Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι οντως κουραστικο να εχεις ροζ αποχρωση στο φως, για αυτο ποτέ δεν θα παρω πια Silvania grolux η  aquastar. Υπαρχει λυση - Juwel Nature. Ειναι Plant και εχει μια γλυκια, ζεστη αποχρωση του ηλιου. 1+1 (Daylight μπροστα, Nature πισω) βγαζουν πολυ φυσικο χρωμα. Για την διαφορα στην αναπτυξη δεν μιλαω καν.Αυριο θα βγαλω φωτο απο τo Macrandra, που ειναι κατω απο ροζ και κατω απο Daylight. Διαφορα, που φαινεται!

Ενώ Ναταλια είμαι πολυ ευχαριστημένος με την ανάπτυξη ,εχω μπορω να πω αποτελέσματα υψηλού επιπέδου , παρόλα αυτά θα πάω σε led .

Θεωρώ πως λόγω οτι ειναι full spectrum έχουν την καλύτερη απόδοση χρωμάτων αλλα και μακροπρόθεσμα βγαίνουν πολυ οικονομικότερες .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε προσωπικα με τοσα λεφτα θα επαιρνα ολοκληρω ενυδρειο......  :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Φιλε προσωπικα με τοσα λεφτα θα επαιρνα ολοκληρω ενυδρειο......  :)

Το ξερω..

Ειναι πολλά. 

Μακροπρόθεσμα όμως πιστεύω βγαίνει οικονομικότερα απολες τις πλευρές .

δεν την αλλάζεις για πολλά πολλά χρόνια ... 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει να καιγονται κατι ωραιες πλαφονιερες λεντ...... αστα.

Δες και το παρακατω βιντεο......

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια με ανησυχούν και εμένα ..

2 χρόνια εγγύηση για λάμπα που αντέχει 8 με 10 χρόνια δεν την λες μεγάλη .

θα συνεχίσω λίγο την έρευνα δεν με καίει να γίνει άμεσα . 

Και απο Σεπτέμβρη που λέει ο λόγος ..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το βιντεο θα δεις πως υπαρχουν και ποιο οικονομικη τροποι για να κανεις την δουλεια σου. Δεν λεω μπορει το kesil να κανει παπαδες αλλα στην τελικη ουσιαστικα το αποτελεσμα μετραει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπετε το παρακάτω αντέχει πάνω του περίπου 15 κιλά ; Μαξ 20 με υπερβολή;

 

10αρι τζάμι έχει

 

https://www.skroutz.gr/s/14061512/HM8088-40x40x50cm.html

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει...... τη θελεις να βαλεις επανω ενυδρειο;;

Προσωπικα φοβαμε αναλογες καταστασεις.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι οντως κουραστικο να εχεις ροζ αποχρωση στο φως, για αυτο ποτέ δεν θα παρω πια Silvania grolux η  aquastar. Υπαρχει λυση - Juwel Nature. Ειναι Plant και εχει μια γλυκια, ζεστη αποχρωση του ηλιου. 1+1 (Daylight μπροστα, Nature πισω) βγαζουν πολυ φυσικο χρωμα. Για την διαφορα στην αναπτυξη δεν μιλαω καν.Αυριο θα βγαλω φωτο απο τo Macrandra, που ειναι κατω απο ροζ και κατω απο Daylight. Διαφορα, που φαινεται!

Τις έχω. Με την nature είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Η day είναι μέτρια.

Δυστυχώς λόγω διαστάσεων στο καπάκι μου δεν μπορώ να πάω σε λάμπα μεγαλύτερη από 438mm και έτσι βολεύομαι με αυτές.

Βέβαια έχω και μια sera daylight brilliant 6500k που είναι εντελώς για κλάμματα. Αν δεις το φάσμα της θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ενταξει...... τη θελεις να βαλεις επανω ενυδρειο;;

Προσωπικα φοβαμε αναλογες καταστασεις.....

Θελω να βάλω ενα τύπου ενυδρείο και ψάχνω πιο μοντέρνα επιλογή απο την κλασική μελαμίνη .

επισης σαν τιμή ειναι πολυ φτηνότερο απο τις πανάκριβες ψεύτο βάσεις .

το υπολογίζω 15 με 20 κιλά αλλα μπορω να δω και ακριβώς ποσο θα ειναι .

