Jump to content

Κόκκινα σημάδια - Φλέβες στο Χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,
Όπως καταλάβατε απο τον τίτλο, έχω ενα άρρωστο χρυσόψαρο.  Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100L
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: πανω απο 10 χρονια
4. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ ,ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): βασικο
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): θερμοκαρασία δωματιου, δεν χρησιμοποιω θερμοστάτη
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 κοινά χρυσοψαρα και ενας πλατυστομος( καθαριστής τζαμιών)
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 0
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): βρυσης
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: μονο όταν θολωνει λιγο (περίπου 2-3 φορες το χρόνο), 50%
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: προχτές, 90%
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την ημερα Tropical Goldfish color Flakes.


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
ΑΓΝΩΣΤΟ


ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: κοινό χρυσοψαρο
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: κοκκινα σημαδια σαν φλέβες - μελανίες
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κρυβεται στην γωνια χωρίς να κανει τιποτα, ούτε τρώει
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): νομιζω πως επειδη δεν τρώει δεν έχει περιττωματα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : δεν τρώει καθόλου
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: εδω και 4-5 μέρες

ΙΣΤΟΡΙΚΟ


Το ψάρι το έχω πάνω απο 10 χρόνια, ήταν πάντα μόνο του μαζί με εναν πλατυστομο( καθαριστής τζαμιών), πριν 1 μηνα τον πλατυστομο τον έδωσα επειδη ήταν πολύ μεγαλος και αρχισε να γίνεται επιθετικός.
Πρίν 2 εβδομάδες αγόρασα 1 πατυστομο και ενα χρυσοψαρο ακόμα (και τα 2 ειναι μικρα, περιπου 2εκατοστα το καθενα), τα κράτησα σε καραντίνα για μια εβδομάδα για να ειναι σίγουρος πως δεν είναι άρρωστα. Ταυτόχρονα, άλλαξα τη τροφή του ψαριου απο 1 φορα την ημερα Tropical Goldfish color Flakes σε 2-3 φορές την ημερα SERA Pond Flakes, παράλληλα τα καινουρια ψάρια τα οποία βρίσκονταν σε καραντίνα τα τάιζα 1 φορά την ημέρα με τη παλιά τροφή. Πριν μια εβδομάδα προσθεσα και τα 2 καινουρια ψαρια στο ενυδρειο. Τότε αρχισαν και τα συμπτώματα. Τη δευτερη μέρα καθάρισα το φίλτρο και άλλαξα το νερο του ενυδρειου (ποσότητα 90%, νερο βρύσης όπως πάντα) επειδή παρατήρησα οτι το νερό είχε πάρει χρωμα απο τη τροφή (μάλλον δεν θα έπρεπε να το ταΐζω τόσο συχνά) και σταμάτισα να τα ταΐζω (ετσι κ αλλιως το μεγαλο -αρρωστο δεν τρώει και τα καινουρια μικρα, βρίσκουν ψιχουλα στο βυθο). Από τότε το ψάρι έχει βγάλει περσσότερα κόκκινα σημάδια, εν το μεταξύ τα καινούρια ψάρια ειναι μια χαρά.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
Ειναι πολυ μεγαλες, τις ανεβασα σε dropbox
https://www.dropbox.com/sh/zfztsvklbzv7ezl/AACpmIG-L6sk1dfbkdKLSXSra?dl=0
 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά σου πρέπει να είναι στο θεό, συνήθως αυτό ή παρουσιά αμμωνίας (που μετά από 10 χρόνια δεν πιστεύω ότι έχεις) μπορεί να προκαλέσουν αυτό το σύμπτωμα στην ουρά. 

 

Οπωσδήποτε μετρήσεις του νερού και αλλαγές.

 

Τα κόκκινα σημάδια στο σώμα αν δεν είναι από κάποιο anchor worm (θέλει παρακολούθηση) είναι και αυτά συμπτώματα κακής ποιότητας νερού. 

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται ότι είναι από κακή ποιότητα νερού, τώρα είδα πόσο σπάνια αλλάζεις νερό. Αλλαγές κάθε εβδομάδα. Αυτό το ψάρι το ξεχνάς, θεωρώ ότι 10 χρόνια έτσι και πολύ έζησε, κοίτα να μην κάνεις το ίδιο στα νέα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος seriousam έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους,
Όπως καταλάβατε απο τον τίτλο, έχω ενα άρρωστο χρυσόψαρο.  Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100L  Διαστασεις ενυδρειου??                                
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: πανω απο 10 χρονια      
4. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ ,ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): βασικο
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): θερμοκαρασία δωματιου, δεν χρησιμοποιω θερμοστάτη
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 κοινά χρυσοψαρα και ενας πλατυστομος( καθαριστής τζαμιών)  plecostomus ονομαζεται,και δεν εκανε για το ενυδρειο σου...
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 0
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): βρυσης  Με αντιχλωριο η οχι?Το νερο οταν μπαινει στο ενυδρειο τι θερμοκρασια εχει?Απευθειας απο βρυση?
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: μονο όταν θολωνει λιγο (περίπου 2-3 φορες το χρόνο), 50%  Μεγα λαθος,καθε βδομαδα θελει το 30% με αυτην την ιχθυοφορτωση
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: προχτές, 90%
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την ημερα Tropical Goldfish color Flakes. αναλογα με την θερμοκρασια παει αυτο συνηθως...με αυτα τα ψαρια καλυτερα 2 φορες ισως και 3 φορες την μερα...αλλα δεν ξερω θερμοκρασια


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
ΑΓΝΩΣΤΟ

Πρεπει να δεις τι θα κανεις με τεστ νερου.


ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: κοινό χρυσοψαρο
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: κοκκινα σημαδια σαν φλέβες - μελανίες
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κρυβεται στην γωνια χωρίς να κανει τιποτα, ούτε τρώει
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): νομιζω πως επειδη δεν τρώει δεν έχει περιττωματα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογικη   
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : δεν τρώει καθόλου
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: εδω και 4-5 μέρες

ΙΣΤΟΡΙΚΟ


Το ψάρι το έχω πάνω απο 10 χρόνια, ήταν πάντα μόνο του μαζί με εναν πλατυστομο( καθαριστής τζαμιών), πριν 1 μηνα τον πλατυστομο τον έδωσα επειδη ήταν πολύ μεγαλος και αρχισε να γίνεται επιθετικός.
Πρίν 2 εβδομάδες αγόρασα 1 πατυστομο και ενα χρυσοψαρο ακόμα (και τα 2 ειναι μικρα, περιπου 2εκατοστα το καθενα), τα κράτησα σε καραντίνα για μια εβδομάδα για να ειναι σίγουρος πως δεν είναι άρρωστα. Ταυτόχρονα, άλλαξα τη τροφή του ψαριου απο 1 φορα την ημερα Tropical Goldfish color Flakes σε 2-3 φορές την ημερα SERA Pond Flakes, παράλληλα τα καινουρια ψάρια τα οποία βρίσκονταν σε καραντίνα τα τάιζα 1 φορά την ημέρα με τη παλιά τροφή. Πριν μια εβδομάδα προσθεσα και τα 2 καινουρια ψαρια στο ενυδρειο. Τότε αρχισαν και τα συμπτώματα. Τη δευτερη μέρα καθάρισα το φίλτρο και άλλαξα το νερο του ενυδρειου (ποσότητα 90%, νερο βρύσης όπως πάντα) επειδή παρατήρησα οτι το νερό είχε πάρει χρωμα απο τη τροφή (μάλλον δεν θα έπρεπε να το ταΐζω τόσο συχνά) και σταμάτισα να τα ταΐζω (ετσι κ αλλιως το μεγαλο -αρρωστο δεν τρώει και τα καινουρια μικρα, βρίσκουν ψιχουλα στο βυθο). Από τότε το ψάρι έχει βγάλει περσσότερα κόκκινα σημάδια, εν το μεταξύ τα καινούρια ψάρια ειναι μια χαρά.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
Ειναι πολυ μεγαλες, τις ανεβασα σε dropbox
https://www.dropbox.com/sh/zfztsvklbzv7ezl/AACpmIG-L6sk1dfbkdKLSXSra?dl=0
 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια

 

 

Τι φιλτρο εχεις και με τι υλικα μεσα?

Καθαρισμως υλικων?

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100L  Διαστασεις ενυδρειου??    80*41*30 (υπολογίζω ~80l νερου, λογω εσωτερικων διαστασεων του ενυδρειου και του περιοχομενου  σε πέτρες κτλ)                      
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 κοινά χρυσοψαρα και ενας πλατυστομος( καθαριστής τζαμιών)  plecostomus ονομαζεται,και δεν εκανε για το ενυδρειο σου... Λοιπάμαι αλλά όταν το αγόρασα δεν μου είπαν τίποτα...  απο ποία αποψη δεν κάνει; να το βγάλω δηλαδή;
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): βρυσης  Με αντιχλωριο η οχι?Το νερο οταν μπαινει στο ενυδρειο τι θερμοκρασια εχει?Απευθειας απο βρυση?

Περασμένο απο φίλτρο ενεργού άνθρακα, θερμοκρασία νερου βρύσης 19C , θερμοκρασία ενυδρείου 20C
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: μονο όταν θολωνει λιγο (περίπου 2-3 φορες το χρόνο), 50%  Μεγα λαθος,καθε βδομαδα θελει το 30% με αυτην την ιχθυοφορτωση θα το εφαρμώσω, δεν το γνώριζα
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την ημερα Tropical Goldfish color Flakes. αναλογα με την θερμοκρασια παει αυτο συνηθως...με αυτα τα ψαρια καλυτερα 2 φορες ισως και 3 φορες την μερα...αλλα δεν ξερω θερμοκρασια 20C

 

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
ΑΓΝΩΣΤΟ

Πρεπει να δεις τι θα κανεις με τεστ νερου.
Έδωσα δείγμα στο pet shop και μου έκαναν test. Μου έδωσαν σε χαρτί μόνο τα στοιχεία του νερού που έχουν "θέμα"..
NH3/4 = 0.25mg/l

NO2 = 0.10mg/l

NO3 = 100mg/l

PO4 = 3mg/l
 

Τι φιλτρο εχεις και με τι υλικα μεσα?

Καθαρισμως υλικων?

Έχω ενα φίλτρο μάρκας EHEIM, μεσα έχει ένα σφουγγάρι (δεν το έχω αλλάξει), το καθάριζα πάντα με νερο βρύσης (σήμερα έμαθα πως πρέπει να το καθαρίζω με το νερο του ενυδρειου που πρόκειται να πετάξω).


ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

Πήγα σε ενα μεγαλο pet shop σημερα, όπου υπαρχει ένα άτομο που εξειδικευεται στα ψαρια/ενυδρεια.
Μου έκανε τεστ στο νερο, του έδειξα φωτο απο το ψάρι και μου είπε και έκανα τα εξής.
1. Αλλαγή νερου 50% απο βρύση μέσω φίλτρου ενεργού ανθρακα
2. Χρήση Aquarium Salt της API (μια φορά μόνο) 1 κουταλία της σουπας για καθε 20L
3. Χρήση Baktopur της Sera καθε 2 μερες για 4 δώσεις, 22 σταγόνες για κάθε 20L
4. Αυξηση θερμοκρασίας σε 23C
5. Τη Δευτερα θα ξανακανουμε τεστ

Παρακαλω πείτε μου τη γνώμη σας, σήμφωνα με τις γνώσεις και την εμειρία σας.
Ευχαριστώ


 

Έγινε επεξεργασία - seriousam
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, KostasGr said:

Και εννοείται ότι είναι από κακή ποιότητα νερού, τώρα είδα πόσο σπάνια αλλάζεις νερό. Αλλαγές κάθε εβδομάδα. Αυτό το ψάρι το ξεχνάς, θεωρώ ότι 10 χρόνια έτσι και πολύ έζησε, κοίτα να μην κάνεις το ίδιο στα νέα ψάρια.


Δηλαδή έχει πάθει κάτι σαν χρόνια δηλητηρίαση; Δεν είχα ιδέα, το εβλεπα υγειές και φανταζόμουν πως όλα ήταν καλά. Καθώς και το παλίο plecostomus το οποιο είχα μέχρι και 2 βδομαδες πριν, όταν το έδωσα ήταν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί λιγο...τωρα ποσα ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο σου???
2 χρυσοψαρα σωστα???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχε 1 μεγάλο χρυσόψαρο και ένα μεγάλο plecostomus. Το μεγάλο plecostomus το έδωσα και αγόρασα ένα μικρό plecostomus και ένα μικρό χρυσόψαρο. τώρα έχω μέσα,ένα μεγάλο χρυσόψαρο περίπου 10ετων ,ένα χρυσόψαρο καινούριο - μικρό και ένα καινουριο-μικρο plecostomus. Συνολικα τώρα έχω 3 ψαρια. Τα 2 μικρά ψάρια είναι περίπου 2 εκατοστά το καθένα.το μεγάλο είναι περίπου 12-13 εκατοστά + η ουρά του. Η διαφορά των μεγεθών φαίνεται και σε μια από τις φωτό που έχω ανεβασει

Έγινε επεξεργασία - seriousam
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος seriousam έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100L  Διαστασεις ενυδρειου??    80*41*30 (υπολογίζω ~80l νερου, λογω εσωτερικων διαστασεων του ενυδρειου και του περιοχομενου  σε πέτρες κτλ)   

Διαβασε για αρχη το παρακατω 

                   
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 κοινά χρυσοψαρα και ενας πλατυστομος( καθαριστής τζαμιών)  plecostomus ονομαζεται,και δεν εκανε για το ενυδρειο σου... Λοιπάμαι αλλά όταν το αγόρασα δεν μου είπαν τίποτα...  απο ποία αποψη δεν κάνει; να το βγάλω δηλαδή;

Αν ειναι οντως pleco και οχι καποιο ancistrus sp εκτος του οτι μεγαλωνουν αρκετα για το ενυδρειο σου,θελουν και διαφορετικες παραμετρους νερου...για λιγο καιρο ισως και να μπορεσει να μεινει,μακροχρονια ομως δεν το συνιστω...

Υ.Γ στα περισσοτερα μαγαζια απλα θελουν να τα αγορασεις οχι να σου πουνε αν κανει να μπει η οχι....


8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): βρυσης  Με αντιχλωριο η οχι?Το νερο οταν μπαινει στο ενυδρειο τι θερμοκρασια εχει?Απευθειας απο βρυση?

Περασμένο απο φίλτρο ενεργού άνθρακα, θερμοκρασία νερου βρύσης 19C , θερμοκρασία ενυδρείου 20C

Φιλτρο ενεργου ανθρακα εννοεις κατι τετοιο? 

https://www.google.gr/search?q=φιλτρο+ενεργου+ανθρακα&rlz=1C1GIGM_enGR697GR697&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=JtLgueE_hCGidM%3A%2Coc29rZCDft_zPM%2C_&usg=__EYXlp0glYhzqUPm2llt97ioWOTc%3D&sa=X&ved=0ahUKEwjF8KmWieLXAhXB-aQKHcFIAmIQ9QEISDAH#imgrc=Cc3hC28ORFDCmM:


9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: μονο όταν θολωνει λιγο (περίπου 2-3 φορες το χρόνο), 50%  Μεγα λαθος,καθε βδομαδα θελει το 30% με αυτην την ιχθυοφορτωση θα το εφαρμώσω, δεν το γνώριζα


11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την ημερα Tropical Goldfish color Flakes. αναλογα με την θερμοκρασια παει αυτο συνηθως...με αυτα τα ψαρια καλυτερα 2 φορες ισως και 3 φορες την μερα...αλλα δεν ξερω θερμοκρασια 20C 

Προς το παρον και με αυτα που βλεπω μεινε στην μια φορα φαγητο την ημερα...

Επειτα οταν στρωσουν τα πραγματα με τις ρουτινες σου (νερο φιλτρο κτλ) τοτε καντο 2-3

 

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
ΑΓΝΩΣΤΟ

Πρεπει να δεις τι θα κανεις με τεστ νερου.
Έδωσα δείγμα στο pet shop και μου έκαναν test. Μου έδωσαν σε χαρτί μόνο τα στοιχεία του νερού που έχουν "θέμα"..
NH3/4 = 0.25mg/l
----> Αυτο ειναι η αμμωνια οπου θα πρεπε να ειναι 0...

