτή
Λίπανση:   JBL feropol και tropica premium & special
Παροχή CO2: Ναι 1 φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο ολο το 24ωρο.
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:   Προμήθεια σκαμπό (στο χρώμα του επίπλου του ενυδρείου) για να μπορώ να κάθομαι μπροστά και να χαζεύω.
Διατροφή: dennerle crustagran,  ocean nutrition shrimp wafers κυρίως.


Παράμετροι
pH:    6,5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0,00
Νιτρώδη (ΝΟ2):0,00
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PΟ4):  ελαφρώς μετρήσιμα
Μέση Θερμοκρασία (°C):  24,5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 10% εβδομαδιαία
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: νερό βρύσης
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: μαζί με την αλλαγή νερού σιφωναρισμα με ψιλό σωληνάκι για διάφορες ακαθαρσίες και σκούπισμα βυθού κάθε δεύτερη αλλαγη.

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

ωπα, καλύτερα να μην παίρνεις συμβουλές από έμενα αν εισαι νέος στο χόμπι γιατι είναι πολλά πράγματα που κανω με τον δικό μου τρόπο και δεν βγαίνουν πάντα σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βλέπω, σίγουρα τα κορυ θα ήταν καλύτερο να είναι 6 αντί για 2. Γενικά είμαι κατά των sterbai σε λίτρα παρόμοια με τα δικά σου/μου (το έχω προσπαθήσει 2 φορές και όταν τα είδα μεγάλα σε 500 λίτρα μου έπεσαν τα μαλλιά). Επειδή όμως ο τρόπος που έχεις στήσει το ενυδρείο δίνει χώρο για κολύμπι πάνω στην άμμο, στην θέση σου θα τα έκανα 6-7.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το σκεφτόμουν και εγώ, ειναι κρίμα να τα εχω μονο δυο .  θα τα κανω 4 αλλά μάλλον οχι παραπάνω. Δεν τα εχω δει αλλού οπως εσυ αλλά βασιζόμουν στα ξενα site που αναφέρουν πως δεν χρειαζονται πολλά λιτρα (βέβαια ολα τα ψάρια αμα τα βάλεις σε οσο το δυνατον μεγαλύτερο περιβαλον καλο θα τους κανεις).
Επίσης επειδή το ενυδρείο εχει ελαττωματικό τζαμι (κανει διάθλαση) και επειδή τρέχει παρα πολλά χρόνια και ανησυχώ για τη δομική αντοχή του περιμένω απο Γενάρη να το αντικαταστήσω με ενα 240αρι που ελπίζω οτι θα βρώ σε καποια αγγελία οταν αρχισω να ψαχνω. οπότε εκει θα ειναι ολα καλύτερα. αλλά αυτο θελει κάποιους μήνες ακομη για να γινει.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλή κίνηση η αλλαγη ενυδρείου. Αν έχεις στο μυαλό  σου αναβάθμιση τότε να τα αυξήσεις χωρίς κανένα θέμα. Με 4 δεν κανεις δουλειά. Θελεις τουλάχιστον 6

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο κ ενυδρείο σου. Και καλά κάνεις που δεν τρελαίνεσαι με τις αλγες από τη στιγμή που δεν ξεφεύγουν. 

Αν θες μια συμβουλή πάντως, μην αλλάξεις και τις 2 Τ5 σε grolux. Θα σκοτεινιάσει αρκετά νομίζω. Μια 6500Κ μια grolux και η Τ8 4000Κ νομίζω είναι ιδανικός συνδυασμός.

Όσο για το πρότζεκτ με τις μικρές γυαλες σε σειρά κάπου πήρε το μάτι μου κάτι αντίστοιχο. Ένα εξωτερικό φίλτρο με είσοδο στην πρώτη και έξοδο στην τελευταία. Και ενδιάμεσα η γυαλες να επικοινωνουν. Θα το ξαναψαξω και θα σου στείλω λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το αποτελεσμα συγχαρητηρια!

