Jump to content

Nεος betta father


Pantelis Christofis

Recommended Posts

Kκαλησπέρα στα παιδιά

 

Εχω ενα ενυδρειο 30λιτ το οποιο το ειχαν κανει δωρο σε ενα φιλο και δεν το θελει

 

Αρχικα σκεφτηκα να του το παρω κ να βαλω μεσα εναν βυθος ψαρια , μετα απο διαβασμα ομως εδω ειδα πως αυτο μονο εναν μονομαχο μπορει να φιλοξενησει η γαριδες

 

Τελικα σκεφτομαι να το κανω μονομαχοενυδρειο..

 

Το αρχικο μου ερωτημα ειναι τι φιλτρο  να παρω ..? γιατι δεν εχει

 θερμοστατη εχει εναν μεσα ,

λαμπα εχει μια αλογονου εαν δεν κανω λαθος

 

Επισης σκεφτομαι να βαλω μερικα φυτακια  τι μου προτηνετε...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Την σωστή επιλογή έκανες. Αν θελεις ανέβασε καμία φωτο και τις διαστασεις του ενυδρείου σου. Θερμοστάτης σου αρκεί ένας 25w, οποιαδήποτε εταιρία. Εγώ έχω έναν Dophin που τον πήρα 9€.Φίλτρο (ανάλογα και τις διαστασεις) ένα με περίπου 300L/h ροη και απαραίτητα ρυθμιστή ροης το οποίο θα έχει και αρκετό χώρο για βιολογικά υλικά. Μια από τις πιο ακριβές και καλές λύσεις που έχουν μεγάλη χώρητικοτητα  και δεν στερούν λίτρα στο ψάρι είναι τα Eheim Liberty. Την δουλειά σου θα την κάνεις με οποιοδήποτε φιλτρο που να έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά, Κοιτα και τα Hailea rp ή τα Aquael Fan που έχουν χώρο για να καταλάβεις περίπου τι χρειάζεσαι.

 

Κάποια από τα πιο εύκολα φυτα είναι οι anubias και το microsorum Pteropus τα οποία δένονται πάνω σε ρίζα ξύλου την οποία μπορείς να πάρεις για ένα φυσικό αποτέλεσμα. Θα αρέσει στον μονομαχο σου. Για βυθό προτείνω κάποιο σκουρόχρωμο μη ασβεστολιθικό χαλίκι 1-3 χιλιοστά κοκκομετρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω φωτο αυτη την στιγμη , το ενυδρειο ειναι αυτο 
http://sicce.com/prodottiDettaglio_eng.php/prodotto=moby-dick-25-l/idprodotto=23

τελικα ειναι 25 λτ και οχι 30λτ

 

Για φιλτρο ελεγα να παρω ενα φτηνο οπως ειπες και εσυ , να παρω εαν εξωτερικο λες..??

Η να παρω εναν κυκλοφορητη και να βαλω το υλικο στην υπαρχουσα θεση του ενυδρειου..?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει φιλτρο ενσωματωμενο στο καπακι. Αν υπαρχουν σφουγγαρια και σωληνακια και λειπει μονο το κυκλοφορητακι παιρνεις αυτο και λιγο βιολογικο υλικο και καθαρισες. Αυτον φοραει απο οσο ειδα στο σαιτ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτο ο κυκλοφορητης ειναι , θα παω μεσα στην εβδομαδα να παρω το ενυδρειο στα χερια μου και θα ξεκινησω αγορες..

 

 

Link to comment
Share on other sites

λεω να παρω τα παρακατω, ειναι σωστες επιλογες..?

εννοω για τα υλικα του φιλτρου....!!(σφουγγραρι , στρογγυλα σφουγγαρια και βιο)

 

Επισης στικακια τι προτεινετε για τεστ νερου..? (ξερω  πως δεν ειναι κ αξιοπιστα αλλα για πιο οικονομικα)

αγορεσ.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, εξαιρετικές επιλογές. Το τριτο από το τέλος τι ακριβώς είναι; Ίσως δεν το χρειάζεσαι. Αλλά εύκολα φυτα είναι οι Moss, Vallisneria, Cerstophyllum, Hygrophila Polysperma, Cryptocoryne.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ναι φίλε μου, εξαιρετικές επιλογές. Το τριτο από το τέλος τι ακριβώς είναι; Ίσως δεν το χρειάζεσαι. Αλλά εύκολα φυτα είναι οι Moss, Vallisneria, Cerstophyllum, Hygrophila Polysperma, Cryptocoryne.

