Jump to content

90L Φυτεμένο


Recommended Posts

On 1/7/2018 at 6:15 PM, Fred13 said:

Eίναι από τα καλύτερα βίντεο σχετικά με το φυτό στο ίντερνετ. Έχει και άλλα ενδιαφέροντα βίντεο ο Dennis και σχετικά με το co2 και την κυκλοφορία.

Το ότι επιστρέφει μετά από κάποιο καιρό η bba δείχνει ότι συνεχίζει να βρίσκει πάτημα σε ανισσοροπία.

Εγώ βασικά έτσι όπως το βλέπω το ενυδρείο θα έκανα τα εξής:

Θα το φύτευα και άλλο ώστε να ενισχύσω την φυτομάζα. Τα φυτά είναι ο δυνατότερος σύμμαχος κατά της άλγης. Θα το φύτευα όσο περισσότερο μπορούσα

Και θα πήγαινα σε λίπανση ΕΙ. Ακόμα και ταμπλέτες να μην χρησιμοποιείς , λιπαίνοντας με ΕΙ θα έχεις διαθέσιμα θρεπτικά στο νερό (και με το παραπάνω) . Κάθε εβδομάδα θα κάνεις 1 μεγάλη αλλαγή νερού και ουσιαστικά θα μηδενίζεις το σύστημα και θα ξαναξεκινάς.

τι ειναι αυτη  η ΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ απλά λόγια είναι η μέθοδος λίπανσης σύμφωνα με την οποία προσθέτουμε καθημερινά micro και macro στοιχεία ώστε να δημιουργηθεί πλεόνασμα από αυτά, και πάντοτε συνδιαστικά με παροχή CO2 γύρω στα 30ppm. Άρα απαραίτητη η χρήση μπουκάλας. Μια φορά την εβδομάδα με αλλαγή νερού 50% μηδενίζουμε το σύστημα και ξανά από την αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα έκανα πάντα στην ουσία έστω και με μικρή διαφορά από όσο λες.
3-4 φορές την εβδομάδα λίπανση (παλιότερα μου δούλευε πολύ καλά το feropol αλλά τώρα το εχω γυρίσει σε tropical που το θεωρούσα πιο ολοκληρωμένο) και εβδομαδιαίες αλλαγές 30-40% και co2 με μπουκάλα. και ταμπλέτες στο υπόστρωμα γιατι είναι απελπιστικά παλιό.
Το θέμα είναι πρώτον να έχω στα σίγουρα ξεμπερδέψει με το θέμα του φωτισμού και δεύτερον να βρω τη σωστή δοσολογία σε λιπάσματα. Όπως το βλέπω μεχρι τώρα μάλλον θα πρέπει να βρω τρόπο να αυξήσω τη διάχυση του διοξειδίου στο νερό και μάλλον πρέπει να αυξήσω λιγο ακόμη τη λίπανση.
Επιπλέον φυτά δεν θα βάλω (ισως ενα-δυο ακόμη πολύ στοχευμένα ) γιατι μετά δεν θα μου αρέσει στο μάτι και αν είναι να μη μου αρέσει προτιμώ να το ξηλώσω τελείως να μη καιω και το ρέυμα!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή διαφορά και οι λεπτομέρειες καμμιά φορά είναι αρκετή για την επιτυχία ή όχι.

Το feropol, είναι περίπου ένα γενικό λίπασμα, αλλά δεν περιέχει όλα όσα χρειάζονται τα φυτά πχ κάλιο φώσφορο κλπ.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο (σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει) για να καταλάβεις τι ρόλο παίζει το κάθε στοιχείο micro - macro.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέα φουρνιά γαρίδες σύντομα μιας και επιτέλους η blue αμόλησε τα αυγα της εδώ και καμια βδομάδα. Για να δουμε αν θα προχωρήσουν......


πολύ ωραίο το αρθρο με τη λίπανση. Ειχα διαβάζει κατι παρόμοιο και παλιότερα και μου ειχε φανεί υπερβολικό αλλά τότε ειχα και ευκολότερα φυτα και δεν ειχα ούτε αλγες ουτε τίποτα οπότε έλεγα γιατι να το ψάξω περισσότερο αφου δουλεύει και έτσι κανόνι.
Απο οταν εβαλα διοξείδιο δεν το πετυχαίνω και τόσο καλά ρε γαμώτο.

Πάντως επιμένω πως  εχω χαμηλή διαχυση Co2 (χωρίς να αποκλείω και λάθος ρουτίνες) στο νερό μιας και οι ενδείξεις ειναι αρκετές (ακόμη και πρασίνισμα κάποιων φύλλων στο κόκκινο φυτο που ξεχνάω παντα το όνομα του).
 

Link to comment
Share on other sites

To πρασίνισμα στο κόκκινο φυτό ίσως είναι έλειψη σιδήρου. 

