Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

Κωστή (Rasta) ακόμα και το 206 που είχα το φλούβαλ είχε την μανιβέλα που σου επέτρεπε να μειώσεις τη ροή αλλά στο ίντερνετ την έβρισκα την πληροφορία. Στο fx4 δεν γράφουν τίποτα. Ίσως μία βόλτα στο μαγαζί μου λύσει την απορία γιατί για εμένα αυτό αξίζει πάρα πολύ όχι μόνο λόγω των αλλαγών νερού αλλά και της χωρητικότητας υλικών-δύναμης.

Μάκη , είναι καλά φίλτρα αλλά αρκετά ακριβά και ίσως με λιγότερα λεφτά έχω εξίσου καλή φίλτρανση. Θα τα δω παρόλα αυτά.

 

Johnsin αν δεν πάω στο fx4 αλλά πάω σε φλούβαλ ίσως πάω στο 406. 1 φίλτρο δηλαδή για μέχρι 400 λίτρα. Δεν ξέρω αν θέλω να μπλέξω με 2 φίλτρα.  Είναι δοκιμασμένη η σειρά , αθόρυβη και το μόνο που με ενοχλεί είναι οι σωλήνες.

 

Να σας πω πως έγινε και η παραγγελία επιτέλους :) 

100 χ 50 χ 50 (240) με 10αρι τζάμι , κόντρα 1 πόντο κάτω, διάφανη σιλικόνη και crystal clear γυαλί οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Κωστή (Rasta) ακόμα και το 206 που είχα το φλούβαλ είχε την μανιβέλα που σου επέτρεπε να μειώσεις τη ροή αλλά στο ίντερνετ την έβρισκα την πληροφορία. Στο fx4 δεν γράφουν τίποτα. Ίσως μία βόλτα στο μαγαζί μου λύσει την απορία γιατί για εμένα αυτό αξίζει πάρα πολύ όχι μόνο λόγω των αλλαγών νερού αλλά και της χωρητικότητας υλικών-δύναμης.

Μάκη , είναι καλά φίλτρα αλλά αρκετά ακριβά και ίσως με λιγότερα λεφτά έχω εξίσου καλή φίλτρανση. Θα τα δω παρόλα αυτά.

 

Johnsin αν δεν πάω στο fx4 αλλά πάω σε φλούβαλ ίσως πάω στο 406. 1 φίλτρο δηλαδή για μέχρι 400 λίτρα. Δεν ξέρω αν θέλω να μπλέξω με 2 φίλτρα.  Είναι δοκιμασμένη η σειρά , αθόρυβη και το μόνο που με ενοχλεί είναι οι σωλήνες.

 

Να σας πω πως έγινε και η παραγγελία επιτέλους :) 

100 χ 50 χ 50 (240) με 10αρι τζάμι , κόντρα 1 πόντο κάτω, διάφανη σιλικόνη και crystal clear γυαλί οθόνη.

Με το καλό να παραλάβεις και να στήσεις την καινούρια σου γυάλα.

 

Τα JBL ξέρω ότι είναι αρκετά ακριβά σε σχέση με άλλα φίλτρα...

Αν τα αγοράσεις από Ελλάδα, καθώς αν το πάρεις από το εξωτερικό μπορείς να το βρεις σε πολύ χαμηλότερη τιμή.

Υπάρχει βέβαια πάντα το ρίσκο της μεταφοράς και της εγγύησης, αλλά το δικό μου που το πήρα από εξωτερικό δεν έχω κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Με το καλό να παραλάβεις και να στήσεις την καινούρια σου γυάλα.

 

Τα JBL ξέρω ότι είναι αρκετά ακριβά σε σχέση με άλλα φίλτρα...

Αν τα αγοράσεις από Ελλάδα, καθώς αν το πάρεις από το εξωτερικό μπορείς να το βρεις σε πολύ χαμηλότερη τιμή.

