Jump to content

Χρυσόψαρα ή άλλη επιλογή για 30 λιτρα?


gaio

Recommended Posts

Καλσπέρα και καλώς σας βρήκα,

νέος στο χόμπυ και στο site. Πάντα μου άρεσαν τα πλάσματα του νερού και αποφάσισα να ασχοληθώ και να φτιάξω ένα ενυδρείο.

Θεωρήσα -λανθασμένα- ότι πρέπει να ξεκινήσω με κάτι μικρό (σε ενυδρείο) και με κάτι ανθεκτικό (χρυσόψαρα) ως πρωτάρης ίσως πάλι λανθασμένα και εδώ είναι

που θέλω τα φώτα των ψαροσοφών. Είχα διαβάσει κάποια πράγματα πρίν αλλά όχι αρκετά ..... γηράσκω αει διδασκόμενος....

 

Λοιπόν συνοπτικά :

Πάω στο πετσοπ της γειτονιάς μου (για να στηρίξω τις μικρές επιχειρήσεις τρομάρα μου)-(λάθος πρώτο) και μιλάω με το παλικάρι εκεί και του λέω τι επιλογές έχω δεδομένης της

εμπειρίας μου και του βαλαντίου μου που είναι περιορισμένο. Εν τέλει έφυγα με ένα ενυδρείο 30 λίτρων (2ο λάθος) με φίλτρο με σφουγγάρι και άνθρακα (?), το αντιχλώριο, τους μικροοργανισμούς,

ένα μικρο πλαστικό κοράλι και λίγο χαλίκι.

Πλένω χαλικί και κοράλι, γεμίζω νερό, ρίχνω τα χημικά, βάζω φίλτρο και αφήνω 10 μέρες. Αλλαγή 30% του νερού + συμπλήρωμα χημικά και μια βδομάδα αναμονή. Παίρνω δείγμα, πάω 

πετσοπ και μετράει και όλα καλά να βάλω ψαράκι.

Εδώ κάνω το τρίτο λάθος και επιλέγω να πάρω ένα χρυσόψαρο. Το παίρνω και το βάζω μέσα κανονικά με προσαρμογή θερμοκρασίας κλπ.

Ένα μήνα σχεδόν με το ψάρι μέσα και όλα καλά. Λέω μετά να βάλω άλλο ένα για να έχει παρέα και να είναι πιο όμορφο το ενυδρείο. Παίρνω άλλο ένα λίγο μικότερο και σε διαφορετικό χρώμα. Για μια βδομάδα και ΜΟΛΙΣ και ΜΟΝΟ όταν άνοιγα τα φώτα του ενυδρείου το πρώτο και μεγαλύτερο κυνήγαγε το νέο συνέχεια. όχι δαγκωματιές αλλά κόλλαγε πίσω του και το κουτούλαγε. Μόλις εκλεινα φώτα όλα καλα. Τελικα μετά απο μια βδομάδα και μετά την νέα αλλαγή νερού οι διαμάχες περιορίζονται μόνο όταν ρίχνω το φαγητό και φαίνεται να αποδέχτηκε ο ένας την παρουσία του άλλου. Παίζει να είναι καμιά τελετή ζευγαρώματος ?

 

Μετά πέρασα από εναν "ψαρά" (αλήθεια πώς λέγονται αυτοί που ειδικεύονται στα ενυδρεία?) για να δω διακόσμισεις και μου είπε ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για δύο ψάρια και μάλιστα λέει είναι βρωμόψαρα, τρώνε τα φυτά και ότι αργά η γρήγορα θα βαρεθώ να καθαρίζω και να τα βγάλω.

Ερωτώ λοιπόν, να τα αλλάξω ? Και αν ναι τι να βάλω μέσα δεδομένου ότι λεφτά για μεγαλύτερο ενυδρείο σε κανα χρόνο και άν. Γαρίδες ή σαλιγκάρια δεν με ενθουσιάζουν.

 

Ετσι λοιπόν σκέφτομαι:

1) Κρατάω τα δύο μου χρυσόψαρα όπως είναι

2) Βάζω μονομάχο και κάνα σαλιγκάρι

3) Βάζω θερμοαστάτη και 3-4 γκαπυς

4) Βάζω θερμαστάτη και 5 καρδινάλιους

 

Τι λέτε οι γνώστες ?

