Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι.

Μετά  από καιρό αποφάσισα να αλλάξω ψαροσύνθεση και γενικότερα σύνθεση του ενυδρείου μου 

.Για να μην σας κουράζω, θα στραφώ προς Ασία μεριά. Θέλω λοιπόν την βοήθειά σας γενικότερα (στήσιμο, ψάρια, φυτά, βυθός,φώτα, φόντο κτλ κτλ)

Θυμίζω 240 λίτρα, 1 μέτρο μήκος, αρκετό ύψος... 

Link to comment
Share on other sites

ενα ωραιο ψαρι που θα ηθελα να δω σε ελληνικό ενυδρείο ειναι το puntius denisonii!!! δεν ξερω αν σου αρεσει και αν μπανει στα λιτρα και μηκος σου!! 

 

ξερω οτι μπορεις να το  με μικρότερα ειδη barbs και φυτα!!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

ενα ωραιο ψαρι που θα ηθελα να δω σε ελληνικό ενυδρείο ειναι το puntius denisonii!!! δεν ξερω αν σου αρεσει και αν μπανει στα λιτρα και μηκος σου!! 

 

ξερω οτι μπορεις να το  με μικρότερα ειδη barbs και φυτα!!!!

Πολύ όμορφο ψάρι! Αλλά πολύ κινητικό, οπότε το 1 μέτρο το βλέπω λίγο για να το χαρείς .

Και οι μελανοταινιες boesemani είναι εντυπωσιακές, αλλά πάλι μου κάνει μικρό το μηκος για την κίνηση τους.

Δεν λέω απαγορευτικό. ..

Και τα channa bleheri είναι αδυναμία :D

Μελανοταινιες preacox ή ιριεθερινα σε μεγάλο κοπαδακι θα έδειχναν όμορφα :)

Link to comment
Share on other sites

Δώστε δώστε ιδέες....

Βυθός; Άμμος, χαλικακι, και τα δυο;

Ανοιχτό ενυδρείο θυμιζω....

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Πολύ όμορφο ψάρι! Αλλά πολύ κινητικό, οπότε το 1 μέτρο το βλέπω λίγο για να το χαρείς .

Και οι μελανοταινιες boesemani είναι εντυπωσιακές, αλλά πάλι μου κάνει μικρό το μηκος για την κίνηση τους.

Δεν λέω απαγορευτικό. ..

Και τα channa bleheri είναι αδυναμία :D

Μελανοταινιες preacox ή ιριεθερινα σε μεγάλο κοπαδακι θα έδειχναν όμορφα :)

Aυτα που λες δεν ειναι απο Ωκεανια?  
Ψαροσυνθεσης που εχω δει και μου φαινονται ωραιες

 μια ομαδα dwarf puffer νομιζω ειναι καλη ιδεα και καποιο βυθοψαρο αν γινεται
    ή

Μια ομαδα tiger barbs με Clown Loach Αν φτανουν τα λιτρα

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Aυτα που λες δεν ειναι απο Ωκεανια?  
Ψαροσυνθεσης που εχω δει και μου φαινονται ωραιες

 μια ομαδα dwarf puffer νομιζω ειναι καλη ιδεα και καποιο βυθοψαρο αν γινεται
    ή

Μια ομαδα tiger barbs με Clown Loach Αν φτανουν τα λιτρα

Ιριεθερινα; ναι Ωκεανία είναι. Πήγα λίγο πιο κάτω :D

Χαλίκι και άμμο δεν θα έβαζα, θα ανακατεύουν και θα καθίσει κάτω η άμμος. Πάντως η ύπαρξη και των 2 σε ένα ενυδρείο, συμβολίζει την αλλαγή των εποχών. 

Παρασκευά, να βρούμε ψάρι και να το στήσουμε αναλόγως; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ιριεθερινα; ναι Ωκεανία είναι. Πήγα λίγο πιο κάτω :D

Χαλίκι και άμμο δεν θα έβαζα, θα ανακατεύουν και θα καθίσει κάτω η άμμος. Πάντως η ύπαρξη και των 2 σε ένα ενυδρείο, συμβολίζει την αλλαγή των εποχών. 

Παρασκευά, να βρούμε ψάρι και να το στήσουμε αναλόγως

"ναι Ωκεανία είναι"    Δεν έχω πρόβλημα:usd:

"να βρούμε ψάρι και να το στήσουμε αναλόγως"    Καλή σειρά μου φαίνεται.

Χαλίκι και άμμο, όχι ανακατεμένα. Σε δύο "ζώνες"...

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

 

Χαλίκι και άμμο, όχι ανακατεμένα. Σε δύο "ζώνες"...

