Jump to content

Βιοτοπικο Νοτιου Αμερικης...


isildur_13

Recommended Posts

Καλησπερα κ παλι στην Αμερικη, μετα απο πολυ αφρικη, δισκους, 2 reef επανερχομαι σε ενα μικρο λατινικης αμερικης! Το aquascape θα ολοκληρωθει με καποια επιφανειακα φυτα και κατα τα αλλα θα μεινει ετσι ξερο.... 

Στο δια ταυτα λοιπον.... το προβλημα μου ειναι στη ψαροσυνθεση.... αφου περαν του κοπαδιου neon tetra και cory για το υποστρωμα, μου λειπει ο πρωταγωνιστης.... 

Θα ηθελα να αποφυγω ραμιρεζους ή απιστο λογω των απαιτησεων τους κ της ευαισθησιας τους..... 

και θα χαιρομουν να ακουσω καποια απο τις ιδεες σας.... ευχαριστω

IMG_20171214_220726.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα . 

Εύχομαι καλη αρχή στην Αμερικη. Βιοτοπικο όμως με μαύρη άμμο :angel:;

Διαστασεις; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα κανένα ζευγάρι

Apisto borelli η κανένα festivus.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις ειναι 60×35×40, Οσο γινεται προσεγγιζω το ενδιαιτημα των νοτιοαμερικανικων ποταμιων αλλα μετα απο τοσα χρονια δεν αντεχω αλλο τη βρωμα της ασπριλας... Τα festivus πρωτη φορα τα βλεπω ομολογω και φαινονται υπεροχα.... φερνουν ομως στις παραλαβες ή ειναι σπανια? 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη πρόταση είναι ενα ζευγάρι Keyhole cichlid (οριακά)!

Όμορφη, ενδιαφέρουσα και φιλήσυχη κιχλίδα Αμαζονίου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Οι διαστασεις ειναι 60×35×40, Οσο γινεται προσεγγιζω το ενδιαιτημα των νοτιοαμερικανικων ποταμιων αλλα μετα απο τοσα χρονια δεν αντεχω αλλο τη βρωμα της ασπριλας... Τα festivus πρωτη φορα τα βλεπω ομολογω και φαινονται υπεροχα.... φερνουν ομως στις παραλαβες ή ειναι σπανια? 

 

ΝΑΙ φέρνουν και είναι σχετικά οικονομική.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρηματα δε παιζουν ρολο στο αθλημα μας, ολοι το ξερουμε κατα βαθος   :hehe

Δε περιμενα να βρω δυο τοσο ενδιαφερουσες προτασεις, ωστε να ξεφυγω απο τα καθιερωμενα... 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ίδιες διαστάσεις με το δικό σου ενυδρείο στο οποίο φιλοξένησα ψάρια αμερικής για χρονια, θα διαφωνήσω με τις παραπάνω προτάσεις. Το Borellii (σαν την φώτο προφιλ μου) που αναφέρθηκε όμως είναι μια από τις καλύτερες δυνατές επιλογές. Και άλλα είδη Apisto (τα πιο εμπορικα) είναι αρκετά εύκολα. Το συγκεκριμένο στήσιμο όμως έχει 0 κρυψώνες αυτήν την στιγμή και είναι κάτι που πρέπει να σκεφτείς αν θέλεις κιχλίδες. Μια άλλη πρόταση είναι κάποια laetacara

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τι αλλους συγκατοικους φιλοξενουσες τα borelli? 

Link to comment
Share on other sites

Λίγα Ember Tetra ήταν η καλύτερη επιλογή. Είχα κάνει και άλλες δοκιμές που μακροπρόθεσμα έκρινα όχι και τόσο κατάλληλες.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα τα laetacara που είπε ο Βασίλης, όπως και τα nannacara. Θα τα βρεις πιο δύσκολα όμως από τα apisto, τα οποία είναι νομίζω μια καλή, βολική επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη επιλογή τα Nannacara από τα Laetaca που πρότεινα! Σαν τα Apistogramma δεν έχει για αυτά τα λίτρα βέβαια... Ό,τι και να μπει σε κιχλιδα όμως, πρέπει να μπει αφού γίνουν κρυψώνες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρειται λοιπον τα απιστο την καλυτερη λυση.... Ειναι τα ιδιο ευπαθη με τα ραμιρεζι? Απο την εμπειρια μου με τις αφρικανικες κιχλιδες καταλαβαινω οτι απαιτουνται κρυψωνες.... αν και παω μοναχα για ενα ζευγαρι.... ή με παιρνει κ για περισσοτερα? 

