Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ομορφο γινεται! Συγχαρητηρια!

Και χρονια πολλα!

Eυχαριστώ φίλη μου , χρόνια πολλά ότι επιθυμείς!

πριν 8 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Αληθώς Ανεστη!

Που είναι οι φωτό λοιπον;

Κάτσε γιατί Παρασκευά το κινητό που έβγαζα σταμάτησε μέχρι και να βγάζει αυτές τις ημέρες. Θα αγοράσω 1 σύντομα οπότε θα βγάζω και ωραίες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν ριάκτορα για πρώτη φορά δηλαδή γιατί η ομίχλη του inline difusser μου τη δίνει λιγάκι στα νεύρα ομολογώ.. Παρόλα αυτά να πω πως στο θέμα της διάχυσης είναι εντυπωσιακός.

 

Πως σας φαίνεται αυτός ;

https://www.co2supermarket.co.uk/co2-mixer-reactor-diffuser-large-aquarium-500l-p58.html

Link to comment
Share on other sites

22η μέρα του ενυδρείου, η φωτοπερίοδος ανέβηκε στις 8 ώρες,η λίπανση με το specialized της tropica παραμένει στην μισή δόση σπασμένη στις 7 ημέρες.

Χτες , είχα μία ατυχία καθώς από δικό μου λάθος πλυμμήρισα! Από αμέλεια μου γύρισε το νερό από το ενυδρείο πίσω στο βαρέλι και η σφουγγαρίστρα πήρε φωτιά..

Στο θέμα φυτά : Ήπια ανάπτυξη λόγω και του χαμηλού σχετικά φωτισμού, υγιής όμως.

Στο θέμα ζωής: Από χτες μαζί με τα 18 εμπερ έχω και 1 ζευγάρι german blue το οποίο με ρίσκο έβαλα. Εξαρχής από το 1ο λεπτό τρώνε και είναι κινητικά σε όλο το ενυδρείο. Τα έμπερ δεν τα ενοχλούν σχετικά καθόλου.Η θερμοκρασία από 24,5 ανέβηκε εσκεμμένα στους 25,5 για τα ραμ.  Θέλω και hatchetfish αλλά με βάση την έρευνα μου χωρίς καπάκι απλά θα πετάξουν όλα έξω.

Στο θέμα εξοπλισμός : Πήρα το σκίμμερ τελικά της eheim με το οποίο έμεινα υπερ ικανοποιημένος καθώς κυριολεκτικά στο λεπτό εξαφάνισε το πρωτεινικό και η επιφάνεια είναι πεντακάθαρη. Περιμένω και 1 ριάκτορα διοξειδίου γιατί θέλω το ενυδρείο πεντακάθαρο μέσα.

 

Στο θέμα διοξείδιο.. Εδώ τα πράγματα άρχισαν λίγο να δυσκολεύουν καθώς η φυτομάζα μεγαλώνει. Είχα σταθερά για πάνω από 2 εβδομάδες περίπου 30 ppm co2 στο νερό. Τώρα που αυξήθηκε η οξυγόνωση αλλά και η φυτομάζα τα πράγματα δεν είναι πλέον έτσι και σήμερα αύξησα τις φυσαλίδες . Και βλέπουμε..

Στο θέμα άλγη : Το ενυδρείο δεν έχει ούτε κόκκο άλγης. Ούτε καν διατομική.

Στο θέμα ρουτίνες : Mέχρι σήμερα έκανα αλλαγές ανά 3 ημέρες ,πλέον ξεκινάω αλλαγή κάθε εβδομάδα.

IMG_1950.thumb.JPG.2a86cf574749c692b62144ec9b4cfdd6.JPG

Το ενυδρείο θα κλαδευτεί μετά τις 50 ημέρες λειτουργίας προκειμένου να έχουν αποκτήσει όλα τα φυτά δυνατό ρίζικο σύστημα.

Θα προστεθούν και 2 φυτά στα αριστέρα στο κένο και κλείνει από πλευράς φυτών.

 

Εξακολουθώ να τραβάω φωτό από νόκια 5αετίας αλλά ακόμα δεν έχω προβεί σε αγορά κάμερας.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Aνέβασα co2 αρκετά γιατί το Lime green έχει γινει από χτες σκούρο πράσινο. Τραβάνε πολύ τα φυτά, μπήκε και το σκίμμερ.. είναι ένας συνδιασμός.