NO2 = 0.10mg/l    ----> Αυτο ειναι τα νιτρωδη σου οπου και αυτο πρεπει να ειναι 0

NO3 = 100mg/l     ----> Αυτο εδω ειναι τα νιτρικα σου οπου θα πρεπει να ειναι καθε φορα που αλλαζεις νερο το ανωτατο 20

PO4 = 3mg/l
 

Τι φιλτρο εχεις και με τι υλικα μεσα?

Καθαρισμως υλικων?

Έχω ενα φίλτρο μάρκας EHEIM, μεσα έχει ένα σφουγγάρι (δεν το έχω αλλάξει), το καθάριζα πάντα με νερο βρύσης (σήμερα έμαθα πως πρέπει να το καθαρίζω με το νερο του ενυδρειου που πρόκειται να πετάξω).

 

Μονο Σφουγγαρι?Μπορεις να δεις τι μαρκα ειναι?Μηπως και γινεται να μπει ελαφροπετρα?


ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

Πήγα σε ενα μεγαλο pet shop σημερα, όπου υπαρχει ένα άτομο που εξειδικευεται στα ψαρια/ενυδρεια.
Μου έκανε τεστ στο νερο, του έδειξα φωτο απο το ψάρι και μου είπε και έκανα τα εξής.
1. Αλλαγή νερου 50% απο βρύση μέσω φίλτρου ενεργού ανθρακα
2. Χρήση Aquarium Salt της API (μια φορά μόνο) 1 κουταλία της σουπας για καθε 20L
3. Χρήση Baktopur της Sera καθε 2 μερες για 4 δώσεις, 22 σταγόνες για κάθε 20L
4. Αυξηση θερμοκρασίας σε 23C
5. Τη Δευτερα θα ξανακανουμε τεστ

 

Ολα αυτα και ειδικα την θεραπεια...Σου ειπε το πορισμα του και γτ πρεπει να τα κανεις ετσι?Η οχι?

Παρακαλω πείτε μου τη γνώμη σας, σήμφωνα με τις γνώσεις και την εμειρία σας.
Ευχαριστώ


 

 

Έγινε επεξεργασία - lth
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αυτο επισης...

Εμενα πιο πολυ μου κανει για καψιμο απο αμμωνια,η για καποια βακτηριακη μολυνση...

Τα νιτρικα σου πρεπει να πεσουν το συντομοτερο στα 20...

Αυτα παει να πει αλλαγες νερου..αλλα στην ιδια θερμοκρασια...με το νερο του ενυδρειου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το άρθρο @lth

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος seriousam έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100L  Διαστασεις ενυδρειου??    80*41*30 (υπολογίζω ~80l νερου, λογω εσωτερικων διαστασεων του ενυδρειου και του περιοχομενου  σε πέτρες κτλ)                      
6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 κοινά χρυσοψαρα και ενας πλατυστομος( καθαριστής τζαμιών)  plecostomus ονομαζεται,και δεν εκανε για το ενυδρειο σου... Λοιπάμαι αλλά όταν το αγόρασα δεν μου είπαν τίποτα...  απο ποία αποψη δεν κάνει; να το βγάλω δηλαδή;
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): βρυσης  Με αντιχλωριο η οχι?Το νερο οταν μπαινει στο ενυδρειο τι θερμοκρασια εχει?Απευθειας απο βρυση?

Περασμένο απο φίλτρο ενεργού άνθρακα, θερμοκρασία νερου βρύσης 19C , θερμοκρασία ενυδρείου 20C
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: μονο όταν θολωνει λιγο (περίπου 2-3 φορες το χρόνο), 50%  Μεγα λαθος,καθε βδομαδα θελει το 30% με αυτην την ιχθυοφορτωση θα το εφαρμώσω, δεν το γνώριζα
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την ημερα Tropical Goldfish color Flakes. αναλογα με την θερμοκρασια παει αυτο συνηθως...με αυτα τα ψαρια καλυτερα 2 φορες ισως και 3 φορες την μερα...αλλα δεν ξερω θερμοκρασια 20C

 

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
ΑΓΝΩΣΤΟ

Πρεπει να δεις τι θα κανεις με τεστ νερου.
Έδωσα δείγμα στο pet shop και μου έκαναν test. Μου έδωσαν σε χαρτί μόνο τα στοιχεία του νερού που έχουν "θέμα"..
NH3/4 = 0.25mg/l

NO2 = 0.10mg/l

NO3 = 100mg/l

PO4 = 3mg/l
 

Τι φιλτρο εχεις και με τι υλικα μεσα?

Καθαρισμως υλικων?

Έχω ενα φίλτρο μάρκας EHEIM, μεσα έχει ένα σφουγγάρι (δεν το έχω αλλάξει), το καθάριζα πάντα με νερο βρύσης (σήμερα έμαθα πως πρέπει να το καθαρίζω με το νερο του ενυδρειου που πρόκειται να πετάξω).


ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

Πήγα σε ενα μεγαλο pet shop σημερα, όπου υπαρχει ένα άτομο που εξειδικευεται στα ψαρια/ενυδρεια.
Μου έκανε τεστ στο νερο, του έδειξα φωτο απο το ψάρι και μου είπε και έκανα τα εξής.
1. Αλλαγή νερου 50% απο βρύση μέσω φίλτρου ενεργού ανθρακα
2. Χρήση Aquarium Salt της API (μια φορά μόνο) 1 κουταλία της σουπας για καθε 20L
3. Χρήση Baktopur της Sera καθε 2 μερες για 4 δώσεις, 22 σταγόνες για κάθε 20L
4. Αυξηση θερμοκρασίας σε 23C
5. Τη Δευτερα θα ξανακανουμε τεστ

Παρακαλω πείτε μου τη γνώμη σας, σήμφωνα με τις γνώσεις και την εμειρία σας.
Ευχαριστώ


 

Καλημερα φιλε.... κανε την θεραπεια στον παππου.... τα γατοψαρα θελουν θερμοστατη βασικα και αν μιλαμε για πλεκο πολλα λιτρα....θα σου προτεινα να γυρισεις στην παλια τροφη και μια φορα την ημερα....το φιλτρο σου δεν επαρκει και καλο ειναι να παρεις ενα επιπλεων με κεραμικα υλικα γιατι το συγκεκριμενο ειναι για να φιλοξενουμε μικρα ψαρια οπου τα αποβλητα ειναι πολυ λιγοτερα....Αυτη την στιγμη μην το αλλαξεις με καποιο καινουργιο γιατι θα εχεις προβληματα, μπορεις να βαλεις ομως ενα επιπλεων να λειτουργη ταυτοχρονα και θα παρει κανενα μηνα μεχρι να αποκτησει βακτηρια οπου βοηθανε στην νιτροποιηση.... επισης ο βυθος σου (το βοτσαλακι που εχεις σαν υποστρωμα) δεν ειναι καταλληλος μια που συγκρατει πολυ βρωμια και με τον καιρο δημιουργει προβλημα στην συντηρηση του συνολου. Βεβαια αυτη την στιγμη θα σου ελεγα να μην τον βγαλεις μια που και αυτο συμβαλει σαν βιολογικο φιλτρο.... Πιθανοτατα με την αλλαγη νερου επλυνες και το φιλτρο και χαθηκαν αρκετες αποικιες βακτηριων οπου βοηθουν στην νιτροποιηση των τοξικων αζωτουχων ενωσεων που παραγονται απο τις τροφες και τα αποβλητα. Συν του οτι προσθεσες επιπλεων ψαρια συν επιπλεων τροφη ανεβηκαν τα αποβλυτα και το φορτο του ενυδρειου στα κοκκινα.

Link to comment
Share on other sites

@lth

 

6. ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΥ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 κοινά χρυσοψαρα και ενας πλατυστομος( καθαριστής τζαμιών)  plecostomus ονομαζεται,και δεν εκανε για το ενυδρειο σου... Λοιπάμαι αλλά όταν το αγόρασα δεν μου είπαν τίποτα...  απο ποία αποψη δεν κάνει; να το βγάλω δηλαδή;

Αν ειναι οντως pleco και οχι καποιο ancistrus sp εκτος του οτι μεγαλωνουν αρκετα για το ενυδρειο σου,θελουν και διαφορετικες παραμετρους νερου...για λιγο καιρο ισως και να μπορεσει να μεινει,μακροχρονια ομως δεν το συνιστω...

Υ.Γ στα περισσοτερα μαγαζια απλα θελουν να τα αγορασεις οχι να σου πουνε αν κανει να μπει η οχι....
Το κοίταξα στο google και μου φαίνονται ίδια...δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω (pleco και ancistrus sp). Όταν το αγόρασα το ζήτησα ως "καθαριστή". Πάντως το παλιό που είχα, είχε γίνει πολύ μεγάλο, περίπου 20cm, αλλά αναγκάστηκα να το δώσω επειδή άρχισε να επιτίθεται στο χρυσόψαρο.


8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): βρυσης  Με αντιχλωριο η οχι?Το νερο οταν μπαινει στο ενυδρειο τι θερμοκρασια εχει?Απευθειας απο βρυση?

Περασμένο απο φίλτρο ενεργού άνθρακα, θερμοκρασία νερου βρύσης 19C , θερμοκρασία ενυδρείου 20C

Φιλτρο ενεργου ανθρακα εννοεις κατι τετοιο? 

Έχω αυτό ακριβώς :

https://www.aquaphor.gr/antallaktiko-filtro-nerou-07-0-8mc.html

 

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
ΑΓΝΩΣΤΟ

Πρεπει να δεις τι θα κανεις με τεστ νερου.
Έδωσα δείγμα στο pet shop και μου έκαναν test. Μου έδωσαν σε χαρτί μόνο τα στοιχεία του νερού που έχουν "θέμα"..
NH3/4 = 0.25mg/l
----> Αυτο ειναι η αμμωνια οπου θα πρεπε να ειναι 0...

NO2 = 0.10mg/l    ----> Αυτο ειναι τα νιτρωδη σου οπου και αυτο πρεπει να ειναι 0

NO3 = 100mg/l     ----> Αυτο εδω ειναι τα νιτρικα σου οπου θα πρεπει να ειναι καθε φορα που αλλαζεις νερο το ανωτατο 20

να κανω αλλαγη στο νερο οσο κανω την θεραπεια; γίνεται;
 

Τι φιλτρο εχεις και με τι υλικα μεσα?

Καθαρισμος υλικων?

Έχω ενα φίλτρο μάρκας EHEIM, μεσα έχει ένα σφουγγάρι (δεν το έχω αλλάξει), το καθάριζα πάντα με νερο βρύσης (σήμερα έμαθα πως πρέπει να το καθαρίζω με το νερο του ενυδρειου που πρόκειται να πετάξω).

Μονο Σφουγγαρι?Μπορεις να δεις τι μαρκα ειναι?Μηπως και γινεται να μπει ελαφροπετρα?

