Jump to content

Απο φυτεμένος σε θαλασσινος τα φώτα σας!


Zac

Recommended Posts

καλησπέρα σας μετα απο 5 χρόνια σε φυτεμενο ενυδρειο είπα να κάνω την μετάβαση σε θαλασσινό λόγω του οτι το φυτεμένο ειναι πολυ απαιτητικο σε χρόνο κυρίως.

λοιπον θέλω λιγο τα φώτα σας.Το ενυδρειο είναι ενα boyu 86lt το οποιο με την βοήθεια ενός φίλου και πολυ καλού γνώστη θαλασινου το έκανα με την βοηθεια του εκανα της εξης κινησης αλλα θέλω την βοηθεια σας γιατι κυριως δεν θέλω να τον πρίζω.

 

βάλαμε 2-3 εκ αραγωνιτη νεκρο και 2-3 κιλα βράχο ζωντανό...και επίσης 20 λίτρα νερο απο στρωμενο ενυδρειο

στο φιλτρο καταρακτη π εχει το boyu βαλαμε αντιφωσφωρο (αυτο πρεπει να το αλλαζω κ αφου στρωσει καλα το ενυδρειο?) και αυτο το γυαλοβαμβακα πανω (δν ξερω ακριβης ονομασια του υλικου)

ρίχνω το stability της seachem και το bios S

εχουμε βαλει κ μια δοσομετρική για να κραταει της παραμετρους σταθερες

και απο θέμα φωτισμου με παραγοντα οτι θέλω fish only αντε βαρια και 2-3 πολυ πολυ ευκολα κοραλια μελλοντικα το καπακι ειχε μια λαμπα pl και την αντικαταστησαμε με μια led tube 6watt αλλα ειναι λιγο...η γνωμη σας να βάλω την pl της sera και να κρατησω κ την λεντ μαζι? ή να βαλω ακομα μια λεντ ιδια?

οποιαδηποτε γνωμη σας θα με βοηθησει πολυ διοτι ειμαι ασχετος απο θαλασσινο...Α/Ο υπαρχει στο παλιο σπιτι π ειχα το φυτεμενο δν την μετεφερα στο καινουργιο στο οποιο εκανα το θαλασσινο

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε. 

 

Αν ο λόγος που πας από γλυκό σε θαλασσινό, είναι οτι θα είναι λιγότερο απαιτητικό σε χρόνο και ενασχόληση, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς γιατί ισχύει το αντίθετο. πάντως είμαι σίγουρος ότι θα σε μαγέψει και δεν θα θες να γυρίσεις πίσω!

 

στο φίλτρο μου τρέχω και αντιφόσφωρο και ανθρακα και δεν βάζω υαλοβάμβακα γιατί μαζεύει εύκολα νιτρικά.

 

βακτήρια χρησιμοποιώ special blent και τις αμπούλες βακτηρίων της prodibio.

 

skimmer και wavemaker δεν έχεις βάλει?

 

νερό να βαζεις από ΑΟ

 

Για το φως θα σου γράψουν και οι πιο ειδικοί αλλά θεωρώ αυτό που λές ότι είναι λίγο. θαα χρειαστεί κατά την άποψη μου λευκή και μπλέ.

 

την δοσομετρική γιατί την έβαλες από τώρα, ειδικά αφού θα πας σε fish only ενυδρείο?θα δεις τις καταναλώσεις σου και μετά θα την σετάρεις φαντάζομαι.

 

καλή αρχή και θα σου πουν και τα παιδιά με μεγαλύτερη γνώση από εμένα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματακια και συμβουλες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

καλησπέρα φίλε. 

 

Αν ο λόγος που πας από γλυκό σε θαλασσινό, είναι οτι θα είναι λιγότερο απαιτητικό σε χρόνο και ενασχόληση, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς γιατί ισχύει το αντίθετο. πάντως είμαι σίγουρος ότι θα σε μαγέψει και δεν θα θες να γυρίσεις πίσω!

 

στο φίλτρο μου τρέχω και αντιφόσφωρο και ανθρακα και δεν βάζω υαλοβάμβακα γιατί μαζεύει εύκολα νιτρικά.

 

βακτήρια χρησιμοποιώ special blent και τις αμπούλες βακτηρίων της prodibio.

 

skimmer και wavemaker δεν έχεις βάλει?

 

νερό να βαζεις από ΑΟ

 

Για το φως θα σου γράψουν και οι πιο ειδικοί αλλά θεωρώ αυτό που λές ότι είναι λίγο. θαα χρειαστεί κατά την άποψη μου λευκή και μπλέ.

 

την δοσομετρική γιατί την έβαλες από τώρα, ειδικά αφού θα πας σε fish only ενυδρείο?θα δεις τις καταναλώσεις σου και μετά θα την σετάρεις φαντάζομαι.

 

καλή αρχή και θα σου πουν και τα παιδιά με μεγαλύτερη γνώση από εμένα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματακια και συμβουλες!