Ευχαριστώ,

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει το χρυσόψαρο και βάζεις έναν μονομάχο με θερμαντήρα και μερικά φυτάκια. 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οντως σε αυτα τα λιτρα μπορεις να εχεις ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα, κοιτα εικονες και βιντεο στο ιντερνετ απο ενυδρεια μονομαχων για να παρεις ιδεες,  και βαλτο και στον διαγωνισμο :D 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, τα 30 λίτρα κάνουν μόνο για έναν μονομάχο. Θα χρειαστεί οπωσδήποτε και θερμοστάτης, εφόσον οι μονομάχοι είναι καλά σε θερμοκρασίες 21-28 βαθμούς. Τα 2 χρυσοψαράκια θέλουν 120 λίτρα. Καλό θα είναι να χαριστούν σε κάποιον που θα τα αγαπάει και που θα έχει όλες τις προυποθέσεις σε λίτρα και γνώσεις για φροντίδα.

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Χαίρομαι που είσαι σε τόσο καλό δρόμο. Ό,τι έχεις κάνει μέχρι τώρα είναι σχετικά σωστό.

 

Γενικές παρατηρήσεις: Το πλαστικό κοράλλι και ό,τι άλλο πλαστικό τυχόν έχεις το πετάς, είναι παράγωγα πετρελαίου και αργά ή γρήγορα θα βγάλουν τοξικά στο νερό με ολέθρια αποτελέσματα για τους κατοίκους του ενυδρείου σου. Προσθέτεις 1-2 ξύλα κατάλληλα επεξεργασμένα/βρασμένα, καμιά πετρούλα μη ασβεστολιθική και από φυτά 1-2 ανούμπιες, ίσως και λίγο κερατόφυλλο στην επιφάνεια, ώστε να τραβάει τα νιτρικά. Επίσης μερικά σαλιγκάρια ramshorn θα κάνουν καλή δουλειά με τις άλγες. Με αυτό το project κάνεις προσομοίωση της φύσης, που είναι το ζητούμενο σε κάθε ενυδρειόφιλο που σέβεται τον εαυτό του.

 

Σχετικά με τα ερωτήματά σου:

1) Τα χρυσόψαρα αν τα κρατήσεις, υπολόγισε ότι θέλουν πολύ ψιλό χαλίκι, κατά προτίμηση μαύρο, έτσι θα αναδειχτούν καλύτερα τα χρώματά τους. Απλώς κοίτα να είναι fancy και όχι comon/comet, γιατί μεγαλώνουν πολύ. Κάθε fancy χρυσόψαρο θέλει 30 λίτρα νερού (τα άλλα θέλουν πολύ περισσότερα, και βέβαια μήκος ενυδρείου πάνω από 1 μέτρο), οπότε σε 1 χρόνο το πολύ να υπολογίζεις ότι πρέπει να διώξεις κάποιο από τα 2 που έχεις. Αν δεν τα κρατήσεις, δοκίμασε μήπως στα αλλάξει το μαγαζί με άλλα ψαράκια/φυτά.

 

2) Αν βάλεις μονομάχο, προτίμησε πάλι σκουρόχρωμο βυθό, γιατί το φως στον ανοιχτόχρωμο βυθό αντανακλά και τον ενοχλεί αφάνταστα, κάνοντάς τον νευρικό. Οπωσδήποτε θέλει θερμοστάτη, με θερμοκρασία στους 25-28 βαθμούς.

 

3) Για γκάπυς προτίμησε 1 αρσενικό και 3-4 θηλυκά (χαρέμι) ώστε να δεις και γέννες. Εναλλακτικά 5 αρσενικά, ώστε να έχεις ένα κοπάδι και να εξισορροπούν λίγο τα πράγματα. Βάλε και καμιά καρύδα (από petshop ή φτιάχεις δική σου) για φωλιά και θερμοστάτη.

 

4) Για καρδινάλιους θα σε γελάσω, δεν είχα, οπότε δεν εκφράζω γνώμη, εδώ μπορούν να σου δώσουν άλλοι τα φώτα τους.

 

Σε οποιαδήποτε περίπτωση μην αφήνεις τον πετσοπά να κανονίζει για σένα, ενημερώσου από το ΑΖ και ζήτα αυτό που θες εσύ, αφού έχεις πάρει τη γνώμη μας.

