Jump to content

Σε περίπου 1000 λίτρα ενυδρείο τί θα βάζατε?


manos23

Recommended Posts

Πάλι εισαγωγή στο νοσοκομείο και για να περάσει η ώρα κάνω διάφορες σκέψεις που θα ήθελα να συμμετέχετε και εσείς.

Εάν σας έλεγαν να αναλάβετε το στήσιμο ενός ενυδρείου 1000 λίτρων και ότι θα ήθελαν να είναι βιοτοπικης προσέγγισης και συγκεκριμένα από κάποιο σημείο του Αμαζονίου τι ψάρια θα βάζατε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και ελπιζω να ειναι ολα καλα...δεν ξερω απο μερη του κοσμου και τα ειδη ψαριων που υπαρχουν στον αμαζονιο...αλλα δεν εχω δει ποτε, περα απο youtube, σε τοσα πολλα λιτρα κοπαδοψαρα. Δεν ξερω αν και τι μεγεθους υπαρχουν αλλα τοσα πολλα εναρμονισμενα ψαρια αν υπαρχουν πιστευω θα ηταν εντυπωσιακο, αν και ο καθενας εχει δικες του προτιμησεις

Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα..... σε κυνηγανε τα κοπαδοψαρα Μανο τελικα ;) . Καλα και με τους δισκους και το σαλαχι τη κανουμε....τα υπολογιζουμε η οχι στο συνολο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Xαχαχα..... σε κυνηγανε τα κοπαδοψαρα Μανο τελικα ;) . Καλα και με τους δισκους και το σαλαχι τη κανουμε....τα υπολογιζουμε η οχι στο συνολο;;;

Χαχαχαχα έτσι μου φαίνεται.

Όχι δεν υπολογίζουμε τίποτα ο καθένας γράφει όπως θα το φανταζόταν με το δικό του γούστο.

Link to comment
Share on other sites

Exodon paradoxus. ^_^ 

Πολλες ριζες στα πλαγια που να φτανουν μεχρι κατω αλλα αρκετος χωρος στο κεντρο. Χαμηλο σχετικα φωτισμο. Ισως με καποια φυτακια αλλα οχι απαραιτητα. Δυσκολο ψαρι αλλα αν ειχα τοσα λιτρα κατι τετοιο θα εκανα. 'Η δισκους:D ....

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο κοπάδι 200 ψαριών από ένα μικρό είδος tetra και μια αποικία 15 ψαριών  από νανοκιχλιδες Apistogramma. Θα έβαζα δηλαδή, τα ίδια περίπου ψάρια που βάζω και στο 75λιτρο μου, μόνο που θα είχα την δυνατότητα με έναν τόνο νερό, να δω τις πραγματικές τους συμπεριφορές. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα 15 μ 17 δισκους καμια 8αδα γεωφαγους αντε και κανα 2 πλεκο με πολυ σκεψη..ριζες..πετρες..

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ένα μεγάλο κοπάδι 200 ψαριών από ένα μικρό είδος tetra και μια αποικία 15 ψαριών  από νανοκιχλιδες Apistogramma. Θα έβαζα δηλαδή, τα ίδια περίπου ψάρια που βάζω και στο 75λιτρο μου, μόνο που θα είχα την δυνατότητα με έναν τόνο νερό, να δω τις πραγματικές τους συμπεριφορές. 

+1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1000 λίτρα με τι διαστάσεις Μάνο;

Αν θέλουμε να μελετήσουμε και να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό,εδω μια σκέψη

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Exodon paradoxus. ^_^ 

Πολλες ριζες στα πλαγια που να φτανουν μεχρι κατω αλλα αρκετος χωρος στο κεντρο. Χαμηλο σχετικα φωτισμο. Ισως με καποια φυτακια αλλα οχι απαραιτητα. Δυσκολο ψαρι αλλα αν ειχα τοσα λιτρα κατι τετοιο θα εκανα. 'Η δισκους:D ....

