Jump to content

Eπιλογή Βάσης


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επιτέλους το ενυδρέιο ήρθε! Είμαι σε σκέψεις για βάση και θέλω την βοήθεια σας. Έχω ένα πολύ γερό έπιπλο-γραφείο το οποίο είναι από αληθινό ξύλο ασήκωτο και στιβαρό αλλά δυστυχώς εμφανισιακά δεν μου αρέσει..

Κοιτάζω για τις βάσεις της Juwel και συγκεκριμένα την rio 300. Είναι διαστάσεων 121  χ 51 χ 80. Το ενυδρείο είναι 100 χ 50. 

Τίθεται ζήτημα αν τοποθετηθεί πάνω σε μεγαλύτερη βάση από το μήκος του ; Mην έχουμε άλλα μετά :P
 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να εχεις θέμα.

Σε μικρότερη θα είχες σίγουρα πρόβλημα...

Θα εχεις μποσικα  απο 10 πόντους στις δυο πλευρές... Τα κάθετα στηρίγματα της βάσης είναι άκρη άκρη στην βαση;

Φαντάζομαι θα έχει και κεντρικη -ες κάθετες πλευρες-κοντρες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Δεν πιστεύω να εχεις θέμα.

Σε μικρότερη θα είχες σίγουρα πρόβλημα...

Θα εχεις μποσικα  απο 10 πόντους στις δυο πλευρές... Τα κάθετα στηρίγματα της βάσης είναι άκρη άκρη στην βαση;

Φαντάζομαι θα έχει και κεντρικη -ες κάθετες πλευρες-κοντρες...

Tα μπόσικα δεν με νιάζουν , 10 πόντοι δεν είναι τίποτα.

 

Σου βάζω φωτό Παρασκευά 

rio-300-cabinet.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω...

 

Είναι πρακτικές ρε συ, αλλιώς δεν θα έσκαγα λεφτά αφού έχω το γραφείο. Ακόμα δηλαδή σκέφτομαι μήπως και δεν..

Αλλά με το γραφείο πάνε όλα από πίσω κρυμμένα μεν αλλά στο πάτωμα..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι, το πρόβλημα θα ήταν σε μικρότερη του ενυδρείου βάση. Με τα 4 κάθετα και το οριζόντιο πάτημα του ενυδρείου, το βάρος μοιράζεται ομοιόμορφα. Άλλωστε και το βάρος του ενυδρείου σου, είναι μικρότερο σε σχέση με εκείνο που έχει σχεδιαστεί να αντέξει η βάση. 

Μήπως να έπαιρνες και μεγαλύτερη γυάλα; :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Μια χαρά θα είσαι, το πρόβλημα θα ήταν σε μικρότερη του ενυδρείου βάση. Με τα 4 κάθετα και το οριζόντιο πάτημα του ενυδρείου, το βάρος μοιράζεται ομοιόμορφα. Άλλωστε και το βάρος του ενυδρείου σου, είναι μικρότερο σε σχέση με εκείνο που έχει σχεδιαστεί να αντέξει η βάση. 

Μήπως να έπαιρνες και μεγαλύτερη γυάλα; :D

Καλά εσύ όλο ιδέες είσαι αδερφακι μου!:hehe

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι φωτο που εβαλες ειναι οι παλιες βασεις της juwel. Οι νεες ειναι αυτες https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Rio-Line-LED/Rio-240-LED/#sticky-navigationbar

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Αυτες οι φωτο που εβαλες ειναι οι παλιες βασεις της juwel. Οι νεες ειναι αυτες https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Rio-Line-LED/Rio-240-LED/#sticky-navigationbar

Nαι το ξέρω αλλά αυτή βρίσκω ετοιμοπαράδοτη και με έκπτωση.

Δεν αλλάζει τίποτα απλά έχουν βάλει ντουλάπι εκεί που έχει το ράφι :P

Link to comment
Share on other sites

Την καινουργια την εχει ο Μακης και την εχω δει-ειναι πολυ καλυτερη.Αν θες πιο οικονομικη και ετοιμοπαραδοτη μπορεις να παρεις και rehau -ακριβως ιδια με την παλια juwel και πιο φτηνη

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος kosmas έγραψε:

Την καινουργια την εχει ο Μακης και την εχω δει-ειναι πολυ καλυτερη.Αν θες πιο οικονομικη και ετοιμοπαραδοτη μπορεις να παρεις και rehau -ακριβως ιδια με την παλια juwel και πιο φτηνη

Ίδια τιμή μου την αφήνει με την rehau :P Η rehau είναι πιο κοντή περίπου 10 πόντους..!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά , το γραφείο που έχω από μασιφ ξύλο θα προσαρμοστεί από φίλο μάστορα , θα μπουν ράφια μέσα κλπ ώστε να καλύψει όλες τις ανάγκες.

 

Θα σας στείλω φωτό όταν είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το ενυδρείο δυστυχώς να ξαναφεύγει 500 χιλιόμετρα μακριά προκειμένου να αναθεωρηθούν οι σιλικόνες αλλά η μετατροπή του γραφείου σε βάση για ενυδρείο έγινε σήμερα με επιτυχία!

Το γραφείο μονταρίστηκε και δημιουργήθηκαν 2 μεγάλες θέσεις για φίλτρο μπουκάλα και 1 ράφι στο κέντρο μέχρι μέσα για μικροπράγματα. Μένει το βάψιμο του, 1 πολύμπριζο που θα καρφωθεί μέσα  και 1 φωτάκι τα οποία θα γίνουν το Σάββατο. Αυτά είναι όλα από πίσω το μπροστά θα είναι κλειστό.

Παρεμπιπτόντως προκαλώ και ελέφαντα να κάτσει πάνω :P 

 

Βήμα βήμα θα γεμίσω που θα πάει...

IMG_1765.JPG

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...