Jump to content

Χτυπημένο(;) χρυσόψαρο;


Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα! Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και γενικα καινουργιος και στο χομπυ. Εχω εδω και τρεις μηνες ενα ενυδρειο (μου το χαρισαν και κολλησα!) και εβαλα χρυσοψαρο θεωρωντας οτι ειναι πιο ευκολα στην διαχειρηση (λενε οτι ειναι "σκληρα" ψαρια). Ειναι 96 λιτρων με εσωτερικο φιλτρο και εχω διακοσμηση.    Κατοικουν 4 χρυσοψαρα και απο τιμες 

IMG_20171225_140753.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκ πρώτης όψης φαίνεται για πληγή. Βλέπω ότι έχεις πολύ ψεύτικο διάκοσμο, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Ίσως εκεί να χτύπησε το ψαράκι σου. Καλό θα ήταν να τον αφαιρέσεις και στη θέση του να βάλεις φυσικό διάκοσμο, κατάλληλο για τα χρυσόψαρα, γιατί τα πλαστικά είναι παράγωγα πετρελαίου και με τον καιρό θα απελευθερώσουν βλαβερές ουσίες στο νερό σου.

 

Καλό θα ήταν να συμπληρώσεις τη φόρμα ασθενειών, ώστε να μπορούμε να κάνουμε μια καλύτερη διάγνωση. Το χρυσόψαρο είναι common και θέλει μεγάλο μήκος στο ενυδρείο, 1,2-1,5 μέτρα, γιατί μεγαλώνει πολύ και θέλει χώρο να κινηθεί. Το δικό σου πρέπει να είναι 80 εκατοστά. Καλύτερα είναι να βάλεις fancy χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πλαστικος ειναι ο διακοσμος. Δεν εχει χτυπησει εκει ομως το ψαρακι. Εχω την υποψια οτι πρεπςι να εγινε ο τραυματισμος στην αποχη γιατι χτυπιοτανε πολυ. Δεν υπηρχε η πληγη πριν το βγαλω και υπηρχε οταν το εριξα παλι στο ενυδρειο. Τα  ψαρακια τα ειχα βαλει για τον  καθαρισμο σε μια πλαστικη λεκανη μονα τους. Το ενυδρειο οντως ειναι 80αρι. Οταν θα αρχισουν να μεγαλωνουν θα δω για κατι μεγαλυτερο. Για την πληγη πρεπει να κανω κατι; Να ριξω κανα φαρμακο η κατι αλλο; Θα γιανει μονο του;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο χρονια πολλα και καλες γιορτες!

Θελω να μου πεις με πασα βεβαιοτητα απο αυτο που βλεπεις, ποσο καιρο ειναι το ψαρι ετσι, αν τρωει και αν βλεπεις εξωτερικη πληγη;

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι ετσι απο οταν το ξαναβαλα στο ενυδρειο, δηλαδη περιπου δεκα μερες. Στην αρχη δεν ειχε αυτο το πρηξιμο, μονο την πληγουλα. Τρωει κανονικα, ταιζω με φλεικς της κινγκ μπριτις, και ειναι κινητικο. Δεν εχει αλλαξει η συμπεριφορα του απο οσο εχω παρατηρησει. Ανεβαζω μια ακομα φωτο

IMG_20171225_134831.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikospat
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι για βακτηριακη μολυνση το βλεπω και το πρηξιμο συνηγορει. Αλλα και πληγη να ειναι παλι για κει το παει.

Ξεκινα bactopur.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε μια πολυ καλη φωτο απο την πληγη..
Χρονια πολλα και οτι καλυτερο :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το φαρμακο το έχω παραγγειλει..  Πιστευω μεχρι την παρασκευη να εχει ερθει. Πεσαμε και στις αργιες....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αλατι?Η μελαφιξ??
Αλατι χωρίς πρόσθετα..χιων...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλατι εχω ριξει. Μια κουταλια σουπας καιν μετα παο δυον μερες αλλη μια. Την πληγη πως την ειδες απο τις φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορα βλέπω τετοια πληγη σε χρυσόψαρο....
Δεν ξέρω απο το μπορει να προκλήθηκε και μου κανει εντυπωση τέτοιου μεγέθους.Εχει βάθος απο οτι καταλαβαινω απο την φωτο σωστα??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω εγω και διορθωσε με αν ειμαι λαθος, ειναι ενα αιματωμα. Οχι εξωτερικη πληγη. Αν ειναι αιματωμα ειναι κατα πασα πιθανοτητα βακτηριακη λοιμωξη. Αλλα και εξωτερικο να ειναι παλι μπορει να ειναι βακτηριακη. Και βακτηριακη να μην ειναι το bactopur βοηθαει στο να μην μολυνθει αλλα και στην ιαση.  Οποτε με το bactopur καλυπτεις τα παντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για aeromonas μου κανει.

