Jump to content

Σε περίπου 1000 λίτρα ενυδρείο τί θα βάζατε?


manos23

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Sturm έγραψε:

Περαστικα και σιδερενιος.

Θα εβαζα ενα κοπαδι απο τα εκπληκτικα uaru fernandezyepezi! Για σαλτσα δεν μιλαω. Αυτα θα ηταν τα κυριως ψαρια.

Αλλα το ενα 1.80 δεν ειναι και τιποτα τρελλο. Οποτε θα πρεπει να σκεφτεις μικροτερα ψαρια.

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.

ΟΚ 185 δεν είναι τίποτα τρελό Όμως δεν παύει να είναι οι συνολικές διαστάσεις που έδωσα κοντά στον τόνο 185*70*75 διαστάσεις γυαλας.

Όταν λέω για cichla δεν εννοώ temenesis 99cm τελικό μέγεθος ούτε ocellaris 75cm τελικό υπάρχουν και άλλες πολύ όμορφες σε ποιό συμβατό τελικό μέγεθος. Ανέβασα και σχετικό θέμα με τα είδει και τα τελικά μεγέθη!

Link to comment
Share on other sites

Εάν τύχη για τον Ά Β λόγο να βγουν οι δίσκοι θα ψάξω να βρώ ένα από αυτά τα δύο είδει το kelberi τελικό μέγεθος για το αρσενικό 39cm (λίγο ποιό μικρό από φρόντοζα) και το θηλυκό 33-34cm.

Και το nigromaculata που έχει τελικό μέγεθος 26cm είναι αυτά που οπτικά μου αρέσουν πολύ.

cichla_kelberi_pair_by_blacksky959-d6a7v6u.jpg

images.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο ψαρι.

Τα uaru που σου εβαλα πιο πανω τα ειδες καθολου;

Απλα αναφερω πως θα σου φανει μικρο με τετοια ψαρια κι ας ειναι μεγαλο. Και φυσικα περιοριζεσαι και σε αριθμο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Τρομερο ψαρι.

Τα uaru που σου εβαλα πιο πανω τα ειδες καθολου;

Απλα αναφερω πως θα σου φανει μικρο με τετοια ψαρια κι ας ειναι μεγαλο. Και φυσικα περιοριζεσαι και σε αριθμο.

Τα έχω δει δεν μου αρέσουν καθόλου όμως!

Καλά Εάν γίνει αυτό και τελικά βγουν οι δίσκοι δεν θα υπερβούν τα 4 ψάρια συν το σαλαχι.

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2017 at 11:23 ΜΜ, το μέλος manos23 έγραψε:

Πάλι εισαγωγή στο νοσοκομείο και για να περάσει η ώρα κάνω διάφορες σκέψεις που θα ήθελα να συμμετέχετε και εσείς.

Εάν σας έλεγαν να αναλάβετε το στήσιμο ενός ενυδρείου 1000 λίτρων και ότι θα ήθελαν να είναι βιοτοπικης προσέγγισης και συγκεκριμένα από κάποιο σημείο του Αμαζονίου τι ψάρια θα βάζατε?

 

Τι έπαθες ωρέ;  :poster_oops:

Περαστικά και σύντομα.-  

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Τι έπαθες ωρέ;  :poster_oops:

Περαστικά και σύντομα.-  

Μαυρα χαλια φιλε μου έξαρση η ασθένεια και βλέπω να κάνω Χριστούγεννα εδώ μέσα. Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου!

Έγινε επεξεργασία - manos23
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά να ειναι.

Υγεια πάνω απο ολα!!!

Τι θηρία σκέφτεσαι να βάλεις μέσα βρε συ;

Κρατα τα δισκάκια σου και μεγάλωσε το κοπάδι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος avraamp έγραψε:

Περαστικά να ειναι.

Υγεια πάνω απο ολα!!!

Τι θηρία σκέφτεσαι να βάλεις μέσα βρε συ;

Κρατα τα δισκάκια σου και μεγάλωσε το κοπάδι.

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.

Παιδάκια μου καλά σας παρακαλώ διαβάστε το θέμα είμαι και νοσηλευομένο άτομο, η ερώτηση απευθύνεται σε όλους Όχι σε εμένα,.

Εγώ έγραψα Εάν δεν υλοποιηθεί το επιχείρημα μου και σε κάποια στιγμή δεν μπορώ να έχω δίσκους και σαλαχι μαζί τότε θα φύγουν οι δίσκοι και εξέφρασα την σκέψη μου για κάποια είδει cichla που είναι εφικτά να διατηρηθούν με κάποιες προϋποθέσεις σε οικόσιτα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος manos23 έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.