Εννοώ ότι θα ανακατεύουν στην πάροδο του χρόνου. Ίσως αν βάζαμε σε μια γωνία μόνο χαλίκι 

Link to comment
Share on other sites

μονο άμμο φυτευεις ανετα και μςτα απο καιρο που εχει στρώσει θα φαίνεται και πιο ωραια... μην κάνεις μυξη θα σε δυσκολέψει στο καθάρισμα οσο και αν ειναι οριοθετημενα παντα ανακατεύονται!

 

Channa φοβερα ψαρια θα βρεις???

αν ναι βαλτο με τα χίλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρε Παρασκευά ξύνεις πληγές... Σε τέτοιες εποχές βάζεις τον καθένα να ξαναθυμηθεί τα ψάρια που έχει απωθημένα... :D

 

Επειδή όμως τα δικά μου απωθημένα είναι για ενυδρεία μεγαλύτερου μήκους και λίτρων, περιορίζομαι να προτείνω τα εξής δύο:

 

Bleeding Heart Tetra

Πάντα ήθελα να βάλω σε αρκετά λίτρα ένα μεγαλούτσικο κοπάδι από αυτά, αλλά μάλλον ψάχνεις κάτι πιο ιδιαίτερο και θες και να αλλάξεις και ήπειρο, άρα δεν...

 

Orange chromide

Κατά τύχη βρέθηκαν στα χέρια και το ενυδρείο μου όταν δεν ήξερα την τύφλα μου από ψάρια, και παρόλα αυτά είχα και επιτυχημένη αναπαραγωγή. Το εκπληκτικό είναι πως τα μικρά τρέφονται και από το δέρμα των γονιών τους όπως οι δίσκοι (υποθέτω).

 

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι Ασια θες:D. Εγω στη θεση σου θα εκανα ενα ενυδρειο με σχετικα μεγαλη ροη, πετρες, λιγα ξυλα με λεπτα κλαδια στη μια ακρη και απαλο φωτισμο. Για ψαροσυνθεση καποιο ειδος healstream loach, sewellia lineolata, η μια ομαδα απο botia. Επισης θα ηθελα πολυ να δω στο ενυδρειο καποιο freshwater gobby, δυσκολο βεβαια για Ελλαδα ( καποιο ειδος stiphodon τα οποια εχουν υπεροχα χρωματα πχ). Επισης καποιο barbus, danio που του αρεσει και αυτου η αυξημενη ροη. Για φυτα θα εβαζα μονο ενα ειδος, πχ microsorum pteropus. Μπεζ αμμος για υποστρωμα

 

Δες αυτα για να καταλαβεις τι εννοω περιπου

 

 

8a36f6b31ced1fdcdaac7b0461720ae8.jpg

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον έχω κάνει λαθάκι λέγοντας Ασία και σας παρασύρω...

Μελανοταινίες, ιριαθερίνες, γερτρούδια κτλ προς ωκεανία τα βλέπω ε;

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquapress-bleher.com/blehers-biotopes-at-the-5th-shaquaria/

Δες το βιοτοπικο Παπούα Νέα Γουινέα, κάτι τέτοιο σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα το πρώτο ψάρι που μου έρχεται στο μυαλό όταν μιλάμε για Ασία είναι το Gourami!
Κ επειδή όπως λες έχεις ύψος ένα χαρέμι gourami κολυμπάνε ψηλά θα σου γεμίζουν το ενυδρείο εκεί που αλλιώς θα ήταν κενό χωρίς να ενοχλούν κανένα!
Μαζί με κοπάδι αρλεκίνους ή μελανοταινίες!
Σε ένα μέτρο θα έβαζα σίγουρα ένα κοπάδι κ όχι δύο!
Πολύ κίνηση κ πολύ ζωντάνια στο ενυδρείο!
Δοκιμασμένο!!!
Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα θα μπει ένα κοπάδι iriatherina ή pseudomugil (ανάλογα την διαθεσιμοτητα στην αγορά), μαζί με κάτι μεγαλυτερο. Θα μου άρεσε νομιζω η melanotainia preakox που είναι μικρή. 

Ταιριάζουν λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, οι preacox έχουν την τάση να πηδουν έξω, αν βρουν ανοιχτό καπάκι....

Ίσως να έβαζες ιριεθερινα με κορυ πυγμαιους και οτοκυκλους 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ξαναβαλω cory βαφτιζω τα sterbai πυγμαίους και τελείωνουμε....

Χαχαχα...

Συμφωνώ για ότο.

Θα ήθελα και κάτι μεγαλύτερο απο το κοπάδι....

Link to comment
Share on other sites

Το χαρέμι από gourami το απορρίπτεις γιατί δεν σου αρέσουν σαν ψάρια;

Precox αν βάλεις θα πρέπει να τις βάλεις σε κοπάδι! Άρα σκέφτεσαι για 2 κοπαδάκια...

