Jump to content

Δεν μπορώ να καταλάβω τι λείπει


Recommended Posts

Προχωρημένες συζητήσεις και μπράβο σας μάγκες!!!

Πάτε το χόμπυ μπροστά, συνεχίστε να μαθαίνουμε κι εμείς που έχουμε ελαφρώς φυτεμένα ενυδρεία αλλά ανήκουμε κυρίως στην άλλη πλευρά του χόμπυ..  ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο πίνακας ph-kh που δείχνει το co2 είναι ακριβώς ό,τι και τα watt ανά λίτρο... ξεπερασμένα.

Εγώ φτιάχνω νερό με 100% Α/Ο και το φτιάχνω όπως θέλω. Αυτό σημαίνει ότι φτιάχνω και την περιεκτικότητα co2 όπως θέλω;

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AgMa said:

Νομίζω ότι ο πίνακας ph-kh που δείχνει το co2 είναι ακριβώς ό,τι και τα watt ανά λίτρο... ξεπερασμένα.

Εγώ φτιάχνω νερό με 100% Α/Ο και το φτιάχνω όπως θέλω. Αυτό σημαίνει ότι φτιάχνω και την περιεκτικότητα co2 όπως θέλω;

Αυτό το σκεφτόμουν και εγώ που θέλω να αυξήσω το co2 χωρίς να πέσει άλλο το ph..  Παίζει ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Νομίζω ότι ο πίνακας ph-kh που δείχνει το co2 είναι ακριβώς ό,τι και τα watt ανά λίτρο... ξεπερασμένα.

Εγώ φτιάχνω νερό με 100% Α/Ο και το φτιάχνω όπως θέλω. Αυτό σημαίνει ότι φτιάχνω και την περιεκτικότητα co2 όπως θέλω;

Δεν καταλαβες. Ο πινακας μας δειχνει (στα περιπου) ποσο CO2 εχουμε στο νερο μας με συγκεκριμενο KH! Κανε τεστ PH kai KH και δες στον πινακα. Διλαδη :

με KH = 3 kai PH =6.8 ειναι 14.3 mg/l αλλα με KH= 5  και PH=6.8 ειναι στα 23.8  mg/l. Για να φτασει το Ph σου στο 6.8 με KH=5 (τεστ PH  και drop checker δειχνουν πρασινο χρωμα) πρεπει να ξοδεξεις πολυ παραπανω CO2 απ΄οτι οταν εχεις KH=3. Οταν εχεις ΚΗ=15  ειναι σχεδον αδυνατο να κουνηθει το PH μονο με 2 φυσαλιδες ανα δευτερο, γιατι το βασικο buffer του νερου(KH) ειναι πολυ ψηλο και πρεπει να μειωθει στο μισο για να κουνηθει το PH.

To νερο , που φτιαχνουμε για φυτεμενο high-tech ενυδρειο με ΚΗ = 3-4 απλα μας βοηθαει να μην ξοδευουμε μια μπουκαλα CO2 μεσα σε μια μερα,για να εχουμε επιθυμητo PH (6.8 me 7). Ομως ο πινακας δειχνει τις τιμες στα περιπου, γιατι αν εχεις πολλες οργανικες ουσιες στο νερο, το νερο γινεται πιο οξυνο, με αποτελεσμα - λαθος εκτιμηση .

  22.jpg.a42b5b7b37b0ad3c4005ba7f1a54b66e.jpg

Και κατι αλλο. Το γιατι θελουμε το νερο με PH=6.6 me 7.2 ;Δες πινακα: Εδω φαινεται οτι το σιδερο δεν ειναι διαθεσιμο για τα φυτα ,οταν Ph ειναι πανο απο 8

Μονο με ph απο 6.5 μεχρι 7.5 τα θρεπτικα στοιχεια (ολα) ειναι διαθεσιμα για τα φυτα μας.

