Jump to content

iN Da MiX !!! Το ReEf μΟυ !i!


Giwrgos Fragoulis

Recommended Posts

 
Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ. Πολυ σημαντικός παράγοντας φαίνεται πως είναι και η σχετική ρύθμιση οτυ φωτιστικού! 
Σαφώς, όλα αλληλεπιδρούν!!!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 279
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/12/2017 at 8:02 ΜΜ, το μέλος Tullthezar έγραψε:

Giesemann VerVve

Καλησπέρα φίλε μου. Μπορείς να πεις εντυπώσεις από το συγκεκριμένο φωτιστικό?ειναι value for money? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Μπορείς να πεις εντυπώσεις από το συγκεκριμένο φωτιστικό?ειναι value for money? 
Καλησπέρα φίλε! Το φωτιστικό το έχω στην κατοχή μου 14 μήνες! Το έφερα από Γερμανία μαζί με τα μεταφορικά και 2 ντιζες μου είχε κοστίσει κάτι λιγότερο από 700€, πλέον θεωρώ ότι η τιμή του είναι ακόμα πιο χαμηλή. Να προσθέσω ότι δεν είναι το απλό αλλά το plus. Οι λόγοι που το επέλεξα παρά του ότι δεν υπήρχαν και υπάρχουν πολλά review. Αρχικά έψαχνα φωτιστικό led ετοιμο, είχα ψιλό κουραστεί με τις DIY κατασκευές ( έχω φτιάξει και πειραματιστεί παρά πολύ). Ήθελα ένα φωτιστικό χωρίς φακούς και όχι multichip, την εποχή εκείνη δεν υπήρχαν πολλά. Η συμπαγής αλουμινένια κατασκευή έπαιξε και αυτή το ρόλο της. Η οποία γίνεται αντιληπτή και αισθητή εκ πρώτης με την premium ποιότητα κατασκευής. Τους ανακλαστήρες που φοράει τους είχα δοκιμάσει και σε δίκη μου κατασκευή και μου αρεσαν πολύ. Το φάσμα που αποδίδει για την εποχή του ήταν από τα πιο δυνατά και γεμάτα στα 380nm - 500nm (πλέον υπάρχουν φωτιστικά που το φτάνουν ξεπερνάνε στα σημεία). Έχει ενσωματωμένο controller ( δεν χρειάζεται extra). Και μπορείς να το χειριστείς μεσω εφαρμογής (Android και apple). Η απόδοση του θεωρώ ότι είναι εξαιρετική. Είναι 180 watt και καλύπτω άνετα το 80μηκος και 60 πλάτος. Έχει preset τα οποία δουλεύουν σαν μπουσουλας για να κάνεις αν θέλεις τη δουλειά σου. Εγώ πλέον έχω αντιγράψει τη φωτοπεριοδο αλλού φωτιστικού που μου άρεσε σαν λειτουργία ( έχει και εκείνο 6 κανάλια με τα 2 να διαφοροποιούνται στα σημεία) μέχρι στιγμής απόλυτα ικανοποιημένος από την επιλογή μου και τα κοράλια μου το επιβεβαιώνουν. Το άσχημο είναι οτι δεν μπορείς να αποθηκεύσεις έξτρα πρόγραμμα και να το ανακαλέσεις όποτε θες. Όπως επίσης και η εφαρμογή είναι λίγο αργή, και ίσως όχι η πιο εύχρηστη. Τον προγραμματισμό της καινούργιας φωτοπεριοδου τον έκανα πάνω στο φωτιστικό μέσω της οθόνης και του χειριστηρίου που διαθέτει. Η εφαρμογή για όλο αυτό το setup μεσω android κινητού με κούρασε. Όλα αυτά τα υπογράφει η giesemann γνωστή σε όλους. Πήρα ένα ρίσκο αν όλα αυτά θα επαληθεύοντουσαν με την απόκτηση του. Δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος. Επίσης να γνωστοποιήσω ότι η εταιρεία δεν έχει αντιπρόσωπο γεγονός που σημαίνει, ότι ότι χρειαστεί αν χρειαστεί θα πρέπει να γίνει με αποστολή του φωτιστικού στην εταιρεία. Πλέον νομίζω ότι μπορείς να το βρείς στα 600 ίσως και κάτι euro και σίγουρα κάνα 80 κάτω το one. Για εμένα σε σχέση με την αγορά ναι είναι VFM.
Ότι έγραψα αποτελεί προσωπική άποψη.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πλήρη προσωπική άποψη :D.το plus από ότι κατάλαβα είναι το main φωτιστικό και το one είναι άμα χρησιμοποιήσεις δεύτερο ή τρίτο κτλπ. Σε forum του εξωτερικού κάποιοι το χαρακτηρίζουν ίσως και καλύτερα από τα radion αλλά και ότι είναι πολύ ικανοποιημένοι με την ανάπτυξη. Στα 650€ και εγώ θεωρώ ότι είναι ένα τίμιο φωτιστικό για τόσο καλές κριτικές. Με την χρησιμότητα του λογισμικού βλέπω και εγώ ότι έχουν το θέμα αλλά είναι giesemann είναι γερμανικά και 650€.Δεν μου έρχεται κάτι άλλο σε αυτή την τιμή που να δίνει αυτήν την ποιότητα σε όλο το φάσμα του αλλιώς πρέπει να ξεκινήσεις από τα 900€ και πάνω. Πάντως άσχετο με το φωτιστικό συνέχισε να μας πωρώνεις.Η ενυδρειαρα σου είναι έμπνευση και κίνητρο και για αυτόν που ξεκινάει αλλά και για αυτόν που έχει είδη.:thumbsu:

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ακου τι επαθα.

Βλέπω το υπέροχο ενυδρείο σου και εχω χαζέψει.

Διαβάζω σε ένα σημείο που λες ότι τρέχει 7 μήνες χωρίς να διαβάσω την εμπειρία χρόνων που κρύβεται από πίσω.

Αυτό είναι σκεφτομαι….σε 4 μηνες θα εχω ένα τέτοιο..

Μετά διαβάζω καλύτερα και με πιάνει κατάθλιψη…. ο άνθρωπος το εχει χρόνια και απλα άλλαξε το aquascape τους τελευταίους 7 μηνες.

Πέρα από την πλάκα είναι πραγματικά υπέροχο.

Μου δίνεις ελπίδα για το τι μπορεί να καταφέρω μια μέρα να δω και εγω <η ελπίδα πεθαίνει τελευταία λένε >

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Ακου τι επαθα.
Βλέπω το υπέροχο ενυδρείο σου και εχω χαζέψει.
Διαβάζω σε ένα σημείο που λες ότι τρέχει 7 μήνες χωρίς να διαβάσω την εμπειρία χρόνων που κρύβεται από πίσω.
Αυτό είναι σκεφτομαι….σε 4 μηνες θα εχω ένα τέτοιο..
Μετά διαβάζω καλύτερα και με πιάνει κατάθλιψη…. ο άνθρωπος το εχει χρόνια και απλα άλλαξε το aquascape τους τελευταίους 7 μηνες.
Πέρα από την πλάκα είναι πραγματικά υπέροχο.
Μου δίνεις ελπίδα για το τι μπορεί να καταφέρω μια μέρα να δω και εγω
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!! Το ενυδρείο έκλεισε προ 10ημερων χρόνο!!! Δεν αναταξινομησα τα βράχια σχεδόν αντικαταστάθηκαν. Κάποια κοράλλια τα κράτησα αλλά τα έδωσα μαζί με το βράχο. Όπως και να έχει με υπομονή και μελέτη πολλά μπορείς να καταφέρεις.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Feeding Time!!! Πολύ μου αρέσει να ταιζω τα LPS!!!21f9e1a1564429c4ce9df9bd1275973d.jpg3866bca9d736df989a722566a21a00ae.jpg134c009a18993b74d1cbccf2430a6101.jpg

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ ένα πολύ αγαπημένο μου κοράλλι. Από τις 6 Φεβρουαρίου που την έβαλα στο σύστημα μέχρι σήμερα!!!37fdb17963b8b2efc37c5bd29b423186.jpg3661aac0b66d3c5aab290d8872e266c5.jpg

