Jump to content

φυσαλιδες?


Fred13

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα!

 

Γέμισα το ενυδρείο σήμερα για τεστ , είναι dyi αλλά από έμπειρο μάστορα όχι από εμένα.

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι βλέπω πολύ μικρές φυσαλιδίτσες μέσα στο τζάμι. Να πω πως χωρίς νερό δεν υπάρχουν φυσαλίδες σιλικόνης μέσα γιατί το είχα παρατηρήσει.

Πρέπει να ανησυχώ; Κενά αέρα;

 

Διαροή δεν υπάρχει , κοιλία δεν κάνει.

100 χ 50 χ 50 , 10αρι, κόντρες στον πάτο, διάφανη σιλικόνη νομίζω bizon.

IMG_1721.JPG

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , να προσθέσω ότι οι φυσαλιδούλες είναι από την μέση και πάνω όχι χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ησυχάσει λίγο γιατί βλέπω στο ίντερνετ παααααάρα πολλά θέματα που το αναφέρουν και οι απαντήσεις που δίνουν οι εταιρίες είναι πως πρόκειται για κάτι συνηθισμένο στα rimless και δεν τίθεται θέμα.

 

Βέβαια πείτε μου με την εμπειρία σας και εσείς..

Link to comment
Share on other sites

Πως πάνε οι φυσαλίδες, μειώθηκαν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πως πάνε οι φυσαλίδες, μειώθηκαν;

Καλησπέρα Παρασκευά,

 

Κατά περίεργο λόγο οι φυσαλίδες μειώθηκαν ναι. Ψηλά υπάρχουν αλλά έχουν μειωθεί κατά μήκος. Δεν είναι περίεργο όμως που μειώνονται;

Όπως και να χει εγώ επικοινώνησα με τον κατασκευαστή. Μου είπε πως έχει να κάνει με την πίεση που ασκήθηκε στο τζάμι κατά την κόληση και την διαστολή και πως να μην ανησυχώ για κάτι γιατί δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Μου είπε βέβαια πως για οτιδήποτε χρειαστώ να του το πω . Μου έχει δώσει 5 χρόνια εγγύηση..

Πάντως τον ρώτησα αν θεωρεί πως πρέπει να επανασφραγίσει και θα δούμε τι θα μου πει.

Λογικά δεν θα υπάρξει θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2017 at 2:33 ΠΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Επίσης , να προσθέσω ότι οι φυσαλιδούλες είναι από την μέση και πάνω όχι χαμηλά.

Aπο την μεση και πανω επειδη εκει ασκειται πιεση...

Οι φυσαλιδες απλα σημαινει οτι στο σημειο εκεινο δεν εχει κοληθει σωστα ...

Για να κοληθουν μεγαλα τζαμια χωρις φυσαλιδες, θελει μηχανισμό τον οποιο τροφοδοτει την σιλικονη και οχι με το χερι...

Μην τις φοβασαι  βλεπεις οτι το περισσοτερο τζαμι παταει σωστα...

Κοιλια δεν κανει καθολου ε?

Δεν γινεται να επανασφραγιστει... .πρεπει να γινει η δουλεια απο την αρχη.

Μονο σε ενα τζαμι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Aπο την μεση και πανω επειδη εκει ασκειται πιεση...

Οι φυσαλιδες απλα σημαινει οτι στο σημειο εκεινο δεν εχει κοληθει σωστα ...

Για να κοληθουν μεγαλα τζαμια χωρις φυσαλιδες, θελει μηχανισμό τον οποιο τροφοδοτει την σιλικονη και οχι με το χερι...

Μην τις φοβασαι  βλεπεις οτι το περισσοτερο τζαμι παταει σωστα...

Κοιλια δεν κανει καθολου ε?

Δεν γινεται να επανασφραγιστει... .πρεπει να γινει η δουλεια απο την αρχη.

Μονο σε ενα τζαμι ειναι?

Kαλησπέρα Νίκο,

Δεν είναι σε ένα τζάμι απλά ας πούμε ότι στο 1 είναι πιο έντονο ενώ στα υπόλοιπα είναι λίγες και δεν σου προκαλεί κάποιο άγχος που το βλέπεις.

Πως εξαφανίζονται ; Είναι 2 μέρες τέρμα γεμάτο έως πάνω και από προχτές έχουν μειωθεί αισθητά. Ενώ ας πούμε ξεκίναγαν από τη μέση του τζαμιού τώρα έχουν χαθεί και ξεκινάνε από πιο ψηλά.

Κοιλιά δεν κάνει καθόλου είναι διαβήτης.  Να σου θυμίσω πως έχω κόντρες στον πάτο.

Ο κατασκευαστής μου έστειλε Mail σήμερα και μου είπε πως είναι από την πίεση που άσκησε στο τζάμι κατά την κόληση και πως να μην ανησυχώ γιατί δεν επηρεάζει την δομή ενσωμάτοσης των τζαμιών.