Τα exodon paradoxus πολύ όμορφα και με υπερβολική κίνηση όμως.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ένα μεγάλο κοπάδι 200 ψαριών από ένα μικρό είδος tetra και μια αποικία 15 ψαριών  από νανοκιχλιδες Apistogramma. Θα έβαζα δηλαδή, τα ίδια περίπου ψάρια που βάζω και στο 75λιτρο μου, μόνο που θα είχα την δυνατότητα με έναν τόνο νερό, να δω τις πραγματικές τους συμπεριφορές. 

Πολύ ωραία σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

1000 λίτρα με τι διαστάσεις Μάνο;

Αν θέλουμε να μελετήσουμε και να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό,εδω μια σκέψη

 

Ναι εκεί μιλάς για ταγκανικα όμως.

Εγώ έγραψα στο θέμα για βιοτοπικο Αμαζόνιου:thumbsu:.

Διαστάσεις 185*70*72

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος manos23 έγραψε:

Ναι εκεί μιλάς για ταγκανικα όμως.

Εγώ έγραψα στο θέμα για βιοτοπικο Αμαζόνιου:thumbsu:.

Διαστάσεις 185*70*72

εχεις δίκιο,το μυαλό μου ετρεξε αλλου... :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

εχεις δίκιο,το μυαλό μου ετρεξε αλλου... :D

Άντε περιμένω την σκέψη σου

Link to comment
Share on other sites

Μια ωραία ιδέα είναι ενα κοπάδι αρκετων  hatchet fish.

Μαζί βέβαια με κάτι άλλο ακόμη.

Η ενα κοπάδι 20 αλτουμ (!)

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα πω,λίγα αναλογικά ψάρια,ότι και αν επιλέξουμε.

Αν επιθυμούμε μικρόψαρα,το θέμα εχει καλυφθεί.Αν πάμε σε μεγάλη κιχλίδα τοτε θα έλεγα περσέι ή μιδα.Δισκοι ,σκαλαρια,γεωφάγοι κτλπ εχουν 1000ειπωθει γιαυτο δεν τα αναφέρω.

Οταν βρω χρόνο,θα γίνω πιο συγκεκριμένος.

Επισης ,αν δεχτουμε τουλαχιστον 12αρι τζάμι για την κατασκευη και στηλη νερου περιπου 68 ποντους τοτετα λίτρα βγαίνουν 840.

:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μια ωραία ιδέα είναι ενα κοπάδι αρκετων  hatchet fish.

Μαζί βέβαια με κάτι άλλο ακόμη.

Η ενα κοπάδι 20 αλτουμ (!)

Τα hatchet fish νομίζω δεν ταιριάζουν με τα αλτουμ....σε ενα καβγά απο τα αλτουμ θα έχεις απώλειες απο το στρες που θα προκαλέσουν τα αλτουμ στα hatchet 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Γενικά θα πω,λίγα αναλογικά ψάρια,ότι και αν επιλέξουμε.

Αν επιθυμούμε μικρόψαρα,το θέμα εχει καλυφθεί.Αν πάμε σε μεγάλη κιχλίδα τοτε θα έλεγα περσέι ή μιδα.Δισκοι ,σκαλαρια,γεωφάγοι κτλπ εχουν 1000ειπωθει γιαυτο δεν τα αναφέρω.

Οταν βρω χρόνο,θα γίνω πιο συγκεκριμένος.

Επισης ,αν δεχτουμε τουλαχιστον 12αρι τζάμι για την κατασκευη και στηλη νερου περιπου 68 ποντους τοτετα λίτρα βγαίνουν 840.

:)

Όπως είπες το συτρινελουμ αγαπημένο είδος.