Ναι μονο σφουγγαρι, δεν εχει καποια μαρκα, ειναι αυτο που ειχε το φιλτρο (μαρκας EHEIM) οταν το αγορασα.
Έχω ενα δευτερο ίδιο φιλτρο και ελαφροπετρα. Να βάλω το δεύτερο φίλτρο με ελαφρόπετρα ;


ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

Πήγα σε ενα μεγαλο pet shop σημερα, όπου υπαρχει ένα άτομο που εξειδικευεται στα ψαρια/ενυδρεια.
Μου έκανε τεστ στο νερο, του έδειξα φωτο απο το ψάρι και μου είπε και έκανα τα εξής.
1. Αλλαγή νερου 50% απο βρύση μέσω φίλτρου ενεργού ανθρακα
2. Χρήση Aquarium Salt της API (μια φορά μόνο) 1 κουταλία της σουπας για καθε 20L
3. Χρήση Baktopur της Sera καθε 2 μερες για 4 δώσεις, 22 σταγόνες για κάθε 20L
4. Αυξηση θερμοκρασίας σε 23C
5. Τη Δευτερα θα ξανακανουμε τεστ

Ολα αυτα και ειδικα την θεραπεια...Σου ειπε το πορισμα του και γτ πρεπει να τα κανεις ετσι?Η οχι?
Μου ειπε πως ειναι ή το νερο ή βακτηριδιακη μολυνση
 

Έγινε επεξεργασία - seriousam
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rik said:

Καλημερα φιλε.... κανε την θεραπεια στον παππου.... τα γατοψαρα θελουν θερμοστατη βασικα και αν μιλαμε για πλεκο πολλα λιτρα....θα σου προτεινα να γυρισεις στην παλια τροφη και μια φορα την ημερα....το φιλτρο σου δεν επαρκει και καλο ειναι να παρεις ενα επιπλεων με κεραμικα υλικα γιατι το συγκεκριμενο ειναι για να φιλοξενουμε μικρα ψαρια οπου τα αποβλητα ειναι πολυ λιγοτερα....Αυτη την στιγμη μην το αλλαξεις με καποιο καινουργιο γιατι θα εχεις προβληματα, μπορεις να βαλεις ομως ενα επιπλεων να λειτουργη ταυτοχρονα και θα παρει κανενα μηνα μεχρι να αποκτησει βακτηρια οπου βοηθανε στην νιτροποιηση.... επισης ο βυθος σου (το βοτσαλακι που εχεις σαν υποστρωμα) δεν ειναι καταλληλος μια που συγκρατει πολυ βρωμια και με τον καιρο δημιουργει προβλημα στην συντηρηση του συνολου. Βεβαια αυτη την στιγμη θα σου ελεγα να μην τον βγαλεις μια που και αυτο συμβαλει σαν βιολογικο φιλτρο.... Πιθανοτατα με την αλλαγη νερου επλυνες και το φιλτρο και χαθηκαν αρκετες αποικιες βακτηριων οπου βοηθουν στην νιτροποιηση των τοξικων αζωτουχων ενωσεων που παραγονται απο τις τροφες και τα αποβλητα. Συν του οτι προσθεσες επιπλεων ψαρια συν επιπλεων τροφη ανεβηκαν τα αποβλυτα και το φορτο του ενυδρειου στα κοκκινα.

Κατάλαβα, έχω ενα δευτερο φιλτρο και ελαφροπετρα θα τα βαλω αμα ειναι. Αν όλα πανε καλα, θα κανω και τις υπολοιπες αλλαγες που προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές φώτο.  https://www.dropbox.com/sh/7vrqzh84yohtinh/AACyyR4F9N3GArL5oWLlNCEMa?dl=0
Έχει βγάλει κάτι σαν άσπρο χνούδι πάνω του, σαν νυφάδες χιονιού..

Link to comment
Share on other sites

Αρχισε αμεσως την θεραπεια....για τις υπολοιπες αλλαγες βλεπουμε μετα...οπως και να εχει μπορεις να βαλεις και το δευτερο φιλτρο αμεσα σε λειτουργια , βάλτο να βαράει προς το τζαμι εαν δημιουργεί μεγαλη ροη.... αν η ελαφροπετρα ειναι απο παλιο ενυδρειο χρησιμοποιημενη ακομα καλυτερα μια που θα βοηθησει ποιο γρηγορα στο ολο συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα που πρεπει να γινουν...οπως λεει και ο @Rik

Απο την ωρα και την στιγμη που δειχνει το ενυδρειο οτι εχει εναν αριθμο νιτρωδη και αμμωνια...(δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοξικα σε αυτα τα νουμερα βεβαια αλλα δεν παυει να μην ειναι μηδεν.)

Αυτο που με καθηλωνει εμενα προσωπικα ειναι τα νιτρικα σου που ειναι στο 100...ειναι παραααα πολλα....

Αν μου λες και για χνουδι ειναι βακτηριακη μολυνση...

Αν αρχισες την θεραπεια...τοποθετησε το 2ο φιλτρο με ελαφροπετρα(οση περισσοτερο γινεται...)

Και σταδιακα κανεις τις αλλαγες (προσωπικη μου γνωμη)βαζοντας τα αναλογα...