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά για φυτά σκεφτεσαι;

Από φωτισμό πως παμε;

Οι ιριαθερινες πάντως είναι πολύ ενδιαφέροντα ψαράκια. Δεν κοπαδιαζουν σαν νέον, αλλά κολυμπούν σε όλο το ενυδρείο σκόρπια και μολις αντιληφθούν κάτι γίνονται μια μπαλα! 

Και τα βρίσκεις κ πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Το χαρέμι από gourami το απορρίπτεις γιατί δεν σου αρέσουν σαν ψάρια;

Precox αν βάλεις θα πρέπει να τις βάλεις σε κοπάδι! Άρα σκέφτεσαι για 2 κοπαδάκια...

Δεν τα απορρίπτω, είχα όμως παλαιότερα και θα ψαχνόμουν για κάτι διαφορετικό. Δεν με χαλάνε καθόλου. Είναι και αυτά μια πρόταση. Ίσως να μου φαίνονται μικρά σε μέγεθος, αλλά αυτό δεν στο λέω με σιγουριά.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Παρασκευά για φυτά σκεφτεσαι;

Από φωτισμό πως παμε;

Οι ιριαθερινες πάντως είναι πολύ ενδιαφέροντα ψαράκια. Δεν κοπαδιαζουν σαν νέον, αλλά κολυμπούν σε όλο το ενυδρείο σκόρπια και μολις αντιληφθούν κάτι γίνονται μια μπαλα! 

Και τα βρίσκεις κ πολύ εύκολα.

Φυτά έχει ήδη το ενυδρείο. 

Jawa Fern, cryptocoryne και ένα εχινόδωρο.

Πάνε μια χαρά, μόνα τους. Μπορεί να προσθέσω κάποιο ακόμη όταν ολοκληρωθεί η σκέψη μου... θα μου άρεσε κάποια moss στα κλαδιά.Δεν θα το πήξω όμως.

ΥΓ ξέρω ότι ο εχινόδωρος είναι άσχετο με αυτό που πάω να κάνω, αλλά δεν θα τον βγάλω τώρα που έπιασε.....:sword:

Μου άρεσαν οι ιριαθερίνες ανέκαθεν. Πιστεύω ένα καλό κοπάδι θα δείξει. Ετσι είναι με τα φυτά αρκετά πιο φουντωμένα.

IMG_20171030_154901.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι διαφορετικό από γκουράμι κοίτα από το γένος Parosphromenus. Πολύ ιδιαίτερα ψαράκια και μικρά σε μέγεθος. Θέλουν πολύ μαλακά μαύρα νερά αλλά ξέρεις απ΄αυτά αφού (είσαι) ήσουν του Αμαζονίου. Aλλά ίσως του ταιριάζει καλύτερα ένα species .Βέβαια το θέμα είναι πώς τα βρίσκει κανείς, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Γενικά για κοπαδόψαρο θα μπορούσες να δεις για zebra danio ή Harlequin rasbora.

Για βυθό θα έλεγα κάτι πιο ιδιαίτερο και πάλι όπως Acanthopsis Choirorhynchus ή όπως ειπώθηκε stiphodon ή κάποιο είδος Goby.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dim84 έγραψε:

Αν θες κάτι διαφορετικό από γκουράμι κοίτα από το γένος Parosphromenus. Πολύ ιδιαίτερα ψαράκια και μικρά σε μέγεθος. Θέλουν πολύ μαλακά μαύρα νερά αλλά ξέρεις απ΄αυτά αφού (είσαι) ήσουν του Αμαζονίου. Aλλά ίσως του ταιριάζει καλύτερα ένα species .Βέβαια το θέμα είναι πώς τα βρίσκει κανείς, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Γενικά για κοπαδόψαρο θα μπορούσες να δεις για zebra danio ή Harlequin rasbora.

Για βυθό θα έλεγα κάτι πιο ιδιαίτερο και πάλι όπως Acanthopsis Choirorhynchus ή όπως ειπώθηκε stiphodon ή κάποιο είδος Goby.

Το goby το σκέφτηκα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2017 at 1:50 ΠΜ, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Πάντως εμένα το πρώτο ψάρι που μου έρχεται στο μυαλό όταν μιλάμε για Ασία είναι το Gourami!
Κ επειδή όπως λες έχεις ύψος ένα χαρέμι gourami κολυμπάνε ψηλά θα σου γεμίζουν το ενυδρείο εκεί που αλλιώς θα ήταν κενό χωρίς να ενοχλούν κανένα!
Μαζί με κοπάδι αρλεκίνους ή μελανοταινίες!
Σε ένα μέτρο θα έβαζα σίγουρα ένα κοπάδι κ όχι δύο!
Πολύ κίνηση κ πολύ ζωντάνια στο ενυδρείο!
Δοκιμασμένο!!!
Καλή αρχή!

Αν θυμάμαι καλά, είχες γκουραμι;

Ποιό είδος ηταν (ή είναι αν τα εχεις ακόμη). Εχεις καμια φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...