Jump to content

Αρχάριος


Recommended Posts

Γεια σας παιδια... ειναι το πρωτο μου post εδω και θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στους admin.

Λοιπον έχω ενα ενυδρείο της Juwel 120lt εδώ και 16 μέρες.... το ph είναι γύρω στο 7,3 ,τα No3 μηδενικά.... Το πρόβλημα μου είναι οτι στο μαγαζί που πήγα μου είπαν οτι αφρικανεσ μπαινουν μαζι με αμερικανικα.. Το ενυδρείο μέσα έχει 2 γλύφτες, 2 γατόψαρα(το ένα ειναι γύρω στα 7-8 εκατοστα), 3 τιγρακια κ 2 αφρικανες μωβ.

Στην αρχη ολα καλα... όμως πανε 3-4 μέρες που ολα κυνηγιούνται μεταξύ τους, τα γατόψαρα είναι δαγκωμένα τα πτερύγια τους πολύ, τα τιγράκια καια αυτά λίγο φαγωμένα και τα πειράζουν ολα, η μια αφρικάνα είναι και αυτή τρομοκρατημένη και φαγωμένη και κρύβεται ειδικά απο την αλλη αφρικανα που της επιτίθεται. Τα γατόψαρα έχουν τρελαθεί και επιτίθονται σε όλα... Τι μπορώ να κάνω?? Δεν καταλαβαίνω γιατι τόση ανευθυνότητα απο τους μαγαζάτορες. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει,θα χαρώ πολύ γιατι στεναχωριέμαι που τα βλέπω έτσι τα ψάρια... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια... ειναι το πρωτο μου post εδω και θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στους admin.

Λοιπον έχω ενα ενυδρείο της Juwel 120lt εδώ και 16 μέρες.... το ph είναι γύρω στο 7,3 ,τα No3 μηδενικά.... Το πρόβλημα μου είναι οτι στο μαγαζί που πήγα μου είπαν οτι αφρικανεσ μπαινουν μαζι με αμερικανικα.. Το ενυδρείο μέσα έχει 2 γλύφτες, 2 γατόψαρα(το ένα ειναι γύρω στα 7-8 εκατοστα), 3 τιγρακια κ 2 αφρικανες μωβ.

Στην αρχη ολα καλα... όμως πανε 3-4 μέρες που ολα κυνηγιούνται μεταξύ τους, τα γατόψαρα είναι δαγκωμένα τα πτερύγια τους πολύ, τα τιγράκια καια αυτά λίγο φαγωμένα και τα πειράζουν ολα, η μια αφρικάνα είναι και αυτή τρομοκρατημένη και φαγωμένη και κρύβεται ειδικά απο την αλλη αφρικανα που της επιτίθεται. Τα γατόψαρα έχουν τρελαθεί και επιτίθονται σε όλα... Τι μπορώ να κάνω?? Δεν καταλαβαίνω γιατι τόση ανευθυνότητα απο τους μαγαζάτορες. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει,θα χαρώ πολύ γιατι στεναχωριέμαι που τα βλέπω έτσι τα ψάρια... Ευχαριστώ

Φίλε μου αρχικά καλως όρισες και ηρέμησε....Πράγματι δεν είσαι ο μόνος που του έχει συμβεί αυτό.....

Τα ψάρια που έχεις δεν ταιριάζουν.....θα σου ΄πρότεινα να βγάλεις τις αφρικάνες γιατί θα στα φάνε όλα.

Τωρα που η μία αφρικάνα επιτηθεται στην άλλη είναι (ΜΑΛΛΟΝ) γιατί οι κυχλίδες είναι ιεραρχικά ψάρια και θέλουν τον χώρο τους και τα λίτρα σου είναι λίγα για αυτές...Τα τιγρακια να τα αυξήσεις στα 5 για να ηρεμήσουν.Από ότι ξέρω οι αφρικάνες πάνε με αφρικάνες και οι αμερικάνες πάνε με αμερικάνες δεν είναι σωστό να τις έχουμε ανάμεικτες....

Πρόσεχε όμως κάθε βήμα που θα κάνεις να το κάνεις σιγά σιγα για να μην αναταράξεις την βιολογία σου.Και μιας και αναφέραμε undefined το ενυδρείο σου είναι στρωμένο?θέλω να πώ με το που το πήρες γέμησες νερο και έβαλες ψάρια?Γιατί λές οτι το έχεις 16 μέρες....Οπότε κάτι δεν έχεις κάνει σωστά!!

Πέρίμενε και τους πιο έμπειρούς να σε βοηθήσουν.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αρχικά καλως όρισες και ηρέμησε....Πράγματι δεν είσαι ο μόνος που του έχει συμβεί αυτό.....

