Jump to content

Ενυδρειοπονική


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους.

Είναι η 1η μου ημέρα στο forum και μπορώ να πω πως έχω πολύ διάβασμα μπροστά μου. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής:

Έχω διαβάσει κάποια άρθρα σχετικά με την ενυδρειοπονική αλλλά πουθενά δεν γινόταν αναφορά για το που μπορώ να αγοράσω βρώσιμα ψάρια του γλυκού νερού σε τιμές ελληνικής πραγματικότητας (είδα κάποια ΚΟΙ που πρέπει να πουλήσω το νεφρό μου και τα δύο μου παιδιά για να τα αγοράσω). Μένω στο Ρέθυμνο Κρήτης αλλά δεν με νοιάζει που θα μπορούσα να πάω προκειμένου να τα πάρω (ή καλύτερα να μου τα στείλουν με κάποιον τρόπο). Έχω πολλά να μάθω σχετικά με το "άθλημα" αλλά ζητάω βοήθεια ως προς το θέμα της αγοράς. Ρώτησα σε pet shop, άλλοι δεν ήξεραν τι είναι "βρώσιμα", άλλοι νόμιζαν ότι ζητάω κάποιο είδος σαν τον πτεροδάκτυλο. Τόσο δύσκολο είναι να βρεθούν τέτοια ψάρια; Για τις ακριβείς συνθήκες σωστής διαβίωσής τους θα διαβάσω ανάλογα με το τι είδος θα βρω.

Ο μόνος χώρος που έχω διαθέσημος όμως είναι ένα πέτρινο πιθάρι (συνηθισμένο αποθηκευτικό σκεύος στην περιοχή μας), σε στεγασμένη αυλή εκτεθημένη στο κρύο της περιοχής (η αυλή θα κλείσει με πόρτα αλουμινίου βέβαια για καλύτερη μόνωση, χωριτικότητας περίπου 650 λίτρων και αύθονο νερό βρύσης που θα το εξετάσω για την καταλληλότητά του πριν προμηθευτώ ψάρια (εάν βρω).

Βοήθεια χωριανοί :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά θες ένα σύστημα στο οποίο να μεγαλώνεις ψάρια τα οποία μπορείς να φας; ( αυτό κατάλαβα από το βρώσιμα). Αυτό μου θυμίζει πολύ ιχθυοκαλλιέργεια, αν αυτό εννοείς με το ενυδρειοπονική. Εφόσον εννοείς αυτό οι ιδέες που μου έρχονται στο μυαλό (γλυκού νερού) είναι η πέστροφα την οποία είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν μπορείς να διατηρήσεις σε ένα πιθάρι, όσο μεγάλο και να είναι (δεν μπορείς να προσομοιώσεις συνθήκες ποταμιού). Τώρα για ΚΟΙ που λες και γενικά άλλα ψάρια, δεν έχω δοκιμάσει τροπικά ψάρια σαν γεύμα αλλά φαντάζομαι από εκεί που κατάγονται (Αμαζόνιο, Τανγκανίκα για αμερικανικές και αφρικανικές κιχλίδες) ή οπουδήποτε, οι ιθαγενείς δεν κρατάνε τα ψαράκια στα ενυδρεία αλλά τα ψαρεύουν. Επομένως δεν μπορώ να απαντήσω κάτι πέρα από αυτό.. 

Απλά για να μπω στο σκεπτικό σου, για να κάνεις αυτό που φαντάζομαι θα χρειάζεται να αναπαράγάγεις τα ψάρια σου ώστε να διατηρείς πληθυσμό, αν είναι άλλο αυτό που εννοείς διόρθωσέ με. 

:)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο συνηθησμενο ψαρι για βρωση σε τετοια συστηματα γλυκου νερου ειναι η τιλαπια. Δεν γνωριζω ομως τι συνθηκες απαιτει ενα τετοιο ψαρι και ποσο μαλλον οταν προωριζεται για βρωση απο ανθρωπο. Το ποιο σημαντικο θεμα για εμενα ειναι η διατροφη των ψαριων, καθως οι κοινες τροφες ψαριων γλυκου νερου δεν ειναι καταλληλες για ψαρια πρως καταναλωση. Επισης τα ΚΟΙ δεν νομιζω οτι ειναι βρωσιμα, εξαλλου αν βαλεις ΚΟΙ καλυτερο θα ηταν να τα πουλας μερικα ζωντανα παρα να τα τρως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θείος μου, έστησε ένα τέτοιο σύστημα με Τιλάπια.

Μερικές φωτογραφίες στην έναρξή του και, όταν θα είναι διαθέσιμος μπορεί να έχω κι άλλες πληροφορίες.

