Jump to content

90L Φυτεμένο


Recommended Posts

Κοίτα μη νομίζεις, όταν πρόκειται για σκόπιμο υβριδισμό για να βγαίνουν φτιαχτά ψάρια και να αγοράζει ο κόσμος ουτε εγώ συμφωνώ. 
τωρα να κανουν οι γαρίδες σε μια γυάλα μερικές αλλαξοκωλιες δεν με πειράζει και τόσο ιδίως γιατι δεν δινω και πουθενά κιόλας ώστε να αλλοιωθεί η ράτσα.
Πάντως είμαι αρκετά σίγουρος οτι τα υβρίδια δεν γεννάνε αλλιώς πλέον θα είχα μόνο υβρίδια στο ενυδρείο μετά από τόσο καιρό.
τα αγριογούρουνα τα έφερα σαν παράδειγμα γιατί τα υβρίδια γεννάνε περισσότερα μικρά απο το κανονικό  αγριογούρουνο και εκει που είμαι εχει ξεφύγει απο κάθε έλεγχο η κατάσταση (είχαν φύγει στο βουνό αρκετά κανονικά γουρούνια και αναμείχθηκαν με τα αγριογούρουνα και τώρα γεννοβολανε σαν κουνέλια).

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειναι η εποχή αλλαγης των λαμπών έλεγα να παω σε συνδυασμό  2x arcadia plant pro  24w και μία grolux 24w.  με φωτοπεριοδο περίπου 6-7 ωρες. πως σας ακούγεται? εχετε αλλη πρόταση?
Εντωμεταξυ υπάρχει κάποιου είδους μικρό φως που να μπορώ να το εχω αναμένο περισσότερες ωρες τη μέρα (για να το βλέπω και λιγο το ενυδρείο) αλλά να μην ωφελεί καθόλου αλγες ή φυτα?

Link to comment
Share on other sites

To φως που δεν ευνοεί τις αλγες είναι το μπλε moonlight.

 

Επειδή έχεις τρεις λάμπες, εγώ θα έβαζα μια θερμη στην μέση με χαμηλά κελβιν (4000k) και 2 daylight (6500k). Την arcadia δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά φαντάζομαι πως η plant grow θα είναι κοντά στα 4000κ. Η φωτοπεριοδος σου μου φαίνεται μικρή, ίσως σταδιακά να την ανέβαζες για να έβλεπες περισσότερο το ενυδρείο στις 8-9 ωρες, ανάλογα με τα φυτα και τα λιπάσματα 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα,

 

Αν βάλεις 2 plant pro και 1 grolux το ενυδρείο σου θα είναι ροζ ! Τις έχω χρησιμοποιήσει αυτές τις λάμπες.

 

Εγώ θα σου πρότεινα 2 freshwater pro και στη μέση η plant pro:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε. Μετά από πρόσφατο διάβασμα είδα ότι κάποιοι στηρίζουν πώς οι λάμπες στα 4000κ ευνοούν περισσότερο τις αλγες από ότι τα φυτά και πως το λίγο ροζ-κοκινο ενεργοποιεί περισσότερο τη φωτοσύνθεση.  Η γνώμη σας? 

 Στη δική μου περίπτωση τώρα, έχω και μια γκρολουξ περίσσια στο κουτί.  Πως λέτε να τα συνδυάσω για να την εκμεταλλευτώ και αυτή? Μπορώ να βάλω όσες λάμπες ναναι δεν έχω περιορισμό 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι ο θερμός φωτισμός ευνοεί τις αλγες, σωστά.

 

Η grolux ποσα κελβιν είναι; Για μένα είναι υπερβολή να ξεφύγεις από τις τρεις λάμπες. Έχεις διοξείδιο;

Link to comment
Share on other sites

Άκου 2 πληροφορίες που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες γιατί τυγχάνει να τις είχα χρησιμοποιήσει τις παραπάνω λάμπες.

Η Plant Pro της Arcadia δεν είναι 4000κ παρότι ροζ, είναι 6400 αν θυμάμαι καλά.

6500 ή 6600 είναι η freshwater pro.

 

Την Grolux που την ειχα χρησιμοποιήσει θα σου πω κάτι. Είναι μία λάμπα πραγματικά κατασκευασμένη να ευνοεί την φωτοσύνθεση. Δυστυχώς όμως η διάρκεια ζωής της δεν έχει καμία σχέση με αυτά που σου λένε. Εκτός από αναφορές στο ίντερνετ και άνθρωπος που είχε μηχανάκι για να μετράει διαπίστωνε συνέχεια στις grolux ότι μετά το 3μηνο το φάσμα τους χάνει. 

