Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ Ich σε reef


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά με υγεία!

Χρειάζομαι τις γνώσεις σας πανω στο χόμπι μας μίας κ εγώ είμαι ψάρακας! Διατηρώ ένα reef ακριβώς ένα χρόνο, το ενυδρείο ειναι της juwel το rio 180, το οποίο εχω τρυπήσει και έχω βάλει sump. 

Τιμες μετρήσεων:

Ph: 7,8

Kh: 9-10

Mg: 1400

Ca: 430

Νιτρικά: 0,1

Πριν από 10 μέρες έβαλα δυο καινούργιο ψάρια 1 coral beauty και μια salaria. Η σαλαρια απο την πρώτη μέρα δεν έχει φάει καθόλου τροφη και τωρα δύο μέρες χαροπαλευεί και τα υπόλοιπα έχουν εμφανίσει τις τελευταίες 3 μέρες άσπρα στίγματα στος ουρές και σε μερικά σημεία του σώματος τους. Τρώνε κανονικά ριχνω κ σκόρδο στην τροφη για να τα βοηθήσω.Είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για ich, δεν ξέρω όμως πως να απαλλαγω από το βακτήριο καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα καραντίνας. Από χτες ριχνω herbtana χωρίς να δω έστω μια μικρή βελτίωση. Φοβάμαι να ανεβάσω θερμοκρασία στους 30 γιατι δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές για τα κοράλλια? 

Η σαλαρια γνωρίζει κανείς τι μπορεί να έχει? Έχει συρικνωθει και πολύ φοβάμαι ότι θα χαιρετίσει σύντομα αν δεν φάει κάτι άμεσα;

Έγινε επεξεργασία - ouranios_7
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα χαιρετίσει εύχομαι να μείνει εκεί.Οζον η uv θα βοηθάγε .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχός το ick στο reef είναι πολύ δύσκολο θέμα. Ο μόνος σίγουρος τρόπος που ξέρω είναι η καραντίνα. Από εκεί και πέρα το παλεύεις με θερμοκρασία αν όχι στους 30, τουλάχιστον 28 (με τα κοράλια το διακινδυνεύεις), και καλή διατροφή με βοήθεια του σκόρδου. Υποαλατότητα δυστηχός δεν μπορείς να κάνεις. Και όμως είπε ο Νίκος πιο πάνω, το όζον ή μια καλή και δυνατή λάμπα UV θα βοηθούσαν. Με το herbtana δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω ακούσει ενθαρρυντικά αποτελέσματα. Η σαλιάρα δεν τσιμπάει τίποτα ούτε από τον βράχο ή τα τζάμια; Γενικά μπορεί να βγεί λίγο δύσκολο ψάρι στο να φάει στην αρχή. Αν δεν έχει καθόλου άλγη το ενυδρείο, μπορεί να χαιρετίσει.

Link to comment
Share on other sites

Uv δυστυχώς δεν έχω ούτε όζον. 

Η σαλιάρα τις πρώτες μέρες τσιμπούσε από το βράχο τώρα όμως τίποτα. 

πριν 44 λεπτά, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Δυστυχός το ick στο reef είναι πολύ δύσκολο θέμα. Ο μόνος σίγουρος τρόπος που ξέρω είναι η καραντίνα. Από εκεί και πέρα το παλεύεις με θερμοκρασία αν όχι στους 30, τουλάχιστον 28 (με τα κοράλια το διακινδυνεύεις), και καλή διατροφή με βοήθεια του σκόρδου. Υποαλατότητα δυστηχός δεν μπορείς να κάνεις. Και όμως είπε ο Νίκος πιο πάνω, το όζον ή μια καλή και δυνατή λάμπα UV θα βοηθούσαν. Με το herbtana δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω ακούσει ενθαρρυντικά αποτελέσματα. Η σαλιάρα δεν τσιμπάει τίποτα ούτε από τον βράχο ή τα τζάμια; Γενικά μπορεί να βγεί λίγο δύσκολο ψάρι στο να φάει στην αρχή. Αν δεν έχει καθόλου άλγη το ενυδρείο, μπορεί να χαιρετίσει

πριν 44 λεπτά, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Δυστυχός το ick στο reef είναι πολύ δύσκολο θέμα. Ο μόνος σίγουρος τρόπος που ξέρω είναι η καραντίνα. Από εκεί και πέρα το παλεύεις με θερμοκρασία αν όχι στους 30, τουλάχιστον 28 (με τα κοράλια το διακινδυνεύεις), και καλή διατροφή με βοήθεια του σκόρδου. Υποαλατότητα δυστηχός δεν μπορείς να κάνεις. Και όμως είπε ο Νίκος πιο πάνω, το όζον ή μια καλή και δυνατή λάμπα UV θα βοηθούσαν. Με το herbtana δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω ακούσει ενθαρρυντικά αποτελέσματα. Η σαλιάρα δεν τσιμπάει τίποτα ούτε από τον βράχο ή τα τζάμια; Γενικά μπορεί να βγεί λίγο δύσκολο ψάρι στο να φάει στην αρχή. Αν δεν έχει καθόλου άλγη το ενυδρείο, μπορεί να χαιρετίσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ικ σκεφτόμουν να έκανα άνοδο στους 30 αλλά και τη θεραπεία με το herbtana. Θα ήταν σωστό κάτι τέτοιο? Αντέχει το σύστημα 10 μέρες χωρις το Skimmer μονο με αεραντλία?