 

Ίσως δεν έχεις χαμηλή διάχυση αλλά κακή κατανομή σε όλα τα επίπεδα μέσα στο ενυδρείο. Αν το κόκκινο φυτό (αλτερνανθέρα) δέχεται ροή και διοξείδιο τότε κοιτάς στην λίπανση σου τι φταίει.

Εγώ ποντάρω πως το θέμα το έχεις στη λίπανση. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Fred13 said:

To πρασίνισμα στο κόκκινο φυτό ίσως είναι έλειψη σιδήρου. 

 

Ίσως δεν έχεις χαμηλή διάχυση αλλά κακή κατανομή σε όλα τα επίπεδα μέσα στο ενυδρείο. Αν το κόκκινο φυτό (αλτερνανθέρα) δέχεται ροή και διοξείδιο τότε κοιτάς στην λίπανση σου τι φταίει.

Εγώ ποντάρω πως το θέμα το έχεις στη λίπανση. 

 

δεκτόν.  στο πρόγραμμα ή στο σκεύασμα λες? επειδή ειναι να αγοράσω παλι το σαββατο, λες να δοκιμασω αλλη μαρκα? σιδηρο οντως εχω ελλειψη, θα συμπληρώνω και λιγο χωριστα μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεύασμα έχει να κάνει κυρίως με την τσέπη μας.

Σε μεγάλα ενυδρεία φουλ φυτεμένα τα υγρά σκευάσματα είναι ασύμφορα γιατί χρειαζόμαστε μεγάλες ποσότητες λίπανσης και τα έτοιμα υγρά σκευάσματα είναι ακριβά.

Γι'αυτό ακούς και διαβάζεις τριγύρω για σκόνες όπου μαθαίνουμε να τις φτιάχνουμε.

 

Στα 90 λίτρα και με την φυτομάζα που βλέπω ότι έχεις μπορείς να κάνεις δουλειά με οποιοδήποτε υγρό σκεύασμα αλλά πρόσεχε.

Σου προτείνω να πας σε ΕΙ που λέμε παραπάνω. Διάβασε λίγο την φιλοσοφία της ΕΙ για να μπεις στο νόημα. Στην ΕΙ χρειάζεσαι μεγάλες ποσότητες λίπανσης οπότε και στα δικά σου λίτρα οι σκόνες είναι που σε συμφέρουν.

Η περίσσεια θρεπτικών δεν προκαλεί άλγη και πλέον αυτό αναγνωρίζεται απόλους. Έλειψη co2, κακή κυκλοφορία, υπερβολικός φωτισμός και πολλά οργανικά την προκαλούν.

Αν αυτά είναι υπό έλεγχο τότε μπορείς να έχεις άπλετα θρεπτικά στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

κατανοητά ολα. Εχω διαβάσει και για αυτη την ιστορία την ΕΙ (πως διαολο την ονόμασαν ετσι, ) και θα δουμε πως θα γινει η δουλειά (στην ουσία η ρουτίνα μου ηδη σχεδόν αυτή ήταν με τη διαφορά ότι δεν ξεχώριζα macro/micro κτλπ). Με σκόνες αν ειναι θα ψαχτώ όμως σε λίγους μήνες που θα εχω ξεμπερδέψει με αλλα θέματα και θα εχω καθαρότερο μυαλο. Μέχρι τότε σε ποιο μαγαζι βρίσκουμε?
Επίσης το φυτό που λέμε ειναι το Ludwigia Mullerti τελικά και οντως πρέπει να λείπει σίδηρος γιατι εκτός του οτι το τεστ δείχνει μηδέν και αλλου που εψαξα το ιδιο λένε ολοι για το συγκεκριμένο (και γενικά για τα κόκκινα φυτά).
Αυριο πάω για ψώνια για λιπάσματα και κάτι αλλα ψιλά για να βγαλω τους επόμενους δυο μήνες. Να πάρω και ενα τεστ KH GH που χρειάζομαι γιατι έμεινα (ελπίζω να βρω κάποιο που να ειναι και για θαλασσινό, δεν θυμάμαι αυτα που ειχα τι έγραφαν επάνω).
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χιούστον έχουμε πρόβλημα... 

Έχασα την άκρη μου εκεί που γέμιζα διοξείδιο και πλέον στα μέρη μου χρειάζομαι μια εβδομάδα για να μου γεμίσουν φιάλη.  Αύριο που θα κατέβω Αττική υπάρχει κανένας που να γεμίζει μπουκάλα αυθημερόν ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Χιούστον έχουμε πρόβλημα... 