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμ είναι πανέμορφα αλλά και κ@λοψαρα. Τα απιστο τα πιο εμπορικά είναι μακραν πιο εύκολα από τα ραμ. Με σειρά δυσκολίας από το πιο ευκολο στο πιο απαιτητικό είναι Borellii < Macmasteri < Cacatuoides < Agassizii. Tα δυο πρώτα πάνε και σε ζευγάρι, τα 2 τελευταία θέλουν χαρεμι (1α + 2θ) για καλύτερα και πιο ειρηνικά αποτελέσματα. Το κάθε θηλυκό θέλει δικιά της περιοχή τουλάχιστον 30*30, με τον αρσενικο να έχει τον έλεγχο όλου του ενυδρείου. Προσωπικά θα έβαζα 2 καρυδες στις δυο αντίθετες πλευρές του ενυδρείου, ώστε να σηματοδοτήσω δυο περιοχές για τα θηλυκά, δίνοντας ίσα τον χώρο και στα 2 ψάρια. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφερει πολυ η λογικη με τις νανοκιχλιδες της ταγκανικα!! Απο ολα τα προφιλ τα προτεινομενα που με συμβουλεψατε "ταιριαζει" καλυτερα με το ενυδρειο το A. borellii... 

Οι κρυψωνες ειναι της λογικης μικροι σωληνες ή οπως ειπες καρυδες? 

ενναλακτικα μπορω να δημιουργησω φωλιες με στησιμο μετρων ή ριζων? 

Link to comment
Share on other sites

Το Borellii έχει και μικρότερο τελικό μέγεθος από τα άλλα, ενώ παράλληλα έχει τον πιο ήρεμο χαρακτήρα από τα τέσσερα που ανεφερα. Έχω κρατήσει Borellii για περίπου 4 χρόνια σε ίδιες διαστασεις με εσένα, όποτε ότι χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις. Αν θελεις ανέτρεξε και σε θέματα μου, έχω κάνει και τοπικ για την αναπαραγωγή τους.

 

Ειχα βάλει σε ένα ενυδρείο μικρούς σωλήνες PVC σε μια φάση, αλλά τους είχαν γραμμένους, όποτε δεν στους προτείνω. Η καρύδα χρησιμεύει ως τόπος αναπαραγωγής και ορμητήριο. Για να δημιουργήσεις περιοχές, πρέπει τα ψάρια με σαφή σύνορα να χάνουν οπτική επαφή. Αυτό επιτυγχάνεται πολύ καλά με συστάδες φυτών σε συνδυασμό με κλαδιά. Πετρες μπορείς να χρησιμοποιήσεις μη ασβεστολιθικες, αλλά δεν θα το πρότεινα και λόγω του βιότοπου τους αλλά και επειδή δεν πιστεύω ότι θα χρησιμεύουν πουθενά.

Οι καλύτερες και άκρως βιοτοπικες κρυψώνες γίνονται με στρώμα φύλλων στο βυθό και βιοτοπικα προϊόντα από EBay όπως τα παρακάτω https://tanninaquatics.com/collections/aquatic-botanicals

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Το Borellii έχει και μικρότερο τελικό μέγεθος από τα άλλα, ενώ παράλληλα έχει τον πιο ήρεμο χαρακτήρα από τα τέσσερα που ανεφερα. Έχω κρατήσει Borellii για περίπου 4 χρόνια σε ίδιες διαστασεις με εσένα, όποτε ότι χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις. Αν θελεις ανέτρεξε και σε θέματα μου, έχω κάνει και τοπικ για την αναπαραγωγή τους.

 

Ειχα βάλει σε ένα ενυδρείο μικρούς σωλήνες PVC σε μια φάση, αλλά τους είχαν γραμμένους, όποτε δεν στους προτείνω. Η καρύδα χρησιμεύει ως τόπος αναπαραγωγής και ορμητήριο. Για να δημιουργήσεις περιοχές, πρέπει τα ψάρια με σαφή σύνορα να χάνουν οπτική επαφή. Αυτό επιτυγχάνεται πολύ καλά με συστάδες φυτών σε συνδυασμό με κλαδιά. Πετρες μπορείς να χρησιμοποιήσεις μη ασβεστολιθικες, αλλά δεν θα το πρότεινα και λόγω του βιότοπου τους αλλά και επειδή δεν πιστεύω ότι θα χρησιμεύουν πουθενά.

Οι καλύτερες και άκρως βιοτοπικες κρυψώνες γίνονται με στρώμα φύλλων στο βυθό και βιοτοπικα προϊόντα από EBay όπως τα παρακάτω https://tanninaquatics.com/collections/aquatic-botanicals

Ωραίο το site που αναφέρεις. Δεν το είχα υπ' όψιν μου.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2017 at 10:33 ΜΜ, το μέλος manos23 έγραψε:

Εγώ θα σου πρότεινα κανένα ζευγάρι

Apisto borelli η κανένα festivus.