Δλδ 

πριν 4 ώρες, το μέλος seriousam έγραψε:

 

Πήγα σε ενα μεγαλο pet shop σημερα, όπου υπαρχει ένα άτομο που εξειδικευεται στα ψαρια/ενυδρεια.
Μου έκανε τεστ στο νερο, του έδειξα φωτο απο το ψάρι και μου είπε και έκανα τα εξής.
1. Αλλαγή νερου 50% απο βρύση μέσω φίλτρου ενεργού ανθρακα 
2. Χρήση Aquarium Salt της API (μια φορά μόνο) 1 κουταλία της σουπας για καθε 20L    https://www.google.gr/search?q=αλατι+χιων&rlz=1C1GIGM_enGR697GR697&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjlt83RlOTXAhVHXRoKHQczDXAQ_AUICigB&biw=1680&bih=957#imgrc=5hCZfI3NP0rM6M: αυτο το αλατι να το προτιμας...και οχι μονο μια φορα οπως διαβαζω...μεχρι να σταθεροποιηθει η κατασταση...οσα λιτρα αλλαγη κανεις τοσο αλατι βαζεις...για να μην παθουν τα ψαρια τυχον οσμωτικο σοκ..
3. Χρήση Baktopur της Sera καθε 2 μερες για 4 δώσεις, 22 σταγόνες για κάθε 20L
4. Αυξηση θερμοκρασίας σε 23C
5. Τη Δευτερα θα ξανακανουμε τεστ

 

 

Τα νιτρικα πρεπει να πεσουν οπωσδηποτε...σταδιακα...

Αν δεις οτι δυσκολευεσαι τοτε κανε αυτο που σου ειπε ο Rik

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, προχωράω με το δεύτερο φίλτρο και την ελαφρόπετρα, συνεχίζω θεραπεία μέχρι τη Δευτέρα, και Δευτέρα κάνω πάλι τεστ στο νερό και κινούμαι αναλόγως.

Για οποιαδήποτε εξέλιξη σας ενημερώνω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

Μια απορία έχω μόνο, μπορώ να κάνω αλλαγή νερού όσο κάνω θεραπεία; Ή πρέπει να τελειώσει η θεραπεία πρώτα; Και αν συμπληρώσω φρέσκο νερό,τι κάνω με την δοσολογία του φαρμάκου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος lth έγραψε:

Ειναι πολλα που πρεπει να γινουν...οπως λεει και ο @Rik

Απο την ωρα και την στιγμη που δειχνει το ενυδρειο οτι εχει εναν αριθμο νιτρωδη και αμμωνια...(δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοξικα σε αυτα τα νουμερα βεβαια αλλα δεν παυει να μην ειναι μηδεν.)

Αυτο που με καθηλωνει εμενα προσωπικα ειναι τα νιτρικα σου που ειναι στο 100...ειναι παραααα πολλα....

Αν μου λες και για χνουδι ειναι βακτηριακη μολυνση...

Αν αρχισες την θεραπεια...τοποθετησε το 2ο φιλτρο με ελαφροπετρα(οση περισσοτερο γινεται...)

Και σταδιακα κανεις τις αλλαγες (προσωπικη μου γνωμη)βαζοντας τα αναλογα...

Δλδ 

 

Τα νιτρικα πρεπει να πεσουν οπωσδηποτε...σταδιακα...

Αν δεις οτι δυσκολευεσαι τοτε κανε αυτο που σου ειπε ο Rik

Ith τα νιτρωδη και η αμμωνια μπορει να μην ειναι ισως υπερβολικα απο την μετρηση του φιλου αλλα σιγουρα μας δειχνει οτι υπαρχει μια σοβαρη ανωμαλια στην βιολογια και δεν ξερουμε πριν την αλλαγη νερου εαν ειχε καποιο πικ αυτων.... οπως και να εχει seriousam  εαν μετα την αλλαγη νερου μετρας μετα απο καμια μερα πολλα νιτρικα τοτε σιγουρα ο βυθος σου εχει μαζεψει αρκετη μπιχλα και μια καλη σκουπα θα χρειαστει στον βυθο σου γιατι το ψαρι αρρωστησε απο υπερβολικα παθογωνα σε συνδιασμο με ενα αδυναμο ανοσοποιητικο....τωρα η αληθεια ειναι πως φοβαμε να σου προτεινω να το κανεις τωρα μια που μπορουν να απελευθερωθουν τοξικες ενωσεις και να προκαλεσεις ζημια στην υπαρχων βιολογια του βυθου που να χειροτερεψουν στην συγκεκριμενη φαση την κατασταση του ενυδρειου σου και του ψαριου, οποτε κανε την θεραπεια και μετα βλεπουμε.....

Αλλαγες νερου μπορεις να κανεις απλα θα συμπληρωνεις το φαρμακο για τα λιτρα που αλλαζεις. Καλο ειναι να γινεται η αλλαγη του νερου τη στιγμη πριν ξαναβαλεις το φαρμακο στην δοση των λιτρων σου.... δεν χρειαζεται καθε μερα. Επισης καλο ειναι να ταιζεις εαν τρωει φυσικα, Bacto tabs αλλιως μην ταιζεις και καθολου γιατι με την θεραπεια φοβαμε λιγο και την βιολογια μην την ακουσει...... καλο ειναι να παρεις καποιο τεστ αμμωνιας και νιτρωδων αν και αν κανεις αλλαγη νερου καθε δυο μερες δεν θα εχεις καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια λεμε πανω κατω φιλε@Rik :-)
Δεν εξέφρασα σιγουρια με το οτι ειπα οτι δεν ειναι τοξικα....
Ο φιλος δεν ξερω αν εχει βιολογία πέρα απο αυτη που ισως εχει αναπτυχθεί στο υπόστρωμα(αμμος,χαλικι η οτι εχει)
Το φιλτρο του εχει μονο σφουγγάρι οπου αυτο το ειχε πλύνει με νερο βρυσης αν δεν κανω λάθος...
Για αυτο του ειπα για αλλαγες εγω προσωπικά με προσθήκη επειτα της αναλογης ποσοτητας φαρμακου και αλατιού...



Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για μια τελευταία φόρα για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας.
Δυστυχώς, παρά τις προσπάθειες το χάσαμε το ψάρι χθες και πριν 3 μέρες χάσαμε και το καινούργιο pleco.
Τα ευχάριστα νέα είναι πως το καινούργιο χρυσόψαρο είναι πολύ ζωηρό και κινητικό. Αύριο θα πάω να πάρω ένα test kit και ακολουθώντας τις συμβουλές σας θα διατηρώ τα επίπεδα του νερού στα σωστά όρια και θα κάνω συχνές αλλαγές νερού.

 

Pleco δεν θα ξαναπάρω, όχι μόνο επειδή μου είπατε πως δεν κάνει για τι ενυδρείο μου αλλά γιατί έχω την εντύπωση πως έχουν την τάση να μεταφέρουν ασθένειες (σίγουρα έφταιγε και το νερό μου) που σε συνδυασμό με το κακό νερό προκαλούν την μόλυνση που έπαθα. Ο λόγος που το πιστεύω αυτό είναι ότι, και στο ενυδρείο της μητέρας μου, πριν από ακριβώς 10 χρόνια, έγινε ακριβώς αυτό που έπαθα εγώ τώρα, και μάλιστα ξεκίνησε το πρόβλημα όπως και σε μένα μια-δυο μέρες αφού έβαλε το pleco στο ενυδρείο της. Το είχα ξεχάσει τελείως αλλά είχα φτιάξει ένα topic τότε σε αυτό το forum. Διαβάζοντας το, η περίπτωση μου φάνηκε πανομοιότυπη, και μάλιστα τότε το έπαθαν όλα της τα χρυσόψαρα (4 στον αριθμό). Γενικά από προσωπική εμπειρία, 2 στις 3 φορές που έβαλα pleco είχα άμεσα τραγικά  αποτελέσματα στο ενυδρείο. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω. 

 Παλιό topic

 

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε για τον ψαρι αλλα ειναι δυσκολες περιπτωσεις δυστηχως και εαν το περιβαλλον δεν βοηθαει ειναι δυσκολο να επανελθουν τα πραγματα ευκολα.

Τα ψατοψαρα δεν κουβαλανε καποια ασθενεια οπως νομιζεις αλλα εχουν την ταση να σκαβουν τον βυθο.....αυτο εχει ως αποτελεσμα να βγουν στην επιγφανεια τοξικες ουσιες οπου εχουν παραχθει και εγκλωβιστει απο το ακαταλληλο υποστρωμα που εχεις.....απο την στιγμη που στην ουσια ξαναρχιζεις το ενυδρειο σου θα σου γραψω αργοτερα τη να κανεις ετσι ωστε να μην εχεις ξανα προβληματα στο μελλον....την καλημερα μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη προθυμοποίησή σου.
Μου κάνει εντύπωση όμως το γεγονός ότι πριν βάλω το τελευταίο πλέκο, είχα ένα άλλο μέσα για πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα (σκάψιμο βυθού). Δεν ξερω...τι να πω, απλά με προβληματίζει η ομοιότητα της περίπτωσης μου και της μητέρας μου. Όπου και στις 2 περιπτώσεις ξεκίνησε το κακό με την εισαγωγή νέου πλέκο. Τέλος πάντων, όπως και να έχει, δεν ξαναβάζω πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν μπορω να ειμαι απολυτος στο τη πηγε στραβα ακριβως μια που ειναι ενας συνδιασμος πραγματων οπου στο τελος δημιουργησαν το ολο προβλημα αλλα αυτο που μπορω να κανω ειναι να σε συμουλεψω για να αποφυγεις στο μελλον να εχεις αναλογα δυσαρεστα προβληματα.  Αρχικα να ξερεις πως για τα λιτρα του ενυδρειου σου μπορεις να βαλεις αλλο ενα χρυσοψαρο παρεα αλλα μην βαλεις αλλα ψαρια γιατι μεγαλωνουν αρκετα και δευτερων παραγουν αρκετους ρυπους. Μετα θα πρεπει να δεις λιγο την φιλτρανση σου...κανονικα χρειαζεσαι ενα εξωτερικο φιλτρο με μεγαλο σχετικα καδο ... βαλε τουλαχιστων να δουλευουν ταυτοχρονα τα φιλτρακια σου οσο ειναι μικρα τα ψαρια αλλα η αληθεια ειναι πως στο μελλον καλο θα ηταν αν μπορεις να επενδυσεις σε ενα καλο φιλτρο. Τελος αυτο που πρεπει να κανεις αμεσα ειναι να αλλαξεις ολο τον βυθο σου. Ειναι μια ωρολογιακη βομβα που δεν ξερεις ποτε θα σου κανει την ζημια. Το βοτσαλακι αφηνει μεγαλες οπες οπου εγκλωβιζονται ολα τα αποβλυτα και οι αφαγωτες τροφες. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να δημιουργουνται ανοξικες περιοχες πολυ επικυνδηνες για τα ψαρια σου. Θα σου προτεινα να παρεις ζεολιθο απο καποιο καταστημα γεωργικων προιοντων 2 με 3 χιλιοστα κοκκομετριας. Ειναι ιδανικος βυθος για τα συγκεκριμενα ψαρια. Η αλλαγη βυθου πρεπει να γινει χωρις τα ψαρια μεσα καλο ειναι να ξεπλυθει καλα για να ξεθολωσει σχετικα γρηγορα. Θα δεις οτι δεν θα εχεις πια παρομια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...