Jump to content

υγρα τεστ νερου-ταγκανικα


george78

Recommended Posts

καλησπερα παιδια , το ενυδρειο μου "τρεχει" εδω κ 7-8 μηνες περιπου ταγκανικα οπου εχω δυο ψαρακια 

Cynotilapia afra , Neolamprologus leleupi. περιπου 8-9 εκ. το καθενα.

Κανω μετρησεις με υγρα τεστ της σερα  κ μου δεινουν τα εξης αποτελεσματα 

ph                 8-8,5

NH3NH4.    0

No3              0

gH                18-22

 

θελω να ρωτησω αν υστερα μετα απο τοσο καιρο, αν ειναι δυνατον να μην μου εχει ανεβει ποτε το Νο3 ! παντα ηταν κ ειναι στο "0". Ειναι λογικο αυτο η" μηπως κανω εγω κατι λαθος στην μετρησεις? οσο για το gH αμφιβαλλω παλι αν ειναι το πραγματικο που σας ανεφερα παραπανω γιατι το χρωμα δεν με βοηθαει να καταλαβω αν ειναι σωστο . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά εδώ. Ακολουθείς τις Οδηγίες; μήπως έχουν λήξει τα τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σπιτι να τσεκάρω την ημερομηνία αλλα ειμαι 90% σιγουρος οτι λήγει το 2018 . Τις οδηγίες τις ακολουθώ κατα γράμμα οπως διευκρινίζει  η sera στο φυλλάδιο .  

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μηπως οπως ξεπλενεις το σωληνα η την συριγγα σου μενει ποσοτητα νερου απο τν βρυση ικ;νη να σου μειωσει τα νιτρικα στο φιαλιδιο?

Link to comment
Share on other sites

μπα οχι δεν μενει γιατι οταν τα πλενω τα στεγνωνω  πρωτα με πανι κ μετα με χαρτοπετσετα. ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω ....λογικα παντως το Νο3 αποκλειεται να ηταν "0" σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φυτα μεσα?

Και μια φωτο να δουμε το ενυδρειο.

Οπως εχει αποδειχθει πολλες φορες, μια εικονα=χιλιες λεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα το διαβασα οτι εχεις μονο 2 ψαρακια.....ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?γιατι παλια ειχα ενα oscar σε 180 λιτρα και δεν ειχα νιτρικα επειδη δεν προλαβαιναν οι ακαθαρσιες του ψαριου τα νιτρικα

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2017 at 10:57 ΠΜ, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Επειδη τωρα το διαβασα οτι εχεις μονο 2 ψαρακια.....ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?γιατι παλια ειχα ενα oscar σε 180 λιτρα και δεν ειχα νιτρικα επειδη δεν προλαβαιναν οι ακαθαρσιες του ψαριου τα νιτρικα

σορυ που απαντησα μετα απο τοσο καιρο αλλα ημουν αρκετα απασχολημενος επαγγελματικα.

το ενυδρειο ειναι 400λτ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρα και λιγα τα ψαρακια για τα λιτρα σου.Αν κρατας και τακτικες αλλαγες νερου ειναι λογικο να εχεις μηδεν νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πιστευω εισαι ακριβως το αντιθετο απο τους περισσοτερους μας χεχε....σε ολους εμας λενε εδω μεσα βγαλτε ψαρια γιατι εχετε πολλα....καλα ρε θηριο πως κρατιεσαι και σε 400 λιτρα εχεις 2 ψαρια....εισαι ο ορισμος της αυτοσυγρατησης!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος george78 έγραψε:

 

 

IMG_7778.JPG

ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ RESPECT με τετοιο μεγαλο και καθαρο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Ειναι πολυ μικρα και λιγα τα ψαρακια για τα λιτρα σου.Αν κρατας και τακτικες αλλαγες νερου ειναι λογικο να εχεις μηδεν νιτρικα.

 

 

καθε 3 -4 εβδομαδες κανω αλλαγες . αρα κανω σωστα τις μετρησεις υποθετω. απλα εχω λιγο "ξενερωση" με το gH γιατι ειναι δυσκολο να καταλαβω το χρωμα που μου βγαζει το φυαλιδιο . Εκτος απο το τεστ της sera(για το gH ) εχετε δοκιμασει καποιο διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Γιωργο πιστευω εισαι ακριβως το αντιθετο απο τους περισσοτερους μας χεχε....σε ολους εμας λενε εδω μεσα βγαλτε ψαρια γιατι εχετε πολλα....καλα ρε θηριο πως κρατιεσαι και σε 400 λιτρα εχεις 2 ψαρια....εισαι ο ορισμος της αυτοσυγρατησης!!!!!

 

ασε φιλε μου....εδω κ ενα χρονο το εχω ετσι αδειο γιατι ψαχνω να βρω φροντοζες να βαλω κ δεν μπορω να βρω με τιποτα.! για αυτο τον λογο ειναι αδειο γιατι ειμαι σιγουρος οτι μολις βαλω ψαρακια μεσα,τοτε θα βρω τις φροντοζες! περιμενω μεχρι τελος του μηνα(περιμενω μια απαντηση απο εξωτερικο) κ αν δεν βρω οκ....θα κλεισω το κεφαλαιο "φροντοζα" και θα βαλω ψαρακια  μεσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Ειναι πολυ μικρα και λιγα τα ψαρακια για τα λιτρα σου.Αν κρατας και τακτικες αλλαγες νερου ειναι λογικο να εχεις μηδεν νιτρικα.

 

 

ναι το ξερω περιμενω καποια ψαρακια απο εξωτερικο (αν τα βρω ποτε ) κ αν δεν γινει το deal ,θα βαλω κ αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις φροντοζες (και δικο μου ονειρο) μπορεις να βαλεις tretocephalus που μοιαζουν,φυσικα σε μικροτερη κλιμακα και θα τα βρεις πιο ευκολα.

Παντως να ξερεις οτι αν βρεις φροντοζες και βαλεις ενα χαρεμι στα 400 λιτρα,οταν ενηλικιωθουν ξαφνικα το ενυδρειο σου θα μοιαζει μικρο :P

Γινονται θηρια!

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα τις εχω αρχες δεκεμβρη (αν κλεισει το deal)  .αν ψαχνεις κ εσυ  πεστο μου.

εχω σκοπο να παρω 8 μικρες κ αν ολα πανε καλα του χρονου να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προς το παρων ετοιμαζω βαση για μεγαλο αλλα λεω να στησω επανω ενα 240 που υπαρχει ηδη.Σε αυτα τα λιτρα ουτε για ενα χρονο δεν με βγαζουν και για οικονομικους λογους θα το παω σιγα σιγα,πρωτα τη βαση και μετα γυαλα και εξοπλισμο.

Παντως αν βρεις καλα ψαρια και οταν κανω το επομενο βημα με γυαλα μεγαλυτερη και εξοπλισμο,σου κλεινω απο τωρα την πρωτη γεννα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την βαση την φτιαχνεις μονος? για ποσα λιτρα μιλαμε? οπως σου ειπα κ εγω αν τυχον τα βρω τα ψαρακια θα τα παρω κ του χρονου θα παω για μεγαλυτερο. αρα θα χρειαστω κ εγω την βοηθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση..

 

Την βαση θα μου την φτιαξει ενας φιλος.Μου εχει φτιαξει και τις αλλες δυο που εχω ηδη.Οι διαστασεις ειναι 150χ50.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...