Jump to content

Rehau 400L Discus Project


Irakles

Recommended Posts

Ηρακλη τι ειδος θα βάλεις;;;μεγαλα,μικρα ;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Tefe τι?

χαχαχαα το άτιμο το Τ9 το κανει...

 

Stenker Tefe 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ηρακλη τι ειδος θα βάλεις;;;μεγαλα,μικρα ;;;

 

Stenker Tefe 8cm

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογή κ 8 ποντα μπραβο!!!αν επιτρέπεται ποσα θα παρεις;;;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

μονο μια μαυρη πλατη λεω να βαλω....

Θα δείξει πολύ Ποιο φυσικό με την μαύρη πλάτη

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

λογο χρωματισμού του ψαριου μηπως ομως θα χάνονται ή θα χανουν στο ματι???

πριν 1 λεπτό, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Kαφε πλατη.

 

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιος.μια ερωτηση ,ο stendker τα δινει με ουρα 8ποντα η σωμα;;;

Link to comment
Share on other sites

μετραει αν θυμαμαι καλα μεχρι την βαση της ουρας.. προσωπικα τα ψαρια που ειδα εγω για 8ποντους φαίνονται μεγαλυτερα... ειναι καλοσχηματισμενα σωστο μεγεθος ματιων και βραγχιακα καλύμματα. τα χρωματα τους τωρα αρχιζουν να βγαίνουν... και νομιζω οτι ειναι καλο το οτι ενω ειναι ακομα σε γυάλα του μαγαζιου που μου τα εφερε και τα εχει μονο τους τα ψαρια μου (οπως κανει εδω και χρονια βεβαια με τα συγκεκριμένα ψαρια) οταν πλησιάζω δεν φοβούνται εν αντίθεση έρχονται κοντά μου!!!!

 

και πτερυγια άψογα!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε αν ειναι οπως το λες, ειναι 10 μ 11 ποντους ψαρια, οποτε οταν τα βαλεις στο ενυδρειο σου κ θα το δεις μονο εσυ αυτο,το πως κινουνται, αν τρομάζουν ,ποσο κρύβονται.Υπαρχουν καποια μυτερα σημεια στις ριζες σου κ αυτο ειναι λιγακι επικίνδυνο.Τις συνθηκες που εχεις στο σπιτι σου τις γνωριζεις μονο εσυ κ επειδη τα ψαρια ειναι καινουργια θα πρεπει να τα παρατηρείς λιγο περισσότερο.ενας παράγοντας που θα τα ηρεμήσει αρκετα θα ειναι το πολυ καθαρο νερο.τα ψαρια που επελεξες μου αρεσουν ιδιαίτερα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή Ηρακλή,πολύ όμορφα ψάρια διάλεξες.Και καλά έκανες και πήρες 12,να έιναι κοπαδάκι,που στις μικρές ηλικίες το έχουν πιο πολύ ανάγκη.Με το καλό να φτάσουν τους 18 πόντους,πού πιθανώς με ζευγαρια να έχεις θέμα χώρου.Βεβαια το βλέπεις στο μέλλον αυτο.

Καλύτερα καφέ πλάτη,στους δίσκους το μαυρο δεν μου αρέσει.Το στησιμο δείχνει όμορφο,αλλα δεν βλέπω κρυψώνες,ειδικά απο τα αριστερά.Δοκίμασε κάπως να σχηματισεις χώρους,οπου το ψάρι στο στρές του θα ''εξαφανιστεί''.

Πόσα κόρυ έχεις;

Καλη επιτυχία,να τα χαρείς!

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ωραια φιλε αν ειναι οπως το λες, ειναι 10 μ 11 ποντους ψαρια, οποτε οταν τα βαλεις στο ενυδρειο σου κ θα το δεις μονο εσυ αυτο,το πως κινουνται, αν τρομάζουν ,ποσο κρύβονται.Υπαρχουν καποια μυτερα σημεια στις ριζες σου κ αυτο ειναι λιγακι επικίνδυνο.Τις συνθηκες που εχεις στο σπιτι σου τις γνωριζεις μονο εσυ κ επειδη τα ψαρια ειναι καινουργια θα πρεπει να τα παρατηρείς λιγο περισσότερο.ενας παράγοντας που θα τα ηρεμήσει αρκετα θα ειναι το πολυ καθαρο νερο.τα ψαρια που επελεξες μου αρεσουν ιδιαίτερα.

 

Ευχαριστώ πολυ Δημήτρη!!!

 

εχω υπολογίσει να αλλαζω περιπου 100 με 150 λιτρα ημερησίως σταδιακα κατα την διάρκεια της μερας... ελπιζω αυτο να κρατήσει καλλες συνθηκες σε συνδυασμό με τα φυτα και την φροντιδα μου...

 

το ερωτημα μου ειναι τωρα το εξης:

εχω 30 νανοστομους και 24 κορυ πρεπει να τους κανω καμια προληπτική θεραπεία ωστε να μην εχουν κατι που μπορει να βλάψει τους δισκους??  βακτηρια - μολύνσης τέτοια...???