Oι arcadia είναι πολύ καλές λάμπες αλλά ακριβές. Οπτικά για να πετύχεις όμορφο αποτέλεσμα είναι αυτό που σου είπα παραπάνω. Μία ροζ λάμπα είναι αρκετή ώστε να δώσει κάποιες πινελιές σε χρώματα ψαριών και φυτά χωρίς όμως να έχεις τον κόσμο του ροζ :P

 

Επίσης , κάνε μία έρευνα και σχετικά με την JBL NATUR . Eίναι λάμπα 2.200 λούμεν , 9000κ , πλήρους φάσματος , με CRI 90+ και κατανάλωση Α.  Ακριβή επίσης αλλά εξαιρετική λάμπα. Είναι πλήρους φάσματος αλλά τα 9000κ δίνουν μία έμφαση στο μπλε , σε καμία περίπτωση όμως δεν θα μπλεδίσει το ενυδρείο σου.

Στο θέμα φωτοσύνθεσης υποτίθεται πως είναι φτιαγμένη να είναι απτις καλύτερες. Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία όμως για να στο επιβεβαιώσω. Οπτικά θυμάμαι πως είχα εντυπωσιαστεί όταν μπήκε στο ενυδρείο.

 

Πριν σκεφτείς να βάλεις περισσότερες λάμπες να θυμάσαι ότι όσο περισσότερο φως δεν σημαίνει και καλύτερα. Μέτρα λίγο τα λούμεν /λίτρο που έχεις. Αν είσαι στα 40 λούμεν σύμφωνα και με την τρόπικα έχεις φωτισμό που μπορεί να αναπτυχθούν τα περισσότερα φυτά.

 

Για εμένα γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις 2 λάμπες 24w T5 και τέλος. Μία ψυχρή και μία ροζ για να τα πούμε πιο μπακαλίστικα .

Ανακλαστήρες έχεις;

 

 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιταχτε, η grolux βρηκα οτι ειναι 8500 αλλά επίσης ολοι λενε ότι αυτη η θερμοκρασία στη συγκεκριμένη λαμπα δεν ειναι αυτη που νομίζουμε και δεν πρεπει να κοιτάμε τα kelvin.  Δεν καιγομαι να τη χρησιμοποιησω, απλά επειδή υπαρχει.....
Ανακλαστήρες ειναι λιγο δύσκολο να βάλω. Ας υποθέσουμε οτι δεν γινεται να μπουν οποτε παμε χωρις αυτους.
βασικά ήθελα να πετύχω καπου 40-50 Lumen στο λιτρο γιατι θελω να πάω και σε δυσκολότερα φυτα απο τη cuba αν μου γυαλίσει κανένα στο μάτι, οποτε αν το πετύχω αυτο με 2 λαμπες δεν με χαλάει αλλά δεν εχω και κανενα πρόβλημα να καιω 3 24αρες επισης.
Έλεγα να καταργήσω γενικά την 4500κ για να μην βοηθούνται και οι αλγες και να δοκιμάσω συνδιασμό με 2 6500αρες κάποιο μοντέλο (ενυδρειακο σιγουρα οχι γενικής χρησης) και μετά να έβαζα 3η πιο πολλά kelvin ισως αλλά ποια? (αυτα για το σεταπ των 3 λαμπων, για 2 συνολο που λετε πρεπει να το προσεγγίσουμε διαφορετικά το θεμα).

Εντωμεταξύ μη μου λέτε θερμό ψυχρο κτλπ, δεν ξερω σε τι αντιστοιχεί το καθένα.... απο kelvin καταλαβαίνω μονο!

Διοξείδιο εχω μπουκάλα στη μια φυσαλίδα με φουλ 24ωρο.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έρχονται γεννητούρια!!

25440290_10215013559443357_8508525102633834010_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους!

Επανασχεδιασμός στο καπάκι σήμερα, μιας και έπρεπε να αλλαχτούν και οι λάμπες αυτό το μήνα.  λεφτά για ανακλαστήρες δεν υπήρχαν οπότε έβαλα αλουμινόχαρτο από κάτω έτσι για ψυχολογικούς λόγους.....  (τα ανεμιστηρακια θα τοποθετηθούν μονιμα με ωραίο τρόπο το καλοκαίρι)

οι λάμπες είναι όλες Τ5  1χ 24w arcadia plant pro    1x 24w arcadia freshwater pro  & 1x 24w grolux.  το υψος του ενυδρείου θυμίζω είναι 40cm.