Γαριδοπαραδεισος! :bigemo_harabe_net-77: 

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ. καλή η συμβουλή για τις λάμπες. σκέφτομαι ακομη και τη λύση λεντ για όταν έρθει η ωρα αλλά το κόστος ανεβαίνει λίγο (ξέρω για την μακροπρόθεσμη απόσβεση, επίσης ξερω πως τουλάχιστον στο θαλασσινό τα λεντ δεν έχουν την ίδια διασπορά με τις λάμπες).
Μονο λίγο τριχοειδή πράσινη άλγη είχα ένα μήνα τωρα που ξεφευγε λιγο αλλά έπαιξα με το διοξείδιο και τα λιπάσματα και μάλλον το βρήκα το θέμα. αλλά επειδή η συγκεκριμένη φεύγει πανεύκολα και με 2 λεπτά σιφωναρισμα με ψιλό σωληνάκι την εβδομάδα δεν σκάω ιδιαίτερα (ασε που για κάποιο λόγο πιάνει μόνο σε ενα συγκεκριμένο μέρος το οποίο έχει και ροή νερού καλη).
κυανό μου βγήκε όμως πριν κάνα χρόνο και με παίδεψε λιγο. αλλά το βόλεψα και αυτό.
Στα σκαριά έχω λίγο φύτεμα ακόμη με κάνα δυο κόκκινα φυτά που δεν εχω διαλέξει ακόμη έτσι για χρώμα. θέλω κατι οχι υπερβολικά ψηλό. Επίσης θέλω να απλώσω λίγο ακόμη τη cuba αλλά σκέφτομαι τα corydoras αν θα συμφωνήσουν.

Οτι λινκ βρείτε για το άλλο θέμα με τα 20αλιτρα θα με βοηθούσε

23659666_10214768276591439_9197011607176973880_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο μαύρη αυτή η εβδομάδα...  Μόλις βρήκα νεκρή τη wood shrimp που την είχα αγοράσει πριν 10 μέρες. Φαινόταν υγιέστατη και δραστήρια μέχρι προχτές.  Επίσης δύο μέρες νωρίτερα είχα χάσει μια από τις μπλε και λίγες μέρες πριν μια από τις πράσινες αλλά επειδή είναι και μπόλικες οι μικρές το θεώρησα απλή θνησιμότητα ηλικίας.  Τώρα με το σημερινό δεν ξέρω αν τελικά τα κομμάτια του παζλ ενώνονται διαφορετικά. Οι μετρήσεις του νερού είναι όπως τις έγραψα πλην σκληρότητας που έχω καιρό να μετρήσω.  Αρχίζω να ανησυχώ... 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έριξες κάτι που δεν έπρεπε; Μια μικρή υπερδοσολογια σε λίπασμα πχ μπορεί να τις στείλει αδιαβαστες.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι παίζει, βρήκα και μια κόκκινη σήμερα.   Λίπασμα βάζω το1/3 απο το αναγραφόμενο σε αυτά που εχω πει οτι χρησιμοποιώ και μάλιστα εχω καιρό να βάλω feropol που θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα λόγω χαλκού (αλλά το χρησιμοποιώ 5+ χρόνια και αυτό και δεν είχα πρόβλημα).
εχω μια βδομάδα να αλλάξω νερο, αμμωνία μηδέν, φωσφόρος μηδέν, σίδηρος μηδέν, χλώριο μηδέν, Νο2 μηδέν, ΚΗ 6, δεν εχω άλλα τεστ αυτές τις μέρες για να κάνω κάτι άλλο. οξυγόνο πρέπει να υπάρχει μέσα γιατι τα φυτά την ημέρα βγάζουν πάρα πάρα πολλές φυσαλίδες.
Γενικότερα για χρόνια οι απώλειες μου ήταν μια-δυο γαρίδες το μηνα και το θεωρούσα σχετικά αναμενόμενο γιατί δεν είναι οτι ζουν και πάνω από χρόνο οι περισσότερες.
βακτήρια βαζω αυτο το μήνα γιατι προσέθεσα μια χουφτα καινούριο πορώδες υλικό στο φίλτρο και ήθελα να συμπληρώσω βιολογία. 

