Jump to content

Βιοτοπικο Νοτιου Αμερικης...


isildur_13

Recommended Posts

Καποιο ancistrus ή οτιδηποτε μπορει να σκαναρει τα detritus-υπολειμματα τροφης στο υποστρωμα? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα εβαζα κορυ αν ειχα μεγαλο ενυδρειο. Σε μικρο ενυδρεικ ολως ειπα και πιο πανω οχι με απιστο η αλλη κιχλιδα βυθου.

Το ιδιο και ανσιστρους. 

Ο λογος ειναι πως μεγαλωνουν  πολυ και με την κινηση θα στρεσαρουν τα απιστο στις γεννες. Ο ανσιστρους δε θα τρωει και τα αυγα.

Θα κανω μια προταση και μην βιαστεις να τη  απορριψεις! Βαλε μονο κορυ. Ενα κοπαδακι 20 ψαριων και λιγο πιο ψαγμενα απο τα συνηθισμενα. Θα σε ανταμειψει.

Αν ομως θες να τηρησεις το βιοτοπικο, τα στερμπαι ειναι clear water και πιo συγκεκριμενα rio guapore/ mamore. 

 

 

 

Billaus σε βλεπω. Χεχεχε

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν απορριπτω τπτ.... αφου αφησα το απαιτητικο reef, ηθελα να φτιαξω κατι για να ειμαι κοντα στο αγαπημενο μου χομπυ.... Οι μονες κιχλιδες περαν αποτις αφρικανικες πουχω ασχοληθει ηταν οι δισκοι για ενα χρονο.... με κουρασαν το ομολογω....

Πιστευω οτι ενα ενυδρειο χωρις κιχλιδες θα ηταν ανιαρο.... χωρις φυσικα να το εχω ζησει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Ο Αncistrus ή θα σου φάει τα αυγά ή θα μαζέψει πολύ ξυλο από τα θηλυκά σου. Γενικά έχεις πολύ ψάρι για τα λίτρα σου ήδη, δεν θα έβαζα κάτι παραπάνω. Με 15 νέον δεν πρόκειται να μένουν υπολείμματα τροφής. Ούτε μωρά άπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε χαρεμακι borellii.... με δυο τρεις φωλιτσες.... 

Τα φυλλα θα τα εκτιμησουν στο βυθο? ή μηπως απλα επιβαρυνω το ενυδρειο με σκουπιδια...? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

 

 

 

 

Billaus σε βλεπω. Χεχεχε

Ετοιμος ειμουν.

Παντος σκεψου την προταση του θοδωρη,  μπορεις να βαλεις ενα κοπαδακι κορυ που θα σου γεμισουν ολο το ενυδρειο.

Παρα πολλοι πιστευουν οτι τα κορυ κινουνται μονο κατω, βαλε καμια 12 αρια και θα δεις τι θα γινει στα λιτρα σου.

Θα γεμισει ολο το ενυδρειο και θα εχεις τετοια κινηση που θα χαιρεσαι να το χαζευεις.

Ασε που θα τρελαθεις απ την ταχυτητα κινησης. Απλα βρες καποιο που να σου αρεσει και δεν θα το μετανιωσεις:P

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Οποτε χαρεμακι borellii.... με δυο τρεις φωλιτσες.... 

Τα φυλλα θα τα εκτιμησουν στο βυθο? ή μηπως απλα επιβαρυνω το ενυδρειο με σκουπιδια...? 

Οπου απιστο και φυλλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι θα γεμισεις σκουπιδια θα γεμισεις με τα φυλλα. Δεν μπορουμε να τα χουμε ολα. Καποτε ειχα κανει ενα πειραμα. Εβαζα φυλλα σε αδειο απο ψαρια ενυδρειο και τα φηνα να λιωσουν με τον καιρο. Το αποτελεσμα ηταν με τον καιρο να γινει λασπη ο βυθος και να οξυνθει και να σκουρυνει το νερο. Οπως δηλαδη στο ποταμι.... μολις εβαλα σε λειτουργια το φιλτρο δεν θες να μαθεις τι εγινε. Αλλα ηταν ωραιο σαν θεαμα.

Τα κορυ θα σου γεμισουν το ενυδρειο. Καθε αλλο παρα ανιαρο θα ειναι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια δωδεκάδα κορυβσυο ενυδρείο (240λτ). Είχαν όμορφη κίνηση, κυρίως χαμηλά όμως. Στην πανω πλευρα τα έβλεπες σποραδικά όμως.

Τα φύλα σίγουρα θα "βρωμισουν"/το βυθό, αλλα......

Και τι έγινε????

