Jump to content

Το χρυσόψαρο μου έχει κόκκινα βράγχια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...έχω ένα ενυδρείο 10 λιτρα....έχω έναν μονομάχο μέσα στο ενυδρείο εδώ και 8 μήνες και είναι μια χαρά....αποφάσισα να πάρω ένα χρυσόψαρο αλλά επειδή ξέρω πως μαζί δεν κάνουν και θα μαλώσουν πήρα τον μονομάχο τον έβαλα σε γυάλα και το χρυσόψαρο στο ενυδρείο μου την Τετάρτη ....σήμερα που γύρισα σπίτι προσεξα ότι είναι όλος κατακόκκινος σαν να στάζει αίμα...σας παρακαλώ βοηθήστε με τι μπορώ να κάνω....η τι φταίει;

received_322147298275294.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Dimitra Vagiata έγραψε:

Καλησπέρα σας...έχω ένα ενυδρείο 10 λιτρα....έχω έναν μονομάχο μέσα στο ενυδρείο εδώ και 8 μήνες και είναι μια χαρά....αποφάσισα να πάρω ένα χρυσόψαρο αλλά επειδή ξέρω πως μαζί δεν κάνουν και θα μαλώσουν πήρα τον μονομάχο τον έβαλα σε γυάλα και το χρυσόψαρο στο ενυδρείο μου την Τετάρτη ....σήμερα που γύρισα σπίτι προσεξα ότι είναι όλος κατακόκκινος σαν να στάζει αίμα...σας παρακαλώ βοηθήστε με τι μπορώ να κάνω....η τι φταίει;

received_322147298275294.jpeg

Γεια σου Δημητρα. Μαλλων ιδεα δεν εχεις τι κανεις. Διαβασε λιγο ποιες απαιτησεις εχουν τα χρυσοψαρα. Εχει δηλητηριαστει απο αμμονια. Κανε αλλαγες νερου καθε 30 λεπτα απο 1- 2 λ κανα 5 φορες και μετα καθε μερα 2-3 λ μεχρι να βρεις ενα ενυδρειο 40-50 λ!!!!!!(τουλαχιστον 30!) . Στο νερο πρεπει να βαζεις Aquatan η Seachem Prime η αλλο αντιχλωρικο (και αντιαμμονια αν εχεις - το Prime εχει και τις δυο ουσιες). Το χαλικι ειναι για πεταμα! Σου προτινω μετα τις αλλαγες νερου ,που θα κανεις, να κατσεις να διαβασεις τα αρθρα του forum που λεει το πως πρεπει να ξεκινησουμε το ενυδρειο μας και το ποσα λιτρα χρεαζεται ενα χρυσοψαρο για να μην μας πει το αντιο μεσα σε λιγες ημερες! Εχεις κανει την ζωη του ψαριου - ΑΟΥΣΒΙΤΣ!!!!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα καλημέρα. 

Είναι καλό να μας πεις αν έχει φίλτρο το "ενυδρείο".

Ακόμη, ο φίλος απο πανω έχει δίκαιο αν και το έγραψε με άκομψο τροπο. Τα χρυσόψαρα χρειάζονται αρκετά λίτρα και ενα σωστο περιβάλλον για να ζήσουν. Αυτό σημαίνει λίτρα, φίλτρο και σωστές συνθηκες νερου. Στα 10 λίτρα ο μονομάχος θα ήταν καλουτσικα, αλλά το χρυσόψαρο με τίποτα. 

Κάνε πολύ συχνές αλλαγές νερού με αντί χλώριο, μπας και γίνει κάτι. Βάλε και φίλτρο με βιολογικό υλικό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Δήμητρα καλημέρα. 

Είναι καλό να μας πεις αν έχει φίλτρο το "ενυδρείο".

Ακόμη, ο φίλος απο πανω έχει δίκαιο αν και το έγραψε με άκομψο τροπο. Τα χρυσόψαρα χρειάζονται αρκετά λίτρα και ενα σωστο περιβάλλον για να ζήσουν. Αυτό σημαίνει λίτρα, φίλτρο και σωστές συνθηκες νερου. Στα 10 λίτρα ο μονομάχος θα ήταν καλουτσικα, αλλά το χρυσόψαρο με τίποτα. 

Κάνε πολύ συχνές αλλαγές νερού με αντί χλώριο, μπας και γίνει κάτι. Βάλε και φίλτρο με βιολογικό υλικό. 