Υπάρχει βέβαια πάντα το ρίσκο της μεταφοράς και της εγγύησης, αλλά το δικό μου που το πήρα από εξωτερικό δεν έχω κανένα θέμα.

Μάκη σίγουρα το εξωτερικό έχει καλύτερες λύσεις. Είμαι λίγο κολημένος με το συγκεκριμένο παρόλο που δεν έχω κακή εμπειρία από αγορά εξωτερικού. Είμαι λάθος σε αυτό το ξέρω.

Αλλά θέλω να νιώθω πως έχω εύκολη πρόσβαση σε περίπτωση εγγύησης και τα σχετικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!

 

Κοιτάω με πολύ ενδιαφέρον το ember tetra που μου λέγατε! Πολύ ωραιο ψαράκι και ωραίες συμπεριφορές όταν είναι σε αριθμούς! 

 

Είναι άλλο 1 είδος tetra που μου αρέσει και θα ήθελα τη γνώμη σας. rosy tetra ή ornate tetra δεν έχω καταλάβει αν είναι το ίδιο. Έχουμε καμία σχετική εμπειρια επαυτού ;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Fred13 said:

Kαλημέρα!

 

Κοιτάω με πολύ ενδιαφέρον το ember tetra που μου λέγατε! Πολύ ωραιο ψαράκι και ωραίες συμπεριφορές όταν είναι σε αριθμούς! 

 

Είναι άλλο 1 είδος tetra που μου αρέσει και θα ήθελα τη γνώμη σας. rosy tetra ή ornate tetra δεν έχω καταλάβει αν είναι το ίδιο. Έχουμε καμία σχετική εμπειρια επαυτού ;

 

 

Σίγουρα σε παίρνει από άποψη χώρου να το φιλοξενήσεις το Rozy, αλλά επειδή γίνεται αρκετά μεγάλα δεν θα μπορείς να έχεις τους αριθμούς των ember και θα χάσεις από άποψη κινησης κτλπ.. Όσα rosy tetra έχω δει στα μαγαζιά απείχαν πολύυυ από τις εντυπωσιακές φώτο στο ιντερνετ και φαντάζομαι ότι θέλουν πολύ μαλακό νερό για να δείξουν χρώμα. Αν βρεις καλό grade από ember θα έχουν εντυπωσιακο χρώμα πριν τα φέρεις σπίτι σου. Γενικα με έχουν βολέψει σε πολλά ενυδρεία που τα είχα χωρίς προβλήματα και για αυτό τα προτείνω... Είχα και μια γέννα μια φορά (χωρίς αποτέλεσμα), ίσως στα δικά σου λίτρα να τα πάνε καλύτερα!

 

Ενα άλλο ψάρι που μου αρεσει πάρα πολύ είναι το lemon tetra. Πολύ προσωπικότητα, έχει το ίδιο πρόβλημα με το Rozy επειδη γίνεται μεγαλύτερο, και σε 60 πόντους μήκος με 4 αρσενικά και 2 θηλυκά (ημουν άτυχος), έπεφτε ξύλο μεταξύ των αρσενικών με αποτέλεσμα να δω σκισιματα σε κάποια πτερύγια και να τα χαρισω σε φίλο με μεγάλο ενυδρείο.

 

 

 

Είδα πιο πάνω ότι σκέφτεσαι ραμ. Πολυ ωραίο ζωντανό, ακόμα μεγαλύτερος πονοκέφαλος... Θα πήγαινα σε κάποιο είδος Apistogramma (χαρέμι Borellii, Agassizii, Cacatuoides) ή Laetacara.

 

 

Edit1 : Κατέληξες για το είδος Cory;

Εdit2 : Δες και τα βολιβιανα ραμ... γίνονται και σχετικά μεγάλα, ακρως ανθεκτικα, πανε σε χαμηλοτεη θερμοκρασια απο τα κλασικά ραμ και έχω ακούσει απο φιλους χομπίστες οτι είναι λιγότερο επιθετικά.