Παιδάκια μου καλά σας παρακαλώ διαβάστε το θέμα είμαι και νοσηλευομένο άτομο, η ερώτηση απευθύνεται σε όλους Όχι σε εμένα,.

Εγώ έγραψα Εάν δεν υλοποιηθεί το επιχείρημα μου και σε κάποια στιγμή δεν μπορώ να έχω δίσκους και σαλαχι μαζί τότε θα φύγουν οι δίσκοι και εξέφρασα την σκέψη μου για κάποια είδει cichla που είναι εφικτά να διατηρηθούν με κάποιες προϋποθέσεις σε οικόσιτα ενυδρεία.

Οκ, εγώ αναφέρομαι στο δικό σου επιχείρημα.  Διώξε το σαλάχι και μεγάλωσε το κοπάδι των δίσκων, αν κάτι στραβώσει.

Τωρα γενικά σε αυτα τα λίτρα, εγώ θεωρώ ότι όλα θα παρουσίαζαν ενδιαφέρον, δλδ απο κοπαδοψαρα, δίσκους, πιράνχας και αμερικανικές κιχλιδες όπως oscar κα... όχι όλα μαζί εννοείται, αλλα σε διαφορετικά στησίματα.

Το καθένα θα είχε κάτι όμορφο, ενδιαφέρον και ξεχωριστό να μας δείξει. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Οκ, εγώ αναφέρομαι στο δικό σου επιχείρημα.  Διώξε το σαλάχι και μεγάλωσε το κοπάδι των δίσκων, αν κάτι στραβώσει.

Τωρα γενικά σε αυτα τα λίτρα, εγώ θεωρώ ότι όλα θα παρουσίαζαν ενδιαφέρον, δλδ απο κοπαδοψαρα, δίσκους, πιράνχας και αμερικανικές κιχλιδες όπως oscar κα... όχι όλα μαζί εννοείται, αλλα σε διαφορετικά στησίματα.

Το καθένα θα είχε κάτι όμορφο, ενδιαφέρον και ξεχωριστό να μας δείξει. 

 

Επειδή πραγματικά αρχίζω και κουράζομαι ενώ ΛΕΩ ΌΤΙ ΘΑ ΦΎΓΟΥΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΚΑΙ ΌΧΙ ΤΟ ΣΑΛΑΧΙ ΕΑΝ ΣΤΡΑΒΏΣΕΙ ΚΑΤΙ είναι σαν μην το έχω αναφέρει καθόλου ενώ το έχω 1000 πει.

Τελικά φιλε Αβραάμ Εσύ τι θα έβαζες????

Link to comment
Share on other sites

Ρε αρωστε....χεχεχε...αστειευομαι φυσικα και περαστικα...υγεια πανω απο ολα...και ξαναλεω    ... ρε αρρωστε εκανες αμαν να παρεις τους δισκους και τωρα σκεφταισε να τα διωξεις;;;; ο πυρετος θα ειναι δεν εξηγητε αλλιως :)

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Ρε αρωστε....χεχεχε...αστειευομαι φυσικα και περαστικα...υγεια πανω απο ολα...και ξαναλεω    ... ρε αρρωστε εκανες αμαν να παρεις τους δισκους και τωρα σκεφταισε να τα διωξεις;;;; ο πυρετος θα ειναι δεν εξηγητε αλλιως :)

 

 

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά φιλαράκι.

Πες μου ότι μου κάνεις πλάκα και εσύ τώρα?

ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΏΞΩ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ?

Είπα ότι αυτό θα γίνει εάν στο μέλλον στραβώσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Επειδή πραγματικά αρχίζω και κουράζομαι ενώ ΛΕΩ ΌΤΙ ΘΑ ΦΎΓΟΥΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΚΑΙ ΌΧΙ ΤΟ ΣΑΛΑΧΙ ΕΑΝ ΣΤΡΑΒΏΣΕΙ ΚΑΤΙ είναι σαν μην το έχω αναφέρει καθόλου ενώ το έχω 1000 πει.

Τελικά φιλε Αβραάμ Εσύ τι θα έβαζες????

Εγώ τώρα θα έβαζα δίσκους. 

Στο μέλλον βέβαια θα άλλαζα κάποια στιγμή για να δω κάτι διαφορετικό.... και όχι μόνο απο Αμερική.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα.... κανουμε και λιγο χουμορ να περναει η ωρα ευχαριστα αλλα ρε φιλε αυτο το πατακι που εχεις θα μεγαλωσει και πολυ πιθανον μια ωραια ημερα να δεις το παρακατω βιντεο....