 

Τα ραμιρέζι έρωτας φτου φτου..

Εν τω μεταξύ παρόλο που δεν το περίμενα βρήκανε τα χρώματα τους από την 1η μέρα. Δεν είναι βέβαια τα χρώματα στο επίπεδο που μπορούν να φτάσουν αλλά είναι πολύ θετικό σημάδι.

Αυτό που κάνω είναι ''θεραπεία'' στο νερό για 3 μέρες με πολυβιταμίνη της jbl που την βρίσκω αρκετά ποιοτική.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kadmos έγραψε:

Γίνεται πολύ ωραίο!

Βάλε και καμιά φωτογραφία από τα ραμ Ευθύμη.

 

εξελίσεται ναι.. Πιστεύω ότι περίπου στις 60 ημέρες θα είναι διαμορφωμένο!

 

Θα βγάλω , τα έχω και εύκολα αφού άμα πλησιάσω στο τζάμι έρχονται και κάθονται εκεί μπροστά και με ακολουθούν χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Θα με ταλαιπωρήσει λίγο το co2.. Aναμενόμενο.

 

Από τότε που μπήκε το σκίμμερ , ανέβηκε η θερμοκρασία και το ενυδρείο έχει νιτρικά, απλά διψάει για co2..

 

Στο τέλος της φωτοπεριόδου έχω 6,9 με 7 Ph. Ήταν σταθερό στο 6,5 με 6,6. Ρουφάει πλέον...

Τέλοσπάντων θα το τσιμπάω μέχρι να πάει εκεί που θέλω. Οι πιθανότητες δηλητηρίασης από λάθος είναι μηδενικές.. Είμαι με ηλεκτροβάνα και καλή ανατάραξη.

Το οξυγόνο το μετράω με τεστ είναι τέρμα.. Είδομεν..:>

Link to comment
Share on other sites

Έρωτας τα ραμ παιδιά..το ήθελα αυτο το ψαράκι για πάνω από 2 χρόνια.

Θέλω συμβουλές γενικότερα απόσους ξέρουν.

 

Καταρχήν χαίρομαι γιατί είναι υπερβολικά άνετα.. Από την 2η μέρα μπαίνω στο δωμάτιο και έρχονται μπροστα στο τζάμι και ζητιανεύουν . Κανονική παρέα μου κάνουν.

Είναι φουλ φυτεμένο το ενυδρείο κάτω μπορούν να φάνε είναι χαλίκι 1mm γενικά νομίζω οι συνθήκες ευνοούν.

 

Επειδή ξέρω πως είναι ευαίσθητα θέλω να σας πω τι κάνω ..

Καταρχή είμαι πολύ τυπικός στις ρουτίνες μου.

Το νερό οξυγονώνεται φουλ με θερμοκρασία σταθερά στους 25,5

Το ph είναι ελαφρώς όξινο , μόνο όταν κλείνουν τα φώτα γίνεται ουδέτερο ίσως και ελαφρά αλκαλικό.

Βάζω καθημερινά πολυβιταμίνη στο νερό. Αυτό δεν ξέρω πόσο θα την παλέψω να το κάνω γιατί έχει 11 ευρώ το μπουκαλάκι. Ποιοτικές φαίνονται αλλά ακριβές.

Εγώ απλά σκέφτομαι να τους παρέχω ποιοτική διατροφή.

2-3 τροφές διαφορετικές + σπιρουλίνα και σκέφτομαι να εντάξω και ζωντανή τροφή στο πρόγραμμα κάθε Παρασκευή μία μέρα πριν την αλλαγή νερού.

Αν έχετε στο μυαλό σας και άλλα πράγματα που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την ποιότητα του νερού και του ανοσοποιητικού τους πείτε μου..

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά Εύθυμη. Μονη ένσταση η καθημερινή βιταμίνη. Δεν ξέρω αν κανει καλό μακροχρόνια. Προσωπικά ρίχνω βιταμίνες 2-3 φορες το μήνα στην τροφή.

Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2018 at 1:28 ΠΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Όλα καλά Εύθυμη. Μονη ένσταση η καθημερινή βιταμίνη. Δεν ξέρω αν κανει καλό μακροχρόνια. Προσωπικά ρίχνω βιταμίνες 2-3 φορες το μήνα στην τροφή.