Mulders table. http://msue.anr.msu.edu/news/more_reasons_for_soil_testing

 

ph-udo.jpg.df3a843ff2f8e62276a421f4b9aaa973.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισό λίγο να τα ξεμπερδέψουμε.

Εγώ χρησιμοποιώ 100% Α/Ο άρα έχω ph=7 σωστά;

Ρίχνω λοιπόν και 6 γραμμάρια σόδα και έχω kh=9.

Άρα βάση πίνακα είμαι 27 mg/l co2;

Link to comment
Share on other sites

On 10.02.2018 at 10:58 ΜΜ, το μέλος AgMa έγραψε:

Μισό λίγο να τα ξεμπερδέψουμε.

Εγώ χρησιμοποιώ 100% Α/Ο άρα έχω ph=7 σωστά;

Ρίχνω λοιπόν και 6 γραμμάρια σόδα και έχω kh=9.

Άρα βάση πίνακα είμαι 27 mg/l co2;

φιλε μου! Αν εχεις Α/Ο  το Ph σου πρεπει να ειναι 6.0 η πιο κατω(απλα σκαλα του τεστ API μου μετραει μεχρι 6.0)

Μετρας με καποιο τεστ η απλα μαντευεις;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ειπώθηκαν πολλά και διαβάζοντας τα εγώ αντί να ξεδιαλύνουν το τοπίο το θόλωσαν περισσότερο.

 

Έχει λίγο, πολύ, η νορμάλ φως.

Έχει λίγο, πολύ, η νορμάλ λίπασμα.

Έχει λίγο, πολύ, η νορμάλ CO2.

θέλω φως πάνω απο 6400Κ

πόσες ώρες να φωτίζεται το ενυδρείο 8,10,12.

Υπάρχει τελικά έλλειψη του ΝΟ3 και τα σηναφή ή όχι

Πόσο αντέχει το υπόστρωμα

Τα βατ ξεπερασμένα, τα λούμεν ξεπερασμένα πως θα καταλάβω αν έχω επαρκή ή όχι φωτισμό χωρίς να αγοράσω πανάκριβα μηχανήματα.

Τη Ph έχει η ΑΟ και πόσο CO2.

Να μπει ή να μην μπει 3 λάμπα.

να έχει ή όχι καλή ροή και που παίζει ρόλο.

Το λίπασμα δεν δημιουργεί της αλγης τότε γιατί έρχονται.

Τελικά τη πρόβλημα έχουν τα φυτά;

 

Νομίζω πως πέρα απο την διεξοδική ανάλυση των δεδομένων για το πως και τη συμβαίνει στο ενυδρείο πρέπει με απλά λόγια να ειπωθεί το πρόβλημα που έχουν τα φυτά ώστε να γίνει κατανοητό και απο τους μη ειδήμονες ή λάτρες τη χημείας.

 

Αν ήμουν φρεσκούδι και ήθελα να ασχοληθώ με φυτά και διάβαζα τα παραπάνω ποστ θα με απέτρεπαν να βάλω αληθινά φυτά και θα αγόραζα πλαστικά φυτά να είχα το κεφάλι μου ήσηχο. Λίγοι θα ήταν αυτοί που θα ενθουσιάζονταν για περαιτέρω γνώσεις.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ειπώθηκαν πολλά και διαβάζοντας τα εγώ αντί να ξεδιαλύνουν το τοπίο το θόλωσαν περισσότερο.

 

Έχει λίγο, πολύ, η νορμάλ φως.

Έχει λίγο, πολύ, η νορμάλ λίπασμα.

Έχει λίγο, πολύ, η νορμάλ CO2.

θέλω φως πάνω απο 6400Κ

πόσες ώρες να φωτίζεται το ενυδρείο 8,10,12.

Υπάρχει τελικά έλλειψη του ΝΟ3 και τα σηναφή ή όχι

Πόσο αντέχει το υπόστρωμα

Τα βατ ξεπερασμένα, τα λούμεν ξεπερασμένα πως θα καταλάβω αν έχω επαρκή ή όχι φωτισμό χωρίς να αγοράσω πανάκριβα μηχανήματα.