Το τριτο ειναι σφουγγαρακι στο τελος του ενσωματομενου φιλτρου που εχει το ενυδρειο εχει μια φτερωτη κ εχει δυο σφουγγαρακια

Πριν το χαλικι να βαλω καποιο υποστρωμα για το φυτεμα..??

 

Link to comment
Share on other sites

Το two little fishies phosban reactor 150 είναι εξαρτημα για ριακτορα θαλασσινού ενυδρείου.... Δεν νομίζω ότι σου κάνει. Δεν έχω μελετήσει το φίλτρο σου, αλλά σίγουρα δεν χρειάζεσαι τίποτα περισσότερο από το siporax, το σφουγγάρι και προαιρετικά λίγο υαλοβαμβακα. Δες όταν πάρεις στα χέρια σου το ενυδρείο ακριβώς τι λείπει από το σύστημα φιλτρανσης. 

 

Υποστρωμα δεν χρειάζεσαι για εύκολα φυτα. Ειδικά για τα 2 που έχεις στο καλάθι σου θα τους ήταν άχρηστο καθώς αυτά τα φυτα δένονται σε πετρες και ξύλα, δεν φυτεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναιτα πραγματα που εχει μεσα , ειχε και  εναν φακελακι με ανθρακα που το πεταξα ηταν επανω απο το λευκο σφουγγαρι...
 

 

25511106_10214239458798684_58156229_o.jpg

25520764_10214239459078691_1039209941_o.jpg

25520960_10214239458678681_1856896684_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο βιολογικό υλικό χρειάζεσαι... Πολύ καλό πλύσιμο τα σφουγγάρια και είσαι Οκευ. Το δικό μου μονομαχοενυδρείο το τρέχω χωρίς υαλοβαμβακα αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις την πιο μικρή συσκευασία που θα βρεις επειδή είναι ποκυ χρήσιμος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Μόνο βιολογικό υλικό χρειάζεσαι... Πολύ καλό πλύσιμο τα σφουγγάρια και είσαι Οκευ. Το δικό μου μονομαχοενυδρείο το τρέχω χωρίς υαλοβαμβακα αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις την πιο μικρή συσκευασία που θα βρεις επειδή είναι ποκυ χρήσιμος.

 

Μια χαρα , τα σφουγγαρια τα πμενω μονο με νερο.. ?

 

Επισης για τα βελτιωτικα νερου τι προτεινεις..?

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγάρια πλύσιμο με μπόλικο καθαρό νερό και μόνο. Αν βέβαια τα δεις να είναι "καμμενα" και να τριβονται, καλό είναι να τα αλλάξεις. Δεν έχουν μεγάλο κόστος. 

Το αντλιακι υπάρχει τελικα;

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Αντώνη. Για βελτιωτικό νερού έχω σε εκτίμηση το Seachem Prime αλλά και το Tropical Esklarin για τις επουλωτικές του ιδιότητες. Γενικά για το ενυδρείο που θελεις να στήσεις σε καλύπτουν σχεδόν τα πάντα από αντιχλώριο. 

