Jump to content

Nεος betta father


Pantelis Christofis

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Που μενεις? Και οταν λες χαλια?


Μενω στην Αιγινα και το νερο που εχουμε ειναι  σχεδον θαλασσινο και η ποιοτητα δεν ειναι παντα σταθερη..!!
Σκεψου πως δεν μπορεις να το πιεις

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Υπαρχουν πολλες "σχολες" στρωσιματος στο χομπι:). Εγω θα προτεινα επειδη το ενυδρειο ειναι μικρο, οταν με το καλο  θα ειναι ετοιμο στημενο, να βρεις μπολι και αμεσα να βαλεις τον μονομαχο.

Αχ αυτες οι σχολες μου εχουν βαλει το μαλο στο μπλεντερ

 

Επισης το μπολι ποση ωρα αντεχει...??

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Το Prime καθως και αλλα παρομοια προιοντα, δεσμευουν το χλωριο απο το νερο του δικτυου. Απλα το συγκεκριμενο σε περιπτωση που εχεις εξαρση αμμωνιας, για διαφορους λογους, σε ηδη στρωμενο ενυδρειο, το ριχνεις για να την αδρανοποιησει και να μην την ακουσουν τα ψαρια. Δεν εχει δηλαδη αμεση σχεση με το στρωσιμο ενος ενυδρειου.

Κατατοπιστικος

Έγινε επεξεργασία - Pantelis Christofis
θπδατε
Link to comment
Share on other sites

O καλύτερος τρόπος (σύμφωνα με τους περισσότερους) είναι το μπόλι. Αν δεν μπορείς να βρεις τότε πηγαίνεις μόνο με τα βακτήρια... Πάντως θα χρησιμοποιούσα στην αρχή, πριν μπει το ψάρι, βακτήρια συμπληρωματικά με το μπόλι, ακολουθώντας τις οδηγίες του κάθε σκευάσματος. Η εμπειρία μου ως τώρα δείχνει τον συνδυασμό αυτών των 2 ως τον πιο αναίμακτο τρόπο στρωσίματος. Οι απόψεις για αυτό το θέμα άπειρες.

 

Όσο για το νερό σου, επειδή δεν έχω καθόλου άποψη τι περιέχει δεν μπορώ να απαντήσω. Πάντως αν ειναι τόσο σκληρό νερό (επεδή είπες σαν θαλασσινό) θα έχεις θέμα αργά ή γρήγορα, οι μονομάχοι θέλουν μαλακό νεράκι για να ευδοκιμήσουν. Το εμφιαλωμένο δεν ξέρω πόσο πρακτικό είναι βέβαια και πόσο οικονομικό μακροχρόνια. Έχεις σκεφτεί να πάρεις μια φτηνή μεταχειρισμένη αντίστροφη όσμωση; Οι περισσότεροι δεν παίρνουν όσμωση όταν αρχίζουν το χόμπι και πόσο μάλλον για έναν μονομάχο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

O καλύτερος τρόπος (σύμφωνα με τους περισσότερους) είναι το μπόλι. Αν δεν μπορείς να βρεις τότε πηγαίνεις μόνο με τα βακτήρια... Πάντως θα χρησιμοποιούσα στην αρχή, πριν μπει το ψάρι, βακτήρια συμπληρωματικά με το μπόλι, ακολουθώντας τις οδηγίες του κάθε σκευάσματος. Η εμπειρία μου ως τώρα δείχνει τον συνδυασμό αυτών των 2 ως τον πιο αναίμακτο τρόπο στρωσίματος. Οι απόψεις για αυτό το θέμα άπειρες.

 

Όσο για το νερό σου, επειδή δεν έχω καθόλου άποψη τι περιέχει δεν μπορώ να απαντήσω. Πάντως αν ειναι τόσο σκληρό νερό (επεδή είπες σαν θαλασσινό) θα έχεις θέμα αργά ή γρήγορα, οι μονομάχοι θέλουν μαλακό νεράκι για να ευδοκιμήσουν. Το εμφιαλωμένο δεν ξέρω πόσο πρακτικό είναι βέβαια και πόσο οικονομικό μακροχρόνια. Έχεις σκεφτεί να πάρεις μια φτηνή μεταχειρισμένη αντίστροφη όσμωση; Οι περισσότεροι δεν παίρνουν όσμωση όταν αρχίζουν το χόμπι και πόσο μάλλον για έναν μονομάχο. 

το σκεφτηκα για την οσμωση αλλα 1) δεν θελω να μπω στο χομπυ και να εχω πολλα να κανω , θελω πτωτα να εξοικειωθω με το χομπυ και μετα να προσθετο πραγματα

                                                                 2) δεν μπορω αυτηντην περιοδο να κανω αρκετα εξοδα

Link to comment
Share on other sites

μηπως να βαλεις νανοκιχλιδες αφρικης!!!! αμμο πετρες και σκληρο νερο εκτος απο χλωριο που θα βαζεις θα κανουν πάρτυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

μηπως να βαλεις νανοκιχλιδες αφρικης!!!! αμμο πετρες και σκληρο νερο εκτος απο χλωριο που θα βαζεις θα κανουν πάρτυ!!!

