Jump to content

Rehau 400L Discus Project


Irakles

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

Αν γίνει αυτό, πείτε μου να στήσω τυροπιτάδικο στη γωνία του σαλονιού, θα χ...ώ στα ευρώπουλα! :hehe

θα φανε πεϊνιρλι!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πλησιάζουν οι γιορτές, πρέπει να σερβίρεις μελομακάρονα & κουραμπιέδες :hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Σημερα κοβουνε βολτες ολα μαζι, δεν τρομαζουν χωρις να κανω καποια αποτομη κίνηση!!! ερχονται ολα μαζι τρωνε ολα μαζι και επίσης εχω να πω οτι οι τσιμπιες στα χερια ειναι πολυ συγκινητικές!!!

 

η καρδια ειναι συνηθως 4ο-5ο γευμα, εχω δωσει έμφαση στις αποξηραμένες τροφές!!!

Γιατί οχι καρδια??? 

νομιζω σχεδόν ολες οι αποξηραμένες εχουν ποσοστό σπιρουλινας...

Να δίνω και σκετη ταμπλετα σπιρουλινα σπασμένη??? να την ποτιζω σκορδοζουμο???

 

 

1. Αυτό σημαίνει ότι ξεθάρρεψαν... οπότε ΔΕΝ έχεις λόγο να ακολουθήσεις, τα παραπάνω που έγραψα.

2. Καλύτερα να μου πεις εσύ... γιατί ναι

3. Υπάρχει σπιρουλίνα και σε νιφάδες (flakes)... τις οποίες εγώ προτιμώ.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

1. Αυτό σημαίνει ότι ξεθάρρεψαν... οπότε ΔΕΝ έχεις λόγο να ακολουθήσεις, τα παραπάνω που έγραψα.

2. Καλύτερα να μου πεις εσύ... γιατί ναι

3. Υπάρχει σπιρουλίνα και σε νιφάδες (flakes)... τις οποίες εγώ προτιμώ.-

1. οκ!!!

2. Για ανάπτυξη και γιατι την προτείνει ο εκτροφέας του σαν ιδανική για αυτο το λόγο...  δεν ισχύει???

3. θα παω αυριο για ψωνια!!!

Ποιές τροφές προτείνεις σε πελετ κατα προτίμηση για να δουλεύει σωστα η ταΐστρα και να πηγαίνει στο βυθο η τροφη????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω... να το σκεφτείς λίγο παραπάνω.

Τα ψάρια σου είναι ήδη στα 8-10 εκ. όπως λες... άρα... τα πρώτα βασικά "βήματα" για την ανάπτυξη τους, έχουν γίνει.

Αυτό που τώρα πρέπει να κάνεις είναι να τα ταΐζεις ανά 3ωρο περίπου με ποικιλία τροφών και σε ανάλογη ποσότητα που να ΜΗΝ δημιουργεί, μεγάλο πρόβλημα στο νερό σου.

Να θυμάσαι ότι οι κατεψυγμένες τροφές, "μολύνουν" το νερό Χ 10 σε σχέση με τις "ξηρές"... γι αυτό και απαιτείται μεγάλο ποσοστό στις αλλαγές του νερού. 

Στο παρακάτω link είναι ένα θέμα που είχα ανεβάσει... τα ψάρια αυτής της γέννας (όπως και σε αρκετές ακόμα) ΔΕΝ έφαγαν ποτέ καρδιά . Δες την ανάπτυξη τους (στην 3 και 4 σελίδα) και βγάλε συμπέρασμα.- 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2017 at 7:47 PM, diskus fan said:

Η καρδιά (την οποία θα σου έλεγα, να αποφύγεις) ελπίζω να ΜΗΝ είναι το πρώτο γεύμα.  Φρόντισε να αρχίσουν να τρώνε σπιρουλίνα... 1-2 φορές την εβδομάδα και με κέφι.-

@diskus fan Το οτι δεν πρέπει η καρδιά να είναι το πρώτο γεύμα, έχει σχέση με το οτι η αλλαγή νερού γίνεται συνήθως απόγευμα ή είναι άλλοι οι λόγοι?

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή..Εύχομαι να τα χορτάσεις χωρίς προβλήματα,,

 

υγ

 

εντελώς φιλικά,,,,ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΡΔΙΑ,,,,θα το καταλάβεις όταν ψηθείς με τους δίσκους,,

 

ευτυχώς υπάρχει ο φαν ο οποίος ακόμα ασχολείται και γράφει,

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος aura έγραψε:

@diskus fan Το οτι δεν πρέπει η καρδιά να είναι το πρώτο γεύμα, έχει σχέση με το οτι η αλλαγή νερού γίνεται συνήθως απόγευμα ή είναι άλλοι οι λόγοι?