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xρήσιμες πληροροφίες και ευχαριστώ.

Τα rosy πράγματι πολύ εντυπωσιακά διαδυκτιακά. Σκεφτόμουν μία 15αρια από αυτά αν δεν απείχαν βέβαια από αυτό που βλέπω.

Στα ραμ γνωρίζω δυστυχώς ότι είναι δύσκολη φάση. Έχω όμως κολημα και άχτι να τα φιλοξενήσω.  Για το microgeophagus altispinosa γνωρίζουμε κάτι ; Εξίσου όμορφο..

 

Για τα κόρυ ακόμα δύσκολα τα πάντα. Από που να το πιάσω και που να το αρχίσω .Από τα dolfoi μέχρι τα panda τα trilineatus και τα sterbai μου αρέσουν όλα χαχαχ. Θα καταλήξω λογικά σε αυτά που γενικά αντιμετωπίζουν το φως και το φυτεμένο βάσει τον βιότοπο τους καλύτερα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα βολιβιανα που ανεφερα πριν σαν καλύτερη επιλογή είναι τα Altispinosa...

 

Από κορυ προτιμώ τα trillineatus ( sterbai μεγάλο τελικό μέγεθος, adolfoi ακριβά, panda θέλουν χαμηλές θερμοκρασίες) 

Link to comment
Share on other sites

Nαι το είδα μετά αλλά δεν έκανα edit. Ωραίο είναι το altispinosa.

 

Εγώ είμαι κυρίως μεταξύ trilineatus και adolfoi. Είναι διπλή τιμή το εχω δει ναι..

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε Ευθύμη; Το περίμενα ότι θα ξαναγυρνούσες, ήσουν αρκετά κολλημένος :hehe.

Για πες τιμή το ενυδρείο;

Κόντρες πάνω δεν θα βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Που είσαι ρε Ευθύμη; Το περίμενα ότι θα ξαναγυρνούσες, ήσουν αρκετά κολλημένος :hehe.

Για πες τιμή το ενυδρείο;

Κόντρες πάνω δεν θα βάλεις;

Άγγελε τι κάνεις ;

Το είχα πει ότι θα κάνω το μεγάλο come back δεν το είχα πει ;;;!!  

Λοιπόν το ενυδρείο θα είναι rimless 100 x 50 x 50 με 10αρι τζάμι, οθόνη με crystal clear κρύσταλλο, διάφανη σιλικόνη και κόντρα θα έχει μόνο ο πάτος κατόπιν δικής μου επιθυμίας.

Τελική τιμή 300 ευρώ.

Λοιπόν εγώ προσωπικά με αυτή την τιμή είμαι πολύ ικανοποιημένος και θα σου πω γιατί.

Έστειλα το αίτημα προσφοράς σε οποιονδήποτε βρήκα online να κατασκευάζει ενυδρεία.Πήρα πίσω απαντήσεις από 635 ευρώ (ζουν αλλού αυτοί) μέχρι 430.

Έως ότου βρήκα τον συγκεκριμένο όπου κατασκευάζει ενυδρεία εδώ και 25 χρόνια ,μου δίνει 5 χρόνια εγγύηση είναι ο φτηνότερος και απόσους μίλησα ο αμεσότερος και γρήγορος. Όποιος χρειάζεται περαιτέρω πληροφορίες ας μου στείλει pm γιατί πραγματικά είναι ευγενέστατος και συνεργάσιμος. 

Δυστυχώς για την εποχή μας άκουσα διάφορα όπως το 635 € , όπως έχω κάνει μεγάλη προσπάθεια για να σας το δώσω 430, άλλους να μου προτείνουν ακρυλικές κατασκευές 600 ευρώ σχεδόν με το ζόρι και άλλους να μου λένε πως με το 10αρι τζάμι δεν σας δίνουμε εγγύηση οπότε πάρτε 12αρι και πληρώστε 450 ευρώ.

