Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

Μια χαρά τα πήγε μόνο του Ευθύμη. I like.:D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σύντομα θα το αλλάξω γιατί βαρέθηκα :bigemo_harabe_net-82:IMG_0530.thumb.JPG.a32f4d9dfd9d69d109ddafb4b01bda26.JPG 

Μου ξέφυγε και λίγο μαυτά και μαυτά λόγω υποχρεώσεων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2018 at 8:41 ΜΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Το ενυδρείο μετά από 2 εβδομάδες διακοπές..

 

 

IMG_0528.thumb.JPG.0edd0002b1f43238c4a705c9cc81d33f.JPG

 

Φιλε μου καλησπερα,πανεμορφο το ενυδρειο σου....ποιο φυτο ειμαι αυτο που διακρινω δεμενο στη ριζα και εχει αναπτυχθει και εξω απο το νερο...? Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Φιλε μου καλησπερα,πανεμορφο το ενυδρειο σου....ποιο φυτο ειμαι αυτο που διακρινω δεμενο στη ριζα και εχει αναπτυχθει και εξω απο το νερο...? Ευχαριστω πολυ!!

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ!

Το φυτό ονομάζεται dracaena firebrand . Είναι ένα φυτό το οποίο δεν μπορεί να φυτευτεί μέσα στο ενυδρείο γιατί σαπίζει σε υδρόβιες συνθήκες .Πρέπει τα φύλλα του να είναι εκτός νερού.

Για να αναπτυχθεί χρειάζεται ελάχιστο φως αλλά οπωσδήποτε μία πατέντα όπως το να δεθεί σε ψηλό σημείο ώστε τα φυλλώματα να είναι έξω από το νερό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ!

Το φυτό ονομάζεται dracaena firebrand . Είναι ένα φυτό το οποίο δεν μπορεί να φυτευτεί μέσα στο ενυδρείο γιατί σαπίζει σε υδρόβιες συνθήκες .Πρέπει τα φύλλα του να είναι εκτός νερού.

Για να αναπτυχθεί χρειάζεται ελάχιστο φως αλλά οπωσδήποτε μία πατέντα όπως το να δεθεί σε ψηλό σημείο ώστε τα φυλλώματα να είναι έξω από το νερό. 

Σε ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι εντυπωσιακό και πολύ προσεγμένο. Έχεις και εξαιρετικές επιλογές σε ψάρια, τα Ember είναι με διαφορά το αγαπημένο μου μικρόψαρο, καθώς και τα GBR είναι κλασική αξία. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2018 at 12:05 ΜΜ, το μέλος magman έγραψε:

Τέλειο φίλε!!! Μπράβο!!!

 

On 6/10/2018 at 9:19 ΜΜ, το μέλος theodor72 έγραψε:

Πολύ όμορφο! 

 

On 6/10/2018 at 9:36 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Το ενυδρείο σου είναι εντυπωσιακό και πολύ προσεγμένο. Έχεις και εξαιρετικές επιλογές σε ψάρια, τα Ember είναι με διαφορά το αγαπημένο μου μικρόψαρο, καθώς και τα GBR είναι κλασική αξία. 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, είχα πράγματι δώσει ιδιαίτερη σημασία στην λεπτομέρεια και στις επιλογές των ψαριών προκειμένου να υπάρχει ένα ισορροπημένο σύνολο χωρίς προβλήματα και φυσικά χαρούμενα ψάρια!  Έχω έμπνευση για κάτι καινούργιο και ελπίζω να βρω σύντομα το χρόνο να το υλοποιήσω ...

Link to comment
Share on other sites

Θελω την συμβουλή σας μιας και θα βάλω σύντομα το νέο scape σε εφαρμογή .

για προτείνετε μου τίποτα καλό σχετικά με το που να βάλω τα ψαράκια μεχρι να το τελειώσω ;

2ο ενυδρείο δεν εχω και θα χρειαστώ περίπου 10 μέρες για να μπορέσω να τα βάλω ξανά μεςα ..

αν έχετε καμια καλή ιδέα πείτε μου !

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Θελω την συμβουλή σας μιας και θα βάλω σύντομα το νέο scape σε εφαρμογή .

για προτείνετε μου τίποτα καλό σχετικά με το που να βάλω τα ψαράκια μεχρι να το τελειώσω ;

2ο ενυδρείο δεν εχω και θα χρειαστώ περίπου 10 μέρες για να μπορέσω να τα βάλω ξανά μεςα ..

αν έχετε καμια καλή ιδέα πείτε μου !