Το κρεας ειναι βαρυ γεύμα κ αργει να αφομοιωθεί,βρωμιζει υπερβολικα το νερο,θελει αλλη θερμοκρασια δλδ πιο γρηγορο μεταβολισμό κ σ γενικες γραμμες σ βαζει σ μπελαδες(παθων).κ στην τελικη σιγα τις διαφορες με τις αλλες τροφες, θα μεγαλωσουν το ιδιο 3 μήνες αργοτερα.Α νομιζω οτι παιζει ρόλο κ στο μεγενθυμενο μουτρο(καρουμπαλο)που βλεπουμε σ μερικα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος aura έγραψε:

@diskus fan Το οτι δεν πρέπει η καρδιά να είναι το πρώτο γεύμα, έχει σχέση με το οτι η αλλαγή νερού γίνεται συνήθως απόγευμα ή είναι άλλοι οι λόγοι?

 

Η προσωπική μου διαπίστωση είναι πως, όταν οι δίσκοι μάθουν στην καρδιά... την τρώνε.

Το θέμα όμως πάρτο ως εξής... σου βάζει κάποιος μπροστά σου μια ζουμερή μπριζόλα και δίπλα μια κονσέρβα... τι θα προτιμήσεις;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Το κρεας ειναι βαρυ γεύμα κ αργει να αφομοιωθεί,βρωμιζει υπερβολικα το νερο,θελει αλλη θερμοκρασια δλδ πιο γρηγορο μεταβολισμό κ σ γενικες γραμμες σ βαζει σ μπελαδες(παθων).κ στην τελικη σιγα τις διαφορες με τις αλλες τροφες, θα μεγαλωσουν το ιδιο 3 μήνες αργοτερα.Α νομιζω οτι παιζει ρόλο κ στο μεγενθυμενο μουτρο(καρουμπαλο)που βλεπουμε σ μερικα ψαρια.

 

1. Διαφωνώ.

2. Μόνος το αναίρεσες ή κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος thanos459 έγραψε:

καλή αρχή..Εύχομαι να τα χορτάσεις χωρίς προβλήματα,,

 

υγ

 

εντελώς φιλικά,,,,ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΡΔΙΑ,,,,θα το καταλάβεις όταν ψηθείς με τους δίσκους,,

 

ευτυχώς υπάρχει ο φαν ο οποίος ακόμα ασχολείται και γράφει,

 

 

Βρε-βρε... νωρίς εμφανίστηκες... από την άλλη εβδομάδα, έρχονται τα χιόνια.-  :kookoo:

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες... "θα μεγαλωσουν το ιδιο 3 μήνες αργοτερα "... με το οποίο διαφώνησα.

Και μετά... "Α νομιζω οτι παιζει ρόλο κ στο μεγενθυμενο μουτρο(καρουμπαλο)που βλεπουμε σ μερικα ψαρια.". Αυτό "συμβαδίζει"... με το πρώτο που έγραψες;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με ενα η δυο γευματα κρεας την ημερα ,τοση θα ειναι η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη κάτι θέλεις να πεις αλλά, ΔΕΝ μπορώ να το καταλάβω.

Όπως και να έχει... ΑΝ τα ψάρια μείνουνε 3 μήνες "πίσω"... πως μετά θα περιμένεις, να τα δεις σωστά σχηματισμένα και να φτάσουν στο τελικό μέγεθος τους (μιλάω ειδικά, για μικρά ψάρια);

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι θα παιξει ρολο στο τελικο μεγεθος, αν τρωνε βιτς η αν τρωνε βιτς με ενα γευμα κρεας την ημερα;;

Link to comment
Share on other sites

Και γω μπερδεύτηκα... Η καρδιά είναι η μπριζόλα ή η κονσέρβα? Και κάνει μεν κακό, αλλά μεγαλώνουν τα μικρά πιο γρήγορα και σωστά, με θετικές συνέπειες στο τελικό τους μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Αν μας έδιναν μπριζολάκια και χόρτα θα τρώγαμε αμέσως τα μπριζολάκια και τα χόρτα δεν θα τα αγγίζαμε, αυτό λέει ο Νίκος, πρέπει να μάθουμε τα ψαράκια να τρώνε όλες τις τροφές γιατί αλλιώς θα τρώνε μόνο κρέας... που και δεν είναι καλό.  Και θα μας βγάλουν την ψυχή μετά για να φάνε οτιδήποτε άλλο!

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, aura said:

Και γω μπερδεύτηκα... Η καρδιά είναι η μπριζόλα ή η κονσέρβα? Και κάνει μεν κακό, αλλά μεγαλώνουν τα μικρά πιο γρήγορα και σωστά, με θετικές συνέπειες στο τελικό τους μέγεθος?

Θετικές συνέπεις στο ''γρηγορα'' δεν υπάρχουν.Το ''σωστα'' είναι μεγάλη κουβέντα και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος να μας πεί τι είναι σωστό και τι όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδάκια με το νεο έτος!!! τωρα τα φροντίζει ενας φιλος γιατι ειναι εκτος και τα παρακολουθώ από κάμερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θα δειτε σύντομα γιατι τωρα γύρισα απο κρητη... 27 μερες ειχα να τα δω!!!

ολα καλα παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...