 

Τα φάρμακα που σου δίνουν... έχουν παρενέργειες... να το προσέξεις.-  :huh:  :veryangry:

:dfan:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Τα φάρμακα που σου δίνουν... έχουν παρενέργειες... να το προσέξεις.-  :huh:  :veryangry:

:dfan:

Βρε go go boy υπέθεσα ότι θα είναι καμιά 200λίτρα μετά έβαλε διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολιζομαι μοναχα σε ενα ζευγος, οποτε δε θα υπαρχουν διαμαχες..... με ενδιαφερει πολυ η στρωμνη απο τα φυλλα καθως κ αποξηραμενοι καρποι στο υποστρωμα.... 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σου εξηγώ. Τα ψάρια αυτά θέλουν χαρέμια για να ΜΗΝ υπάρχουν διαμάχες... Απιστο από το Nijsseni - Group, σχηματίζουν ισχυρούς δεσμούς με διάρκεια και αν βάλεις στα λίτρα σου 3 ψάρια και αν σχηματιστεί ζευγάρι (είναι πολύ πιο δύσκολο σε τέτοια ψάρια να δημιουργηθεί ζευγάρι, είναι επιλεκτικά ως προς το ταίρι τους), το τρίτο ψάρι που θα μείνει θα φύγει άκλαυτο. Ψάρια όπως τα τέσσερα που προανέφερα δεν λειτουργούν έτσι. Δημιουργούν δεσμούς αποκλειστικά και μόνο για όσο διαρκεί το ζευγάρωμα. Με το να έχεις 2 θηλυκά ουσιαστικά θα υποστείς λίγο ξύλο σε κάποια φάση στην αρχή και μετά θα ηρεμήσουν τα πράγματα. Με ένα ζευγάρι όμως δεν είναι έτσι. Την πρώτη φορά που κράτησα Borellii, είχα 1 αρσενικό και 3 θηλυκά. Έκανε λάθος το κατάστημα και μου έδωσε τρίτο θηλυκό τζάμπα. Για 2 χρονια συνυπήρχαν όλα, και κάθε μήνα ο αρσενικός γονιμοποιούσε τα τρια κορίτσια του. Μετά από 2 χρόνια έσκασε σφοδρή επίθεση από τα 2 κορίτσια στην μια κα την έδωσα σε άλλο ενυδρείο. Για τα υπόλοιπα δύο χρόνια έζησαν αρμονικά 2 θηλυκά και ένα αρσενικό.

Πρόσφατα πήρα τα ψάρια του προφίλ μου, έναν αρσενικό οπάλ και ένα μόνο θηλυκό. Για μήνες θεωρούσα ότι έκανα την πιο σωστή επιλογή, έχοντας μιλήσει και με τον Mike Wise, τον γκουρού των άπιστο. Όταν είδα σε μια φάση τον αρσενικό να προσπαθεί να σκοτώσει τα μωρά για να ξαναζευγαρώσει, κατάλαβα πως χρειαζόταν ακόμα ένα θηλυκό για να αποσυμφορηθεί η κατάσταση και να μην κάνει αλλεπάλληλες γέννες το ένα θηλυκό, όπως είχε προτείνει και ο Mike. Ψάξε το σαιτ apistogramma.com για έμπνευση στα στησίματα. Και το ξαναλέω, κρυψώνες!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ποιο πανω αναφερθηκες οτι τα 2 πρωτα ειδη στη σειρα των απιστο πανε κ σε ζευγαρι.... και τα αλλα 2 θελουν χαρεμι.... 

με λιγα λογια εχεις καταληξει στο 1 αρσενικο με 2 θυληκες.... με πολλες κρυψωνες... 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, isildur_13 said:

Νομιζα οτι ποιο πανω αναφερθηκες οτι τα 2 πρωτα ειδη στη σειρα των απιστο πανε κ σε ζευγαρι.... και τα αλλα 2 θελουν χαρεμι.... 

με λιγα λογια εχεις καταληξει στο 1 αρσενικο με 2 θυληκες.... με πολλες κρυψωνες... 

Ναι σωστά κατάλαβες, αυτό προτείνω. 

Τα 2 πρώτα κάνουν και για ζευγάρι επειδή είναι πιο ηρεμα, αλλά δεν θα στο πρότεινα. Δεν το θεωρώ αδύνατο να γίνει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ομορφες συμβουλες.... ξερεις δυσκολα καιεται καποιος να γραψει μακροσκελη μυνηματα ωστε να βοηθησει.... το εκτιμω ιδιαιτερως! Τα ενυδρειακα καταστηματα διαθετουν φυλλα, για τη δημιουργια στρωμνης στο βυθο? ή ειναι κατι που το μαζευουμε εμεις κ το επεξεργαζομαστε? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...