Jump to content

Τι είναι αυτό?


roulamidi

Recommended Posts

Δεν φαίνεται για κρυπτοκορίνα το φυτό αυτό αλλά java fern
Κρυπτοκορινα μου είπε ο πωλητής. Αλλά οτι και να ναι είναι φυσιολογικό αυτό που έβγαλε και κρέμεται εκεί?4d5f436a7078e13480fad143b68f0f93.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κρυπτοκορινα μου είπε ο πωλητής. Αλλά οτι και να ναι είναι φυσιολογικό αυτό που έβγαλε και κρέμεται εκεί?4d5f436a7078e13480fad143b68f0f93.jpg&key=971c96465f7dd527f7e6a6cf800c3cde2327c773a716df2f35e1548bdff89348

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ειναι Java Fern και κακώς το εχεις φυτεψει, πρεπει να το δεσεις σε πετρα/ξυλο.

Ναι ειναι φυσιολογικο, νομιζω οταν βγαινουν αυτα μετα.απο λιγο φυτρωνουν νέα φύλα.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κρυπρτοκορινα φαινεται να ειναι το φυτο που φαιεται πισω στην 1η φωτογραφια που εβαλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φυτό της πρώτης φωτογραφίας όπως σωστά είπε και ο φίλος Κώστας είναι java fern ή αλλιώς microsorum pteropus.

Αυτό λοιπόν που βλέπεις είναι ένα νέο φυτό που βγαίνει από τα φύλλα του. Με αυτό τον τρόπο πολλαπλασιάζεται το φυτό.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να μην το έχεις φυτεμένο γιατί θα σου χαλάσει. Στερέωσε το κάπου όπως τις ανουμπιες.

Χρειάζεται αρκετό κάλιο.:)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είπε ο Σωτήρης πιο πάνω είναι ολόσωστο. Έχω μπόλικα φυτά από το συγκεκριμένο είδος. Microsorum pteropus. Την πρώτη φορά που τα είδα αυτά κατατρόμαξα. Έβγαλα το φυτό από το ενυδρείο και τα αφαίρεσα όλα αυτά τα ριζίδια!!! Φυσικά το σουρομάδησα το καημένο!!! Μετά ρώτησα και έμαθα τι και πώς! :wacko:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φυτό της πρώτης φωτογραφίας όπως σωστά είπε και ο φίλος Κώστας είναι java fern ή αλλιώς microsorum pteropus.
Αυτό λοιπόν που βλέπεις είναι ένα νέο φυτό που βγαίνει από τα φύλλα του. Με αυτό τον τρόπο πολλαπλασιάζεται το φυτό.
Επίσης πολύ σημαντικό είναι να μην το έχεις φυτεμένο γιατί θα σου χαλάσει. Στερέωσε το κάπου όπως τις ανουμπιες.
Χρειάζεται αρκετό κάλιο.[emoji4]
 
Ωχ. Το χω φυτέψει.... Αύριο θα το βγάλω αλλά που να το δεσω? Στο Ξυλο πανω?76cd552f920172ec7bfe66d70db73f12.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε ξυλο ή σε πέτρα. Το δεξι ειναι κρυπτοκορινα
Το δεξι μου είπε οτι είναι εχινοδορος

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι κρυπτοκορινα ειναι, την εχω κ εγω. κ το μικροσορουμ ειχα και ειναι αυτο που σου λενε τα παιδια. πραγματι πρεπει να το ξεθαψεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

Ωχ. Το χω φυτέψει.... Αύριο θα το βγάλω αλλά που να το δεσω? Στο Ξυλο πανω?76cd552f920172ec7bfe66d70db73f12.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα σου έλεγα να το δέσεις εκεί που έχεις στερεώσει την ανουμπια (ακριβώς πίσω). Μετά από κάποιο διάστημα που θα μεγαλώσει θα δημιουργεί τη σκιά που χρειάζεται η ανουμπια. Είναι καλό δίδυμο αυτά τα δύο φυτά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

για να το δέσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις κλωστή η λαστιχάκι από super market αρμίδι κλπ. μετά από λίγο καιρό αν θες βγάζεις το δέσιμο γιατί λογικά θα κρατιέται από μόνο του το φυτό, όταν οι ρίζες τυλιχτούν γύρο από τη πέτρα/ξύλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...