Τη Ph έχει η ΑΟ και πόσο CO2.

Να μπει ή να μην μπει 3 λάμπα.

να έχει ή όχι καλή ροή και που παίζει ρόλο.

Το λίπασμα δεν δημιουργεί της αλγης τότε γιατί έρχονται.

Τελικά τη πρόβλημα έχουν τα φυτά;

 

Νομίζω πως πέρα απο την διεξοδική ανάλυση των δεδομένων για το πως και τη συμβαίνει στο ενυδρείο πρέπει με απλά λόγια να ειπωθεί το πρόβλημα που έχουν τα φυτά ώστε να γίνει κατανοητό και απο τους μη ειδήμονες ή λάτρες τη χημείας.

 

Αν ήμουν φρεσκούδι και ήθελα να ασχοληθώ με φυτά και διάβαζα τα παραπάνω ποστ θα με απέτρεπαν να βάλω αληθινά φυτά και θα αγόραζα πλαστικά φυτά να είχα το κεφάλι μου ήσηχο. Λίγοι θα ήταν αυτοί που θα ενθουσιάζονταν για περαιτέρω γνώσεις.

 

 

Εχεις δικιο, ξεφυγαμε.

Τελικά τη πρόβλημα έχουν τα φυτά;

Ελλειψη μακρο (αζωτο-φωσφορο)

Αν ήμουν φρεσκούδι και ήθελα να ασχοληθώ με φυτά και διάβαζα τα παραπάνω ποστ θα με απέτρεπαν να βάλω αληθινά φυτά και θα αγόραζα πλαστικά φυτά να είχα το κεφάλι μου ήσηχο. Λίγοι θα ήταν αυτοί που θα ενθουσιάζονταν για περαιτέρω γνώσεις.

Αν θελεις να φτιαξεις ενα ομορφο φυτεμενο, πρεπει να ξερεις τις βασικες εννοιες : κυκλος του αζωτου, Ph , Kh, CO2 και πολλα αλλα (πρεπει να διαβαζεις και να μαθαινεις). Αν δεν θελεις να μαθεις τι και πως - παρε πλαστικα φυτα !

Για αυτο καθε μερα ανοιγουν θεματα τυπου τι επαθαν τα φυτα μου, γιατι δεν μεγαλωνουν , γιατι αλγη, γιατι γιατι γιατι....

Ειναι απλα , οταν ξερεις χημεια του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

ένας αρχάριος όλα αυτά που λες θέλει να τα μάθει και πρέπει να τα μάθει αλλά έτσι όπως παρουσιάζονται καμιά φορά είναι αποτρεπτικές η γνώσεις και αποθαρρύνουν αρκετά άτομα απο το να ασχοληθούν με τα φυτά.

Εκτός αυτού πολλά απο αυτά που ειπώθηκαν ειπώθηκαν χωρίς περαιτέρω διευκρίνησης και αφήνουν εσφαλμένα υπονοούμενα χωρίς φυσικά να είναι στην πρόθεση του καθενός που τα γράφει, δεν θα κάτσω να τα αναλύσω όλα αλλά ένα παράδειγμα θα πω.

Άλλο 3000 λούμεν σε ένα ενυδρείο χωρίς ανακλαστήρες άλλο με ανακλαστήρες,

άλλο με ύψος 60 εκατοστά άλλο με ύψος 30 εκατοστά,

άλλο ένα ενυδρείο με πολλά φυτά και ρίζες που δημιουργούν σκιές και άλλο ένα απλό και λυτό χωρίς πολλές η και καθόλου σκιές.

άλλο με λάμπες 3000κ και άλλο μ 9000Κ

άλλο με σωστή παροχή co2 και άλλο χωρίς

άλλο με 8 φωτισμό και άλλο με 12 ώρες

άλλο με χ΄ φυτά και άλλο με ψ΄ φυτά

άλλο με λίγο λίπασμα και άλλο με πολύ.