 

Το άλλο που πρέπει να σκεφτείς είναι οι τροφές. Ήμουν πάντα υπέρμαχος του να στηρίζουμε την διατροφή των ψαριών μας πάνω σε δυο καλές ξηρές τροφές και ανάλογα τις δυνατότητές μας να τις πλαισιώσουμε από άλλες κατεψυγμενες, ζωντανές και ξηρές. Η κάθε μια έχει τα πλεονεκτήματα της. Άρχισε με τις 2 ξηρές και αφού στρωθεί καλά καλά το ενυδρείο ξαναμιλάμε για τις κατεψυγμενες επειδή ρυπαίνουν περισσότερο και μπορούν να επιβαρύνουν την βιολογία. Η Atison’s Betta Pro είναι καλή αλλά θα την βρεις πολύ δύσκολα. Δες ποιες τροφες ειδικά για Betta έχει το κατάστημα που θα ψωνίσεις και μας λες. Εγώ πάντα προτιμούσα τα flakes έναντι των granules και pellets, αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη. Όπως και να έχει, καλό είναι οι 2 «βασικες» τροφες που θα πάρεις να έχουν διαφορετική μορφή ώστε να σιγουρέψουμε ότι θα φάει το ψάρι.

 

 

Απο βακτήρια έχω χρησιμοποιήσει Sera Bio Nitrivec και Prodibio. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Τα σφουγγάρια πλύσιμο με μπόλικο καθαρό νερό και μόνο. Αν βέβαια τα δεις να είναι "καμμενα" και να τριβονται, καλό είναι να τα αλλάξεις. Δεν έχουν μεγάλο κόστος. 

Το αντλιακι υπάρχει τελικα;

Αντωνη οχι το αντλιακι δεν υπαρχει θα αγορασω το ιδιο που ειχε απο εκει που μου εστειλες...!!! Το αντλιακη εχει μαζι κ υδροροη η πρεπει να βρω ...ξερεις..?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Pantelis Christofis έγραψε:

Το αντλιακη εχει μαζι κ υδροροη η πρεπει να βρω ...ξερεις..?

 

Υδροροη  εννοείς το σωληνάκι που ανεβάζει το νερό προς το φιλτρο;

Αν αυτό εννοείς τότε μάλλον όχι.

Αλλά αυτό βρίσκεται σχετικα ευκολα πιστεύω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

 

Υδροροη  εννοείς το σωληνάκι που ανεβάζει το νερό προς το φιλτρο;

Αν αυτό εννοείς τότε μάλλον όχι.

Αλλά αυτό βρίσκεται σχετικα ευκολα πιστεύω.

 

Ναι αυτο εννοω...!! Θα ψαξω να βρω σε περιπτωση που δεν βρω να κανω καμια πατεντα με αλφαδολαστιχο η pvc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Μόνο βιολογικό υλικό χρειάζεσαι... Πολύ καλό πλύσιμο τα σφουγγάρια και είσαι Οκευ. Το δικό μου μονομαχοενυδρείο το τρέχω χωρίς υαλοβαμβακα αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις την πιο μικρή συσκευασία που θα βρεις επειδή είναι ποκυ χρήσιμος.

 

Βρε τι "υαλοβαμβακα"  λες?? θα σε πνίξω!!!! 

ενυδρειακο βαμβακι εννοεί μην βαλεις τιποτα αλλο και τρέχουμε!!! :hehe

βιολογικό υλικό (κεραμικό) φουλ εκει που ειναι τα 2 πρώτα σφουγγάρια μπλε και κίτρινο και εκει προς το τελος δεν καταλαβαίνω πως ειναι τα σφουγγαρια αλλα εκει μπορεις να βαλεις βαμβακι να κρατάει την πολυ βρωμιά που θα το αντικαταστήσεις  οποτε βρωμίσει.

κατα αλλα ο @bbetta οπως και ο @Antonis K μια χαρα τα λένε!!! με αλφαδολαστιχο νομιζω θα κανεις δουλειά με το φίλτρο... 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Irakles said:

 

Βρε τι "υαλοβαμβακα"  λες?? θα σε πνίξω!!!!  @bbetta

Χαχαχαχαχαχ Ηρακλή πάλι καλά που το είπες, ούτε το κατάλαβα τι κοτσάνα πέταξα! :hehe

 

Ενυδρειακό βαμβάκι εννοώ!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

@Pantelis ChristofisΚαλά όλα αυτά. Καμιά δοκιμή το έκανες για στεγανότητα; Είναι εντάξει οι σιλικόνες;

Ναι το εχω τσεκαρει αυτο... το ειδα γιατι το γεμισα νερο για να το καθαρισω σημερα

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να του κάνεις ένα τεστ για λίγες μέρες, γεμάτο νερό, πριν προχωρήσεις σε αγορές. Γνώμη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Καλό θα ήταν να του κάνεις ένα τεστ για λίγες μέρες, γεμάτο νερό, πριν προχωρήσεις σε αγορές. Γνώμη μου.

Οκκκκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Seachem Prime

λεει στην περιγραφη οτι ειναι Αντιχλώριο κατάλληλο για γλυκό και θαλασσινό ενυδρείο. Απομακρύνει το χλώριο και εξουδετερώνει την αμμωνία και το nitrite. Το προϊόν είναι αρκετά συμπυκνωμένο. Με την ενεργή δράση του αναπληρώνει την βλέννα των ψαριών πάνω στο σώμα τους. Δεν επηρεάζει το ph.

Δηλαδη αυτο βοηθα και στο στρωσιμο λογο του οτι διωχνει την αμμωνια και το ΝΟ2..?

 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Sera Bio Nitrivec

το προιον λεει οτι θελει μετα απο 24 ωρες να βαλεις μεσα κατοικο , θα εχει στρωθει το φιλτρο τοτε..??

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

 

Βρε τι "υαλοβαμβακα"  λες?? θα σε πνίξω!!!! 

ενυδρειακο βαμβακι εννοεί μην βαλεις τιποτα αλλο και τρέχουμε!!! :hehe

βιολογικό υλικό (κεραμικό) φουλ εκει που ειναι τα 2 πρώτα σφουγγάρια μπλε και κίτρινο και εκει προς το τελος δεν καταλαβαίνω πως ειναι τα σφουγγαρια αλλα εκει μπορεις να βαλεις βαμβακι να κρατάει την πολυ βρωμιά που θα το αντικαταστήσεις  οποτε βρωμίσει.

κατα αλλα ο @bbetta οπως και ο @Antonis K μια χαρα τα λένε!!! με αλφαδολαστιχο νομιζω θα κανεις δουλειά με το φίλτρο... 

Καταλαβα τι εννοουσε παντως....μαλλον απο τυχη..χαχαχαχ
Στο τελος ειναι ενα πραγμτακι σαν νερομυλος ας πουμε και εχει δυο σφουγγαρια  που γυρνουν αναλογα με την φορα του νερου

 

 

 

Επισης επειδη εδω που μενω το νερο ειναι χαλια σκεφτομαι να βαλω εμφιαλωμνο οπως και να κανω και τις αλλαγες με αυτο τι λετε..??

Έγινε επεξεργασία - Pantelis Christofis
update
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Pantelis Christofis έγραψε:

Δηλαδη αυτο βοηθα και στο στρωσιμο λογο του οτι διωχνει την αμμωνια και το ΝΟ2..?

Το Prime καθως και αλλα παρομοια προιοντα, δεσμευουν το χλωριο απο το νερο του δικτυου. Απλα το συγκεκριμενο σε περιπτωση που εχεις εξαρση αμμωνιας, για διαφορους λογους, σε ηδη στρωμενο ενυδρειο, το ριχνεις για να την αδρανοποιησει και να μην την ακουσουν τα ψαρια. Δεν εχει δηλαδη αμεση σχεση με το στρωσιμο ενος ενυδρειου.

πριν 13 λεπτά, το μέλος Pantelis Christofis έγραψε:

το προιον λεει οτι θελει μετα απο 24 ωρες να βαλεις μεσα κατοικο , θα εχει στρωθει το φιλτρο τοτε..??

Αυτο απαιτει μεγαλη συζητηση. Υπαρχουν πολλες "σχολες" στρωσιματος στο χομπι:). Εγω θα προτεινα επειδη το ενυδρειο ειναι μικρο, οταν με το καλο  θα ειναι ετοιμο στημενο, να βρεις μπολι και αμεσα να βαλεις τον μονομαχο.

πριν 13 λεπτά, το μέλος Pantelis Christofis έγραψε:

 

Επισης επειδη εδω που μενω το νερο ειναι χαλια

Που μενεις? Και οταν λες χαλια?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...