Jump to content

Πως ξαφνικά βρέθηκα με ενυδρείο


Αλέξανδρος Κ

Recommended Posts

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Ο Αλέξανδρος πριν μια εβδομάδα πήγε σε ένα pet shop να ψωνίσει παιχνίδια για τα σκυλιά του. 

Σήμερα είναι η τρίτη μέρα που χαζεύει το 160 λίτρων ενυδρείο του να φτιάχνει βιολογία, χωρίς ψάρια βέβαια. Αυτά στα σύντομα.

Cheers από εμένα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες Αλέξανδρε.

Πες μας λίγα λόγια σε τι σκέφτεσαι να δημιουργήσεις το ενυδρείο σου?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο χόμπι και στην παρέα.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος manos23 έγραψε:

Καλός ήρθες Αλέξανδρε.

Πες μας λίγα λόγια σε τι σκέφτεσαι να δημιουργήσεις το ενυδρείο σου?

 

Καλύτερα να ανοίξει ένα νέο θέμα για να συζητήσουμε, και να βοηθήσουμε εάν χρειαστεί για το ενυδρείο του, γιατί το παρών θέμα κλειδώνει αυτόματα μετά από μερικές μέρες.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος manos23 έγραψε:

Καλός ήρθες Αλέξανδρε.

Πες μας λίγα λόγια σε τι σκέφτεσαι να δημιουργήσεις το ενυδρείο σου?

 

Η αλήθεια είναι πως είμαι ο ορισμός του άσχετου. Για αρχή μίλησα με έναν θείο που είχε φτιάξει μια ιδιοκατασκευή, παλιό σεντούκι το οποίο είχε κάνει ενυδρείο. Είχε μέσα τροπικά αλλά το είχε παρκαρισμένο 4-5 χρόνια. Μου το έστειλε, το έπλυνα καλά, το γέμισα στο μπαλκόνι να τσεκάρω διαρροές, όλα καλά. Ευτυχώς έπεσα πάνω σε αυτό το φόρουμ και διάβασα 5 πράγματα γιατί, αν είχα ακούσει το pet shop, θα έβαζα την ίδια μέρα ψάρια με νερό βρύσης. Θέλω κάτι εύκολο να μπορώ να συντηρήσω, δε θέλω να τα βλάψω, οπότε σκέφτομαι χρυσόψαρα. Με διαστάσεις 80χ47χ40 λέω να βάλω 3 όλα κι όλα. Διάβαζα για 30-40 λίτρα έκαστο. Άντε και κανέναν γλείφτη για καθαρισμό. Το διακόσμησα αλλά πολύ πιθανό να έχω κάνει αρκετά λάθη. Ένα ξύλο (που χιλιοκαθάρισα), μια πέτρα lava, 3 ανούμπιες και 1 φτέρη. Από όσο διάβασα αυτά δεν θα τα ρημάξουν τα χρυσόψαρα. Δεν ξέρω να με παίρνει για common το μέγεθος, θα το ήθελα, αλλιώς με βλέπω για fancy. 

25829476_10213137878014012_1739208614_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...