καλησπερα κ σε ευχαριστω για την απαντηση οχι δν εχω βαλει σκιμμερ μονο εναν κυκλοφορητη...λόγο λιγων λίτρων?ή δν ισχυει?

ειναι μανίκι να μεταφερω την αντιστροφη οσμωση κ βεβαια δεν ξερω σε τι κατασταση βρίσκετε...την δοσομετρικη δν την χρησιμοποιω ακομα.

αν σκευτεις οτι με το φυτεμενο ηθελα καθε βδομαδα αλλαγη νερου κλαδεματα καθαρισμα αλγες κ ολα αυτα...εδω με το F.O μια αλλαγή νερου καθε 15 με 20 μερες και λογο οτι δεν θα βαλω ενα καρο ψαρια μεσα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Zac said:

καλησπερα κ σε ευχαριστω για την απαντηση οχι δν εχω βαλει σκιμμερ μονο εναν κυκλοφορητη...λόγο λιγων λίτρων?ή δν ισχυει?

ειναι μανίκι να μεταφερω την αντιστροφη οσμωση κ βεβαια δεν ξερω σε τι κατασταση βρίσκετε...την δοσομετρικη δν την χρησιμοποιω ακομα.

αν σκευτεις οτι με το φυτεμενο ηθελα καθε βδομαδα αλλαγη νερου κλαδεματα καθαρισμα αλγες κ ολα αυτα...εδω με το F.O μια αλλαγή νερου καθε 15 με 20 μερες και λογο οτι δεν θα βαλω ενα καρο ψαρια μεσα...

Στα μικρά ενυδρεία αναφέρουν ότι δεν χρειάζεται skimmer.εγώ  στα 120 lt έβαλα ένα μικρό.  Καλό θα ήταν θεωρώ να έχεις ένα. Αν η ΑΟ δεν είναι σε καλή κατάσταση δεν έχει νόημα να την χρησιμοποιησεις. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να μείνεις εντός των πλάνων σου και να μην παρασυρθείς από την μαγεία της θάλασσας!!:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Karlos έγραψε:

Στα μικρά ενυδρεία αναφέρουν ότι δεν χρειάζεται skimmer.εγώ  στα 120 lt έβαλα ένα μικρό.  Καλό θα ήταν θεωρώ να έχεις ένα. Αν η ΑΟ δεν είναι σε καλή κατάσταση δεν έχει νόημα να την χρησιμοποιησεις. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να μείνεις εντός των πλάνων σου και να μην παρασυρθείς από την μαγεία της θάλασσας!!:thumbsu:

 

Αυτο προσπαθώ και να σου πω την αληθεια με μηδενικο χρονο ελευθερο πρεπει να μεινω στο πλανο 5-6 ψαρακια και 2-3 κοραλακια τα πιο ευκολα....πρέπει να μείνω στο πλανο μου :(

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Zac said:

 

Αυτο προσπαθώ και να σου πω την αληθεια με μηδενικο χρονο ελευθερο πρεπει να μεινω στο πλανο 5-6 ψαρακια και 2-3 κοραλακια τα πιο ευκολα....πρέπει να μείνω στο πλανο μου :(

νομίζω 5-6 ψαράκια στα 80 λίτρα είναι ήδη πολλά...ξανασκέψου τι θες να κάνεις γιατί θα δόσεις τσάμπα χρήματα...στο λεει παθων...ξεκίνησα πριν ένα χρόνο ξεστήνωντας φυτεμένο ενυδρείο...πήγα σε 25 lt θαλασσινό και μετα΄από 3 μήνες πήγα στα 125 και τώρα τρώγομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε στα αλατια !

Ο κόσμος είναι μαγικός και θα σε συνεπάρει!

Εγώ θα έβαζα ένα σκιμμερ έστω και μικρό.  Είναι σημαντικό όχι μόνο για την απομάκρυνση θρεπτικών άλλα και για την οξυγονοση του ενυδρείου!

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Καλο ξεκινημα φιλε!!

Skimmerακι καλο ειναι να βαλεις εστω ενα μικρο

Και την ΑΟ απο τη στιγμη που την εχεις χρησιμοποιησε την (επειδη λες δεν ξερεις σε τι κατασταση ειναι, ποσο καιρο εχεις να την χρησιμοποιησεις;)

Η λαμπα για FO θα σε κρατησει αλλα αν θελησεις να βαλεις καποιο κοραλι δεν θα ειναι αρκετο... Για την λαμπα που λες 

περιμενε να σου πει καποιος αλλος

Απο τεστακια τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες την ΑΟ την εχω συνδεμενενη κ βγαζει λιγο καθε βδομαδα.τεστ νιτρωδη αμμωνια και απο τα απλα κΗ κτλπ και τωρα περιμενω το ρεφλακτομετρο....5-6 νανο ψαρακια νομιζω ειναι καλα για 86λιτρα.την λαμπα την αντικατεστησα με μια PL sera marine και εβαλα 2 μετρα λεντοταινια ασπρη και 2 μετρα λεντοταινια μπλε.επομενη κινηση να βρω ενα μικρο σκιμμερακι λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...