Παρόλα αυτά εγώ ανησυχώ λιγάκι :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Kαλησπέρα Νίκο,

Δεν είναι σε ένα τζάμι απλά ας πούμε ότι στο 1 είναι πιο έντονο ενώ στα υπόλοιπα είναι λίγες και δεν σου προκαλεί κάποιο άγχος που το βλέπεις.

Πως εξαφανίζονται ; Είναι 2 μέρες τέρμα γεμάτο έως πάνω και από προχτές έχουν μειωθεί αισθητά. Ενώ ας πούμε ξεκίναγαν από τη μέση του τζαμιού τώρα έχουν χαθεί και ξεκινάνε από πιο ψηλά.

Κοιλιά δεν κάνει καθόλου είναι διαβήτης.  Να σου θυμίσω πως έχω κόντρες στον πάτο.

Ο κατασκευαστής μου έστειλε Mail σήμερα και μου είπε πως είναι από την πίεση που άσκησε στο τζάμι κατά την κόληση και πως να μην ανησυχώ γιατί δεν επηρεάζει την δομή ενσωμάτοσης των τζαμιών.

Παρόλα αυτά εγώ ανησυχώ λιγάκι :)

 

 

 

Οι κοντρες στον πατω δεν βοηθανε .... γενικα τα ενυδρεια πονανε επανω...

Οπως σου ειπα ΔΕΝ εχεις προβλημα... μην το φοβασαι..

ΓΙα να μειωνεται σημαινει οτι βρισκονται σε επαφη με το νερο και φευγουν...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Οι κοντρες στον πατω δεν βοηθανε .... γενικα τα ενυδρεια πονανε επανω...

Οπως σου ειπα ΔΕΝ εχεις προβλημα... μην το φοβασαι..

ΓΙα να μειωνεται σημαινει οτι βρισκονται σε επαφη με το νερο και φευγουν...

 

Yπάρχει μία περίπτωση όμως να είναι και η θερμοκρασία γιατί το νερό που έβαλα ήταν πολύ παγωμένα και μπορεί να έκανε σύστολή και όσο ζεσταίνεται 2 μέρες να φεύγουν.

 

Δες όμως κάτι το οποίο παρατήρησα στη μία πλευρά σήμερα και είμαι ήδη σε επικοινωνία για να το στείλω για επανασφράγιση reseal. Στις υπόλοιπες εφάπτεται τίγκα μέσα.

Δες την φωτό.

 

Για εμένα είναι ταλαιπωρία να το στείλω από Αθήνα - Θεσσαλονική γιατί πρέπει να συσκευάσω να περιμένω μεταφορική κλπ. Αν κρίνεις πως δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό στη φωτό θα ακυρώσω την διαδικασία για να ηρεμήσω και εγώ.

 

Και τέλος για την κοιλιά που σου έλεγα το μέτρησα τώρα πριν λίγο με ένα εργαλείο από μάστορα που φτιάχνουμε τη βάση και είναι 1 χιλιοστό. Νομίζω τίποτα δηλαδή , δεν θέλει κόντρα.

IMG_1760.JPG

IMG_1739.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τελικά το εστειλες πίσω;

Οχι αλλά θα μιλήσω με μεταφορική αύριο να το συσκευάσω όσο καλά μπορώ και να το στείλω.

Βλέπεις το κενό που κάνει στην φωτογραφία ; Eκεί κάτα μήκος περίπου 20 εκατοστών δεν εφάπτεται πάνω σωστά. Θέλω να το σφραγίσει πάλι. Δεν μπορώ να σκέφτομαι ξαφνικά να ανοίγει και να ψάχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπελάς. Απο Θεσσαλονίκη το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μπελάς. Απο Θεσσαλονίκη το πήρες;

Kαλησπέρα Χρόνια πολλά και πάλι,

 

Από Θεσσαλονίκη ναι.  Τελικά, δεν θα το στείλω.

Χάρη στον επαγγελματισμό που διακρίνει το άνθρωπο που το έφτιαξε θα κατέβει Αθήνα μέσα στον Ιανουάριο και θα έρθει ο ίδιος στον χώρο για να κάνει επιτόπου την απαραίτητη διόρθωση.

Φυσικά τον ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γραψε μας το ονομα του ΄την φιρμα του για τον εχουμε στα υποψη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος stav έγραψε:

Γραψε μας το ονομα του ΄την φιρμα του για τον εχουμε στα υποψη.

Το μαγαζί λέγεται ''Αμαζόνιος'' , Τσιμισκή 127 Θεσσαλονίκη. Υπεύθυνος και ιδιοκτήτης είναι ο Στέλιος.  Εξυπηρετικός από την 1η στιγμή μέχρι και τώρα που χρειάζεται να κάνει το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Το μαγαζί λέγεται ''Αμαζόνιος'' , Τσιμισκή 127 Θεσσαλονίκη. Υπεύθυνος και ιδιοκτήτης είναι ο Στέλιος.  Εξυπηρετικός από την 1η στιγμή μέχρι και τώρα που χρειάζεται να κάνει το παραπάνω.

Απο τα ποιο παλια μαγαζια στην Θεσσαλονικη,καλη επιλογη εκανες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...