 

Καταλήξαμε με ευκολία στο 10αρι , μου είπε πως αν δεν θέλω κόντρα πάνω δεν υπάρχει θέμα και θα βάλει μόνο στον πάτο. Μου το αιτιολόγησε αλλά δεν θυμάμαι.

Και κάπως έτσι την Δευτέρα ξεκινάει να το κατασκευάζει και λογικά μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες θα κάθεται αναπαυτικά στο δωμάτιο μου :P

Παρεμπιπτόντως έχει φτιάξει ένα ενυδρείο το 1997 120 χ 40 χ 40 με 5αρι τζάμι και στέκεται ακόμα στη θέση του. Πως δεν ξέρω ..!

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι χωρίς νερό γι' αυτό στέκεται :hehe.

Ακριβούτσικο μου ακούγεται πάντως, τουλάχιστον σε σχέση με αν το κολλούσες εσύ. Δεν ξέρω πόσο πάνε να στο κολλήσουν άλλοι.

Πάντως για 50cm ύψος έχω μερικές αμφιβολίες για 10άρι χωρίς πάνω κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Λες Άγγελε να του ζητήσω μία γραμμή κόντρα πάνω διακριτική ;

 

Μου εμπνέει πολύ εμπιστοσύνη ο τύπος και τον άκουσα πολύ σίγουρο για αυτό που θα φτιάξει.

Τα calculator 10αρι μου προτείνουν. 

Λες να βάλω μία γραμμή πάνω για την ιδέα και μόνο ;

 

Άγγελε εγώ δεν κολλάω ούτε μπρίκια άστο αχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Άσε το και το βλέπεις όταν το πάρεις. Γέμισέ το μέχρι πάνω ώστε να κάνεις την δοκιμή σου για διαρροές και πιάσε ένα μεγάλο πλαστικό μέτρο (χάρακα) ή ό,τι άλλο ευθείο μπορείς να βρεις όπως πχ. γωνιάστρα που χρησιμοποιούν αρκετοί μάστορες και δες αν σου κάνει κοιλιά απ' τη μέση και πάνω.

Θα πρέπει να εφάπτεται το ίδιο σε όλο το μήκος του τζαμιού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος AgMa έγραψε:

Επειδή είναι χωρίς νερό γι' αυτό στέκεται :hehe.

Ακριβούτσικο μου ακούγεται πάντως, τουλάχιστον σε σχέση με αν το κολλούσες εσύ. Δεν ξέρω πόσο πάνε να στο κολλήσουν άλλοι.

Πάντως για 50cm ύψος έχω μερικές αμφιβολίες για 10άρι χωρίς πάνω κόντρες.

 

Kαι εγω θα επελεγα 12 αρι τουλαχιστον....  για το υψος αυτο, χωρις κοντρες.

Δεν ειναι μονο το τζαμι μην κανει κοιλια, αλλα οσο μεγαλυτερο το παχος στο  τζαμι τοσο περισοτερη και η σιλικονη το πατημα.

Εγω βλέπω στο 180λιτρο , επωνυμο κιολας με κοντρες επανω , 6αρι τζαμι.

Βλεπεις το τζαμι οτι κανει μια ελαχιστη κοιλια, αλλα ειχα προβλημα εχανε απο την μια μερια , το ελυσα το θεμα βαζοντας νεα σιλικονη και τωρα χανει απο την αλλη. :hehe

 

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει και εσύ με 6άρι τζάμι τι περίμενες, να κάνουν θαύματα οι κόντρες;

Μου θύμησες τα μίκυ μαους που έμπαζε νερά η βάρκα και την τάπωναν με το ένα χέρι και έμπαζε από την άλλη :hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

κατω θα βαλει κανονικα κόντρες τωρα τι να πω μου ακουγεται πολυ σίγουρος ..