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή είναι εντυπωσιακή και γρήγορη ειδικά για sps .:bigemo_harabe_net-64:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2018 at 12:45 AM, Sriz said:

Ευχαριστώ για την πλήρη προσωπική άποψη :D.το plus από ότι κατάλαβα είναι το main φωτιστικό και το one είναι άμα χρησιμοποιήσεις δεύτερο ή τρίτο κτλπ. Σε forum του εξωτερικού κάποιοι το χαρακτηρίζουν ίσως και καλύτερα από τα radion αλλά και ότι είναι πολύ ικανοποιημένοι με την ανάπτυξη. Στα 650€ και εγώ θεωρώ ότι είναι ένα τίμιο φωτιστικό για τόσο καλές κριτικές. Με την χρησιμότητα του λογισμικού βλέπω και εγώ ότι έχουν το θέμα αλλά είναι giesemann είναι γερμανικά και 650€.Δεν μου έρχεται κάτι άλλο σε αυτή την τιμή που να δίνει αυτήν την ποιότητα σε όλο το φάσμα του αλλιώς πρέπει να ξεκινήσεις από τα 900€ και πάνω. Πάντως άσχετο με το φωτιστικό συνέχισε να μας πωρώνεις.Η ενυδρειαρα σου είναι έμπνευση και κίνητρο και για αυτόν που ξεκινάει αλλά και για αυτόν που έχει είδη.:thumbsu:

 

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια!!! Αν μεγάλωνα τα λίτρα μου πάλι το ίδιο φωτιστικό θα έπαιρνα ( αν σου λέει αυτό κάτι). Το έχω δουλεύει μου αρέσει κάνω αυτό που θέλω δεν χρειάζεται να ψάχνω!!! Και το one στέκεται μονο του σαν φωτιστικό απλά δεν έχει τον προγραμματισμό μέσω του app και δεν συνδέεται με αλλα φωτιστικά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, antonis t83 said:

Πολύ όμορφα όλα και ανάπτυξη στο φουλ 

Ναι τα άτιμα είναι πολύ όμορφα!!! Όσο για την ανάπτυξη το καθένα στο ρυθμό του!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, niknik said:

Η αλλαγή είναι εντυπωσιακή και γρήγορη ειδικά για sps .:bigemo_harabe_net-64:

Πάει πολύ δυνατά το κοράλλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω μια απορία με την ανεμονη πως την περιορίζεις να μην αλλάξει θέση ή να μην διχοτομηθει και πάει σε σημεία που δεν θες και ενοχλεί τα άλλα κοραλια? Σε ενυδρείο φίλου δεν προλαβαίνει να τις πετάει λόγο του υπερπλυθισμου.

Επίσης τα chalice και η εχινατα είναι επιθετικά πολύ πως καταφέρνεις να τα έχεις τόσο κοντά χωρίς καψιματα ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω μια απορία με την ανεμονη πως την περιορίζεις να μην αλλάξει θέση ή να μην διχοτομηθει και πάει σε σημεία που δεν θες και ενοχλεί τα άλλα κοραλια? Σε ενυδρείο φίλου δεν προλαβαίνει να τις πετάει λόγο του υπερπλυθισμου.
Επίσης τα chalice και η εχινατα είναι επιθετικά πολύ πως καταφέρνεις να τα έχεις τόσο κοντά χωρίς καψιματα ?
Στην ανεμώνη χρησιμοποιώ ένα πολυ μεγάλο κοχύλι, στο οποίο έχω βάλει ένα μικρότερο μέσα. Αυτό βοηθάει στο να δημιουργηθεί καλή έδρα για την ανεμώνη, να πιάσει το πόδι της και να νιώθει ασφαλής. Επίσης δεν την ταιζω, ότι πιάσει από τη στήλη του νερού και ότι κάνουν τα κλόουν. Όσο αφορά την echinophyllia, την chalice και την echinata έχουν διαφορετικές γωνίες- κλείσεις με αποτέλεσμα να μην φτάνουν η μία την άλλη όρος το παρόν. Σε κανένα χρόνο ακόμα δεν θα ισχύει το ίδιο.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν σου "γέννησε" η ανεμονη κανένα μικρό να το ψάχνεις.