 

Keep reading :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Εχω και update του ενυδρείου. Βγήκε το πλαστικό κοράλλι και μπήκε μια ανούμπια και μία πέτρα. Πρέπει να αλλάξω και το χαλίκι. 

Προστέθηκαν και 2 σαλιγκάρια να μου τρώνε τις άλγες. Επίσης πήρα και σκούπα βυθού καθώς παρατήρησα μυρωδιά στο νερό και μαλλόν έχω "αναεροβιες" (?) περιοχές αν ισχύουν όσα διάβασα και θέλω να περάσω σκούπα και να καθαρίσω-οργώσω το βυθό. Τα χρυσόψαρα θα μείνουν και βλεπουμε πως θα πάει. 

Τα χρυσοψαράκια είναι ενα common και ενα veiltail, λετε θα γίνουν πολύ μεγαλα? θα κρατήσω το ένα σε τέτοια περίπτωση η θα παω σε μονομαχο που τους λυπήθηκα όπως τους είδα στο πετσοπ.... 

Επίσης μάζεψα 2 ωραία μικρά ξύλα που βρήκα στο δάσος και σκέφτομαι πως θα τα βάλω. Προς το παρον μουλιάζουν σε δοχείο με νερό απο το ενυδρείο.

@worliver τι εννοείς να τα βρασω? υπάρχει διαδικασία που μπορώ να ακολουθήσω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα Μονομάχο

Τα ψαράκια γινονται αρκετα μεγαλα για αυτα τα λιτρα και οσο τα κρατας σε αυτα τα λιτρα,κακο τους κανεις παρα καλο...

Το common-commet αν το εχει στο dna καθως και αν ευδοκιμούν σε σωστα κλιμακια μετρησεων-παραμετρων..τοτε μπορει να τα δεις και 30-35 εκατοστά...

Το veiltail αν ειναι οντως veiltail....

Ειναι καπως θα ελεγε κανεις περιεργα ψαρια και θελουν την καταλληλη προσοχη....

Απο εκει και επειτα οπως ξεκινησα το μηνυμα μου...

Καλυτερα μονομαχο...θα τον χαρείς πολυ περισσότερο.

Υ.Γ

Βαλε και καμια φωτο να δουμε τα ψαρια...και τι ενυδρειο

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gaio έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Εχω και update του ενυδρείου. Βγήκε το πλαστικό κοράλλι και μπήκε μια ανούμπια και μία πέτρα. Πρέπει να αλλάξω και το χαλίκι. 

Προστέθηκαν και 2 σαλιγκάρια να μου τρώνε τις άλγες. Επίσης πήρα και σκούπα βυθού καθώς παρατήρησα μυρωδιά στο νερό και μαλλόν έχω "αναεροβιες" (?) περιοχές αν ισχύουν όσα διάβασα και θέλω να περάσω σκούπα και να καθαρίσω-οργώσω το βυθό. Τα χρυσόψαρα θα μείνουν και βλεπουμε πως θα πάει. 

Τα χρυσοψαράκια είναι ενα common και ενα veiltail, λετε θα γίνουν πολύ μεγαλα? θα κρατήσω το ένα σε τέτοια περίπτωση η θα παω σε μονομαχο που τους λυπήθηκα όπως τους είδα στο πετσοπ.... 

Επίσης μάζεψα 2 ωραία μικρά ξύλα που βρήκα στο δάσος και σκέφτομαι πως θα τα βάλω. Προς το παρον μουλιάζουν σε δοχείο με νερό απο το ενυδρείο.

@worliver τι εννοείς να τα βρασω? υπάρχει διαδικασία που μπορώ να ακολουθήσω ?

 

Τα ξύλα που μαζεύουμε φροντίζουμε να μην είναι από κωνοφόρα δέντρα, γιατί βγάζουν ρετσίνι. Γενικά αποφεύγουμε πεύκο, έλατο, ιτιά, λεύκα κλπ. Για μένα το καλύτερο απ'όλα είναι ο πλάτανος! Φροντίζουμε να είναι ξερό, ώστε να μην δημιουργεί προβλήματα, ούτε να σαπίζει με την πάροδο του χρόνου.