 

πως σας φαίνεται ο συνδυασμός? έμενα κάτι δεν μου κολλάει για απαιτητικά φυτά πάντως......

SAM_0221.JPG

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μια χαρα εισαι απο συνολο φωτισμου.

Αντι για αλουμινοχαρτο μπορουσες να βαλεις αυτοκολλητο καθρεφτη. Ειναι σχετικα φτηνο. Ριξε μια ματια πως φαινεται εδω.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δίκιο υπήρχαν και άλλες λύσεις όπως αυτή που λές (δείχνει πολύ καλή) αλλά εδώ που μένω όλες συμπεριλαμβάνουν +10 ευρώ βενζίνη ή έστω 3-5 ευρώ μεταφορικά αλλά σε αυτή τη περίπτωση παμε και στα +1-2 εβδομάδες παράδοση.... μερικές φορές πρέπει να δουλεύω πραγματικά μόνο με οτι έχω σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες ανακλαστήρες κανονικούς καλής ποιότητας το ενυδρείο θα καιγόταν! Είσαι υπέρκαλυμένος για τα λίτρα σου!

Ένας καλός ανακλαστήρας αυξάνει μέχρι και 4 φορές το φως μέσα στο ενυδρείο απότι να μην είχες καθόλου. Με καλούς ανακλαστήρες θα χρειαζόσουν 2 λάμπες μαξ!

 

Link to comment
Share on other sites

μεχρι διπλασιασμό νομιζα οτι πήγαινε οχι επι 4 ! 
Όπως και να εχει μάλλον δεν εχω βαλει με σωστή σειρα τις λάμπες. τωρα στη πλατη του ενυδρείου εχω την plant pro και στη μεση τη freshwater και μπροστά-μπροστά την grolux.  στο ματι έχει μειωθεί λιγο το φως και επίσης η cuba μου ειναι μπροστά (βεβαια πίσω και μπρος εχω και κατι κοκκινα που επισης θελουν φως....) οχι πισω.
Μάλλον θα πρέπει να βαλω τη freshwater πισω και τις αλλες δυο εμπρός αλλά στο ματι θα σκοτεινιάσει και αλλο ομως για τα φυτα μαλλον θα ειναι καλύτερα (εντάξει 30cm βαθος εχει η γυάλα λογικά δεν θα εχει μεγάλη διαφορά η διάταξη.)   για οπτικό αποτέλεσμα παντως η freshwater έπρεπε να ειναι τερμα μπροστά οπως το βλέπω εγω.

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2018 at 7:36 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

μεχρι διπλασιασμό νομιζα οτι πήγαινε οχι επι 4 ! 
Όπως και να εχει μάλλον δεν εχω βαλει με σωστή σειρα τις λάμπες. τωρα στη πλατη του ενυδρείου εχω την plant pro και στη μεση τη freshwater και μπροστά-μπροστά την grolux.  στο ματι έχει μειωθεί λιγο το φως και επίσης η cuba μου ειναι μπροστά (βεβαια πίσω και μπρος εχω και κατι κοκκινα που επισης θελουν φως....) οχι πισω.
Μάλλον θα πρέπει να βαλω τη freshwater πισω και τις αλλες δυο εμπρός αλλά στο ματι θα σκοτεινιάσει και αλλο ομως για τα φυτα μαλλον θα ειναι καλύτερα (εντάξει 30cm βαθος εχει η γυάλα λογικά δεν θα εχει μεγάλη διαφορά η διάταξη.)   για οπτικό αποτέλεσμα παντως η freshwater έπρεπε να ειναι τερμα μπροστά οπως το βλέπω εγω.

Bάλε και μερικές φωτό ή ένα βίντεο να το δούμε και με το μάτι ;)

Link to comment
Share on other sites

SAM_0223.JPG

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά φίλε μου προχώρα :)

2 πράγματα. Αυτό δεξία στη γωνία είναι Monte carlo ?

Επίσης το dropchecker βλέπω καλά είναι κίτρινο ;

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2018 at 2:31 AM, Fred13 said:

Mια χαρά φίλε μου προχώρα :)

2 πράγματα. Αυτό δεξία στη γωνία είναι Monte carlo ?