Είναι ο λόγος που δεν έβαλα ποτέ ανεμονη και δεν το ξέρω το ζωντανό...

Με την πρώτη ευκαιρία ανέβασε κοντινές φωτο τα chalice και εχινατα!!  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, antonis t83 said:

Οπότε δεν σου "γέννησε" η ανεμονη κανένα μικρό να το ψάχνεις.

Είναι ο λόγος που δεν έβαλα ποτέ ανεμονη και δεν το ξέρω το ζωντανό...

Με την πρώτη ευκαιρία ανέβασε κοντινές φωτο τα chalice και εχινατα!!  

Πως, μου έχει γεννήσει!!! Μέχρι και spawning έχει κάνει!!! Το spawning πρίν το καινούργιο aquascape με τον καινούργιο βράχο. Με το καινούργιο scape ήμουν σε προβληματισμό να την κρατήσω ή όχι. Τελικά για συναισθηματικούς λόγους την κράτησα και βρήκα τρόπο! Αρχικά την είχα σε αχινό, όταν είδα την διάθεση της για pedal lacerate, πλέον δεν μου κάνει διχοτόμηση νομίζω λόγω ωριμότητας του ζώου, την έβαλα σε μεγάλο κοχύλι διατηρώντας και τον αχινό μέσα στο κοχύλι. Η ανεμώνη η μεγάλη έκατσε στο κοχύλι και η μικρή στον αχινό ( με μια μικρή βοήθεια από εμένα). Τη μικρή την πούλησα αφού ωρίμασε λίγο. Όταν αργοτερα διέκρινα ότι πάει για αναπαραγωγή έβαλα το μικρό κοχύλι μέσα στο μεγάλο. Σε 2 μέρες έκανε 2 μικρές. Τις έχω αφήσει έτσι τώρα είναι 3 μέσα στα κοχύλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές! Τι ταΐζεις φίλε μου? 
Ταιζω pellet της fauna και reef-roids της polyplab.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Tullthezar έγραψε:

Πως, μου έχει γεννήσει!!! Μέχρι και spawning έχει κάνει!!! Το spawning πρίν το καινούργιο aquascape με τον καινούργιο βράχο. Με το καινούργιο scape ήμουν σε προβληματισμό να την κρατήσω ή όχι. Τελικά για συναισθηματικούς λόγους την κράτησα και βρήκα τρόπο! Αρχικά την είχα σε αχινό, όταν είδα την διάθεση της για pedal lacerate, πλέον δεν μου κάνει διχοτόμηση νομίζω λόγω ωριμότητας του ζώου, την έβαλα σε μεγάλο κοχύλι διατηρώντας και τον αχινό μέσα στο κοχύλι. Η ανεμώνη η μεγάλη έκατσε στο κοχύλι και η μικρή στον αχινό ( με μια μικρή βοήθεια από εμένα). Τη μικρή την πούλησα αφού ωρίμασε λίγο. Όταν αργοτερα διέκρινα ότι πάει για αναπαραγωγή έβαλα το μικρό κοχύλι μέσα στο μεγάλο. Σε 2 μέρες έκανε 2 μικρές. Τις έχω αφήσει έτσι τώρα είναι 3 μέσα στα κοχύλια!!!

Γιώργο εσύ που είσαι αστέρι στις φωτογραφίες.. προσπάθησε να βγάλεις καμία που να φαίνεται αυτό που λες με τις ανεμώνες κ τα κοχύλια!
Ίσως το βραδάκι που θα είναι πιο κλειστές!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Γιώργο εσύ που είσαι αστέρι στις φωτογραφίες.. προσπάθησε να βγάλεις καμία που να φαίνεται αυτό που λες με τις ανεμώνες κ τα κοχύλια!
Ίσως το βραδάκι που θα είναι πιο κλειστές!

Βράδιασε ακόμα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βράδιασε ακόμα?
Κάτσε τώρα μπήκα!!! Και εκτός αυτού ακόμα δεν έχουν κλείσει!!!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...