25 lt ειναι δεν νομιζω να ειναι ειναι και οτι καλυτερο , συμφωνα με αυτα που διαβασα για το προφιλ τους

 

εκτος και αν μου διαφευγει κατι....

 

Ασε που εχω ψηθει με τoυς μονομαχους

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

αααα συγγνώμη νόμιζα 60 λιτρα... λάθος μου!!!

δεν εγινε τπτ....παντως ειναι ομορφα ψαρακια και τα κυχλιδακια....
 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περισσότερο φοβάμαι τι βλαβερες ουσίες μπορεί να έχει μέσα το νερό για να μην πίνεται. Κάποιοι χρησιμοποιούν απλό απιονισμενο νερό στις αλλαγές τους, δεν ξέρω αν θα το έκανα στην περίπτωση σου. Και η τυρφη είναι μια λύση. Βεβαια αν είναι όντως τόσο σκληρό το νερό σου θα πρέπει να κανεις μεγάλη επεξεργασία = πολύ σκούρο νερό για να δεις αποτέλεσμα. Το εμφιαλωμένο δεν το έχω ξανακούσει. Αν το επιχειρούσα θα έπαιρνα κάποιο επιτραπέζιο με χαμηλό πεχα, κάποιες εταιρίες είναι μεταξύ 6.8-7.2 .

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Εγώ περισσότερο φοβάμαι τι βλαβερες ουσίες μπορεί να έχει μέσα το νερό για να μην πίνεται. Κάποιοι χρησιμοποιούν απλό απιονισμενο νερό στις αλλαγές τους, δεν ξέρω αν θα το έκανα στην περίπτωση σου. Και η τυρφη είναι μια λύση. Βεβαια αν είναι όντως τόσο σκληρό το νερό σου θα πρέπει να κανεις μεγάλη επεξεργασία = πολύ σκούρο νερό για να δεις αποτέλεσμα. Το εμφιαλωμένο δεν το έχω ξανακούσει. Αν το επιχειρούσα θα έπαιρνα κάποιο επιτραπέζιο με χαμηλό πεχα, κάποιες εταιρίες είναι μεταξύ 6.8-7.2 .

Οταν λεω οτι δεν πινετε δεν εννοω οτι εχει βγει ακαταληλο αλλα εχει μια περιεργη γευση κ αυτο οφειλεται επειδη προερχετσι απο γεωτρυσεις..!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Εγώ περισσότερο φοβάμαι τι βλαβερες ουσίες μπορεί να έχει μέσα το νερό για να μην πίνεται. Κάποιοι χρησιμοποιούν απλό απιονισμενο νερό στις αλλαγές τους, δεν ξέρω αν θα το έκανα στην περίπτωση σου. Και η τυρφη είναι μια λύση. Βεβαια αν είναι όντως τόσο σκληρό το νερό σου θα πρέπει να κανεις μεγάλη επεξεργασία = πολύ σκούρο νερό για να δεις αποτέλεσμα. Το εμφιαλωμένο δεν το έχω ξανακούσει. Αν το επιχειρούσα θα έπαιρνα κάποιο επιτραπέζιο με χαμηλό πεχα, κάποιες εταιρίες είναι μεταξύ 6.8-7.2 .

@bbetta  συμφωνα με το προφιλ του ψαριου το ph του πρεπει να ειναι  6 μεχρι 7,5 ph εχω δει μερικα νερα με αυτο   τον αριθμο ομως δεν ξερω κατα ποσο ειναι  συμβατα το υπολοιπα  , στον παρακατω πινακα εχει ολες τις μετρησεις  ποιο λες πωε ειναι καλυτερο

Χημική ανάλυση εμφιαλωμένων νερών – Hellenic Homebrewers Association.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εαν διαθετεις οικιακο φιλτρο ισως θα τανε μια λυση για τις τοξικες ουσιες απ τις γεωτρυσεις, αλλα θα ηταν καλυτερο να ΜΗΝ προμηθευτεις σκευασματα για χημικο ισοσκελισμο του ph, γιατι ειναι τοξικα και μακροχρονια βλαπτουν τα ψαρια σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια..! Επαβερχομαι μετα απο καιρο..!!

 

Εστησα το ενυδρειακι μου...!! 

Και φιλοξενει ενα μικρο μονομαχπυλι

Εχω βαλει μια ανουμπια και εχω παρει και ενα αλλο φυτο το οποιο δεν θυμαμαι...μου ειπε ο πετ σοπας π ς μπαινει στο χαλικι και οτι μπορω να το πολλαπλασιασω χωριζοντας το...το εκανα αλλα βλεπω τα φυλλαρακια του κιτρινα..!! Εχω κανει κατι λαθος

 

20180226_152405.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...