Jump to content

Αλλαγή ψαροσύνθεσης


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

Μετά από αρκετό καιρό με την τελευταία μου ψαροσύνθεση αποφάσισα ότι είναι καιρός να αλλάξω σε μια καινούργια.

Από το 2013 που ασχολήθηκα με το χόμπι είχα τις παρακάτω συνθέσεις:

  • Guppies με red cherry
  • Ένα ζευγάρι julidochromis transcriptus
  • και τώρα έχω ένα κοπάδι rummy nose tetra μαζί με ancistrus sp3 και ένα κοπαδάκι corydoras sterbai

 

Το ενυδρείο μου είναι 40*90*45 (μ*π*υ) . Με εξωτερικό φίλτρο Astro 2210, με ονομαστική απόδοση 1200 L/h (τα υλικά του σφουγγάρι, "βαμβάκι" και siporax του κατεβάζουν αρκετά την απόδοση, αλλά φαίνεται να παραμένει αρκετή για τον όγκο του ενυδρείου). Και φωτισμό 2 λάμπες Τ5 24watt (6300Κ και 4800Κ)

 

Οι ρουτίνες μου είναι αλλαγή νερού μια φορά την βδομάδα με νερό βρύσης προετοιμασμένο σε βαρελάκι (ζεσταμένο) και καθάρισμα του φίλτρου μια φορά στις 2 βδομάδες. Μετρήσεις να σας πω την αμαρτία μου δεν κάνω, άρα το ph μου είναι στις τιμές που έχει και το δίκτυο μου (Πειραιάς).

 

Για την καινούργια μου σύνθεση θα προτιμούσα κάτι σε πιο ατμοσφαιρικό αυτή τη φορά (σκούρο νερό) και αν είναι εύκολο να συμπεριλάβω και μερικά από τα ancistrus μου που αναπαράγονται με μεγάλους ρυθμούς (αν θέλει κανείς και μπορεί να έρθει να πάρει από τον χώρο μου ευχαρίστως να του δώσω όσα θέλει, δωρεάν).

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω τις προτάσεις σας.

 Υ.Γ. Αν η πρόταση σας περιλαμβάνει και πιθανές γέννες θα εκτιμηθεί περισσότερο μιας και σε όλες τις προηγούμενες συνθέσεις μου είχα και παιδάκια και έχω καλομάθει!

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις που γράφεις είναι σωστές?:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Οι διαστάσεις που γράφεις είναι σωστές?:)

Ναι, 40cm*90cm*45cm (μ*π*υ) 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις 90χ40χ45?

Πανω κατω στην ιδια κλιμακα ειμαστε...

Και εγω σε αυτο το σταδιο βρισκομαι...

Αλλα δεν θα παω σε σκουροχρωμο νερο...

Βεβαια αυτο δεν εχει να κανει τοσο...

Αρχικα θα πρεπει να βρεις τροπο να ριξεις το Ph,εχεις σκεφτει κατι?

Απο scapes πανω κατω τι σκεφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν σκέφτεσαι να δώσεις τα rummy και sterbai ενδιαφέρομαι, έχω ενυδρειο 650λ μόνο με τετρα και κορυ. 

 

Σε σκουρόχρωμο νερό θα σου πρότεινα κάποιο κιλι με γαρίδες, δίσκοι λίγο δύσκολο λόγω μεγέθους ενυδρείου.

 

Επιπλέον θα μπορούσες να το κάνεις βιοτοπικό με ancistrus και άλλα γατόψαρα!

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση δε σκέφτομαι για κάτι μεγάλο (σκαλάρια, δίσκους κ.λ.π.)

Το ενυδρείο το σκέφτομαι με ρίζες, ίσως κάποιο φυτό επιφανείας και αν χρειαζόταν και τύρφη για να σκουρύνει λίγο το νερό και για να χαμηλώσει και το ph.

Για αυτά που σκέφτομαι υπάρχει καμία πρόταση με μικρά σε μέγεθος ψάρια που να μπορώ να βρω εύκολα στην ελληνική αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια αναζήτηση στο φόρουμ, η ιδέα για ενυδρείο με σκούρο νερό και ρίζες.

Και για ψαροσύνθεση: 

  • Ancistrus sp3
  • Mikrogeophagus ramirezi
  • και Neon Tetra

Πως σας ακούγεται;

Link to comment
Share on other sites

Μια πολυ ωραια επιλογη ειναι 

Sp3

Nanostomus 10_15 ψαρακια

Apistogramma ενα ψαρεμι

Cory 10_12 κομματια

Σε αυτα τα ψαρακια που σου εγραψα εχεις την δυνατοτητα να βρεις διαφορα ειδη που θα σου κινησουν το ενδιαφερον με τα χρωματα τους και τις συμπεριφορες τους.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια αναζήτηση στο φόρουμ, η ιδέα για ενυδρείο με σκούρο νερό και ρίζες.
Και για ψαροσύνθεση: 
  • Ancistrus sp3
  • Mikrogeophagus ramirezi
  • και Neon Tetra
Πως σας ακούγεται;
Αυτην ακριβως την ψαροσυνθεση εχω,αλλα με ροδοστομους...μιας και θελω κοπαδιασμα...
Ακομα δεν μπορω να σου πω λεπτομέρειες μιας και πρεπει να αλλαξω καποια πραγματα με το σκειπ μου ωστε να μπορω να δω τα ψαρια καλυτερα...τωρα ειναι ζουγκλα και δεν τα πολυβλεπω...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος lth έγραψε:

Αυτην ακριβως την ψαροσυνθεση εχω,αλλα με ροδοστομους...μιας και θελω κοπαδιασμα...
Ακομα δεν μπορω να σου πω λεπτομέρειες μιας και πρεπει να αλλαξω καποια πραγματα με το σκειπ μου ωστε να μπορω να δω τα ψαρια καλυτερα...τωρα ειναι ζουγκλα και δεν τα πολυβλεπω...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να σου πω την αλήθεια σκεφτόμουν μιας και είχα μέχρι τώρα ροδοστομους είπα να αλλάξω, για αυτό και ψάχνω κάποιο άλλο είδος τέτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος billaus έγραψε:

Μια πολυ ωραια επιλογη ειναι 

Sp3

Nanostomus 10_15 ψαρακια

Apistogramma ενα ψαρεμι

Cory 10_12 κομματια

Σε αυτα τα ψαρακια που σου εγραψα εχεις την δυνατοτητα να βρεις διαφορα ειδη που θα σου κινησουν το ενδιαφερον με τα χρωματα τους και τις συμπεριφορες τους.

Πιστεύεις πιο εύκολο θα βρω χαρέμι Apistogramma ή ζευγάρι ramirezi; (πιο μπορώ να το ξεχωρίσω πιο εύκολα;)

Cory δε θα ήθελα, οπότε αν δε βρω κάποια άλλη επιλογή για βυθού ίσως να μη βάλω καθόλου.

Nanostomus θα βρώ εύκολα στην ελληνική αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πιο εύκολο θα βρω χαρέμι Apistogramma ή ζευγάρι ramirezi; (πιο μπορώ να το ξεχωρίσω πιο εύκολα;)
Cory δε θα ήθελα, οπότε αν δε βρω κάποια άλλη επιλογή για βυθού ίσως να μη βάλω καθόλου.
Nanostomus θα βρώ εύκολα στην ελληνική αγορά;

Ισως τα apisto πιο ευκολα αλλα και τα ραμ δεν ειναι δυσκολο.
Link to comment
Share on other sites

Απιστογραμμα καποια ειδη θα τα βρεις ευκολα. Απλα θα εχεις την επιλογη να διαλεξεις αυτα που σου αρεσουν.

Νανοστομους μπεκφορντι θα βρεις ειναι ψαρι που το φερνουν αρκετα μαγαζια.

Ωραια ψαρια ειναι και οι οτοκικλοι αλλα ειναι λιγο ποιο επιρρεπη απο τα ποιο πανω που σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, για την ώρα αυτά που σκέφτομαι να βάλω (επειδή βρήκα διαθέσιμα σε κάποια μαγαζιά και μου άρεσαν) είναι:

  • Apistogramma borelli - yellow head
  • Νannostomus beckfordi red
  • Ancistrus sp3

Την αλλαγή στο ενυδρείο την έχω δρομολογήσει να την ξεκινήσω σε μια βδομάδα περίπου.

Έχετε να μου προτείνετε τίποτα για το ενυδρείο;

Με τι να σκουραίνω το νερό;

Εκτός από ρίζες και καμία ανούμπια τι άλλο να βάλω για να "γεμίσω λίγο τον χώρο; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παιξεις και με χοντρα ξυλα τυπου μομπανι.

Επισης μπορεις να βαλεις και καποια φυλλα κατω, καθως τα απιστογραμμα τους αρεσει να κινουνται αναμεσα και κατω απο αυτα.

Τα φυλα που μπορεις να βαλεις ειναι τα γνωστα καταπα που θα βρεις στο ebay η και σε καποια μαγαζια εδω, αλλα μπορεις και να βρεις μονο σου και δεντρα εδω στην ελλαδα που τα φυλλα τους δεν δημιουργουν προβλημα στο ενυδρειο.

Τετοια δεντρα ειναι ο πλατανος ο ψευτοπλατανος (εχει ποιο μικρα φυλλα ιδιου τυπου με τον πλατανο)η καρυδια η οποια βγαζει και αντιβακτιριακες ουσιες και η βελανιδια.

Θα πρεπει να βρεις ομως δεντρα που θα ειναι μακρια απο δρομους της αθηνας και δεν θα ειναι ποτισμενα με καυσαεριο.

Θα παρεις τα ξεραμενα φυλλα αλλιως θα πρεπει να τα αποξηρανεις καλα εσυ.

