Jump to content

Rehau 400L Discus Project


Irakles

Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Με αυτό το "στήσιμο"... οι δίσκοι ΔΕΝ θα "καλυφθούν". Πρέπει να κατεβάσεις τι ρίζες, πιο κοντά στο βυθό. 

 

μονο πιο χαμηλα??? ή να τις πυκνωσω κιολας ??

 

τις εβαλα ετσι ωστε να ειναι εύκολο το καυαρισμα του βυθου...

Link to comment
Share on other sites

Και να τις πυκνώσεις λίγο... καλό θα είναι, ειδικά εφ' όσον τα ψάρια θα είναι μικρού μεγέθους. Να αφήσεις όμως... χώρο για κολύμπι.-

Προσπάθησα... να σου φτιάξω, ένα παράδειγμα.-

 

 

PicsArt_12-03-07_40_11.thumb.jpg.bb0cdf538eeb527cd950d3d7a3810893.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος diskus fan έγραψε:

Και να τις πυκνώσεις λίγο... καλό θα είναι, ειδικά εφ' όσον τα ψάρια θα είναι μικρού μεγέθους. Να αφήσεις όμως... χώρο για κολύμπι.-

Προσπάθησα... να σου φτιάξω, ένα παράδειγμα.-

 

 

PicsArt_12-03-07_40_11.thumb.jpg.bb0cdf538eeb527cd950d3d7a3810893.jpg

 

εχεις καλλιτεχνικές ανησυχίες!!!!

 

ειναι 8cm και τα εχω 2 μερες τώρα στην αρχη ηταν κρυμμένα και τρόμαζαν ευκολα... σημερα ειμαστε καλύτερα φαγαμε καρδια και ξηρα τροφη απο τα χερια μου... νομιζω φοβούνται τα μαυρα ρουχα και μην γελάσετε γιατι το τεσταρω αυτες τις μερες....

 

εντάξει ακομ παμε στις γωνιες αλλα μολις απομακρυνθω απο το ενυδρείο κοβουν βολτες φουλ... (εμενα φοβούνται).

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

 

εχεις καλλιτεχνικές ανησυχίες!!!!

 

ειναι 8cm και τα εχω 2 μερες τώρα στην αρχη ηταν κρυμμένα και τρόμαζαν ευκολα... σημερα ειμαστε καλύτερα φαγαμε καρδια και ξηρα τροφη απο τα χερια μου... νομιζω φοβούνται τα μαυρα ρουχα και μην γελάσετε γιατι το τεσταρω αυτες τις μερες....

 

εντάξει ακομ παμε στις γωνιες αλλα μολις απομακρυνθω απο το ενυδρείο κοβουν βολτες φουλ... (εμενα φοβούνται).

Φυσικό είναι να σε φοβούνται, Ηρακλή, ιδίως αν γυρνάς γυμνός με το ρόπαλο στο χέρι :lmao:

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

 

εχεις καλλιτεχνικές ανησυχίες!!!!

 

ειναι 8cm και τα εχω 2 μερες τώρα στην αρχη ηταν κρυμμένα και τρόμαζαν ευκολα... σημερα ειμαστε καλύτερα φαγαμε καρδια και ξηρα τροφη απο τα χερια μου... νομιζω φοβούνται τα μαυρα ρουχα και μην γελάσετε γιατι το τεσταρω αυτες τις μερες....

 

εντάξει ακομ παμε στις γωνιες αλλα μολις απομακρυνθω απο το ενυδρείο κοβουν βολτες φουλ... (εμενα φοβούνται).

Άντε καμία φωτογραφία θα δούμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα αγορινα!!! σου ευχομαι να τα χαρεις!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχθηκες,βλέπω υιοθέτησες το καφέ φόντο.Σε κάποια φωτογραφία βλέπω κάτι που μου κινεί την περιέργεια.Ίσως ειναι η γωνία λήψης που με μπερδεύει.Τρώνε όλα το ίδιο?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Καλώς τα δέχθηκες,βλέπω υιοθέτησες το καφέ φόντο.Σε κάποια φωτογραφία βλέπω κάτι που μου κινεί την περιέργεια.Ίσως ειναι η γωνία λήψης που με μπερδεύει.Τρώνε όλα το ίδιο?

 

Τι σου κινει την περιέργεια φιλε μου?? Τα ψαρια τρώνε ολα ενα προς ενα τουλαχιστον 5 φορες την μερα + 1 φορα καρδια η οποια ισα ισα προλαβαίνει να κατσει κατω και σε 1 λεπτο εχει φαγωθεί!!!

 

Τα ψαρια να προσθέσω ειναι σε άριστη κατάσταση εχουν μετρηθεί ολα με παχυμετρο ως προς το μεγεθος και ειναι ολα 8cm και καποια λιγο παραπανω κοντά στα 9cm.