Ενα κουτι αποθηκευσης απο IKEA, πλαστικο εννοειτε :D (εγω εχω 40λ για τετοιες δουλιες).

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ενα κουτι αποθηκευσης απο IKEA, πλαστικο εννοειτε :D (εγω εχω 40λ για τετοιες δουλιες).

Εχω ενα βαρέλι 50 λίτρα .

αν του βάλω το φίλτρο και τον θερμαντηρα μεσα θα ειναι οκ για περίπου 10 μέρες ;

εγω σκέφτομαι κυρίως το θεμα του φωτισμού . Θα ειναι στο σκοτάδι .

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βαλεις κοντα στο παραθυρο. Θα εχουν και φυσικο φως και διαρκεια. Υπαρχει καποιο θεμα?. Δεν πιστευω σε τοσο μικρο χρονο να αναπτυχθουν αλγες σωστα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Εχω ενα βαρέλι 50 λίτρα .

αν του βάλω το φίλτρο και τον θερμαντηρα μεσα θα ειναι οκ για περίπου 10 μέρες ;

εγω σκέφτομαι κυρίως το θεμα του φωτισμού . Θα ειναι στο σκοτάδι .

Το βαρελι λιγο στενο ειναι. Καλυτερα βρες κατι, να εχει αρκετο μηκος και πλατος.Το φιλτρο εννοειτε μεσα με ενα μακρυ spray bar (να μην γινει πλυντηριο για τα ψαρια)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το βαρελι λιγο στενο ειναι. Καλυτερα βρες κατι, να εχει αρκετο μηκος και πλατος.Το φιλτρο εννοειτε μεσα με ενα μακρυ spray bar (να μην γινει πλυντηριο για τα ψαρια)

Kαι στενό είναι και πολύ βαθύ είναι και δίκιο έχεις ;)

Σαν τί όμως που είναι μακρύ;

Link to comment
Share on other sites

αν είναι μόνο για τα ψάρια και όχι για τα φυτά βάλε μια απλή λάμπα γραφείου κάνει δουλειά. τα φυτά τα κρατάς χώρια σε ένα ποιο φωτεινό σημείο μοιρασμένα σε κάποια μεγαλούτσικα τάτερ σε θερμοκρασία δωματίου συντηρούνται ποιο καλά στο λίγο κρύο νεράκι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αν είναι μόνο για τα ψάρια και όχι για τα φυτά βάλε μια απλή λάμπα γραφείου κάνει δουλειά. τα φυτά τα κρατάς χώρια σε ένα ποιο φωτεινό σημείο μοιρασμένα σε κάποια μεγαλούτσικα τάτερ σε θερμοκρασία δωματίου συντηρούνται ποιο καλά στο λίγο κρύο νεράκι.

Eυχαριστώ. 

Φυτά δεν θα σώσω ώστε να τα μεταφέρω στο νέο setup.

Για τα ψάρια θα βάλω μία λάμπα όπως λες , τον θερμοστάτη , το φίλτρο και νομίζω πως δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Fred13 έγραψε:

Eυχαριστώ. 

Φυτά δεν θα σώσω ώστε να τα μεταφέρω στο νέο setup.

Για τα ψάρια θα βάλω μία λάμπα όπως λες , τον θερμοστάτη , το φίλτρο και νομίζω πως δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα.

Φυτα χρειαζομαι εγω αμεσα για το 60αρι μου :hehe

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2018 at 2:45 AM, Fred13 said:

Σύντομα θα το αλλάξω γιατί βαρέθηκα :bigemo_harabe_net-82:IMG_0530.thumb.JPG.a32f4d9dfd9d69d109ddafb4b01bda26.JPG 

Μου ξέφυγε και λίγο μαυτά και μαυτά λόγω υποχρεώσεων.

Φίλε φανταστικό το ενυδρείο σου! Θυμάμαι το πεδεμα που σε είχε φάει, τελικά απέδωσε!! Μπορείς να μου πεις τι λίπανση κάνεις? Σκόνες, υγρά κλπ.

Εγώ έστησα ξανά το δικό μου και ξεκίνησα με γρασιδακι το οποίο τώρα παίρνει  τα πάνω του. Σκέφτομαι μήπως χρειάζομαι περισσότερο φως . Εσύ αν δε κάνω λάθος Είσαι στα 1.15βατ/λίτρο αλλά βλέπω πως πετάει. Το δικό μου είναι 60 cm βάθος και για ποιο δύσκολα φυτά ίσως θέλω παραπάνω.  έχω 2x54 840 και 2x54 860 t5 σε 360 μικτό (300 καθαρά περίπου) στο παλιό να καταλάβεις τα κόκκινα φυτά δεν πήγαιναν καθόλου καλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος kostas3 έγραψε:

Φίλε φανταστικό το ενυδρείο σου! Θυμάμαι το πεδεμα που σε είχε φάει, τελικά απέδωσε!! Μπορείς να μου πεις τι λίπανση κάνεις? Σκόνες, υγρά κλπ.