Επίσης το dropchecker βλέπω καλά είναι κίτρινο ;

αυτό στη γωνία είναι ξεσταχιασμένη cuba που δεν μου έπιασε ολη οταν τη φύτεψα (μάλλον απο λάθος φωτισμό, θα ξαναδοκιμάσω με τις νέες λάμπες).
Το άλλο ναι είναι μονίμως κίτρινο δεν το κοιταω καν, κανω μετρήσεις συχνά και κρατάω το PH  μονίμως στο 6.5.
Κρατάω και λίγο ψηλά τη παροχή του co2 (δυο φυσαλίδες το δευτερόλεπτο) πρώτον γιατι ο διάχυτης μου είναι τραγικός και δεύτερον γιατι ειχα έξαρση πράσινης τριχοειδής εδω και δυο μήνες και μου ειχαν σπάσει τα νεύρα γιατί δεν μπορούσα να την αποφύγω καπως. Ελπίζω τώρα που άλλαξα τελείως τον φωτισμό να στρώσει το θέμα. Να δω και πως θα πρεπει να προσαρμόσω και τη λίπανση....
(η αλήθεια είναι οτι έριξα και μια δόση algol μέσα πριν δυο βδομάδες και απο τότε δεν ξαναβγήκε τιποτα απολύτως ουτε έχασα καποια γαρίδα.)

Link to comment
Share on other sites

To νερό της βρύσης σου τι ph έχει;

Bασικά εκεί δεν την βλέπει καλά το φως αλλά εγώ έλειψη co2 βλέπω στα φύλλα της. Το co2 κυκλοφορεί παντού;

Link to comment
Share on other sites

8.0 εχει συνήθως. μπορεί και μια σταλια παραπάνω. 
το co2 κυκλοφορεί σχετικά παντού γιατί πάνω απο τον διάχυτη εχω ένα κυκλοφορητή και το παει παντού. αλλά θα βάλω και δεύτερο διάχυτη στην αλλη πλευρά του ενυδρείου σύντομα. η cuba εχει ψηλώσει αρκετά σαν να της λείπει φως. γενικά στο επόμενο φύτεμα θα δείξει αν θα πιάσει πιστεύω γιατι οι προηγούμενες λάμπες μου ηταν λιγο χυμα (μια Τ8 4400κ μια ενυδρειακη δεν θυμαμαι τι Τ5 και μια Τ5 απλού φωτισμού 6000κ.)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

8.0 εχει συνήθως. μπορεί και μια σταλια παραπάνω. 
το co2 κυκλοφορεί σχετικά παντού γιατί πάνω απο τον διάχυτη εχω ένα κυκλοφορητή και το παει παντού. αλλά θα βάλω και δεύτερο διάχυτη στην αλλη πλευρά του ενυδρείου σύντομα. η cuba εχει ψηλώσει αρκετά σαν να της λείπει φως. γενικά στο επόμενο φύτεμα θα δείξει αν θα πιάσει πιστεύω γιατι οι προηγούμενες λάμπες μου ηταν λιγο χυμα (μια Τ8 4400κ μια ενυδρειακη δεν θυμαμαι τι Τ5 και μια Τ5 απλού φωτισμού 6000κ.)

Aν έχεις πτώση 1,5 βαθμό έχεις πολύ. Συνήθως στοχεύουμε σε πτώση περίπου 1 βαθμό.  Δεύτερο διαχυτή σε αυτά τα λίτρα δεν χρειάζεσαι. Ίσως σε δυσκολέψει περισσότερο να το ισορροπήσεις το co2 παρά να σε βοηθήσει.

Να ξέρεις πως η cuba στην έλειψη co2 το ίδιο κάνει. Ψηλώνει.

Δες ένα κατατοπιστικό βίντεο που θα σε βοηθήσει.

 

Aν διψάει για κάτι η cuba είναι για co2. Μεγαλώνει και σε μέτριο φωτισμό.

 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το ξύλο που έχεις κάτω που έχει γεμίσει bba, αφαίρεσε το και πλύντο κάτω από νερό βρύσης τρίβοντας το δυνατά.  Αν θες κάτι ακόμα πιο δραστικό βάλτο σε ένα κουβά με λίγο χλωρίνη , τρίψτο δυνατά , στη συνέχεια βάλε μέσα αντιχλώριο και ξέπλυνε το πολύ πολύ καλά. Θα σε βοηθήσει να το καθαρίσεις.

Η bba συνήθως να ξέρεις πως έχει να κάνει με έλειψη co2 και κακή κυκλοφορία, γιαυτό στα ρωτάω αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο ειχε BBA αλλά πλέον δεν..... αυτο που είδες ειναι τα υπολλειματα μετά το τοπικο ράντισμα με excel  και τωρα εχει καθαρίσει ολο. Θα ξαναμαζέψει σε 3-4 μηνες πάντως οπως συνηθίζει. ευτυχώς BBA εχω μόνο στο ξυλο και στο πλαστικό του φιλτρου αλλά εκει την αφηνω γιατι αρεσει πολύ στις γαριδες.

