Jump to content

Αμερικανική μπριζα


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά έχω πάρει μια αντλία και έχει το αμερικανικό φις. Αν πάρω ένα φις από αμερικανικη μπριζα σε δική μας θα γίνει η δουλειά μου η θα χρειαστώ και μετασχιματιστες και τέτοια? 

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο θέμα, πήρα απλό φις, όλα οκ!

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάποια στιγμή είχα χρησιμοποιησει απλό φις ρε φίλος. Αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν αντλία η τίποτα άλλο. 

Τώρα είχα έναν πελάτη στο μαγαζί και με έβαλε σε σκέψεις ότι λέει ότι τα αμερικανικά είναι 120volt και θα χρειαστώ μετασχηματιστη γιατί αλλιώς θα την κάψω την αντλία. 

 

Και εσύ αντλία έχεις η κανένα άλλο μηχάνημα? 

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία πρέπει να αναγράφει επάνω της το voltage. Τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι 110/120 volt. Κοιτάς λοιπόν αν ρυθμίζεται αυτόματα ή χειροκίνητα στα 230/240 volt, αλλιώς το'καψες...

Άρα δεν θες αντάπτορα, αλλά μετασχηματιστή και είσαι κομπλέ. :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να καταλάβω αν ρυθμίζεται αυτόματα η χειροκίνητα? 

@worldiver

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
Link to comment
Share on other sites

Αυτόματα βασικά εννοεί ο @worldiver ότι δέχεται και τις 2 τάσεις. Θα αναγράφει 110/220 στην ετικέτα. Διαφορετικά θα έχει κάποιο διακοπτάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Διακοπτακι δεν έχει σίγουρα Κώστα. 

 

Τώρα δηλαδή αν γράφει 110/220 βάζω μόνο τον αντάπτορα και τελείωσα αλλιώς αν γράφει μόνο 110 θέλω μετασχηματιστη. Καλά κατάλαβα? 

Link to comment
Share on other sites

Πριν το βάλεις στο ρεύμα δες στην ετικέτα πίσω αν αναγράφει την τάση λειτουργίας.Αν γράφει 220volt είναι αγγλικό φις και βάζεις ανταπτορα και το κάνεις σούκο.Αν είναι 110volt παίρνεις μετασχηματιστη 220 σε 110  

Link to comment
Share on other sites

Ο μετασχηματιστης που έχει η αντλία γράφει 100V-240V 

 

Είμαι οκ έτσι? Βάζω τον αντάπτορα και δουλεύω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Αυτόματα βασικά εννοεί ο @worldiver ότι δέχεται και τις 2 τάσεις. Θα αναγράφει 110/220 στην ετικέτα. Διαφορετικά θα έχει κάποιο διακοπτάκι. 

Σωστό.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Διακοπτακι δεν έχει σίγουρα Κώστα. 

 

Τώρα δηλαδή αν γράφει 110/220 βάζω μόνο τον αντάπτορα και τελείωσα αλλιώς αν γράφει μόνο 110 θέλω μετασχηματιστη. Καλά κατάλαβα? 

Καλά κατάλαβες.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος johnsin έγραψε:

Πριν το βάλεις στο ρεύμα δες στην ετικέτα πίσω αν αναγράφει την τάση λειτουργίας.Αν γράφει 220volt είναι αγγλικό φις και βάζεις ανταπτορα και το κάνεις σούκο.Αν είναι 110volt παίρνεις μετασχηματιστη 220 σε 110  

Αγγλικό φις χλωμό το βλέπω να έχει, αφού έρχεται από Αμερική.

 

πριν 5 ώρες, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Ο μετασχηματιστης που έχει η αντλία γράφει 100V-240V 

 

Είμαι οκ έτσι? Βάζω τον αντάπτορα και δουλεύω. 

Χρειάζεσαι λοιπόν μόνο έναν αντάπτορα Αμερικάνικο σε Ευρωπαϊκό. Θα βρεις σε ηλεκτρολογείο, απλώς δες να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρό, άρα και πιο βολικό. Υπάρχουν σε διάφορα σχήματα & χρώματα, οπότε μην βιαστείς να αγοράσεις, κάνε πρώτα μια έρευνα αγοράς. :)

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...