Δοκιμασε να βαλεις και φυτα επιφανειας οπως πιστια η λευκοκεφαλα. Κανει σκιερα μερη μεσα στο ενυδρειο και αρεσει πολυ στα απιστογραμμα.

Προσπαθησε να δημιουργησεις αρκετες κρυψωνες στο ενυδρειο σου.

Ειναι ψαρακια που ζουν σε βαλτοδεις με χαμηλη ροη περιοχες με πολλες κρυψωνες.

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο και οχι να σε μπερδεψα.

Παντως οτι και να κανεις με αυτα τα ψαρακια μεσα στο ενυδρειο σου θα το ευχαριστηθεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος billaus έγραψε:

Μπορεις να παιξεις και με χοντρα ξυλα τυπου μομπανι.

Επισης μπορεις να βαλεις και καποια φυλλα κατω, καθως τα απιστογραμμα τους αρεσει να κινουνται αναμεσα και κατω απο αυτα.

Τα φυλα που μπορεις να βαλεις ειναι τα γνωστα καταπα που θα βρεις στο ebay η και σε καποια μαγαζια εδω, αλλα μπορεις και να βρεις μονο σου και δεντρα εδω στην ελλαδα που τα φυλλα τους δεν δημιουργουν προβλημα στο ενυδρειο.

Τετοια δεντρα ειναι ο πλατανος ο ψευτοπλατανος (εχει ποιο μικρα φυλλα ιδιου τυπου με τον πλατανο)η καρυδια η οποια βγαζει και αντιβακτιριακες ουσιες και η βελανιδια.

Θα πρεπει να βρεις ομως δεντρα που θα ειναι μακρια απο δρομους της αθηνας και δεν θα ειναι ποτισμενα με καυσαεριο.

Θα παρεις τα ξεραμενα φυλλα αλλιως θα πρεπει να τα αποξηρανεις καλα εσυ.

Δοκιμασε να βαλεις και φυτα επιφανειας οπως πιστια η λευκοκεφαλα. Κανει σκιερα μερη μεσα στο ενυδρειο και αρεσει πολυ στα απιστογραμμα.

Προσπαθησε να δημιουργησεις αρκετες κρυψωνες στο ενυδρειο σου.

Ειναι ψαρακια που ζουν σε βαλτοδεις με χαμηλη ροη περιοχες με πολλες κρυψωνες.

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο και οχι να σε μπερδεψα.

Παντως οτι και να κανεις με αυτα τα ψαρακια μεσα στο ενυδρειο σου θα το ευχαριστηθεις

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!

Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2017 at 11:00 ΜΜ, το μέλος billaus έγραψε:

Θα πρεπει να βρεις ομως δεντρα που θα ειναι μακρια απο δρομους της αθηνας και δεν θα ειναι ποτισμενα με καυσαεριο.

Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα του Βασίλη. Θα ήθελα να συμπληρώσω μόνο ότι το σημείο όπου θα μαζέψουμε φύλλα και ξύλα θα πρέπει να μην επηρεάζεται από γεωργικές δραστηριότητες. Φυτοφάρμακα, λιπάσματα κλπ είναι επικίνδυνα για τα ενυδρεία μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα.

Μετά από τις συμβουλές σας έφτασα σε αυτό το σημείο. Για την ώρα μόνο τα ancistrus έχω μέσα και μπορώ να πω ότι μου αρέσει πολύ!!!

12251727-B853-44E4-B0E9-7E4DBA8D7CFD.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα έχεις καταφέρει. Νομίζω πως θα αρέσει και στα ψαράκια σου, και αυτό είναι το πιο σημαντικό.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα τα  Νannostomus beckfordi red και μου φαίνονται αρκετά άχρωμα, και φοβάμαι ότι δε θα φαίνονται καθόλου μέσα στο ενυδρείο, υπάρχει καμία πρόταση για κάποιο άλλο κοπαδάκι στη θέση τους;

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδηποτε αλλο τετρα σου αρεσει μπορεις να το βαλεις, απλα δες να ειναι απ τα μικροσωμα για να μπορεσεις να βαλεις καμια δεκαρια.

Αν και εγω στην θεση σου δεν θα εβαζα κοπαδοψαρα με το aquascape που εχεις φτιαξει.

Βαλε τα απιστο και αστα μαζι με τα ancistrus.βαλε και λιγα φυτα ακομα κατω στην αμμο και αστο να ωριμασει.

Μολις φουντωσουν θα δεις αλλο ενυδρειο.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα για Apistogramma αλλά πήρα ramirezi :) 

Το πρόβλημα είναι ότι τα βρήκα πολύ μικρά και δεν είμαι σίγουρος αν πήρα ζευγάρι.

Τα διάλεξα πιστεύοντας ότι το αριστερά είναι το θηλυκό και το δεξιά το αρσενικό, τι λέτε έπεσα μέσα;

017a52d3221402b1d8480080bc161722b1ff19a5fe.thumb.jpg.e6c6f313d8a8ba61a1445d94b780f39b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες!

Δύσκολος ο διαχωρισμός φύλλου...

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...