να του πω να βαλει μια μικρή κόντρα πανω στην πισω πλευρά ;

δεν θελω να το σκεφτομαι και να αγχώνομαι καταλαβες ;

 

3 φορες του ειπα για την ασφάλεια και μου ειπε πως εχει κολησει περιπου 5000 ενυδρεία τα τελευταια 20 χρονια και πως ειναι τοσο σίγουρος που ουτε θα το γεμίσει για να δει .

ολα αυτα με 5 χρονια εγγύηση παντα ετσι ;

γιατι στα  χειροτερα αυτο μετραει .

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος AgMa έγραψε:

Ε εντάξει και εσύ με 6άρι τζάμι τι περίμενες, να κάνουν θαύματα οι κόντρες;

Μου θύμησες τα μίκυ μαους που έμπαζε νερά η βάρκα και την τάπωναν με το ένα χέρι και έμπαζε από την άλλη :hehe

 

Δεν το εφτιαξα εγω ρε συ ... :)

Της eheim ενυδρειο ειναι ....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

κατω θα βαλει κανονικα κόντρες τωρα τι να πω μου ακουγεται πολυ σίγουρος ..

να του πω να βαλει μια μικρή κόντρα πανω στην πισω πλευρά ;

δεν θελω να το σκεφτομαι και να αγχώνομαι καταλαβες ;

 

3 φορες του ειπα για την ασφάλεια και μου ειπε πως εχει κολησει περιπου 5000 ενυδρεία τα τελευταια 20 χρονια και πως ειναι τοσο σίγουρος που ουτε θα το γεμίσει για να δει .

ολα αυτα με 5 χρονια εγγύηση παντα ετσι ;

γιατι στα  χειροτερα αυτο μετραει .

 

Νομιζα πως θα οι διστασεις ειναι 120*50*50 , νομιζω θα ειναι ενταξει στο 1 μετρο.

Δες το στο γεμισμα , οπως ειπε παραπανω, αν κανει κοιλια βαλε του κοντρες επανω.

Αληθεια γιατι δεν πηγες στο 120cm ?

Link to comment
Share on other sites

θες να μαθεις γιατι η να παίξεις με τον πόνο μου; ;))

το έπιπλο που εχω , πανίσχυρο πραγματικα και ελέφαντας να κατσει δεν παθαίνει τιποτα ειναι μήκους 1 μέτρο ...

και δυστυχως δεν υπαρχει μπαγιοκο για αλλο έπιπλο. το εψαξα λιγο στα έτοιμα και τα 120 εκατοστά με 50 πλατος ειναι περιπου ενας μισθός ...

ειναι που θα τα σκασω χοντρά για φίλτρο φώτα και σύστημα co2 που δεν θα μεινει τιποτα ..

και το extra clear μπροστα που παει περιπου ενα 90αρι το σκεφτηκα αρκετα και ελπιζω να αξίζει και να μην ειναι να χουμε να λεμε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

θες να μαθεις γιατι η να παίξεις με τον πόνο μου; ;))

το έπιπλο που εχω , πανίσχυρο πραγματικα και ελέφαντας να κατσει δεν παθαίνει τιποτα ειναι μήκους 1 μέτρο ...

και δυστυχως δεν υπαρχει μπαγιοκο για αλλο έπιπλο. το εψαξα λιγο στα έτοιμα και τα 120 εκατοστά με 50 πλατος ειναι περιπου ενας μισθός ...

ειναι που θα τα σκασω χοντρά για φίλτρο φώτα και σύστημα co2 που δεν θα μεινει τιποτα ..

και το extra clear μπροστα που παει περιπου ενα 90αρι το σκεφτηκα αρκετα και ελπιζω να αξίζει και να μην ειναι να χουμε να λεμε 

 

Δεν μπορουσες να προσθεσεις στο επιπλο, 10 cm αριστερα κ 10 δεξια? :P

Εχει μεγαλη διαφορα το 120 με το 100 και ας ειναι 20  ποντοι..