Όπως και μου αρέσουν διάφορα είδη cichla και δεν εννοώ εννοείται το temenensis και το ocellaris υπάρχουν και άλλα πολύ όμορφα με τελικό μέγεθος τα 27cm τα 33cm και το 38cm πχ εμένα μου αρεσει το kelberi πολύ. Όχι στείλει νερού είναι 72 75 είναι συνολικό.

Έγινε επεξεργασία - manos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stratos spy έγραψε:

Τα hatchet fish νομίζω δεν ταιριάζουν με τα αλτουμ....σε ενα καβγά απο τα αλτουμ θα έχεις απώλειες απο το στρες που θα προκαλέσουν τα αλτουμ στα hatchet 

Δεν πρότεινα να τα βάλει μαζί.

Το ....Η.... που γράφω στην αρχή της δεύτερης πρότασης είναι διαζευτικο.

Ή το ενα ή το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για ενυδρείο με τουλάχιστον αυτές τις διαστάσεις, μια αγαπημένη αλλά πανάκριβη πρόταση 

Crenicichla atabapo Red 

https://www.google.gr/search?q=crenicichla+atabapo+red&client=ms-android-huawei&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj_ovHazYfYAhXS-qQKHZrvA4YQ_AUIESgB&biw=360&bih=524&dpr=3

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Για ενυδρείο με τουλάχιστον αυτές τις διαστάσεις, μια αγαπημένη αλλά πανάκριβη πρόταση 

Crenicichla atabapo Red 

https://www.google.gr/search?q=crenicichla+atabapo+red&client=ms-android-huawei&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj_ovHazYfYAhXS-qQKHZrvA4YQ_AUIESgB&biw=360&bih=524&dpr=3

Πολύ όμορφο χρώμα αλλά σαν ψάρι δεν με ενθουσιάζει.

Τι συνθήκες και σε ποιόν βιότοπο του Αμαζονίου ζει? Τελικό μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Πολύ όμορφο χρώμα αλλά σαν ψάρι δεν με ενθουσιάζει.

Τι συνθήκες και σε ποιόν βιότοπο του Αμαζονίου ζει? Τελικό μέγεθος?

Rio Negro και φτάνει καμία 40cm αν θυμάμαι καλά. 

Για την συμπεριφορά θα διαφωνήσω, οι κρενικλες έχουν  χαρακτήρα, απλά κάθε ψάρι θέλει τον χρόνο και τον χώρο του, για να τον δείξει 

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Rio Negro και φτάνει καμία 40cm αν θυμάμαι καλά. 

Για την συμπεριφορά θα διαφωνήσω, οι κρενικλες έχουν  χαρακτήρα, απλά κάθε ψάρι θέλει τον χρόνο και τον χώρο του, για να τον δείξει 

Εάν με το πέρας του χρόνου αποδειχτεί ότι οι δίσκοι με το πουλεν μου (potamotrigon motoro) δεν μπορούν να συνεχίσουν την συνύπαρξη μαζί σκέφτομαι να αντικαταστήθουν οι δίσκοι με 2 cichlα και με καμιά άλλη κιχλιδα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα και σιδερενιος.

Θα εβαζα ενα κοπαδι απο τα εκπληκτικα uaru fernandezyepezi! Για σαλτσα δεν μιλαω. Αυτα θα ηταν τα κυριως ψαρια.

Αλλα το ενα 1.80 δεν ειναι και τιποτα τρελλο. Οποτε θα πρεπει να σκεφτεις μικροτερα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και περαστικά και από εμένα. Δεν ξέρω αν είναι τόσο βιοτοπικό το setup που θα προτείνω αλλά εγώ το είχα και πραγματικά το λάτρεψα. Φυτεμένο ενυδρείο αρκετά ξύλα μέσα, με ένα κοπάδι glowlight tetra, ένα κοπάδι cardinal tetra και 3 - 4 ζευγάρια electric blue ram. Απίστευτο κοπάδιασμα και κίνηση και τα ramirezi πραγματικά αξιολάτρευτα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...