Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Δυνατός δεν είναι Παρασκευά;

 

Ξέρεις εγώ να τα σκάσω ρε παιδί μου αλλά να το αξίζουν!

Πιστεύω θα σε καλύψει σε αυτό που θες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Tρέχω λιγάκι αλλά συλλέγω πληροφορίες.

 

Την άμμο για τα κόρυ λέω να την πάρω με κοκομετρία 1,2mm. Αν δεν κάνω λάθος είναι η πιο χοντρή άμμος σωστά;  Διάβασα πως η συγκεκριμένη είναι απολύτως κατάληλη για τα κορυ αλλά αυτή την κοκομετρία δεν την περνάνε από τα βράγχια τους.

Εγώ θέλω να είναι η πιο ''βαριά'' για να αποφευχθεί η μετακίνηση της από το χώρο που θα μπει. Έχω πολύ κακή εμπειρία με σχεδόν άχνη λευκή άμμο που σηκωνόταν και δεν έπεφτε καν κάτω. 

Αν υπάρχει δηλαδή και πιο χοντρή κοκομετρία πείτε μου για να δω..

Εγώ θα φροντίσω να διαχωριστεί με διάφορους τρόπους από το υπόστρωμα και όταν με το καλό βάλω το κοπαδάκι ουσιαστικά το ενυδρείο θα είναι φουλ φυτεμένο,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζουμε αν υπάρχει αντάπτορας που τους σωλήνες του φίλτρου απο 16/22 τους κάνει 12/16 ώστε να μπορέσεις να συνδέσεις κάτι που χρειάζεται μικρότερο σωλήνα;

 

Κάτι σαν αυτό που σας επισυνάπτω στη φωτό.

s-l300.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-Reducing-bash/400498/

 

Το βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά που έχουν προϊόντα της Eheim.

Αν όχι ετοιμοπαράδοτο, με παραγγελία θα το φέρνουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-Reducing-bash/400498/

 

Το βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά που έχουν προϊόντα της Eheim.

Αν όχι ετοιμοπαράδοτο, με παραγγελία θα το φέρνουν.

Ξέρεις τι θέλω; Να παίξω με ριάκτορα το co2. Όλοι οι ριάκτορες είναι 12/16. Η μετατροπή θα ρίξει την απόδοση του φίλτρου η μπα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

θες να μαθεις γιατι η να παίξεις με τον πόνο μου; ;))

το έπιπλο που εχω , πανίσχυρο πραγματικα και ελέφαντας να κατσει δεν παθαίνει τιποτα ειναι μήκους 1 μέτρο ...

και δυστυχως δεν υπαρχει μπαγιοκο για αλλο έπιπλο. το εψαξα λιγο στα έτοιμα και τα 120 εκατοστά με 50 πλατος ειναι περιπου ενας μισθός ...

ειναι που θα τα σκασω χοντρά για φίλτρο φώτα και σύστημα co2 που δεν θα μεινει τιποτα ..

και το extra clear μπροστα που παει περιπου ενα 90αρι το σκεφτηκα αρκετα και ελπιζω να αξίζει και να μην ειναι να χουμε να λεμε 

Θα μπορούσες να παραγγείλεις μελαμίνες και να φτιάξεις ένα έπιπλο στις διαστάσεις που θες, αρκεί να σε βολεύει ώστε να μπει στο χώρο που έχεις.

πριν 9 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Ξέρεις τι θέλω; Να παίξω με ριάκτορα το co2. Όλοι οι ριάκτορες είναι 12/16. Η μετατροπή θα ρίξει την απόδοση του φίλτρου η μπα;

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά.  Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο ριάκτορας θα σου κόψει ροή, αλλά αν παίξεις με δυνατό φίλτρο δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

ΕΗΕΙΜ PROFESSIONAL 4+ 350

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ευθυμη και απο μενα και καλη επανοδο! Αν η βαση σου ειναι 1 μετρο μπορεις να κανεις την γυαλα σου 1,20 και 1,30 ανετα αν βιδωσεις μια μελαμινη  ή κοντρα πλακε θαλασσης απο πανω για να παταει.Οπως οι βασεις τις juwel

 

juwel.jpe

Link to comment
Share on other sites

Mην κουράζεστε! Δεν θα αλλάξει η διάσταση. Το έπιπλο αυτό δεν παίρνει τέτοιες ιστορίες. Έχουμε παραγγείλει και τα κρύσταλα οπότε δεν θα τον έβαζα τώρα σε τέτοια διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά,

 

Ψάχνω για θερμοστάτη. Δείτε λίγο αυτόν της fluval που σας επισυνάπτω στη φωτό. Έχει πολύ υψηλές βαθμολογίες. Τον γνωρίζετε ; 

Επίσης λέει ο 200w είναι μέχρι 250 λίτρα. Να φανταστώ πρέπει να πάω στον 300 w;

15510771.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι σε αναζήτηση υποστρώματος.  Γνωρίζουμε τίποτα για υπόστρωμα της Tropica;  Tropica aquarium soil το πλήρες όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα έχω παραγγείλει το υπόστρωμα της tropica όχι το soil αλλά το συμπυκνωμένο το οποίο μπαίνει 1-2 εκατοστά και το καλύπτεις με 4-5 εκατοστά ψιλόκοκο χαλίκι. 

 

Το συγκεκριμένο υπόστρωμα δεν επηρεάζει καθόλου τις τιμές του νερού σε αντίθεση με της dennerle (deponit professional mix) που μαλακώνει το νερό και κατεβάζει το Ph.