 

Το κόβουμε και το διαμορφώνουμε όπως θέλουμε. Το ξύνουμε για να φύγει ο φλοιός και το περνάμε μ'ένα γυαλόχαρτο στα σημεία που είναι μυτερό, ώστε να μην δημιουργήσει πληγές στα ψαράκια μας. Βάζουμε σε μια κατσαρόλα νερό, 3-4 κουταλιές αλάτι και βράζουμε τα ξύλα για 2 ώρες. Μπορείς να τα πλακώσεις με πέτρες για να βουλιάξουν. Αν είναι πολύ μεγάλα, μετά τα γυρίζουμε μέσα-έξω, ώστε να βράσουν και από την άλλη πλευρά. Συνήθως το νερό θα γίνει μαυροζούμι. Αν θέλουμε, μπορούμε να επαναλάβουμε το βράσιμο την επόμενη μέρα (έτσι για να σταματήσει για λίγο τη γκρίνια η γυναίκα μας :P ).

 

Μ'αυτό τον τρόπο έχουν εξαλειφθεί όλα τα μικρόβια/μικροοργανισμοί που κουβαλούσαν τα ξύλα. Τώρα αν θες, μετά μπορείς να τα βάλεις σε μια σκάφη νερό καμιά 10αριά μέρες για να μουλιάσουν και να βαρύνουν, ενώ ταυτόχρονα θα βγάλουν και άλλο χρώμα. Αν βέβαια θέλεις να κάνεις ενυδρείο Αμαζόνιου, τότε δεν σε πειράζει καθόλου, όμως με τα χρυσόψαρα που έχεις, μάλλον θες καθαρό νερό...

 

Όταν τελικά τα βάλεις μέσα στο ενυδρείο, φρόντισε να τα στερεώσεις πολύ καλά, γιατί με πιθανή μετακίνησή τους μπορεί να τραυματίσουν τα ψάρια σου. Κάποιοι συνχομπίστες τα δένουν, ενώ άλλοι χρησιμοποιούν ενυδρειακή σιλικόνη (αν είναι μικρά ξύλα) ή ανοξείδωτες βίδες/πρόκες, όμως είναι γεγονός ότι μετά δυσκολεύουν στη μετακίνηση και στην εσκεμμένη αλλαγή σκηνικού.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Βάλε καμία φωτογραφία του ενυδρείου σου, μπορεί ν'ανακαλύψουμε και τίποτ'άλλο...

 

 

P.S: Τυχαία είδα την απάντησή σου. Είμαι @worldiver και όχι @worliver. Αν έγραφες σωστά το όνομα και έβγαινε μπλε, θα ειδοποιούμουν αυτόματα από το σύστημα.

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@worldiver χεχε ο δαίμων του πληκτολογιου !

Χμμμμ για φαγητό δεν έχω περάσει τόση ώρα στη κουζίνα και θα το κάνω για το ξυλο ! :hehe

Πάλι καλά που ρώτησα γιατί είχα ενα πολύ όμορφο ξύλο αλλά απο πεύκο ... θα ψάξω για άλλο ...

 

Ρε παιδιά όλοι μου λέτε για μονομάχο. Αν βάλω 3-4 γκάπυ και δίνω τις γέννες καλά δεν θα είναι ?  

Link to comment
Share on other sites

οσα περισσοτερα ψαρια σε μικρο ενυδρειο,τοσο ποιο αστατες παραμετρους θα εχεις,και στο τελος θα εχεις αλλα προβληματα με τα ψαρια σου...

Για αυτο σου ειπα εγω για μονομαχο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gaio έγραψε:

@worldiver χεχε ο δαίμων του πληκτολογιου !

Χμμμμ για φαγητό δεν έχω περάσει τόση ώρα στη κουζίνα και θα το κάνω για το ξυλο ! :hehe

Πάλι καλά που ρώτησα γιατί είχα ενα πολύ όμορφο ξύλο αλλά απο πεύκο ... θα ψάξω για άλλο ...

 

Ρε παιδιά όλοι μου λέτε για μονομάχο. Αν βάλω 3-4 γκάπυ και δίνω τις γέννες καλά δεν θα είναι ?  

 

Ε, όχι και όλοι! Εγώ σου απάντησα σ'ότι ρώτησες, εκτός από καρδινάλιους, που δεν είχα.:angel:

Τώρα αν δίνεις τις γέννες, χλωμό το βλέπω για εκεί που κάθεσαι... Είναι μικρή η αγορά, πόσοι θα ενδιαφέρονται; Αν ήσουν Αθήνα ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...