Συμφωνω, με αποτομο τροπο τα εγραψα ...:blush: Ομως! Οταν παιρνουμε ενα σκυλακι, δεν ρωταμε πως πρεπει να το ταιζουμε  κ.α.? Γιατι για τα ψαρακια δεν ισχει κατι τετοιο?Αλλα πες στα πετσοπ ακουμε πολλες φορες εξωφρενικα πραγματα.... Κριμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Γεια σου Δημητρα. Μαλλων ιδεα δεν εχεις τι κανεις. Διαβασε λιγο ποιες απαιτησεις εχουν τα χρυσοψαρα. Εχει δηλητηριαστει απο αμμονια. Κανε αλλαγες νερου καθε 30 λεπτα απο 1- 2 λ κανα 5 φορες και μετα καθε μερα 2-3 λ μεχρι να βρεις ενα ενυδρειο 40-50 λ!!!!!!(τουλαχιστον 30!) . Στο νερο πρεπει να βαζεις Aquatan η Seachem Prime η αλλο αντιχλωρικο (και αντιαμμονια αν εχεις - το Prime εχει και τις δυο ουσιες). Το χαλικι ειναι για πεταμα! Σου προτινω μετα τις αλλαγες νερου ,που θα κανεις, να κατσεις να διαβασεις τα αρθρα του forum που λεει το πως πρεπει να ξεκινησουμε το ενυδρειο μας και το ποσα λιτρα χρεαζεται ενα χρυσοψαρο για να μην μας πει το αντιο μεσα σε λιγες ημερες! Εχεις κανει την ζωη του ψαριου - ΑΟΥΣΒΙΤΣ!!!!!!!!!!!!

 

 

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Συμφωνω, με αποτομο τροπο τα εγραψα ...:blush: Ομως! Οταν παιρνουμε ενα σκυλακι, δεν ρωταμε πως πρεπει να το ταιζουμε  κ.α.? Γιατι για τα ψαρακια δεν ισχει κατι τετοιο?Αλλα πες στα πετσοπ ακουμε πολλες φορες εξωφρενικα πραγματα.... Κριμα.

Και ακομα μια φορα ΣΥΓΝΩΜΗ , Δημητρα! Για το καλο το εκανα οχι απο κακια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν παρεξηγώ οκ..το ψάρι μου πέθανε εν τέλη...ο μονομαχος είναι οκ απλά δεν μου τρώει πολύ μέσα στη γυάλα ..

Τι κάνω από εδώ και πέρα με το ενυδρείο για να στρωθεί σωστά και να ξαναμπεί ο μονομαχος

 

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις καποιες μετρήσεις στο νερο , να δεις αν έστρωσε και να τον ξαναβαλεις. Αν και ειπες οτι ηταν μεσα 8μηνες ο μονομάχος; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ήταν φυσιολογικοτατα όλα ...το χρυσόψαρο το πήρα από το ενυδρείο του αγοριού μου ...είχε 3 μέσα και το ένα είχε αρχίσει να κοκκινίζει...πήρα εγώ το ένα χρυσόψαρο μην κολλήσει και χτες το βράδυ τον βρήκα έτσι...το ενυδρείο του αγοριού μου είναι 240 λ.  ...

Σημασία έχει μην χάσω και τον μονομάχο που βρίσκεται στην γυάλα...δεν τρώει καλά... Μήπως είναι στρεσαρισμενος; Και τι αλλαγές να κάνω στην γυάλα ως που να τον ξαναβάλω στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Dimitra Vagiata έγραψε:

Να το το παλικάρι μου

IMG_20171218_141334.jpg

 

Διαβασε αυτο

Στήνοντας Ένα Ενυδρείο Για Χρυσόψαρα

Εξοπλισμός Γλυκού Ενυδρείου

Πρωτα πλυση ενυδρειου με σοδα φαγητου μετα καλο ξεπλυμα

2-πετας χρωματιστα χαλικια

αγοραζεις ενα μικρο φιλτρο - αιρλιφτ(για παραδειγμα) και χαλικακι 1-3 mm κανα 2 kg (οχι δολομιτη, οχι κοχιλια ,οχι πλαστικα, οχι χρωματιστα)

Παραδειγμα  https://www.aquavivere.gr/ypostromata

Δεν θελω να φανει σαν διαφημιση, εχουν πολλα πραγματα τα παιδια και μπορουν να σου εξηγησουν τι και πως   Η ρωτας το αγορι σου ,που εχει 240λ χρυσοψαρα-πρεπει να ξερει

Τα "καλα" βακτηρια μειωνουν το χρονο αναμονης, που θα ειναι περιπου τρεις εβδομαδες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν στο 10 λίτρο ενυδρείο έχεις φίλτρο και έζησε ηδη 8μηνες εκεί ο μονομάχος (πριν τον βάλεις στη γυαλα) σημαίνει οτι είναι στρωμένο. Ξαναβαλτον εκεί, είναι πολύ καλύτερα απο την γυαλα.

Σιγά σιγά φτιάξε του ενα λίγο μεγαλύτερο ενυδρειακι (30λιτρα πχ) να είναι άρχοντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Φιλη Δημητρα μπορεις να μας πεις λιγο τι ρουτινες εχεις ως προς την συντηρηση του ενυδρειου σου και τι εξοπλισμο εχεις;

Επισης οταν λες δεν τρωει ο μονομαχος τι εννοεις; δεν τρωει καθολου; τρωει 10 φυλλαρακια απο τα 15 που ετρωγε; τρωει 5;

Γινε πιο συγκεκριμενη σε παρακαλω για να μπορεσουμε κι εμεις να βοηθησουμε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...