Jump to content

Μαύρα στίγματα σε χρυσόψαρο


Recommended Posts

Ενω ένα 30λιτρο ενυδρείο κ έχω μέσα 2 χρυσόψαρα 1 molly και 1 γλειφτη.  3ις μήνες όλα καλά.. Ο γλυφτης βρέθηκε νεκρός μισοφαγωμενος... Και προχθές  βρήκα το χρυσόψαρο με μαύρα στίγματα... Τι συμβαίνει μπορεί κάποιος να μ πει.. Κ πως θεραπεύεται. Μόλις άλλαξα κ νερό.  

20171206_142412.jpg

20171206_142340.jpg

Έγινε επεξεργασία - Maria Kalergh
Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Από τα λεγόμενα και τις φωτογραφίες σου βλέπω να'χεις κάνει πολλά λάθη:

 

1. Κατ'αρχήν 30λιτρο ενυδρείο για τόσα ψάρια ΔΕΝ είναι αποδεκτό. Αρκεί μόνο να σου πω ότι κάθε χρυσόψαρο θέλει 30-50 λίτρα νερό.

2. ΔΕΝ υπάρχει ψάρι "γλειφτης", ούτε "γλυφτης". Υπάρχουν κάποια ψάρια αλγοφάγα και συνήθως είναι pleco ή ancistrus, αυτά τουλάχιστον που πουλάνε συνήθως τα μαγαζιά.

3. Οι φωτογραφίες δείχνουν πλαστικά φυτά και διακόσμηση, ήτοι παράγωγα πετρελαίου. Δυστυχώς τα πλαστικά έχουν την κακή συνήθεια να βγάζουν χημικές ουσίες που επιβαρύνουν το νερό, άρα και την υγεία των ψαριών. Εκτός αυτού, προσπαθούμε να αναπαράγουμε ένα κομμάτι της φύσης, όσο μπορούμε πιο καλά, άρα κατάλληλα ξύλα, πέτρες και αληθινά φυτά μόνο πρέπει να είναι μέσα στο ενυδρείο μας.

4. Οι πέτρες δεν ξέρω αν είναι κατάλληλες, μπορεί να είναι ασβεστολιθικές, πράγμα που δεν χρειάζονται τα χρυσόψαρα. Τις έχεις τεστάρει;

5. Ο βυθός έχει χαλίκι μέτριας κοκκομετρίας, που δεν χρησιμοποιούμε στα χρυσόψαρα, γιατί πνίγονται μ'αυτό. Πρέπει να είναι πολύ μικρής κοκκομετρίας, ώστε να μπορούν να το μασουλάνε και μετά να το φτύνουν. Κατά προτίμηση σε μαύρο χρώμα, ώστε να αναδεικνύονται καλύτερα τα χρώματά τους.

6. Δεν μας δίνεις καμία πληροφορία για το ενυδρείο σου, τις ρουτίνες κλπ, έτσι δεν γίνεται να σου πούμε πώς ν'αντιδράσεις. Το καλύτερο είναι να συμπληρώσεις την παρακάτω φόρμα ασθενειών (κάν'τη copy/paste), για να ξέρουμε τι αντιμετωπίζουμε και να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Προσπάθησε να μας δώσεις όσο το δυνατόν πιο πολλές πληροφορίες.

 

 

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργείας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες*:

*Τάισμα, πρετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (κατά προτίμηση με υγρά τεστ)

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει*:

- Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα (αναλυτικά):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

*Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

 

 

 

Ξέρω ότι σου βάζω πολλά και σε στενοχώρησα, όμως όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε και στην πορεία καταλάβαμε πως πέσαμε θύματα πετσοπάδων που μας πούλησαν ότι ήθελαν... Μόνο με το διάβασμα θα μπορέσεις να στήσεις ένα σωστό ενυδρείο και ν'απολαμβάνεις τους καρπούς των προσπαθειών σου, έχοντας ευτυχισμένα τα ψαράκια σου. :bigemo_harabe_net-82:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν με στενοχώρησες. Μ είπες αυτά π πρέπει να ξέρω. Απλά έχω διαβάσει χίλια δυο κ μπερδεύτηκα.. Για το χαλίκι..... Το χρυσόψαρο το μασάει κ το φτύνει όπως λες... Τάισμα μια φορά την μέρα. Καθαρισμό νερού 1 φορά την εβδομάδα. Είδηση ψαριών αυτά τα 2 χρυσόψαρα π είναι στην φώτο 1 molly θυληκια κ τον γλυφτη.  Έτσι μ τον είπανε.. Π τώρα είναι νεκρός.. Το θέμα είναι ότι όλα ήταν πολύ καλά 3ις μήνες.., αυτή την εβδομάδα αφότου τον βρήκα μισοφαγωμενο... Το χρυσόψαρο μαύρισε.. Μ υποθέτω βασικά είμαι σίγουρη ότι αυτός την έκανε την δουλειά.., κ δεν ξέρω τι να κάνω.... Παρήγγειλα κ ένα φάρμακο για την αμμμωνια.  Έχω και ένα άλλο π μ δώσανε από το μαγαζί το H20 Watercare kai ena π λέγεται filteractive της tetra.  Το φίλτρο το καθαρίζω ανά 2 μέρες. Έχει σφουγγαράκι.  Απλά αναφέρω ότι αφού βρέθηκε μισοφαγωμενος ο γλυφτης το χρυσόψαρο μαύρισε..  Προφανώς επειδή τον έφαγε.  Δεν ξέρω τι να πω.  κ ευχαριστώ για αυτά π έγραψες. Θέλω να ρωτήσω. Να μ συστήσεις βασικά ποια τεστ να κάνω.. Τι τεστ είναι αυτά,  πως λέγονται κ από π να τα αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Το ιστορικό ψαριού.,,, δεν καταλαβαίνω.. 3ις μήνες π το έχω είναι ταχύτατο γεμάτο ενέργεια. Από τότε π μαύρισε αυτές τις 3 μέρες δλδ... Σταμάτησε να κολυμπάει με το ζόρι στέκεται κ έχασε την ενέργεια τ.... Είμαι πολύ στενοχωρημένη 