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος ouranios_7 έγραψε:

Όσο για το ικ σκεφτόμουν να έκανα άνοδο στους 30 αλλά και τη θεραπεία με το herbtana. Θα ήταν σωστό κάτι τέτοιο? Αντέχει το σύστημα 10 μέρες χωρις το Skimmer μονο με αεραντλία?

Βαλε φωτο του συστηματος σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά φίλε..

Τι κοράλλια έχεις μέσα και πόσα και τι ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια :

1 damsel

1 clown 

1 six line wrasse

1 chomis black

1blue spot goby

1 coral beauty 

1 salaria 

Και τα κλασικά σαλιγκάρια, ένα αστερία και ενα black cucumber.

 

Κοράλλια :

Ζοas

1 kenya tree, favia, 2 εφυλιες, 1 hystrix ροζ, geen star polyps, και kalastrea.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να με ακούσεις, 

Μην κάνεις τίποτα,  παρά μόνο βελτιωσε τις συνθήκες του ενυδρείου σου.

Μην αγχώνεσαι.

Εγώ σε πολύ χειρότερη από τη δική σου περίπτωση μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω,  ψόφησε το ψάρι που είχε στρεσαριστει και προκαλούσε το ικ και ξαφνικά επανήλθαν όλα χωρίς να κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε antonis t83 δέκτες όλες οι γνώμες γιαυτό άλλωστε ζήτησα και βοήθεια από το φόρουμ μας. Πάντα ζητάω να ακούσω διάφορες απόψεις και εφαρμοζω αυτή που πιστεύω οτι ταιριάζει καλύτερα σε εμένα. 

Απλά προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ  δεν θέλω να χασω ούτε ψαράκι αλλά ούτε και κοράλια γιατί περαν ότι τα λατρεύω πραγματικά εχω ζοριστει για το κάθε ένα ευρώ που εχω δώσει. 

 

Φιλε bagggos77777 από που μπορώ να το προμηθευτώ αυτό και πως το βάζεις? 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πόσο δύσκολο είναι να στήσεις μια καραντίνα και να κάνεις θεραπεία με χαλκό?

Δεν έχεις μεγάλα ψάρια για μεγάλη καραντίνα/ ενυδρείο. 

Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα και θέμα τύχης. 

Φυσικά από την άλλη μπορείς να περιμένεις και να αφήσεις την τύχη να δουλέψει  ... ( και δεν το λέω ειρωνικά).

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο δεν είναι αλλά δεν έχω καθόλου χώρο. Είμαι σε μικρό διαμέρισμα με 2 μωρά και ο μόνος χώρος για ενυδρείο είναι γεμάτος παιχνίδια!!  

Άσε που αμα στήσω κ άλλο με βλέπω να κάνω Πρωτοχρονιά στο μπαλκόνι!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος ouranios_7 έγραψε:

Δύσκολο δεν είναι αλλά δεν έχω καθόλου χώρο. Είμαι σε μικρό διαμέρισμα με 2 μωρά και ο μόνος χώρος για ενυδρείο είναι γεμάτος παιχνίδια!!  

Άσε που αμα στήσω κ άλλο με βλέπω να κάνω Πρωτοχρονιά στο μπαλκόνι!!

Εσύ ξέρεις καλύτερα!

Απλά πρέπει να γνωρίζεις ότι όταν το ικ θα πολλαπλασιαστεί με γεωμετρική πρόοδο θα είναι ίσως αργά για να το προλάβεις. 

Αυτά στα λέω γιατί θεωρώ ότι πρέπει να ξέρεις τις επιλογές σου .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα σου πρότεινα να είσαι πολύ προσεκτικός με το όζον ειδικά μέσα στο σπίτι σου !

Προέχει  η υγεία των παιδιών σου και μετά των ψαριών!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έψαξα και εγώ λίγο και δεν το ρισκάρω με το όζον. 

Τελικά ανέβασα στους 30 εδω και 2 μέρες και κανω κ θεραπεία με herbtana το οποίο είναι φυτικό. Μέχρι στιγμής δεν έχω απώλειες εκτός από το hystrix που έχασε το χρώμα του. Τα ψαράκια δείχνουν καλύτερα και τρώνε καλά οπότε συνεχίζω και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...