θελω να ευχαριστήσω το κατάστημα  των @Zacharopoulos Κ.  Βασίλη και Κώστα Ζαχαροπουλου που τοσες μερες τα φρόντιζαν και που τους ειχαν παραχωρήσει αποκλειστική γυάλα του μαγαζιου τους για αυτα!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό Ηρακλή, γρήγορα να τα δεις θηριάκια. Βάλε ρε συ καμμιά φωτογραφία που τις έβαλες με το σταγονόμετρο.:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες Ηρακλή :welcome:με το καλό να τα δεις πιατέλες !!!:thumbup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρακλη δεν καταλαβα τ γευματα.5 βιτς 1 καρδια;;;κ αν θες στις ποσες μερες κ τι νιτρικα βλεπεις;;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες, εύχομαι να τα δεις πιατέλες :thumbsu:

Μόνο που φαντάζομαι ότι δεν θα'ρθεις στη συγκέντρωση, γιατί τώρα είσαι με το μπιμπερό στο χέρι :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ηρακλη δεν καταλαβα τ γευματα.5 βιτς 1 καρδια;;;κ αν θες στις ποσες μερες κ τι νιτρικα βλεπεις;;

 

ναι οπως το ειπες!!! 

3η μερα που μέτρησα ειχα 2-5 νιτρικα... έκανα παρ'όλα αυτά μια αλλαγή νερου 30% και συμπλήρωσα seachem Prime & Pristine.... 

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

Καλώς τα δέχτηκες, εύχομαι να τα δεις πιατέλες :thumbsu:

Μόνο που φαντάζομαι ότι δεν θα'ρθεις στη συγκέντρωση, γιατί τώρα είσαι με το μπιμπερό στο χέρι :hehe

Νομίζεις!!! θα έρθω  για λίγο!! 

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή... αφού τρώνε όλα τα ψάρια... άστα 24 ώρες χωρίς καθόλου φαγητό. Θα πηγαίνεις όμως σαν να είναι να τα ταΐσεις και θα φεύγεις χωρίς να ρίξεις μέσα τροφή.

Την επόμενη μέρα πηγαίνεις στο ενυδρείο με την τροφή στο χέρι... ΑΝ έρθουν "παρακαλώντας" ρίχνεις κανονική δόση... ΑΝ όχι... ελάχιστη και φεύγεις. Αυτό θα το επαναλάβεις σε κάθε επόμενο τάϊσμα. Όταν αρχίσουν να έρχονται όλο και περισσότερα στην επιφάνεια, θα αυξάνεις το ποσοστό που θα τους ρίχνεις.

Σύντομα θα "τρέχουν" στην επιφάνεια, μόλις σε βλέπουν να πλησιάζεις.

Η καρδιά (την οποία θα σου έλεγα, να αποφύγεις) ελπίζω να ΜΗΝ είναι το πρώτο γεύμα.  Φρόντισε να αρχίσουν να τρώνε σπιρουλίνα... 1-2 φορές την εβδομάδα και με κέφι.-

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, diskus fan said:

Την επόμενη μέρα πηγαίνεις στο ενυδρείο με την τροφή στο χέρι... ΑΝ έρθουν "παρακαλώντας" ρίχνεις κανονική δόση... ΑΝ όχι... ελάχιστη και φεύγεις. Αυτό θα το επαναλάβεις σε κάθε επόμενο τάϊσμα. 

Το πιο πιθανο ειναι οταν πηγαινει κοντα να ακουει.... Ρε φιλαρακι μηπως εχεις ενα ευρω να παρουμε μια τυροπιτα?  :hehe

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

Το πιο πιθανο ειναι οταν πηγαινει κοντα να ακουει.... Ρε φιλαρακι μηπως εχεις ενα ευρω να παρουμε μια τυροπιτα?  :hehe

Αν γίνει αυτό, πείτε μου να στήσω τυροπιτάδικο στη γωνία του σαλονιού, θα χ...ώ στα ευρώπουλα! :hehe

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Σημερα κοβουνε βολτες ολα μαζι, δεν τρομαζουν χωρις να κανω καποια αποτομη κίνηση!!! ερχονται ολα μαζι τρωνε ολα μαζι και επίσης εχω να πω οτι οι τσιμπιες στα χερια ειναι πολυ συγκινητικές!!!

 

η καρδια ειναι συνηθως 4ο-5ο γευμα, εχω δωσει έμφαση στις αποξηραμένες τροφές!!!

Γιατί οχι καρδια??? 

νομιζω σχεδόν ολες οι αποξηραμένες εχουν ποσοστό σπιρουλινας...

Να δίνω και σκετη ταμπλετα σπιρουλινα σπασμένη??? να την ποτιζω σκορδοζουμο???

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Καλό θα ήταν... να ΜΗΝ υποκύψει.-   :hehe

Θα κρατηθώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...