 

Στο πρώτο ποστ γράφει Νιτρικά 5, αυτό είναι τελείωσε πρώτα ανεβάζει τα νιτρικά βλέπει πως πάνε τα φυτά και αν δεν πάνε καλά τότε προχωράμε παρακάτω. 

 

Αν κάτσει και ανεβάσει νιτρικά, αλλάξει το λίπασμα, αλλάξει το φωτισμό, ένταση κελβιν, και και και... τότε το  να τουμπάρει το ενυδρείο δεν είναι καθόλου απίθανο και στο τέλος δεν θα ξέρει τη έφταιξε.

Πάντοτε κάνουμε ένα ένα βήμα για να μην μπουρδουκλουθούμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ένας αρχάριος όλα αυτά που λες θέλει να τα μάθει και πρέπει να τα μάθει αλλά έτσι όπως παρουσιάζονται καμιά φορά είναι αποτρεπτικές η γνώσεις και αποθαρρύνουν αρκετά άτομα απο το να ασχοληθούν με τα φυτά.

Εκτός αυτού πολλά απο αυτά που ειπώθηκαν ειπώθηκαν χωρίς περαιτέρω διευκρίνησης και αφήνουν εσφαλμένα υπονοούμενα χωρίς φυσικά να είναι στην πρόθεση του καθενός που τα γράφει, δεν θα κάτσω να τα αναλύσω όλα αλλά ένα παράδειγμα θα πω.

Άλλο 3000 λούμεν σε ένα ενυδρείο χωρίς ανακλαστήρες άλλο με ανακλαστήρες,

άλλο με ύψος 60 εκατοστά άλλο με ύψος 30 εκατοστά,

άλλο ένα ενυδρείο με πολλά φυτά και ρίζες που δημιουργούν σκιές και άλλο ένα απλό και λυτό χωρίς πολλές η και καθόλου σκιές.

άλλο με λάμπες 3000κ και άλλο μ 9000Κ

άλλο με σωστή παροχή co2 και άλλο χωρίς

άλλο με 8 φωτισμό και άλλο με 12 ώρες

άλλο με χ΄ φυτά και άλλο με ψ΄ φυτά

άλλο με λίγο λίπασμα και άλλο με πολύ.

 

Στο πρώτο ποστ γράφει Νιτρικά 5, αυτό είναι τελείωσε πρώτα ανεβάζει τα νιτρικά βλέπει πως πάνε τα φυτά και αν δεν πάνε καλά τότε προχωράμε παρακάτω. 

 

Αν κάτσει και ανεβάσει νιτρικά, αλλάξει το λίπασμα, αλλάξει το φωτισμό, ένταση κελβιν, και και και... τότε το  να τουμπάρει το ενυδρείο δεν είναι καθόλου απίθανο και στο τέλος δεν θα ξέρει τη έφταιξε.

Πάντοτε κάνουμε ένα ένα βήμα για να μην μπουρδουκλουθούμε.

Eπίσης, διευκρίνισε Χρήστο επειδή εγώ το γράφω και το ξαναγράφω πως τα λούμεν έχουν να κάνουν με το πόσο αντιλαμβάνεται το μάτι μας το φως και όχι με το par και την φωτοσυνθετική ικανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παρ είναι ότι χρειάζεται ένας χομπιστας για φυτεμένα, αλλά για πολλούς χομπιστες είναι ασύμφορο να πάρει ένα παρομετρο. Ο παλιός κανόνας βατ ανα λίτρα ήταν ένας καλός μπούσουλας μια και παλιότερες Τ8 είχαν μικρές διαφορές αναμεταξύ τους. Ήρθαν μετά οι Τ5 όπου η αναμεταξύ τους διαφορές ήταν μεγαλύτερες σε διαφορετικά κελβιν, αυτόματος ο κανόνας βατ ανα λίτρο έχασε ένα κομμάτι σε αξιοπιστία. Ήρθαν και η λεδ και το κανόνας βατα ανα λίτρο είναι πλέον άχρηστος. Το αμέσως  επόμενο μέτρο που μπορούμε σαν χομπιστες να χρησιμοποιήσουμε είναι τα λούμεν δεν έχουμε άλλοι επιλογή χωρίς να προβούμε σε κάποια αγορά για να έχουμε ένα μπούσουλα.