Αλλαγή νερού μεγάλη δεν θα κάνω γιατί δεν θέλω να τα στρεσάρω. Θα συνεχίσω με τη ρουτίνα μου, θα κόψω εντελώς το λίπασμα για αρκετό διάστημα και θα παρακολουθήσω την κατάσταση. Θα παρω και ενα τεστ GH γιατι εχω ξεμείνει εδώ και καιρό.     Σκεφτόμουν για λιγη αεραντλία αν θα βοηθούσε....

Link to comment
Share on other sites

Η bambοο shrimp θελει αρκετη ροη νερου γιατι απο εκει μαζευει τη τροφη της.Αν δεν ειχες πολυ ροη απο το φιλτρο μπορει και να την εχασες απο πεινα.

Η συμβουλη μου ειναι οτι πρεπει να χωρισεις ολες τις γαριδες σε αλλα ενυδρεια,γιατι αν τις αφησεις ολες εκει θα εχεις θεμα υβριδισμου,αν δεν εχει γινει ηδη.

Link to comment
Share on other sites

εχω εξτρα κυκλοφορητη και στηνόταν μπροστά του με τις ωρες δεν ξερω αν ήταν από πείνα. τωρα που εκοψα τα λιπάσματα δεν ειχα απώλειες. η αληθεια ειναι οτι απο τα tropica και μετά άρχισαν τα προβλήματα. είχα και πριν από περίπου 7 χρόνια μια, έζησε για 2 χρόνια τότε.
Σχετικά με τα υβρίδια τι εννοείς? νομιζα πως τα περισσότερα ειδη που αγοράζουμε εχουν προκύψει απο διασταυρώσεις χομπιστων για να πετυχουν διάφορα χρωμματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι με τα υβρυδια,δηλαδη αν βαλεις κιτρινες και κοκκινες δεν θα βγαλεις πορτοκαλι.

Οι γαριδες του ιδιου γεννους υβριδιζουν μεταξυ τους και σιγα σιγα χανεται το χρωμα στους απογοννος,πραγμα που δεν το θελουμε.

Οπως καταλαβαινεις πρεπει να χωρισεις τις γαριδες σε διαφορετικα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

εκτός απο το χρώμα που χανεται εχουν και γενετικα προβλήματα? πχ βγαινουν αρρωστες, δεν ζουν κτλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα τα υβριδια νομιζω ζουν λιγοτερο και νομιζω οτι δεν αναπαραγωνται κιολας.

Αυτο χωρις να ειμαι 100% σιγουρος ετσι.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εγώ που εχω μπόλικα δεν φαίνεται να αναπαράγονται για κάποιο λόγο (ευτυχώς). Επίσης σε αντίθεση με τα αγριογούρουνα πχ δεν βγαίνουν πολλά υβρίδια από τη πρώτη γέννα. Όσο για τη διάρκεια ζωής τους φαίνεται να είναι ιδια με τις υπόλοιπες.
Εμένα πάντως μου αρέσουν. κάθε φορά οι κόκκινες ρίγες τους έχουν και διαφορετικό σχέδιο/πυκνότητα κτλπ.  Δεν βλέπω το λόγο που "δεν τα θέλουμε".

Link to comment
Share on other sites

Οπως το δει ο καθενας...

Στη φυση και στο χομπι αυτο γενικα δεν θελουμε υβριδια,θελουμε να κραταμε τα ειδη οσο πιο καθαρα γινεται.

Στα αγριογουρουνα που λες δεν ξερω τι γινεται,στις γαριδες παντως υβριδια βγαινουν και χαλανε αποικιες ολοκληρες και χρωματα φυσικα.

Το οτι δεν αναπαραγωνται δεν το ξερεις,τα μικρα στην αρχη κρυβονται μεσα στα φυτα και βγαινουν λιγο αργοτερα εξω.

Εγω σου ειπα τη γνωμη μου και τον γενικο κανονα του χομπι για τα υβριδια.Τωρα εσυ κανεις οτι θες,δικο σου ειναι το ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...