Τα ψάρια που έχεις δεν ταιριάζουν.....θα σου ΄πρότεινα να βγάλεις τις αφρικάνες γιατί θα στα φάνε όλα.

Τωρα που η μία αφρικάνα επιτηθεται στην άλλη είναι (ΜΑΛΛΟΝ) γιατί οι κυχλίδες είναι ιεραρχικά ψάρια και θέλουν τον χώρο τους και τα λίτρα σου είναι λίγα για αυτές...Τα τιγρακια να τα αυξήσεις στα 5 για να ηρεμήσουν.Από ότι ξέρω οι αφρικάνες πάνε με αφρικάνες και οι αμερικάνες πάνε με αμερικάνες δεν είναι σωστό να τις έχουμε ανάμεικτες....

Πρόσεχε όμως κάθε βήμα που θα κάνεις να το κάνεις σιγά σιγα για να μην αναταράξεις την βιολογία σου.Και μιας και αναφέραμε ΒΙΟΛΟΓΙΑ το ενυδρείο σου είναι στρωμένο?θέλω να πώ με το που το πήρες γέμησες νερο και έβαλες ψάρια?Γιατί λές οτι το έχεις 16 μέρες....Οπότε κάτι δεν έχεις κάνει σωστά!!

Πέρίμενε και τους πιο έμπειρούς να σε βοηθήσουν.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια... ειναι το πρωτο μου post εδω και θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στους admin.

Λοιπον έχω ενα ενυδρείο της Juwel 120lt εδώ και 16 μέρες.... το ph είναι γύρω στο 7,3 ,τα No3 μηδενικά.... Το πρόβλημα μου είναι οτι στο μαγαζί που πήγα μου είπαν οτι αφρικανεσ μπαινουν μαζι με αμερικανικα.. Το ενυδρείο μέσα έχει 2 γλύφτες, 2 γατόψαρα(το ένα ειναι γύρω στα 7-8 εκατοστα), 3 τιγρακια κ 2 αφρικανες μωβ.

Στην αρχη ολα καλα... όμως πανε 3-4 μέρες που ολα κυνηγιούνται μεταξύ τους, τα γατόψαρα είναι δαγκωμένα τα πτερύγια τους πολύ, τα τιγράκια καια αυτά λίγο φαγωμένα και τα πειράζουν ολα, η μια αφρικάνα είναι και αυτή τρομοκρατημένη και φαγωμένη και κρύβεται ειδικά απο την αλλη αφρικανα που της επιτίθεται. Τα γατόψαρα έχουν τρελαθεί και επιτίθονται σε όλα... Τι μπορώ να κάνω?? Δεν καταλαβαίνω γιατι τόση ανευθυνότητα απο τους μαγαζάτορες. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει,θα χαρώ πολύ γιατι στεναχωριέμαι που τα βλέπω έτσι τα ψάρια... Ευχαριστώ

Γειά σου και καλώς όρισες στο φόρουμ.

Λοιπόν, να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Πιστεύω ότι βασίστηκες σε ότι διαβεβαίωνε το κατάστημα όπου αγόρασες ενυδρείο και υλικά. Πρέπει να διαβάσεις εδώ στο φόρουμ κάποια θέματα που γράφτηκαν για ανθρώπους που θέλουν να ξεκινήσουν ορθά το ευχάριστο αυτό χόμπυ.

Πρώτο! Για να δεχτεί ψάρια ένα καινούργιο ενυδρείο, πρέπει οπωσδήποτε να κλείσει ο κύκλος του αζώτου. Δηλ. οι εκρύσεις των ψαριών και οι τροφές, παράγουν αμμωνία, που είναι δηλητήριο. Κάποια βακτύρια αναλαμβάνουν την διάσπαση της αμμωνίας και τότε παράγονται τα νιτρωδη,εξίσου δηλητήρια. Κάποια άλλη ομάδα βακτυρίων τα διασπά και αυτά με την σειρά της μετατρέποντας τα σε μη τοξικά νιτρικά άλατα. Αυτά συνηθίζουμε να τα κρατούμε σε ελεγχόμενο αριθμό μέσω της αλλαγής νερού που κάνουμε στο ενυδρείο μας.

Για να ολοκληρωθεί λοιπόν αυτός ο κύκλος απαιτείται αρκετός χρόνος (περίπου 30 μέρες) και σίγουρα οι 16 του δικού σου είναι εξαιρετικά λίγες και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ.