 

Τα λούμεν αφορούν το ορατό φως 380 - 780  και σίγουρα άλλοι αντίληψη έχει ο άνθρωπος στα διαφορετικά νανόμετρα,  παράδειγμα τα 3000 λούμεν στα 550 νανόμετρα ο άνθρωπος τα αισθάνεται πολύ έντονα ενώ στα 600 νανόμετρα τα ίδια λούμεν τα αισθάνεται κατά 50% λιγότερα ενώ τα λούμεν δεν αλλάζουν. Αυτά στην θεωρία, στην πράξει όμως ο κανόνας λουμεν ανα βατ σε ότι αφορά τα ενυδρεία μας έχει πολύ καλή εφαρμογή. Επειδή και τα φυτά αντιδρούν διαφορετικά σε διαφορετικά κελβιν δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτη στα λούμεν για αυτό λέμε πχ 30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός.

 

Θεωρητικά αν απορρίψουμε τα βάτ ανά λίτρο και τα λόυμεν ανά λίτρα τότε δεν θα έχουμε κάποιο μπουσουλά ώστε να μπορούμε να δώσουμε συμβουλές σε έναν χομπιστα που θέλει να στίσει ένα φυτεμένο ενυδρείο. Έως ότου τα παρομετρα είναι ακριβά θα συνεχίζουμε να χρησιμοποιούμε έναν απο τους δυο παραπάνω κανόνες ώστε να έχουμε μια βάση.

Προσωπικά έχω ένα λουξομετρο που στην ουσία είναι μια άλλοι μορφή των λούμεν απλά το καλό με το λουξόμετρο είναι ότι είναι πλέον σχετικά φτηνό και μπορείς να δεις την ένταση του φωτός σε διαφορετικά μέρη του ενυδρείου και σε διαφορετικό βάθος.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

παλια ενοικιαζόταν φωτογραφικός εξοπλισμός. αν γινεται ακόμη σίγουρα θα υπαρχει και par meter στη λιστα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μείνω σε αυτό που είπε ο natateo.

Δεν γίνεται να ασχοληθείς με φυτεμένο και να μην μάθεις αυτά που πρέπει.

Kh, gh, co2, φωτισμός, λίπανση, no3 και και και.

Τώρα αν όλα αυτά αποθαρρύνουν κάποιους, συγνώμη αλλά δεν υπάρχουν πιο απλά λόγια.

Συμφωνώ ότι πολλές φορές το θέμα ξεφεύγει, γιατί είναι ΣΥΖΗΤΗΣΗ, όχι μονόλογος αλλά αυτό συμβαίνει σχεδόν πάντα. Άλλο θεωρεί σωστό ο ένας άλλο ο άλλος.

Από εκεί και πέρα, δεν είναι κανένας γκουρού ώστε να βγάλει την τέλεια διάγνωση. Όλοι υποθέτουμε με βάση τα στοιχεία που έχουμε.

Αφού λοιπόν λες ότι το πρόβλημα είναι τα χαμηλά νιτρικά (5) τότε τελείωσε!

Γιατί εγώ θα σου έλεγα ότι αφού υπάρχει περίσσια νιτρικών, τότε το πρόβλημα δεν είναι από εκεί. Θα ήταν αν ήταν 0.

Και το θέμα θα συνεχίζεται για άλλες 5 σελίδες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όταν διαβάζουμε ένα πρόβλημα ενός χομπιστα το πρώτο που κάνουμε είναι να δούμε τη φταίει. Για να δούμε τη φταίει ψάχνουμε να δούμε τη άλλαξε.