 

Θέλω να ρωτήσω αν μία πατέντα τύπου 1 εκατοστό tropica και 1 εκατοστό από της dennerle ανακατεμένα και σκεπασμένα με το χαλικάκι θα αποδώσει η θα δημιουργήσει πρόβλημα.  Αν λειτουργεί και μπορώ να το κάνω τότε θα μπορέσω με αυτόν το τρόπο να μαλακώσω και το νερό.

 

Ευχαριστώ πολύ

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

 

Θέλω να ρωτήσω αν μία πατέντα τύπου 1 εκατοστό tropica και 1 εκατοστό από της dennerle ανακατεμένα και σκεπασμένα με το χαλικάκι θα αποδώσει η θα δημιουργήσει πρόβλημα.  Αν λειτουργεί και μπορώ να το κάνω τότε θα μπορέσω με αυτόν το τρόπο να μαλακώσω και το νερό.

 

Ευχαριστώ πολύ

Δεν έχω κάνει κάτι παρόμοιο βέβαια, αλλά δεν ξέρω αν η ποσότητα που θα αντιστοιχεί στον ένα πόντο, αρκεί για να δώσει τις ιδιότητες που υπόσχεται το συγκεκριμένο υπόστρωμα dannerle

Link to comment
Share on other sites

Σωστό! Της TROPICA ζητάει 1 cm περίπου. Σκέφτομαι να βάλω κάπου ανάμεσα 1 με 2. Αν τυχόν τώρα τέτοια μίξη γνωρίζει κανείς ότι μπορεί να αποδώσει μου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ξερεις οτι τα υποστρωματα που ριχνουν το ph,δεν το κανουν για παντα.Καποια στιγμη σταματαει αυτο,οπωτε μη το λαμβανεις και πολυ υποψιν σου σαν τροπο για να μαλακωσεις το νερο.

Ετσι και αλλιως θα εχεις και co2,οπωτε απο αυτο και μονο θα μαλακωσει το νερο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Θα πρεπει να ξερεις οτι τα υποστρωματα που ριχνουν το ph,δεν το κανουν για παντα.Καποια στιγμη σταματαει αυτο,οπωτε μη το λαμβανεις και πολυ υποψιν σου σαν τροπο για να μαλακωσεις το νερο.

Ετσι και αλλιως θα εχεις και co2,οπωτε απο αυτο και μονο θα μαλακωσει το νερο σου.

Eυχαριστώ Κώστα. 

 

Οκ, δεν θα κάνω καμία μίξη , θα καλύψω το υπόστρωμα με χαλικάκι 1-3mm. Είναι οκ η κοκομετρία αυτή ή να βρω πιο ψιλό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μετά και από το πολύ χρήσιμο άρθρο που διάβασα σχετικά για τον βυθό στο φόρουμ μας βρήκα και θα πάω με χαλίκι πολύ ψιλό 0,6-1,2mm ή  1-1,8mm το οποίο θα καλύψει το υπόστρωμα 4-5 πόντους από πάνω. Νόμιζα πως με την κοκομετρία 1-3mm θα μπορούσα να ικανοποιήσω ανάγκες για λεπτές ρίζες όπως cuba , eleocharis κλπ αλλά τελικά όχι.

Το soil που χρησιμοποιούσα όπως και τα περισσότερα είχανε 1-3mm αλλά τελικά δεν έχει να κάνει το 1 με το άλλο.

 

Θέλω να ρωτήσω . Το να μπουν ταμπλέτες σε φυτά stem σχετικά γρήγορης ανάπτυξης και σχετικά απαιτητικά από την 1η μέρα έχει νόημα ; Να θυμίσω ότι κάτω από το χαλικάκι θα έχω το συμπυκνωμένο υπόστρωμα της tropica. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα.

 

Το υπόστρωμα αυτό δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω αλλά δεν είναι όπως το δικό σου το fluval stratum . Έχει βάση τον άργιλο και κάτι ακόμα νομίζω τύρφη σε πολύ συμπυκνωμένες μορφές και απελευθερώνει πολύ αργά στοιχεία . Ουσιαστικά είναι σαν να τραβάει στοιχεία από το νερό και τα κάνει διαθέσιμα προς τα φυτά. Δεν μπορώ να σου περιγράψω πολύ καλά την λειτουργία του γιατί δεν την ξέρω ακόμα διαβάζω.

Ισχύει και για το συγκεκριμένο ότι δεν χρειάζεται ταμπλέτα ;

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε υποστρωμα γενικα,δεν βαζουμε ταμπλετες.

Ταμπλετες μπορει να χρειαστει να βαλεις μετα απο 1-2 χρονια που μπορει το υποστρωμα να εχει αποδυναμωθει.

Αν τραβαει στοιχεια απο το νερο οπως λες,τοτε και παλι δεν θα εχεις προβλημα γιατι θα ριχνεις λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι φοβερός!

Παρεμπιπτόντως μία ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα μου.

 

Το stratum μετά από τόσο καιρό πως πάει;

Έχει αποδυναμωθεί; Είναι εξίσου σκληρό ή σπάει; 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει σχεδον ξηλωθει και μετα τις γιορτες θα σταματησει τελειως.

Το stratum εχει μεινει ως εχει,εννοω οτι δεν εχει γινει σκονη.Βεβαια δεν το ενοχλω με φυτεματα και τετοια.

Μεχρι πριν 1-2 μηνες που υπηρχαν φυτα και επεφταν λιπασματα και co2 κανονικα,πηγαιναν ολα σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

A oπότε αποδείχθηκε καλό μετά από όλο αυτό το διάστημα. Πολύ ωραία! Να φανταστώ θα πας σε άλλο setup?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακομα να σου πω την αληθεια,θα δειξει.Αναλογα τον ελευθερο χρονο που θα εχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...