Εγώ έστησα ξανά το δικό μου και ξεκίνησα με γρασιδακι το οποίο τώρα παίρνει  τα πάνω του. Σκέφτομαι μήπως χρειάζομαι περισσότερο φως . Εσύ αν δε κάνω λάθος Είσαι στα 1.15βατ/λίτρο αλλά βλέπω πως πετάει. Το δικό μου είναι 60 cm βάθος και για ποιο δύσκολα φυτά ίσως θέλω παραπάνω.  έχω 2x54 840 και 2x54 860 t5 σε 360 μικτό (300 καθαρά περίπου) στο παλιό να καταλάβεις τα κόκκινα φυτά δεν πήγαιναν καθόλου καλά.

Eυχαριστώ φίλε Κώστα!

 

Στο 0,6 w/l είμαι εγώ και μέχρι πριν κάποιον καιρό ήμουν στο 0,3 w/l. Είναι κακή μέθοδος όμως να υπολογίζεις το φως καθώς η ένταση που φτάνει στο υπόστρωμα επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες.

Δεν νομίζω ότι έχεις λίγο φως, σκέψου είχα 2 λάμπες 2 χ 39 και απλά πρόσθεσα μία 24 w αλλά πέραν της πιο γρήγορης ανάπττυξης δεν είδα διαφορά.

Εγώ προσωπικά θα σου συνιστούσα να επικεντρωθείς κυρίως στο διοξείδιο. 

 

Ξεκίνησα μετά την τρίτη εβδομάδα  λίπανση με το specialized της Τρόπικα . To κράτησα για παραπάνω από μήνα , δεν μπορώ να πω όμως ότι ήμουν και πολύ ευχαριστημένος.

Πήγα μετά σε υγρά λιπάσματα της Microbelift . Mια χαρά πήγε με αυτά , λίγο παραπάνω πράσινη άλγη την είχα στο τζάμι όμως. Εν τέλει χρησιμοποιήσα αυτά μέχρι και σήμερα όπου σταμάτησα μιας και είμαι σε διαδικασία αλλαγής. Τα έβαζα καθημερινά όπως ακριβώς προτείνει η εταιρία και όσο πήγαινε καλά τσίμπαγα την δοσολογία λίγο προς τα πάνω, αλλά λίγο.

Εγώ για πιο οικονομικά θα σου πρότεινα έτοιμα υγρά σκευάσματα EI μόνο και εφόσον κάνεις κάθε εβδομάδα μία γερή αλλαγή νερού.

Αν θέλεις κάνε μου Πμ να σου στείλω το αντίστοιχο link να μην κάνω και διαφήμιση εδώ μέσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν κλείσω το ενυδρείο για να ξεκινήσω κάτι καινούργιο αρκετά διαφορετικό θέλω να πω για την ιστορία πως το co2 art μου είπε πως θα το αναρτήσει στα μέσα δικτύωσης του.

Σε μία ανταλλαγή Mail που είχαμε γιατί είχα κάποιες απορίες για το μανομετρικό τους , τους το έστειλα και μου είπανε πως τους άρεσει και αν δεν έχω αντίρρηση θα χαρούν να το αναρτήσουν.

Μία μικρή τόση δα επιβράβευση είναι πάντα ένα ωραίο κίνητρο για την συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook.com/Co2ArtCoUk/

 

Και κάπου εδώ κλείνει το θέμα και αρχίζει το ξεστήσιμο ....για να αρχίσει το επόμενο στήσιμο!

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

αχαχαχ γιατί στεναχωριέσαι;!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωραίο ήταν αυτό το setup αλλά πιο εντυπωσιακό απόλα ήταν τελικά οι γέννες που είδα. Πρώτα πρώτα είδα γέννα από ember tetra τελείως απρόσμενη.
 

Προχτές που ξεστήθηκε οριστικά και πήγα να πιάσω τα ψαράκια να τα δώσω σε χομπίστα ανακάλυψα μέσα 4 μωρά julli corydoras, όσο έιναι το νύχι του μικρού δάχτυλου.

 

Η φύση στο μεγαλείο της !:bigemo_harabe_net-92:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...