Jump to content

Πρόβλημα διατροφής?


Recommended Posts

Εδώ και δυο τρεις μέρες κρέμονται τα κακακια του σαν κλωστή. Δεν είναι άσπρα η διαφανές. Εχουνε τι χρωμα της τροφής. Υπέθεσα οτι παραταισα και χτες δεν τάισα καθόλου. Παρολαυτά δεν έφυγε. Η μάλλον έφυγε κάποια στιγμη αλλά είδα οτι ξαναβγάλε χωρίς να χω ταισει. Σήμερα θα ταισω αρακά αν κι είχα δώσει πριν λιγες μέρες παλι. Απο τα 3 που έχω μονο τι ενα μου το παρουσίασε αυτό. Η πλευση του ειναι κανονικη και η όρεξη του επίσης . Μπορεί να δηλώνει κάποια ασθένεια κι αν ναι τι και πως το προλαμβανω/ αντιμετωπιζω? Απο τροφή δίνω megaone goldfish flakes η tropical super goldfish sticks η Sera Goldy νιφάδες δυο φορες την ημερα. Παντα μουλιαζω. Αυτό παρατήρησα οτι συμβαίνει όταν δίνω τα στις αλλά μπορεί να είναι και σύμπτωση. Κατα καιρους δίνω λίγο μπανάνα η αρακά η αγγουράκι. Καθε 15 μερες βιταμινη microbe lift.εχώ 3 fancy σε 120 λίτρα.f6dc322f65d712f590fa01b0e1db42a5.jpg98d96161f6d3953f617e3c0832988b6c.jpgbf20dc52305022246eb3b0a8365583e7.jpg94f010a2cf3a5034a3b447899683ee7b.jpg249961542b3b43c99f2996ec205b2a78.jpg52de6d99e9317c8461d0d18c0c349972.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ρούλα. Εφόσον η κλωστή δεν είναι άσπρη ή διαφανής δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Δεν είναι δείγμα αρρώστιας, δηλαδή δυσκοιλιότητας. Απλά έφαγε λίγο παραπάνω από τα άλλα ψαράκια. Λίγο ελάττωση στις μερίδες, ή παράλειψη κάποιου γεύματος μέσα στη μέρα και σε 2-3 μέρες θα είναι εντάξει.

Έγινε επεξεργασία - Nefeli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ρούλα. Εφόσον η κλωστή δεν είναι άσπρη ή διαφανής δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Δεν είναι δείγμα αρρώστιας, δηλαδή δυσκοιλιότητας. Απλά έφαγε λίγο παραπάνω από τα άλλα ψαράκια. Λίγο ελάττωση στις μερίδες, ή παράλειψη κάποιου γεύματος μέσα στη μέρα και σε 2-3 μέρες θα είναι εντάξει.
Σε ευχαριστώ. Σήμερα με τον αρακαδακο καθαρισαμε επιτελους

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ! Να είσαι καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

Α ξέχασα και μια με δυο φορες την εβδομαδα σπιρουλινα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτο βοηθαει πιο πολυ σε συνδιασμο με τον αρακα!!;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το ψαράκι είναι λιχούδικο και τρώει πολύ περισσότερο από τα άλλα. Σπιρουλίνα και αρακάς μετά από δίαιτα του κάνει πάντα καλό. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το ψαράκι είναι λιχούδικο και τρώει πολύ περισσότερο από τα άλλα. Σπιρουλίνα και αρακάς μετά από δίαιτα του κάνει πάντα καλό. [emoji4]
Εχω χασει την μπάλα λίγο με την διατροφή τους. Τα ταιζω μονο 2 φορες την ημερα αλλά μάλλον ρίχνω πολύ. Απο την μια σκέφτομαι οτι είναι μικρά και πρεπει να τρώνε καλά για να έχουν σωστη αναπτυξη απο την αλλη μου παθαίνουν αυτό με την κλωστή. Δεν μπορω να υπολογισω ποσο πρεπει να ρίχνω. Αυτό το σε ενα μισή λεπτο δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί οσο και να ρίξω τόσο κανουν να το φάνε..... Τα φυλλαράκια δεν μπορω να τα μέτρησω οποτε ρίχνω μια τσιμπια που αλλες φορές τυχαίνει να ναι λιγα αλλες φορες μπολικα. Μακάρι να υπήρχε δοσομετρητης όπως στις συνταγές φαγητων[emoji39]

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μειωσε τις μεριδες και αυξησε τα ταισματα! Δηλαδη λιγοτερη τροφη 4 φορες την ημερα. Επισης αυξησε την ποικιλια των τροφων.

Σπιρουλινα εγω δινω 1 φορα την εβδομαδα, μπορει και ανα δυο εβδομαδες.

Το σκορδοζουμο μπορεις να το χρησιμοποιεις και με αλλες τροφες.

Μην ξεχναμε τις βιταμινες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...