Εκτός από αυτά που ανάφερα πιο πάνω, υπάρουν πολλά άλλα πράγματα εδώ για μελέτη όπως και οι συμβατότητες των ψαριών. Το σίγουρο είναι ότι Αφρικάνες με Αμερικάνικα ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ καθότι θέλουν διαφορετικές συνθήκες όπως φυσικά προέρχονται και από διαφορετικούς κόσμους, βιότοπους. Σημαντικό στοιχείο είναι να διατηρούμε ένα ενυδρείο, μικρογραφία κάποιου βιότοπου που μας αρέσει και όχι να παίρνουμε ψάρια επιλεκτικά, πράγμα που πολλές φορές, σαν και με σένα τώρα, θα έχεις μάχες και θανάτους είτε από πιο επιθετικά ψάρια είτε από μή ικανοποιητικές συνθήκες.Θα ήθελα να προβλέψω ότι αν τελικά οι Αφρικάνες σου επιζήσουν τελικά στις άσχημες συνθήκες που τις έχεις (ΡΗ7,2) θα σου εξολοθρέψουν σιγά σιγά τα άλλα είδη που έχεις μαζί τους και ξαναλέω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ

Αυτά που σου έχω ήδη πει, θα στα πουν και άλλοι εδω μέσα και ξεκίνησε εντατικά διάβασμα για να μην κάνεις άλλα λάθη στο μέλλον. Καλή επιτυχία και οτι θες ρωτάς, χωρίς ντροπή.

Καλό είναι να πας τα ψάρια σου κάπου, σε ένα άλλο στρωμένο ενυδρείο μέχρι να στρωθεί σωστά το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα τιγρακια να τα αυξήσεις στα 5 για να ηρεμήσουν.

Φιλε μου το κακό ειναι οτι τα τιγράκια όμως κάνουν την περισσότερη φασαρία και επιτίθονται(και τσιμπάνε τα υπόλοιπα),οποτε?

Για να τα πάρουμε απο την αρχή τα πράγματα,πήρα το ενυδρείο το καθάρισα, επλυνα το χαλίκι και οτι έβαλα μέσα... το γέμισα νερό και αποχλωριωτικό το έβαλα σε λειτουργία για δύο μέρες ενώ παράλληλα ρίχνω βακτηρίδια(την 1η εβδομάδα κάθε μέρα,την 2η μέρα παρα μέρα και την 3η μέχρι να τελειώσει μου ειπαν το σκεύασμα αυτό). Λοιπόν την 3η μέρα πήγα και ρώτησα και επειδή το ph μου ήταν 7,5 μου είπαν να βάλω μερικά τιγράκια και 2 γατόψαρα γιατί λένε είναι πιο ανθεκτικά(έτσι τουλάχιστον μου είπαν). Τά έβαλα λοιπον ενώ παράλληλα έριχνα υγρό για να κατεβάσω το ph και το kh(που το τελευταίο ακόμα δεν ξέρω αν εχει πέσει γιατί μου έδωσαν μόνο για ph test). Τις 2 επόμενες μέρες έβλεπα οτι τα τιγράκια τσιμπάγανε τα γατόψαρα και τους τρώγανε και το φαγητό τους(τις ταμπλέτες) και γενικά τα άλλα κρυβόντουσαν συνεχώς. Οπότε πήγα στο μαγαζι και ανέφερα το περιστατικό και μου υποδείξαν(πόσο εξυπνο?) να βάλω και 2 αφρικάνες μέσα λέει για να ηρεμήσουν τα 3 τιγράκια. Το κάνω και αυτό και στην αρχή όντως ηρέμησαν τα πράγματα ώσπου πάνε 2-3 μέρες τώρα που όλα κυνηγιούνται μεταξύ τους(ακόμα και τα ίδια είδη) και τσιμπιούνται ασχημα,πτερύγια φαγωμένα κτλ.

Αυτό είναι το ιστορικό.... τώρα είμαι στην 16η μέρα. Πήγα σήμερα στο μαγαζί και η απάντηση είναι αν δεν έχεις ενυδρείο καραντίνα πέτα τις 2 αφρικάνες. και σας ρωτώ εγώ τώρα...Τα ψάρια δεν έχουν ψυχή?εγώ δεν πήρα ψάρια για να τα πετάξω,τι είναι τσίχλες?δεν μου αρέσουν τις πετάω?...Ίσως να έκανα και εγώ λαθος που δεν κοίταξα ποιο πολύ πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση.αλλά για αυτό υποτίθεται είναι τα μαγαζιά αυτα για να σου λένε!αν είναι να υπάρχουν τόσοι ασυνείδητοι μαγαζάτορες τότε τι να πω...Ζήτω που καήκαμε.Οπότε αν εχετε κάπου να μου προτείνεται να πάω,θα ήμουν ευγνώμων.Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το κακό ειναι οτι τα τιγράκια όμως κάνουν την περισσότερη φασαρία και επιτίθονται(και τσιμπάνε τα υπόλοιπα),οποτε?