Έχασα την άκρη μου εκεί που γέμιζα διοξείδιο και πλέον στα μέρη μου χρειάζομαι μια εβδομάδα για να μου γεμίσουν φιάλη.  Αύριο που θα κατέβω Αττική υπάρχει κανένας που να γεμίζει μπουκάλα αυθημερόν ??

https://www.olympia-p.gr/el

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χιούστον έχουμε πρόβλημα... 
Έχασα την άκρη μου εκεί που γέμιζα διοξείδιο και πλέον στα μέρη μου χρειάζομαι μια εβδομάδα για να μου γεμίσουν φιάλη.  Αύριο που θα κατέβω Αττική υπάρχει κανένας που να γεμίζει μπουκάλα αυθημερόν ??
Ο,τι σου ειπε ο Σωτηρης, οχι αυθημερον, επιτόπου σε 5 λεπτα εισαι ετοιμος, 4 ευρω η δικιλη
Link to comment
Share on other sites

φανταστειτε οτι αναγκαζόμουν να γεμίζω την 0,8l αλουμινιου που εχω με 10 ευρώ!
Ευχαριστώ πολύ

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μιας και θα πας εκεί, να πάρεις μια 2κιλη, συμφέρει. 

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και συμφέρει. Αλλά δεν περισσεύει φράγκο! 
Μου πήραν μόνο 1 (ναι ενα) ευρώ για το γέμισμα.....  μου κρατάει και 2+ μήνες οπότε δε βαριέσαι! εξάλλου αθηνα να παω μια φορά το μήνα στάνταρ. και μισογεμάτη να τη γεμίζω πάλι με τόσο λίγο που κοστίζει δεν είναι θέμα. Πάντως γενικά οι τιμές του είναι εξαιρετικές και στους πυροσβεστήρες (εχω εικόνα της αγοράς)

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις καθυστερήσει κατά 7 μέρες το προγραμματισμένο κλάδεμα.....

SAM_0236.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Οταν εχεις καθυστερήσει κατά 7 μέρες το προγραμματισμένο κλάδεμα.....

SAM_0236.JPG

Ετοιμα για τον φουρνο ειναι :P

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολύ εκνευριστικό να γυρνάς σπιτι και να βλέπεις τα μισά ζωντανά να χαροπαλέυουν επειδή καποιος σκαλισε εχτες τη βαλβίδα του διοξειδίου και το PH πήγε στο 6,0.... για να δούμε αν θα προλάβω να σώσω τίποτα.... (ακομη και καποιες amano ειναι στα τελευταια τους. μονο οι red cherry δεν εχουν παρει χαμπάρι!)

Link to comment
Share on other sites

Mεγάλη αλλαγή νερού, αεραντλία μέσα για κάποιες ώρες , προσάρμοσε ξανά σε σωστά επίπεδα το co2 και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ειναι πολύ εκνευριστικό να γυρνάς σπιτι και να βλέπεις τα μισά ζωντανά να χαροπαλέυουν επειδή καποιος σκαλισε εχτες τη βαλβίδα του διοξειδίου και το PH πήγε στο 6,0.... για να δούμε αν θα προλάβω να σώσω τίποτα.... (ακομη και καποιες amano ειναι στα τελευταια τους. μονο οι red cherry δεν εχουν παρει χαμπάρι!)

Μην κανεις μεγαλη αλλαγη νερου.... Θα αλλαξεις αποτομα το ph....

Κλεισε co2,  και βάλε αεραντλια... ισως κατι σωθει .

Οι αμανο ειναι ευαισητες με την αλλαγη ph...

Την εχω πατησει και εγω ετσι....

Link to comment
Share on other sites

δεν έκανα καθόλου αλλαγή για αυτο το λόγο. με την αεραντλία έγινε η δουλειά και σωθηκαν ολα τα ψάρια (τα οποια δεν κουνάγανε λέπι όταν τα βρήκα) και 2 γαρίδες που επίσης είχαν παγώσει.
αλλά δυστυχώς έχασα κανα δυο cherry Και ολες τις αμανο και επίσης μια Neocaridina Heteropoda  και μια Caridina babaulti,  που ήταν και οι τελευταίες που ειχα από το είδος τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

δεν έκανα καθόλου αλλαγή για αυτο το λόγο. με την αεραντλία έγινε η δουλειά και σωθηκαν ολα τα ψάρια (τα οποια δεν κουνάγανε λέπι όταν τα βρήκα) και 2 γαρίδες που επίσης είχαν παγώσει.
αλλά δυστυχώς έχασα κανα δυο cherry Και ολες τις αμανο και επίσης μια Neocaridina Heteropoda  και μια Caridina babaulti,  που ήταν και οι τελευταίες που ειχα από το είδος τους.

Δεν πειραζει συμβαινουν και αυτα... στο προγραμμα ειναι.

Παλι καλα, ηταν λιγες απωλειες...

Εγω οταν ειχε συμβει αυτο εχασα τα πάντα στο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου η μεγάλη αλλαγή νερού. Είχα στο μυαλό μου μόνο στο να οξυγονώσεις άμεσα το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρείτε το είδος!

29196848_10215775837539833_471914999141367808_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...