Βιοτοπικο θέαμα δεν ψάχνουμε. Για παρα πολύ καιρό είχα φύλλα πλατανιου στον πάτο και δεν τα αφαιρούσα κι' όλας όταν αποσυντίθετο. Μια χαρά ηταν παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο να προσπαθεις να φθασεις οσο πιο κοντα γινεται στο βιοτοπικο..... Οσο γινεται φυσικα... δε παυει να ειναι ενυδρειο.... 

:hehe

Ψαχνοντας για φωλιτσες.... περαν απο τους ωραιους καρπους που προτεινε ο @bbetta βρηκα αυτες τις κεραμικες εκει κοντα στους 10 ποντους.... θα κανουν δουλιτσα? 

0020626_sv3x-59.jpg

0020634_llb6-c3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φαινονται. Δεν γνωριζω αν ειναι χρηστικα. Δε  ξερω πως να σου ανεβασω φωτο να δεις τους καρπους αλλα αν δεις το βιντεακι που ειχα ανεβασει για τον διαγωνισμο φαινονται οι καρποι! Ο μεγαλος καρπος θα μπορουσε να σε βολεψει.

Link to comment
Share on other sites

Που θα μπορουσα να ψαξω να τον δω? Τον αγορασες απο το ιντερνετ, ebay κτλ? 

Link to comment
Share on other sites

Στο taninaquatics. Απο τον husky τα ειχα παρει. Τα ειδες;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχως γιατι δε ξερω σε ποιο θεμα ανεβασες το βιντεακι..... :notfair:

κανα λινκ? 

Link to comment
Share on other sites

Στην υπογραφη μου εχω 3 λινκ. Το ενα αν θυμαμαι καλα λεγεται ο Αμαζονιος μου. Το τελευταιο βιντεο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ ομορφοι κ δενουν τελεια με το ολο σκηνικο....!

Και παρεπιποντως.... εκπληκτικο ενυδρειο.... 

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα. Παιξε μπαλα με τετοια. Και βιοτοπικο και φυσικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ποοολυ ψαξιμο... βρηκα υπεροχους καρπους κ σχεδον τζαμπα... με διαβεβαιωσαν οτι ειναι φυσικα προιοντα χωρις κατεργασια... οπως κ να εχει ομως θα τα βραζω ωστε να ειμαι ακομα πιο σιγουρος..... 

IMG_20171222_190932.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Μετα απο ποοολυ ψαξιμο... βρηκα υπεροχους καρπους κ σχεδον τζαμπα... με διαβεβαιωσαν οτι ειναι φυσικα προιοντα χωρις κατεργασια... οπως κ να εχει ομως θα τα βραζω ωστε να ειμαι ακομα πιο σιγουρος..... 

IMG_20171222_190932.jpg

Πολύ καλό. Για δοσε λεπτομέρειες. Site;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....  Ειναι στη Ριζουπολη λεγεται floraltrade.gr και ολα αυτα στη φωτο κοστισαν 9 ευρω...

Αυτο λυθηκε τωρα.... το κυριο θεμα πλεον ειναι τα apistogramma, βρηκα σε γνωστο μαγαζι cacatuoides, agassizi, mcmastefi..... και ακομα δε ξερω τι αποφαση να παρω.... 

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Θέμα γούστου θα έλεγα και αν δεν μπορείς να καταλήξεις, πάρε αυτά που θα θεωρήσεις ότι είναι στην καλύτερη κατάσταση :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι καρποι το πιο πιθανο να βγαλουν σκουριλα στο νερο και να αλλαξουν τις παραμετρους του. Ασε που δεν θα βουλιαζουν. Καλυτερα να τους μουλιασεις σε μια λεκανη πριν τους βαλεις μεσα. Και να τους πλυνεις καλα.

Link to comment
Share on other sites

Στα βρασιματα μου εβγαλα πολυ σκουριλα.... Εμενα μαρεσουν οι τανινες κ η θολουρα στο ενυδρειο...

Καποιες επιπλεουν καποιες βυθιστηκαν ηδη.... μες στις επομενες μερες θα βυθιστουν κ αυτες... 

 

Στην Αφρικη ειχα δοκιμασει ενα project με μονο αρσενικες Aulonocara.... βεβαια σε 500 λιτρα ενυδρειο κ με αλλο ειδος και πηγε πολυ καλα.... Πιστευετε ειναι εφικτο κατι τετοιο εδω? 2 ή 3 μονο αρσενικα απιστο απο διαφορετικα ειδη? Τοχει επιχειρησει κανεις? 

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Βρε κι εμενα μου αρεσει η σκουριλα. Μην σου αλλαξει παραμετρους νερου δραματικα προσεξε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...