Για να τα πάρουμε απο την αρχή τα πράγματα,πήρα το ενυδρείο το καθάρισα, επλυνα το χαλίκι και οτι έβαλα μέσα... το γέμισα νερό και αποχλωριωτικό το έβαλα σε λειτουργία για δύο μέρες ενώ παράλληλα ρίχνω βακτηρίδια(την 1η εβδομάδα κάθε μέρα,την 2η μέρα παρα μέρα και την 3η μέχρι να τελειώσει μου ειπαν το σκεύασμα αυτό). Λοιπόν την 3η μέρα πήγα και ρώτησα και επειδή το ph μου ήταν 7,5 μου είπαν να βάλω μερικά τιγράκια και 2 γατόψαρα γιατί λένε είναι πιο ανθεκτικά(έτσι τουλάχιστον μου είπαν). Τά έβαλα λοιπον ενώ παράλληλα έριχνα υγρό για να κατεβάσω το ph και το kh(που το τελευταίο ακόμα δεν ξέρω αν εχει πέσει γιατί μου έδωσαν μόνο για ph test). Τις 2 επόμενες μέρες έβλεπα οτι τα τιγράκια τσιμπάγανε τα γατόψαρα και τους τρώγανε και το φαγητό τους(τις ταμπλέτες) και γενικά τα άλλα κρυβόντουσαν συνεχώς. Οπότε πήγα στο μαγαζι και ανέφερα το περιστατικό και μου υποδείξαν(πόσο εξυπνο?) να βάλω και 2 αφρικάνες μέσα λέει για να ηρεμήσουν τα 3 τιγράκια. Το κάνω και αυτό και στην αρχή όντως ηρέμησαν τα πράγματα ώσπου πάνε 2-3 μέρες τώρα που όλα κυνηγιούνται μεταξύ τους(ακόμα και τα ίδια είδη) και τσιμπιούνται ασχημα,πτερύγια φαγωμένα κτλ.

Αυτό είναι το ιστορικό.... τώρα είμαι στην 16η μέρα. Πήγα σήμερα στο μαγαζί και η απάντηση είναι αν δεν έχεις ενυδρείο καραντίνα πέτα τις 2 αφρικάνες. και σας ρωτώ εγώ τώρα...Τα ψάρια δεν έχουν ψυχή?εγώ δεν πήρα ψάρια για να τα πετάξω,τι είναι τσίχλες?δεν μου αρέσουν τις πετάω?...Ίσως να έκανα και εγώ λαθος που δεν κοίταξα ποιο πολύ πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση.αλλά για αυτό υποτίθεται είναι τα μαγαζιά αυτα για να σου λένε!αν είναι να υπάρχουν τόσοι ασυνείδητοι μαγαζάτορες τότε τι να πω...Ζήτω που καήκαμε.Οπότε αν εχετε κάπου να μου προτείνεται να πάω,θα ήμουν ευγνώμων.Και πάλι ευχαριστώ!

Eιναι δυστυχώς το γνωστό φαινόμενο που λαμβάνει τραγικές διαστάσεις, η εκμετάλλευση του αρχάριου από μη επαγγελματίες. Έτσι πουλάχιστον το βλέπω εγώ και ας παρεξηγηθώ. Πως σου πουλάνε τέποια ψάρια από την στιγμή που γνώριζαν από πριν τί έχεις βάλει.

Εδώ στο φόρουμ ίσωςβρεθεί κάποιος φίλος και δώσεις τα ψάρια σου ή ακόμα να ανταλλάξετε είδη.

Σου λέω όμως για ακόμα μια φορά ότι το ενυδρείο σου δεν είναι έτοιμο για ψάρια.

Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια εδώ στο φόρουμ.

ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο!

Δεν έχω να προσθέσω κάτι πέρα από όσα έγραψαν οι παραπάνω φίλοι, σίγουρα είναι πολύ άσχημο να ξεκινάς με τόσα προβλήματα αλλά... όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος in the pond ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!!!

Με πολλή υπομονή και σωστές κινήσεις όλα θα ξεπεραστούν ;)

Καλό διάβασμα! :)

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή φίλε.διαβασε άρθρα στο φόρουμ και όλα θα πάνε καλά.Εγώ είμαι ακόμα αρχάριος.Ρωτάω στο φόρουμ απορίες και μετά πάω σε κατάστημα ΄και ζητάω κατευθείαν τι θέλω.Ελπίζω να βρεις λύση και να βοηθηθείς από το ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

Καλωσ ηλθες στο ΑΖ και να θυμασαι πως δεν βαζουμε ποτε ψαρια μαζι απο διαφορετικες λιμνες.Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα αφου σε συμβουλευσαν να πεταξεις τις αφρικανες, να τις πας στο καταστημα και

να τις πεταξεις στο κεφαλι τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...