 

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0ahUKEwjZ6LXFtorYAhVDzaQKHaqSApIQwqsBCCcwAw&url=https%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DIhCH7CWTRQI&usg=AOvVaw2VwvqGkDW0hUWVpIPl6yNc

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Χαχαχα.... κανουμε και λιγο χουμορ να περναει η ωρα ευχαριστα αλλα ρε φιλε αυτο το πατακι που εχεις θα μεγαλωσει και πολυ πιθανον μια ωραια ημερα να δεις το παρακατω βιντεο....

 

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0ahUKEwjZ6LXFtorYAhVDzaQKHaqSApIQwqsBCCcwAw&url=https%3A%2F%2Fm.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DIhCH7CWTRQI&usg=AOvVaw2VwvqGkDW0hUWVpIPl6yNc

 

Βασικά θεωρώ ότι αυτό σε εμένα δεν θα προλάβει γίνει για πολλούς και διάφορους λόγους.

Και στο συγκεκριμένο βίντεο δεν ξέρουμε τι συνεβει στην πραγματικότητα μπορεί ο συγκεκριμένος δίσκος να ήταν είδει τέζα και να τον βρήκε και να τον επεξεργάζεται.

Εμένα μέχρις στιγμής τρώνε όλα μαζί το ένα δίπλα στο άλλο περνάει το σαλαχι από δίπλα από τους δίσκους τους ακουμπάει και δεν του δίνουν σημασία πέφτει η τροφή στο σώμα του σαλαχιου και οι δίσκοι τρώνε από πάνω του και εκείνος ούτε που ενδιαφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nicpapa έγραψε:

Κοπαδοψαρα....

Ασε τα δισκακια...

Δες μερικα βιντεακια...

 

 

 

 

 

 

 

 

Πανέμορφα όλα Εάν Και τα ποιό πολλά τα έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Μανο τωρα ειναι μικρο και αγαθω.... οταν μεγαλωνουν;;;;... στο παρακατω βιντεο σου φαινετε ποιο ζωντανος ο δισκος;;; δεν λεω οτι θα τους καθαρισει μεσα σε μια μερα αλλα ειναι στη φυση του καποια εστινκτα...

 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Μανο τωρα ειναι μικρο και αγαθω.... οταν μεγαλωνουν;;;;... στο παρακατω βιντεο σου φαινετε ποιο ζωντανος ο δισκος;;; δεν λεω οτι θα τους καθαρισει μεσα σε μια μερα αλλα ειναι στη φυση του καποια εστινκτα...

 

 

Όπως ξανά έχω πει Εάν δω Κάτι στραβω θα φύγουν οι δίσκοι είναι το μόνο σίγουρο Εάν και δεν πρόκειται να γίνει αυτό γιατί είδει οι δίσκοι είναι 10 πόντοι και το σαλαχι 12 οπότε η διαφορά τους ειναι ελάχιστοι.

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή αρχίζει και χαλάει το θέμα και ξεφεύγει και είναι κουβέντες και λόγια τα οποία έχουν ξανά ακουστεί και σε άλλα θέματα μου θα ήθελα να σταματήσει η κουβέντα επί προσωπικού και να γίνει επάνω ατό θέμα ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το θεμα. Προσεξα που ειπες οτι θελεις αμαζονιο αλλα και απο οτι ειδα ειτε δεν σου τραβανε την περιεργεια οι απαντησεις των υπολοιπων να στησεις ειτε το εχεις ψαξει πολυ και τα ψιλοεχεις κανει ολα τα διαφορετικα στησιματα...οπως και να εχει φαινεσαι ατομο που ασχολειται και λογικα εμπειρος οποτε αν δεν καιγεσαι για "εξωτικα" χρωματα, δεν φτιαχνεις τιποτα απο ελλαδα μερια, αν υπαρχουν ψαρια βεβαια γλυκου νερου, να μαθαινουμε και εμεις οι πιο νεοι στο χωρο να δουμε και τιποτα διαφορετικο, βεβαια δεν εχω ιδεα αν υπαρχει δυνατοτητα προμηθειας ψαριων χρηματων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μάνο!!

 

Επειδή το θέμα σου είναι σε συνάρτηση με κάποια ζωντανά που έχεις ήδη, γίνεται μια συζήτηση καλοπροαίρετα για τα θέματα που μπορούν να προκύψουν στο μέλλον ….. και πάλι τίποτα δεν είναι απόλυτο απλά υπάρχει το ενδεχόμενο το οποίο μπορεί να μην σου αρέσει στην τελική αν κάτι πάει στραβά στο μέλλον.

 

Από εκεί και πέρα βγάζοντας τους δίσκους και σε συνδυασμό με τον σαλάχι, θα πήγαινα σε ένα συνδυασμό από Ασία μεριά…….αν και τα λίτρα σου είναι οριακά.

 

Η παρακάτω Φώτο είναι στο μυαλό μου…..την καλημέρα μου σε όλη την παρέα.

 

datnoids.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...