Συμφωνώ , σταμάτησα στις 3 ημέρες.

 

Έχω την αίσθηση ότι το σκίμμερ μου τραβάει εμπερ τέτρα . Κάτι δεν βρίσκω.

Γίνεται αυτό ;

To άνοιξα 2-3 φορές βέβαια και δεν βλέπω ψαράκι μέσα στο σφουγγάρι του.

Link to comment
Share on other sites

H διατομική άλγη έχει κάνει ηχηρά την εμφάνιση της , όχι σε βαθμό ενοχλητικό αλλά πλέον υπάρχει. Κανένα κόλπο εκτός του μηχανικού καθαρισμού ;

Επίσης , έχω πράσινη άλγη πάνω σε πέτρα ξύλο. Moυ θυμίζει λίγο κυανοβακτήριο να σας πω την αλήθεια αλλά δεν πρέπει να είναι.

Λογικά, μπαίνω σε μία φάση αρχικής ωρίμανσης .

Οι ρουτίνες θα διατηρηθούν σταθερές .

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

H διατομική άλγη έχει κάνει ηχηρά την εμφάνιση της , όχι σε βαθμό ενοχλητικό αλλά πλέον υπάρχει. Κανένα κόλπο εκτός του μηχανικού καθαρισμού ;

Επίσης , έχω πράσινη άλγη πάνω σε πέτρα ξύλο. Moυ θυμίζει λίγο κυανοβακτήριο να σας πω την αλήθεια αλλά δεν πρέπει να είναι.

Λογικά, μπαίνω σε μία φάση αρχικής ωρίμανσης .

Οι ρουτίνες θα διατηρηθούν σταθερές .

 

 

Υπομονή να σταθεροποιηθεί το σύστημα. Θα φύγουν όλες τους.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω πως εδώ και 2 ημέρες έχω 6corydoras julli και απότι έψαξα λίγο αυθεντικά. Εκπληκτικά ψαράκια.

 

Το πείραμα με τις amano δεν έπιασε. Παρόλο τα 250 λίτρα θεωρούνται και οι 7 νεκρές από το πρώτο 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Οι αμανο δεν ξερω που πανε και κρυβονται αλλα ειμαι σιγουρος οτι σε 2 μηνες θα τις ξαναδεις θηριακια:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Οι αμανο δεν ξερω που πανε και κρυβονται αλλα ειμαι σιγουρος οτι σε 2 μηνες θα τις ξαναδεις θηριακια:D

Με τον ραμιρέζο μέσα δύσκολο ...

2 εντοπίστηκαν νεκρές. Ο αρσενικός μου έχει βγει αλητάκος .

Link to comment
Share on other sites

Σπανίως θα δυσφημήσω κατάστημα αλλά μετά από αυτό προχτές δεν κρατιέμαι..

 

Είχα αγοράσει από το co2supermarket έναν ριάκτορα. Όχι κάτι τρελά ποιοτικό όπως άλλοι , έναν της ISTA MAX MIX REACTOR. Γύρω στα 25 ευρώ τελική πήγε.

Ε τον συνδέω βάζω hose clamps τα πάντα όλα ξεκινάω το φίλτρο και απλά αρχίζω να πλημμυρίζω .

Αφού κατέληξα μετά να θέλω 2 ώρες να σκουπίσω τους έστειλα mail και εκεί ξεκινάει το πρόβλημα.

Δεν με ενδιαφέρει το ελαττωματικό προιόν οκ, συμβαίνει.

Το θέμα είναι η συζήτηση μετά.

Ξεκινάμε και μου λένε να δοκιμάσω να ξαναβάλω το o -ring και να τον συνδέσω και πάλι. Να ρισκάρω δηλαδή εγώ να πλημμυρίσω ξανά. 

Τους λέω λοιπόν πως τις δοκιμές τις έκανα κάτω από το νιπτήρα και συνεχίζει να έχει πολύ μεγάλη διαρροή.

Απάντηση : give it a try again , δηλαδή με καλούν να ξαναπλυμμηρίσω .

Τους λέω εν τέλει ότι δεν γίνεται τίποτα και μου λέει στείλτε το πίσω. Λέω με δικά σας μεταφορικά μου λένε όχι αλλά αν το προιόν είναι πράγματι ελλατωματικό θα σας τα επιστρέψουμε.

