Jump to content

Χρυσόψαρο


Domna Mantsou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες! εδώ και πέντε περίπου μέρες έχω αποκτήσει ένα υπέροχο χρυσόψαρο. Δυστυχώς δεν ήξερα τις απαιτήσεις του και μαζί με αυτό αγόρασα και μια γυάλα όπου και τ έχω. Ενημερώθηκα όμως από το internet ότι εκεί μέσα υποφέρει οπότε και παράγγειλα ένα ενυδρειάκι 58 λίτρων για να μπορεί να επιβιώσει καλύτερα. Το θέμα που με απασχολεί ωστόσο είναι ότι το έχω ήδη κάποιες μέρες στην γυάλα ( με φροντίδα αλλαγής νερού και τροφή βέβαια) και θα χρειαστεί να μείνει άλλο ένα τετραήμερο μέχρι να λάβω το ενυδρείο. Υπάρχει περίπτωση αυτό το χρονικό διάστημα να το βλάψει; Πρέπει να μείνει και το ενυδρείο κάποιες μέρες κενό για να μπορέσω να το βάλω μέσα; Φοβάμαι μήπως αυτή η αλλαγή περιβάλλοντος που προξενήσει πρόβλημα.. :( τι καλύτερο μπορώ να κάνω;;; sos!!!   

Link to comment
Share on other sites

Εδω συνεχιζουμε την κουβεντα και το μεταφερω στην καταλληλη ενοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως όπισες στην όμορφη παρέα μας!!

Καταρχήν δε χρειάζεται να αγχώνεσαι!!όλα θα πάνε καλά με σωστές ενέργειες!

Καταρχήν θα συνεχίσεις καθημερινές αλλαγές του νερού της γυάλλας και θα προσθέτεις αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή νερού βάσει των οδηγιών της εταιρίας πάνω στο μπυκαλάκι!!

Το ψαράκι θα μείνει εκεί μέχρι να πάρεις το ενυδρειάκι να το γεμίσεις σωστά με αντιχλώριο και θα προσθέτεις καθημερινά βακτήρια τα οποία θα προμηθευτείς..Το ψαράκι θα το βάλεις στο ενυδρείο την 2η - 3η μέρα αφού έχει πάρει θερμοκρασίες δωματίου..

έχεις κάποιον γνωστό που να έχει ενυδρειάκι και να το τρέχει καιρό χωρίς προβλήματα?

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και τον εφησυχασμό, όχι δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον. Του βάζω καθημερινά εμφιαλωμένο νερό γιατί δεν έχω πάρει ακόμα το αντιχλώριο το παρήγγειλα μαζί με το ενυδρείο! Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα με αυτό έτσι μου είπαν και στο pet shop. Κάτι άλλο που θέλω επίσης να ρωτήσω είναι για την διακόσμηση του ενυδρείου τι είναι καλύτερο για τα χρυσόψαρα;;  

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2017 at 9:09 ΜΜ, το μέλος Domna Mantsou έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση και τον εφησυχασμό, όχι δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον. Του βάζω καθημερινά εμφιαλωμένο νερό γιατί δεν έχω πάρει ακόμα το αντιχλώριο το παρήγγειλα μαζί με το ενυδρείο! Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα με αυτό έτσι μου είπαν και στο pet shop. Κάτι άλλο που θέλω επίσης να ρωτήσω είναι για την διακόσμηση του ενυδρείου τι είναι καλύτερο για τα χρυσόψαρα;;  

Αντιχλωριο μπορεις και να μην χρησιμοποιησεις ποτε αν το νερο της βρυσης το περνας απο φιλτρο ανθρακα...

Το χρυσοψαραδικο οσο πιο λιτο τοσο πιο καλο κατα την γνωμη μου..

Αποφευγουμε ριζες και βρισκουμε φυτα που δεν θα τα τρωνε..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα το καινούριο μου ενυδρείο και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στην εγκατάσταση του φίλτρου. Δεν έχει δυστυχώς οδηγίες χρήσης και η συσκευασία αποτελείται από 9 (όπως φαίνονται στην φωτογραφία)  μικρά  και μεγάλα τεμάχια! μπορεί κάποιος να μ βοηθήσει μην κάνω κάποιο λάθος;;; Ευχαριστώ!  

24257421_10215017666745048_850988756_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...