Οντως εχω θεμα με τη ποσότητα του διοξειδίου γιαυτό και κρατάω λιγο ψηλά τη παροχή. Θελω να βρώ καλύτερο τροπο διάχυσης αλλά να μη κοστίζει γιατι εχω και κατι αφραγκιες αυτο το διάστημα. Ισως γιαυτο να ειχα και το θεμα με τη τριχοειδή (πάντως μου λειπει ο καιρός που δεν ειχα διοξείδιο, για 12+ χρόνια δεν ειχα αλγες αν και δεν μπορούσα να βάλω και πολλά ωραία φυτα μέσα λογω της απουσίας του).
Κυκλοφορία δεν ειμαι σίγουρος οτι λείπει. εχω δυο εξόδους απο το φίλτρο με αντλίες 2χ 280l και τον εξτρα κυκλοφορητη μέσα αριστερά. Ισως να τον κατέβαζα λιγο χαμηλότερα πάντως. Μπορώ πάντα να αυξησω τη κυκλοφορια αλλά μετά καποια απο τα φυτά αρχιζουν να πετάνε ριζες και απο ψηλότερα σημεια για σταθερότητα και δείχνουν άσχημα....
ωραιο το βιντεο.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Το ξύλο ειχε BBA αλλά πλέον δεν..... αυτο που είδες ειναι τα υπολλειματα μετά το τοπικο ράντισμα με excel  και τωρα εχει καθαρίσει ολο. Θα ξαναμαζέψει σε 3-4 μηνες πάντως οπως συνηθίζει. ευτυχώς BBA εχω μόνο στο ξυλο και στο πλαστικό του φιλτρου αλλά εκει την αφηνω γιατι αρεσει πολύ στις γαριδες.

Οντως εχω θεμα με τη ποσότητα του διοξειδίου γιαυτό και κρατάω λιγο ψηλά τη παροχή. Θελω να βρώ καλύτερο τροπο διάχυσης αλλά να μη κοστίζει γιατι εχω και κατι αφραγκιες αυτο το διάστημα. Ισως γιαυτο να ειχα και το θεμα με τη τριχοειδή (πάντως μου λειπει ο καιρός που δεν ειχα διοξείδιο, για 12+ χρόνια δεν ειχα αλγες αν και δεν μπορούσα να βάλω και πολλά ωραία φυτα μέσα λογω της απουσίας του).
Κυκλοφορία δεν ειμαι σίγουρος οτι λείπει. εχω δυο εξόδους απο το φίλτρο με αντλίες 2χ 280l και τον εξτρα κυκλοφορητη μέσα αριστερά. Ισως να τον κατέβαζα λιγο χαμηλότερα πάντως. Μπορώ πάντα να αυξησω τη κυκλοφορια αλλά μετά καποια απο τα φυτά αρχιζουν να πετάνε ριζες και απο ψηλότερα σημεια για σταθερότητα και δείχνουν άσχημα....
ωραιο το βιντεο.
 

Eίναι από τα καλύτερα βίντεο σχετικά με το φυτό στο ίντερνετ. Έχει και άλλα ενδιαφέροντα βίντεο ο Dennis και σχετικά με το co2 και την κυκλοφορία.

Το ότι επιστρέφει μετά από κάποιο καιρό η bba δείχνει ότι συνεχίζει να βρίσκει πάτημα σε ανισσοροπία.

Εγώ βασικά έτσι όπως το βλέπω το ενυδρείο θα έκανα τα εξής:

Θα το φύτευα και άλλο ώστε να ενισχύσω την φυτομάζα. Τα φυτά είναι ο δυνατότερος σύμμαχος κατά της άλγης. Θα το φύτευα όσο περισσότερο μπορούσα

Και θα πήγαινα σε λίπανση ΕΙ. Ακόμα και ταμπλέτες να μην χρησιμοποιείς , λιπαίνοντας με ΕΙ θα έχεις διαθέσιμα θρεπτικά στο νερό (και με το παραπάνω) . Κάθε εβδομάδα θα κάνεις 1 μεγάλη αλλαγή νερού και ουσιαστικά θα μηδενίζεις το σύστημα και θα ξαναξεκινάς.

Link to comment
Share on other sites

τη ειναι η ΕΛ ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...