Ydropomia_1.jpg.ae521a6871369bc7437d44a2b7bb14cd.jpg

 

Ydropomia_2.thumb.jpg.9c67bd1f6fe3d5078af6b41ebfc724d9.jpg

 

Ydropomia_3.jpg.edd6a312c5fa8e9a51c805287df6d57a.jpg

 

Ydropomia_4.thumb.jpg.733ce16025ef33e67e3275d0e6d19723.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Το πιο συνηθησμενο ψαρι για βρωση σε τετοια συστηματα γλυκου νερου ειναι η τιλαπια. Δεν γνωριζω ομως τι συνθηκες απαιτει ενα τετοιο ψαρι και ποσο μαλλον οταν προωριζεται για βρωση απο ανθρωπο. Το ποιο σημαντικο θεμα για εμενα ειναι η διατροφη των ψαριων, καθως οι κοινες τροφες ψαριων γλυκου νερου δεν ειναι καταλληλες για ψαρια πρως καταναλωση. Επισης τα ΚΟΙ δεν νομιζω οτι ειναι βρωσιμα, εξαλλου αν βαλεις ΚΟΙ καλυτερο θα ηταν να τα πουλας μερικα ζωντανα παρα να τα τρως

Εχω δει εγκαταστασεις τιλαπιας πριν καμμια εξαρια χρονια σε ενα ισογειο στο Ηλιον...

@Δημήτριος42

Ειναι πολυ ευκολα σε αναπαραγωγη ψαρια που σε αλλες χωρες θεωρουνται απο τα βασικα ειδη τροφης!!

Καλη αρχη σε οτι ξεκινησεις!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που μου δώσατε. Όσον αφορά στον φίλο DELK, ναι θέλω να είμαι σε θέση να αναπαράγω τα ψάρια για να τα τρώω και όσον αφορά τις πέστροφες που έχεις δίκιο τις έχω δει να ζούνε σε ενυδρείο (μεγάλο ή μικρό) και να τις βγάζει το μαγαζί καθ' υπόδειξην του πελάτη και να τις μαγειρεύει επί τόπου. Το βασικό μου όμως θέμα (είτε πέστροφα είτε τιλάπια ή όποιο άλλο είδος) είναι το που θα βρω ζευγάρι. Από που μπορώ να αγοράσω τα ψάρια. Οι ταβέρνες που πουλάνε πέστροφες στους πελάτες τους για άμεση κατανάλωση ΔΕΝ εμπορεύονται ψάρια ΜΑΛΛΟΝ διότι φοβούνται τον ανταγωνισμό. Ξέρω, ηλίθια πρακτική, αλλά υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που μου δώσατε. Όσον αφορά στον φίλο DELK, ναι θέλω να είμαι σε θέση να αναπαράγω τα ψάρια για να τα τρώω και όσον αφορά τις πέστροφες που έχεις δίκιο τις έχω δει να ζούνε σε ενυδρείο (μεγάλο ή μικρό) και να τις βγάζει το μαγαζί καθ' υπόδειξην του πελάτη και να τις μαγειρεύει επί τόπου. Το βασικό μου όμως θέμα (είτε πέστροφα είτε τιλάπια ή όποιο άλλο είδος) είναι το που θα βρω ζευγάρι. Από που μπορώ να αγοράσω τα ψάρια. Οι ταβέρνες που πουλάνε πέστροφες στους πελάτες τους για άμεση κατανάλωση ΔΕΝ εμπορεύονται ψάρια ΜΑΛΛΟΝ διότι φοβούνται τον ανταγωνισμό. Ξέρω, ηλίθια πρακτική, αλλά υπάρχει.

Τα μαηαζια που αναφερεις δεν τις αναπαραγουν ουτε τις μεγαλωνουν εκει, τις εχουν απλα για display και αμεση καταναλωση
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχεις υπόψιν σου: http://www.lifo.gr/articles/athens_articles/134837

Link to comment
Share on other sites

Από μία αναζήτηση βρήκα το παρακάτω.

https://www.facebook.com/Καλλιέργεια-Εμπορία-Τιλάπιας-817110038349803/

 

Ψάχνοντας θα βρεις αυτό που θέλεις.

Μπορείς να κάνεις αναζητήσεις για ιχθυοκαλλιέργεια, μιας και οι τροφές όπως και το θέμα δεν έχουν να κάνουν με το χόμπυ του ενυδρείου, αλλά την ιχθυοπαραγωγή για τροφή με παράλληλο όφελος την καλλιέργεια των κηπευτικών μας.

 

Υ.Γ. Μόλις μου στείλει ο θείος μου φωτογραφίες, θα τις ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, south said:

Αυτό το έχεις υπόψιν σου: http://www.lifo.gr/articles/athens_articles/134837

Ναι το έχω διαβάσει. Αυτό που σκέφτομαι βέβαια εγώ δεν θα είναι αυτής της κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elatos said:

Από μία αναζήτηση βρήκα το παρακάτω.

https://www.facebook.com/Καλλιέργεια-Εμπορία-Τιλάπιας-817110038349803/

 

Ψάχνοντας θα βρεις αυτό που θέλεις.

Μπορείς να κάνεις αναζητήσεις για ιχθυοκαλλιέργεια, μιας και οι τροφές όπως και το θέμα δεν έχουν να κάνουν με το χόμπυ του ενυδρείου, αλλά την ιχθυοπαραγωγή για τροφή με παράλληλο όφελος την καλλιέργεια των κηπευτικών μας.

 

Υ.Γ. Μόλις μου στείλει ο θείος μου φωτογραφίες, θα τις ανεβάσω.

Το έχω δει. Έχω επικοινωνήσει και μαζί τους μέσω FB αλλά δεν έχω λάβει καμία απολύτως απάντηση. Μόλις δεις τον θείο σου ρώτα τον που βρήκε ψάρια να κάνουμε ένα κονέ βρε άνθρωπε. Δεν είναι κακό. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...