Έγινε επεξεργασία - Maria Kalergh
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο έχω 24 ώρες το 24ώρο λειτουργεί. Την ρουτίνα σας την έγραψα. Ποτέ καθαρίζω κλπ, τα χαλίκια είναι καλά γτ και τα 2 χρυσόψαρα τα μάσουλανε συνέχεια μ τα φτύνουν. Για τα φυτά. Προτείνετε μ εσείς κάποια φυτά π μπορώ να βάλω.. Δεν ξέρω είδη φυτών. Είμαι άπειρη. Όσο για το ιστορικό ψαριού σας είπα. Ήταν το καλύτερο μ ψάρι εδώ μέσα. Μετά το νεκρό γλυφτη π φαγώθηκε από αυτόν προφανώς έγινε μαύρος σε στόμα ματιά πτερύγια σώμα.  Μολύνθηκε. Και έπεσε η ενέργεια τ... Δεν κολυμπάει κ πέφτει σιγά σιγά στον βυθό με το ζόρι κουνιέται να ανέβει πάνω....  

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 30λιτρο ενυδρείο.

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό φίλτρο, με 24ωρη λειτουργία.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργείας κλπ): 3 μήνες, έχει χαλίκι και ψεύτικα φυτά/διακόσμηση.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 χρυσόψαρα (των φωτογραφιών), 1 molly θηλυκιά και τον pleco (ή ancistrus, δεν ξέρω) που ψόφησε.

- Ρουτίνες*: Καθαρισμός νερού 1 φορά τη βδομάδα (6/12/2017 άλλαξα νερό). Καθαρίζω το φίλτρο κάθε 2 μέρες (έχει σφουγγάρι μέσα).

*Τάισμα, πρετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ: Τάισμα μια φορά την μέρα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (κατά προτίμηση με υγρά τεστ)

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Χρυσόψαρο.

- Ιστορικό Ψαριού: Ήταν το καλύτερό μου ψάρι. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, ήταν ζωηρό, ταχύτατο, γεμάτο ενέργεια.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει*: Από προχθές έχει βγάλει μαύρα στίγματα.

- Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα (αναλυτικά): Αλλαγή νερού. Παρήγγειλα ένα φάρμακο για την αμμωνία.  Έχω και ένα άλλο που μου δώσανε από το μαγαζί το H20 Watercare και ένα που λέγεται filteractive της tetra.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Ψόφησε ο pleco (ή ancistrus) και πιθανώς τον έφαγε.

*Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ Έγινε μαύρο σε στόμα, ματιά, πτερύγια, σώμα και έπεσε η ενέργειά του. Δεν κολυμπάει, δύσκολα στέκεται, πέφτει σιγά-σιγά στο βυθό και με το ζόρι κουνιέται να ανέβει πάνω...

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. Ακολουθεί...

2. Ακολουθεί...

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Απ΄ότι καταλάβατε, είμαι αρχάρια και η εμπειρία μου είναι ό,τι μου λέει μέχρι τώρα το petshop. Please, βοηθήστε με να σώσω τα ψαράκια μου!!

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

 

20171206_142412.jpg

20171206_142340.jpg

 

Νομίζω ότι έχω συμπληρώσει σωστά τη φόρμα ασθενειών για το ενυδρείο σου. Ό,τι άλλο λείπει και μπορείς, συμπλήρωσέ το ΆΜΕΣΑ.

 

Με μια πρώτη ματιά, δεν καταλαβαίνω γιατί καθαρίζεις το φίλτρο κάθε 2 μέρες. Σκοτώνεις έτσι τα βακτήρια που καθαρίζουν το νερό, με συνέπεια το κύριο πρόβλημά σου να είναι η τεράστια αύξηση της αμμωνίας... αν βέβαια είχες ποτέ στρώσει σωστά το φίλτρο!

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...