Πλημμύρισα, ασχολήθηκα παραπάνω από όσο θα έπρεπε με ένα προιόν το οποίο είναι και ελαττωματικό και τώρα καλούμαι να πάω και σε ταχυδρομείο ενώ δουλεύω από το πρωί στα 35 χιλιόμετρα από το σπίτι μου ;

 

Νομίζω πρέπει να πάρουν μαθήματα από το co2art το οποίο είναι ότι καλύτερο στην εξυπηρέτηση πελατών. Έχω λύσει προβληματάκια αυθημερόν λόγω της άψογης εξυπηρέτησης τους.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και εγώ.Μια φορά την πάτησα απο κατάστημα του εξωτερικού και σταμάτησα να ψωνίζω απ'έξω.Καλύτερα όμως που έγινε αυτό ώστε να καταλάβω πόσο σημαντικό ειναι να αγοράζεις απο Ελληνικά μαγαζιά.Πληρώνεις μεν παραπάνω αλλά έτσι στηρίζεις τον κάθε Ελληνα υπάλληλο που δουλεύει εκεί μέσα και ο μισθός του καταναλώνεται στο δικό μου μαγαζί και σε χιλιάδες άλλα Ελληνικά μαγαζια που με την σειρά μας θα μπορούμε να καταναλώσουμε τα κέρδη μας αλλού και.......αλυσίδα

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμιρέζι έχουν αυγά.. μία εβδομάδα μετά την εισαγωγή τους στο ενυδρείο. Αλλαγές βάρδιας και τα σχετικά.

 

Εν τω μεταξύ έχω φάει bacteria bloom. Μάλλον ταίσα πολύ.. Αύριο που το ενυδρείο κλείνει μήνα θα κάνω μία καλή συντήρηση και καθάρισμα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μη βάλεις χέρια μέσα τώρα. Θα στρεσάρεις τα ψαράκια χωρίς λόγο.

 

Και από βδομάδα κανονίζουμε να έρθω από κει να βγάλουμε καμία φώτο, γιατί δεν παλεύεσαι :bleh:. Μας αφήνεις στα σκοτάδια.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο διαρκεί γενικότερα ένα βακτηριακό μπλουμ ;

Το αντιμετωπίζω 2 με 3 ημέρες. Οι αλλαγές νερού δεν το συνεφέρουν.

Χτες πήρα και μπόλι από το ενυδρείο του avraamp για να αποφύγω τυχόν αμμωνία κατά των θάνατο των βακτηρίων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εμένα αν θυμάμαι καλα γύρω στις 2 εβδομάδες.. Αλλά αμα έβαλες μπόλι στο φίλτρο σου είναι θέμα ωρών.

Μπορείς να δείς η GH τώρα με το μπλούμ πόσο ειναί? (το είχα πάντα απορία)

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλησπέρα,εμένα αν θυμάμαι καλα γύρω στις 2 εβδομάδες.. Αλλά αμα έβαλες μπόλι στο φίλτρο σου είναι θέμα ωρών

Ευχαριστώ, ναι έβαλα χτες μία γερή χούφτα σιποράξ από ενυδρείο 2 ετών. Δεν βλέπω κάποια βελτίωση , ελπίζω το μπόλιασμα να έπιασε.

Αν δεν κάνω λάθος τα βακτήρια αυτά που προκαλούν το μπλουμ αρχίζουν να πεθαίνουν και κάπου εκεί κινδυνεύεις με αμμωνία. Πιο πολύ για αυτό μπόλιασα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δείς η GH τώρα με το μπλούμ πόσο ειναί? (το είχα πάντα απορία)

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Μπορείς να δείς η GH τώρα με το μπλούμ πόσο ειναί? (το είχα πάντα απορία)

Επειδή τώρα άναψαν τα φώτα , είναι ελαφρώς καλύτερα μετά το χτεσινό μπόλιασμα αλλά ελαφρώς.

 

Gh δεν έχω το τεστ να μετρήσω.. Πλέον σπάνια παίρνω τεστ σκέψου ούτε αμμωνίας δεν έχω.. Μόνο νιτρικών και Ph για να υπολογίζω co2..

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έχεις το μπλούμ? Το PH πόσο ειναι? Συγνώμη με τις ερωτήσεις μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...