Jump to content

Pleco συμβατα με δισκους.


manos23

Recommended Posts

Όπως γράφει και ο τίτλος θα ήθελα να μάθω ποια είδη pleco είναι συμβατά με τους δίσκους.

Είναι κάποια είδη τα οποία είναι ενοχλητικά για τους δίσκους οπότε θα ήθελα να μάθω από τους ποιό έμπειρους επί του θέματος ποια είδη μπορούν να συνυπάρξουν απροβλημάτιστα με τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το κύριο θέμα συμβατότητας είναι η θερμοκρασία οπότε ξεικινάς από εκεί και κοιτάς για είδη που ζουν στο Rio Xingu. Από εκεί και πέρα πες ποιοι σου αρέσουν και θα σου απαντήσουν οι γνώστες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Νομίζω το κύριο θέμα συμβατότητας είναι η θερμοκρασία οπότε ξεικινάς από εκεί και κοιτάς για είδη που ζουν στο Rio Xingu. Από εκεί και πέρα πες ποιοι σου αρέσουν και θα σου απαντήσουν οι γνώστες. 

Δεν είναι μόνο η θερμοκρασία κάποια ειδοι είναι και ενοχλητικά βεντουζαρουν στο σώμα τον δίσκων με αποτέλεσμα να στρεσαρωντε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Δεν είναι μόνο η θερμοκρασία κάποια ειδοι είναι και ενοχλητικά βεντουζαρουν στο σώμα τον δίσκων με αποτέλεσμα να στρεσαρωντε 

 

Αυτό γίνετε σπάνια και μόνο όταν υπάρχει κάποια ανισορροπία στο ενυδρείο είτε στην διατροφή είτε στο στήσιμο.

Για δώσε παραπάνω πληροφορίες του ενυδρείου, διαστάσεις στήσιμο, ψάρια, κτλ. και θα σου απαντήσω.

 

η πρόταση του Κώστα για Rio Xingu είναι πολύ καλή και έχεις αρκετές επιλογές, όμως τα περισσότερα είδη Rio Xingu απαιτούν πολύ μεγάλη ροή...

 

Για Rio Xingu δές εδώ:

 

Επίσης θέλεις 'μικρά' πλέκο (μέχρι 15 εκατοστά) ή σκέφτεσαι και μεγαλύτερα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Αυτό γίνετε σπάνια και μόνο όταν υπάρχει κάποια ανισορροπία στο ενυδρείο είτε στην διατροφή είτε στο στήσιμο.

Για δώσε παραπάνω πληροφορίες του ενυδρείου, διαστάσεις στήσιμο, ψάρια, κτλ. και θα σου απαντήσω.

 

η πρόταση του Κώστα για Rio Xingu είναι πολύ καλή και έχεις αρκετές επιλογές, όμως τα περισσότερα είδη Rio Xingu απαιτούν πολύ μεγάλη ροή...

 

Για Rio Xingu δές εδώ:

 

Επίσης θέλεις 'μικρά' πλέκο (μέχρι 15 εκατοστά) ή σκέφτεσαι και μεγαλύτερα?

Βασικά θα σου δώσω τα δεδομένα του νέου ενυδρείου που θα είναι στην κατοχή μου σε λίγες μέρες.

185 μήκος 65πλάτος 75 ύψος.

22 δίσκοι μεγαλώνοντας θα διαλέξω ότι καλύτερο και πιστεύω ότι θα πέσω στους 17, μέσα υπάρχουν ένα potamotrigon motoro f1 male 5 μηνών 12cm και δυο ancistrus.

Δεν με ενδιαφέρει το τελικό μέγεθος τόσο πολύ θέλω κάτι όμορφο διαφορικό και να μην έχω προβλήματα κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ξεχνάς το μοτόρο.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Για αρχή ξεχνάς το μοτόρο.... 

Το έχω είδει βρε μέσα στο ενυδρείο δεν είπα ότι θα μπει.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν το βρήκες, πρέπει να φύγει. Θα έχεις και εσύ πρόβλημα και το ψάρι.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ακόμα και αν το βρήκες, πρέπει να φύγει. Θα έχεις και εσύ πρόβλημα και το ψάρι.... 

Δηλαδή τι είδους προβλήματα μπορεί να έχω?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι γίνετε μεγαλύτςρο απο το πλάτος του ενυδρείου σου θα σου χτυπήσει και σκοτώσει ψάρια... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Εκτός του ότι γίνετε μεγαλύτςρο απο το πλάτος του ενυδρείου σου θα σου χτυπήσει και σκοτώσει ψάρια... 

Με τα λεγόμενα του στραυρου απο τον Άβυσσο δεν θα ξεπεράσει το πολύ τα 28-30 cm σε μέγεθος το σαλαχι.

Τα δικά του που έχει στην λίμνη του τα αρσενικά έχουν μείνει σταθερά στα 28 cm που είναι πολλοί τόνοι νερού. Εάν δω ότι έχω θέμα με τα άλλα ψάρια τότε θα μείνει το σαλαχι με καμιατ Μεγάλη κιχλιδα και κανένα πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω και θα επιμείνω σε αυτά που σου λέω... Τώρα ότι θές ακολουθείς.... Αφού θα έχεις το σαλάχι το μόνο που μπορεί να βάλεις απο πλέκο είναι κάποιο pseudacanthicus. Καλή τύχη γιατί θα την χρειαστείς

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Θα σε στεναχωρήσω και θα επιμείνω σε αυτά που σου λέω... Τώρα ότι θές ακολουθείς.... Αφού θα έχεις το σαλάχι το μόνο που μπορεί να βάλεις απο πλέκο είναι κάποιο pseudacanthicus. Καλή τύχη γιατί θα την χρειαστείς

Να είσαι καλά Δημήτρη..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

@manos23, τελικά τα altum και τα biotodoma αποφάσισες να μην τα βάλεις;

Δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμα όλα σε σκέψη είναι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τους αλλους τους δισκους τους εβαλες;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Τους αλλους τους δισκους τους εβαλες;;;

Ναι έχουν μπει φίλε Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα να γυρίσω γιατί είμαι νοσοκομείο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...