Τι φιλτρο θα παρεις ?

Για το extra clear δεν εχω δει απο κοντα για να εχω αποψη.

Link to comment
Share on other sites

90 ευρώ μόνο το μπροστά τζάμι extra clear; Ρε νομίζω σε μαδάει ο τύπος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Δεν μπορουσες να προσθεσεις στο επιπλο, 10 cm αριστερα κ 10 δεξια? :P

Εχει μεγαλη διαφορα το 120 με το 100 και ας ειναι 20  ποντοι..

Τι φιλτρο θα παρεις ?

Για το extra clear δεν εχω δει απο κοντα για να εχω αποψη.

 

χαχαχ δυστυχώς όχι δεν παίζει αυτό! 

 

Μιας και ρωτάς για το φίλτρο ευκαιρία να πω και 2 πράγματα για τον εξοπλισμό μου και τις σκέψεις μου.

 

Για φίλτρο σκέφτομαι πιο ζεστά απόλα κάποιο από την σειρά professional της EHEIM. ; Έχει δύναμη, όγκο υλικών , προφίλτρο , δυνατότητα ρύθμισης της δύναμης της εξόδου και γενικά δείχνει ποιότητα A.

Aκολουθεί σε σκέψη το JBL GREENLINE .

Τώρα αν έπαιρνα fluval θα έπαιρνα μόνο το FX4. Δεν το βλέπω όμως γιατί εξακολουθώ να μη βρίσκω στο ίντερνετ αν έχει την δυνατότητα να ρυθμίζεις τη ροή του και με 1750λ/ώρα όπως καταλαβαίνεις δεν είναι για εμένα.

Λογικά με το EHEIM θα πάω το PRO και πάντα για μεγαλύτερο ενυδρείο θα πάρω πχ για μέχρι και 700 λίτρα.

 

Στα φώτα θα πάω με έτοιμο φωτιστικό 4 χ 39 watt ΗΟ με ανακλαστήρες καθιστό πάνω στο ενυδρείο. Λάμπες σκέφτομαι JBL . To ξέρω πως είναι πανάκριβες αλλά κάνε τον κόπο και μπες και δες τα φάσματα τους. Είναι πλήρους φάσματος. Είχα χρησιμοποιήσει μία παλιά για λίγο γιατί μετά είχα αποχωρήσει. Χρώματα φοβερά αλλά δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω δεν πρόλαβα.

Στο co2 με την αγαπημένη μας μπουκάλα (αλλά μόνο αυτή) από ΟΛΥΜΠΙΑ και μειωτή, σωλήνες, inline διαχυτή, βαζούκα  και ηλεκτρομαγνητική από αλλού (έχω βρει αρκετά δυνατό συστηματάκι). Γενικά δεν είμαι φαν της φυσαλίδας και θέλω να δω αν ο inline στο φίλτρο διαχυτής το φτιάχνει αυτό.

 

Εκεί κλείνω με τον εξοπλισμό μου. 

 

Τώρα πείτε μου γνώμες γενικά γιατί για αυτό είμαστε μία ομάδα ;)

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

90 ευρώ μόνο το μπροστά τζάμι extra clear; Ρε νομίζω σε μαδάει ο τύπος.

Άγγελε όχι.. δεν φαντάζεσαι τι τιμές λένε τριγύρω. Κάτω από αυτά τα λεφτά πας μόνο για DYI . Αλήθεια μίλησα σχεδόν με τους πάντες :P

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τον βρίσκω τον εξοπλισμό Εύθυμη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μια χαρά τον βρίσκω τον εξοπλισμό Εύθυμη.

Δυνατός δεν είναι Παρασκευά;

 

Ξέρεις εγώ να τα σκάσω ρε παιδί μου αλλά να το αξίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...