Jump to content

chihiros algae control


Recommended Posts

Παιδιά κοιτώντας διάφορα ενυδρειακα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το προιον chihiros algae control το ξερει κανεις; λειτουργεί όντως;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αλγη,καλο ειναι να βρεις τι φταιει και να το διορθωσεις.Μονο ετσι θα απαλλαγεις μια και καλη απο αυτη.

Ολα τα υπολοιπα ειναι μεσες λυσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά το είδα στο e bay και ρώτησα Εάν το ξέρει κανείς!! 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από αυτά του είδους τα σκευάσματα, υπόσχονται περισσότερα απ όσα μπορούν να πραγματοποιήσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή είναι, όχι σκευάσμα (καλύτερα να μην βιαζόμαστε να εκφέρουμε άποψη). 

 

Φίλε μου σου συνιστώ να το δοκιμάσεις, στα διάφορα ενυδρειακα φόρα λένε ότι δουλεύει πάρα πολύ καλά για αντιμετώπιση άλγεων. Μαρκοπροθεσμα όμως πρέπει να δεις και γιατί έχεις άλγες, προφανώς υπάρχει κάποια ανισορροπία μεταξύ φωτός - διοξειδίου.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα ηλεκτρόλυσης ......

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταστρεφει τις αλγες... το μονο καλο που κανει ειναι οτι προσθετει οξυγονο στο νερο...

η συσκευη αυτη αντεχει περιπου στο χρονο, μετα θελει αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η αλήθεια  είναι πως αυτό υπόσχεται η συσκευή, καταπολέμηση της άλγης , αλλά προσωπικά δε με πείθει. Ούτε οξυγόνο βάζει,  ούτε διοξείδιο που έχω ακούσει  από άλλους. 

Η αρχή  λειτουργίας του στηρίζεται  στην ηλεκτρόλυση. 

Πράγμα  που σημαίνει  ότι απελευθερώνει - διασπά τα άτομα του οξυγόνου  και του υδρογόνου υπο κανονικές συνθήκες δηλ. σε καθαρό H2O.

Η ηλεκτρόλυση σε άλλο διάλυμα θα έχει και άλλα  προϊόντα πέρα από υδρογόνο και οξυγόνο (μπορεί και άλλες ενώσεις αντί H2 και O) αλλά αυτό είναι αντικείμενο της  ηλεκτροχημείας του οποίου  δεν είμαι γνώστης.

Σε περιβάλλον ενυδρείου όμως , με διάφορες οργανικές  ενώσεις, ιχνοστοιχεία και θρεπτικά συστατικά  (Micro & Macro - nutrients) που υπάρχουν και παρέχουμε  στη στήλη του νερού μας, ειλικρινά δε μπορώ  να φανταστώ  τι άλλες ενώσεις  μπορεί να παράγει  μαζί  με τις φυσαλίδες που βλέπει αυτός που το βάζει στην πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, asplinnos said:

ειλικρινά δε μπορώ  να φανταστώ  τι άλλες ενώσεις  μπορεί να παράγει  μαζί  με τις φυσαλίδες που βλέπει αυτός που το βάζει στην πρίζα.

Το Placebo effect

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τις αλγες ισως θεωριτικα λογο ηλεκτρολυσης (ρευματος) να καταστρεφει τα σπορια που αιωρουνται στο νερο και να βοηθα σε καποιο βαθμο.... τωρα κατα ποσο κανει δουλεια..... δεν γνωριζω προσωπικα αλλα εαν πραγματικα εκανε την μεγαλη διαφορα λογικα θα ειχε βουηξει ο τοπος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...