Link to comment
Share on other sites

24 cory;;;;;;βρε φιλε παραγωγη κανεις;;;:heheκοιτα θα σ πω αυτο που εχω ακουσει για τους stendker.ακουγεται οτι τα εχει απόλυτα αποστειρωμένα κ θα τραβουσαν ενα καποιο ζορι με οτιδηποτε ερθουν σ επαφη στην αρχη.οποτε ναι εγω τα εκανα.οπως καταλαβαινεις αυτο που λεω μπορει να ειναι μια μπουρδα, γιατι ουτε στην φαρμα του κοβω βολτες ουτε ιχθιολογος ειμαι.Τι εχεις σκοπο να ταιζεις;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

24 cory;;;;;;βρε φιλε παραγωγη κανεις;;;:heheκοιτα θα σ πω αυτο που εχω ακουσει για τους stendker.ακουγεται οτι τα εχει απόλυτα αποστειρωμένα κ θα τραβουσαν ενα καποιο ζορι με οτιδηποτε ερθουν σ επαφη στην αρχη.οποτε ναι εγω τα εκανα.οπως καταλαβαινεις αυτο που λεω μπορει να ειναι μια μπουρδα, γιατι ουτε στην φαρμα του κοβω βολτες ουτε ιχθιολογος ειμαι.Τι εχεις σκοπο να ταιζεις;;;

σιγουρα θελω να μαθουν την αποξυραμενη τροφη δεν ξερω ποιες να παρω ακομα.. σιγπυρα tetra discus καο καρδια στενκερ,  τα τρωνε ηδη στο μαγαζι. τι αλλο λετε να προτιμήσω? τροπικαλ ? ή ocean nutrition?? hikari το βυθιζομενο πελετ ???

 

προτιμώ τα πελετ που πανε στο βυθο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχω σαμπ και εχω μεσα 24 λιτρα ελαφροπετρα και αλλα τοσα σιππραξ...

απο βακτυρια pristine τωρα θα τα αρχίσω και λεω να ριχνω και λιγο prime που εχει κολοειδη και βοηθάει και στην ποιοτητα του νερου... 

εναλλακτικά απο pristine λεω να χρησιμοποιήσω το special blend.... εεε ??

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

24 cory;;;;;;βρε φιλε παραγωγη κανεις;;;:heheκοιτα θα σ πω αυτο που εχω ακουσει για τους stendker.ακουγεται οτι τα εχει απόλυτα αποστειρωμένα κ θα τραβουσαν ενα καποιο ζορι με οτιδηποτε ερθουν σ επαφη στην αρχη.οποτε ναι εγω τα εκανα.οπως καταλαβαινεις αυτο που λεω μπορει να ειναι μια μπουρδα, γιατι ουτε στην φαρμα του κοβω βολτες ουτε ιχθιολογος ειμαι.Τι εχεις σκοπο να ταιζεις;;;

 

τι θεραπεία έκανες??

Link to comment
Share on other sites

Να θυμασαι ότι το κρεας στουμπονει απιστευτα γρηγορα την ελαφροπετρα.για τα βακτηρια εγω δεν θα εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Να θυμασαι ότι το κρεας στουμπονει απιστευτα γρηγορα την ελαφροπετρα.για τα βακτηρια εγω δεν θα εβαζα.

γιατι???    τι θεραπεία εκανες αν επιτρέπεται???

για τις τροφες τι εχεις να προτείνεις???

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν σκευάσματα αποπαρασητωσης, διαλεγεις κ παιρνεις.Για τις τροφες, ολες που προειπες καλες ειναι.παντως τα ψαρια που εχεις κ θα μπουνε παραγουν πολλα αποβλητα κ θελουν πολυ τροφη,προσεχε το νερο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Υπαρχουν σκευάσματα αποπαρασητωσης, διαλεγεις κ παιρνεις.Για τις τροφες, ολες που προειπες καλες ειναι.παντως τα ψαρια που εχεις κ θα μπουνε παραγουν πολλα αποβλητα κ θελουν πολυ τροφη,προσεχε το νερο σου.

 

το ξερω οτι υπάρχουν διαφορα σκευάσματα... απλα ρωταω για κατι δοκιμασμένο και σίγουρο απο εσας που εχει σιγουρα μια εμπειρία παραπανω. ε αυτα τα ψαρια... γενικα ειμαι της πρόληψης γιατι αγχώνομαι πολυ με αυτα τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένα ειναι φιλε μου ολα.Ποσοι πιστευεις απο μας, πηρανε μικροσκοπιο για να δουν τι εκανε το καθενα(σιγα μην καταλαβαιναμε κιολας).κανε μια αποπαρασητωση κ εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2017 at 7:42 ΜΜ, το μέλος Irakles έγραψε:

Πείτε μου την γνώμη σας όσον αφορά τις ρίζες παρακαλώ!!!!

 

 

PicsArt_12-03-07.40.11.jpg

 

 

Με αυτό το "στήσιμο"... οι δίσκοι ΔΕΝ θα "καλυφθούν". Πρέπει να κατεβάσεις τι ρίζες, πιο κοντά στο βυθό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...