Από τα στοιχεία που μας δίνει ο φίλος μας λέει ότι δυο φυτά έχουν πρόβλημα.  Το ένα το πήρε  χάλια μετά πήγαινε καλά και μετά πάλι χάλια, αυτό  μας φανερώνει ότι κάτι άλλαξε στο ενυδρείο.  Από τα γραφόμενα του φαίνεται πως στην λίπανση δεν άλλαξε κάτι, στο φωτισμό δεν άλλαξε κάτι, ούτε έκανε κάποια άλλοι παρέμβαση. Αυτό που άλλαξε είναι το ΝΟ3.

 

Σε πρώτη φάση θα ανεβάσει το ΝΟ3 στο 10 γιατί αυτό είναι το ποιο λογικό.

Δεν μπορείς να λες ότι τα 5 ΝΟ3 είναι αρκετά για τα συγκεκριμένα φυτά, αφού και τα δυο και η  alternanthera cardinalis και  η Alternathera Reinickii θέλουν ΝΟ3 10 και καμιά φορά και παραπάνω.

Ισος δεν μπορείς να φανταστείς πως μια μικρή αλλαγή μπορεί να φέρει τα επιθυμητά θετικά αποτελέσματα στο ενυδρείο

Σίγουρα εσύ μπορείς να επιμένεις στα 5 ΝΟ3 και εγώ στα 10 ΝΟ3, ο σκοπός όμως δεν είναι να γεμίσουμε σελίδες αλλά να βρούμε μια γρήγορη και άμεση λύση πατώντας πάνω στις πληροφορίες και στην λογική και όχι στις εξαιρέσεις του τύπου ''φίλος μου είχε ενυδρείο με μηδέν νιτρικά και πήγαινε μια χαρά'' ούτε στις αλχημείες των έμπειρων που εκεί ξέρουν πολύ καλά τη κάνουν τη βάζουν.

Στην περίπτωση που δεν πάνε καλά τα φυτά με την αύξηση του ΝΟ3  έχουμε αποκλήση το ένα πρόβλημα και πάμε στο αμέσως μετα λογικό που είναι η αύξηση της φυτομαζας σε σχέση με την σταθερή δόση του λιπάσματος και σε τρίτη φάση πάμε στον φωτισμό πχ παλιές λάμπες όπου μετατοπίστηκε  το φάσμα ή χάσανε σε ένταση.

 

Τέλος πουθενά δεν αναφέρω ότι ένας που ασχολείται με τα φυτεμένα δεν πρέπει να μάθει όλα τα σχετικά απλά πολλές φορές (μιλώ γενικά) παρασυρόμενη απο τον ενθουσιασμό των γνώσεών μας θέλουμε να τα γράψουμε όλα και αυτή η πληθώρα των πληροφοριών σε λάθος στιγμή και λάθος θέμα και με λάθος τρόπο είναι αποτρεπτικό σε αρκετούς να σχολιασθούν με το χψ θέμα.

 

Αυτά και είδη έγραψα παααααρα πολλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απλά μια διευκρίνηση στο ποστ #37  για τα λουμεν που αναφέρω ''παράδειγμα τα 3000 λούμεν στα 550 νανόμετρα ο άνθρωπος τα αισθάνεται πολύ έντονα ενώ στα 600 νανόμετρα τα ίδια λούμεν τα αισθάνεται κατά 50% λιγότερα ενώ τα λούμεν δεν αλλάζουν. 

 

Σαφώς τα λούμεν αλλάζουν αφού αλλάζει και η αντίληψη  απλά το έγραψα επίτηδες εσφαλμένα για να εμπεδώσω το τη είναι τα λούμεν σε σχέση με την αντίληψή, ήθελα να πω πως η ισχύς και η ένταση σαν φως δεν αλλάζει αλλά η αντίληψη. δεν έχω χρόνο τώρα να το αναλύσω αλλά θέλω να πιστεύω πως καταλάβατε τη γράφω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...