10αρι τζαμί λογικά στιβαρή δεν θα ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις.....αυτο το τραπεζακι περαν του οτι ειναι απο γυαλι εχει και την οριζοντια πλευρα στον αερα. Αντε να ειχε και ενα κολωνακι ινοξ αναμεσα στα 2 οριζοντια τζαμια στην μεση για να παταει καπως καλυτερα ισως για μια μικρη μονομαχιερα να εμπαινε με πολυ μεγαλη επιφυλαξηκαι παλι Γενικα αυτο το τραπεζακι ειναι ωραιο αισθητικα αλλα περα απο κανενα καφε τασακι κινητο δεν θα εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Eνα ωραιο ντιζαινατο ενυδρειακι ειναι και το fluval edge αν και ειναι ακριβουτσικο και οχι και τοσο πρακτικο στην συντηρηση του.

 

fluval-23L-black-.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα ας το αφήσω αυτο το τραπεζάκι .

εχω βρει βέβαια και αλλα γυάλινα 25 έως 40 ευρώ που δείχνουν να πατάνε καλύτερα γιατί έχουν κεντρικό αξωνα που κάθεται πάνω το τζαμί χωρις να ειναι στον αέρα .

το ξερω το edge ειναι ντιζαινατο αλλα εχω βαλει στο μάτι ενα τύπου terra με wabi kusa τσιμπημένο όμως και ψάχνω άλλες λύσεις απο την βάση της μαμάς του .

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω.... αλλα θα απεφευγα γενικος μια βαση απο τζαμι. Ισως με πλεξι μπορεσεις να φτιαξεις κατι αναλογο με το τζαμι και πολυ ποιο στιβαρο και λιγοτερο εθραυστο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καταλαβαινω.... αλλα θα απεφευγα γενικος μια βαση απο τζαμι. Ισως με πλεξι μπορεσεις να φτιαξεις κατι αναλογο με το τζαμι και πολυ ποιο στιβαρο και λιγοτερο εθραυστο.

Καταλαβαίνω το πλεξι ειναι πολυ πιο δυνατό ..

πρέπει μου φαίνεται οταν πάρω την απόφαση να πάω και απο εκεί να τα βλέπω και να ρωτήσω απο κοντά . Λογικά θα μπορέσω να καταλάβω και τι μπορει να αντέξει .

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα παντως.... να ξερεις πως και το πλεξι ειναι ακριβω υλικο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Πληροφοριακα παντως.... να ξερεις πως και το πλεξι ειναι ακριβω υλικο....

H βάση της μαμάς του ενυδρείου που σου λέω επειδή είναι ada κάνει 250 ευρώ οπότε το πλέξι πιθανώς θα φαντάζει όνειρο ...!

Link to comment
Share on other sites

Σαφως εκει πληρωνεις την φιρμα πανω απο ολα απλα και το πλεξι για μια στιβαρη κατασκευη μην νομιζεις οτι θα σου ερθει λιγο σαν κοστος. Ξαξτω λιγοκαι περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2018 at 2:53 ΜΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Έτσι όπως το βλέπετε το παρακάτω αντέχει πάνω του περίπου 15 κιλά ; Μαξ 20 με υπερβολή;

 

10αρι τζάμι έχει

 

https://www.skroutz.gr/s/14061512/HM8088-40x40x50cm.html

Ευθύμη και μονο που το βλέπω νιώθω ανατριχιλα και αμέσως σκέφτομαι το "Κρακ" που θα κανει σπάζοντας.....

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Ευθύμη και μονο που το βλέπω νιώθω ανατριχιλα και αμέσως σκέφτομαι το "Κρακ" που θα κανει σπάζοντας.....

Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ..μεγάλες στιγμές!

Πήγα να ταϊσω στο ενυδρείο και αντίκρισα κάτι που δεν το περίμενα..

Ένα μωρό ember tetra ,κατακόκκινο μέσα στο κοπάδι μία σταλίτσα..

Εντάξει αυτό δεν το περίμενα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για του λόγου το αληθές.

 

Μπορείτε να εντοπίσετε το μωρό περίπου στην μέση του βίντεο όπου το βρίσκω και το ακολουθώ.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χεχε..... φαινετε ειχες καποια γεννα και ο μικρος ειναι ο τελευταίος των Μοϊκανών..... την γλυτωσε εν ολιγης και μεγαλωσε μεσα στα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Χεχε..... φαινετε ειχες καποια γεννα και ο μικρος ειναι ο τελευταίος των Μοϊκανών..... την γλυτωσε εν ολιγης και μεγαλωσε μεσα στα φυτα.

Μεγάλος μάγκας ο παίχτης! Ελπίζω να τρώει λίγο από το flake που πετάω που το θρυμματίζω τελείως. Λογικά έχει βρει την άκρη του!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ενυδρείο μετά από 2 εβδομάδες διακοπές..

 

 

IMG_0528.thumb.JPG.0edd0002b1f43238c4a705c9cc81d33f.JPG

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...