Εχω bactopur direct αν σε ενδιαφερει για αμεση θεραπεια, στειλε μου μηνυμα να βρεθουμε και αυριο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Για aeromonas μου κανει.

Εχω bactopur direct αν σε ενδιαφερει για αμεση θεραπεια, στειλε μου μηνυμα να βρεθουμε και αυριο.

Το πιο πιθανο ειναι να ειναι aeromonas αλλα επειδη με τις βακτηριακες ειναι μπερδεμα δεν το ονομαζω.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα σε ευχαριστω πολυ, αλλα το κακο ειναι οτι ειμαι πατρα, οχι αθηνα. Θα δω τεταρτη που θα ανοιξουν τα πετ-σοπαδικα μηπως το βρω σε καποιο εδω στην πατρα

Έγινε επεξεργασία - nikospat
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος nikospat έγραψε:

Ναι πλαστικος ειναι ο διακοσμος. Δεν εχει χτυπησει εκει ομως το ψαρακι. Εχω την υποψια οτι πρεπςι να εγινε ο τραυματισμος στην αποχη γιατι χτυπιοτανε πολυ. Δεν υπηρχε η πληγη πριν το βγαλω και υπηρχε οταν το εριξα παλι στο ενυδρειο. Τα  ψαρακια τα ειχα βαλει για τον  καθαρισμο σε μια πλαστικη λεκανη μονα τους. Το ενυδρειο οντως ειναι 80αρι. Οταν θα αρχισουν να μεγαλωνουν θα δω για κατι μεγαλυτερο. Για την πληγη πρεπει να κανω κατι; Να ριξω κανα φαρμακο η κατι αλλο; Θα γιανει μονο του;

Δεν κατάλαβα γιατί έβγαλες τα ψάρια, για γενικό καθαρισμό ενυδρείου ή για αλλαγή νερού/φίλτρου; Στην πρώτη περίπτωση ΟΚ, αλλά στη δεύτερη ΔΕΝ βγάζουμε τα ψαράκια από το ενυδρείο μας. Επίσης, για να τραυματίστηκε έτσι, μάλλον είναι μικρή η απόχη σου για το μέγεθος του ψαριού και πρέπει να πάρεις μεγαλύτερη, για ν'αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα.

 

Κάνε ό,τι σου προτείνει ο @Sturm, στη θέση σου θα το έβαζα καραντίνα μόνο του με θεραπεία bactopur, είναι πιο εύκολο και δεν ταλαιπωρείς τα άλλα χρυσόψαρα. Επίσης, αν ταΐζεις με φλέικς που δεν βυθίζονται, τα χρυσόψαρα μπορούν να πάθουν swimbladder (ασθένεια νηκτικής κύστης), γιατί μαζί καταπίνουν και αέρα. Φρόντισε λοιπόν η τροφή τους να είναι βυθιζόμενη, ή να τη μουσκεύεις από πριν, ώστε να βυθιστεί άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Για γενικο καθαρισμο τα εβγαλα, ο οποιος μαλλον δεν χρειαζοταν απο οτι καταλαβα εκ των υστερων. Η τροφη αυτης της εταιριας βλεπω οτι βυθίζεται σχεδον αμεσως επομενος λογικα δεν θα υπαρχει τετοιο προβλημα. Τωρα για την καραντινα δεν θα ηταν καλυτερα, ως προληψη, να λαβουν το φαρμακο και τα αλλα ψαρακια;

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτι του bactopur εχει οδηγιες και πως να κανεις "μπανιο" το ψαρι στο φαρμακο. Αυτο αποφερει πιο πολυ καξ δε  επιρρεαζει και τκ ενυδρειο.

Αν μπορεις να αποφυγεις την εκθεση των υγιων ψαριων στο φαρμακο καντο. Καλυτερα το αρρωστο μονο στο φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Μολις βρω το φαρμακο θα ξεκινησω αγωγη... Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ΑΚαλησπερα παιδια και χρονια πολλα και παλι. Βρηκα τελικα το sera omnipur και εριξα την καταλληλη δοση στο ενυδρειο. Το νερο εχει γινει πρασινο (νομιζω φυσιολογικο). Ερωτησεις... Ταϊζω ή οχι; Πρεπει να επαναλαβω το φαρμακο και αν ναι ποτε; Θα πρεπει να αλλαξω το νερο να φυγει η πρασινιλα; Στο φυλλαδιο λεει μονο την δοσολογια για τα λιτρα και τιποτα αλλο. Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω; Το ψαρι ειναι οπως ηταν. Δεν εχει αλλαξει κατι ουτε στην "πληγη" ουτε στο πρηξιμο (ισως εχει ελλατωθει λιγακι) ουτε στην συμπεριφορά του. Αυτα βεβαια πριν ριξω το φαρμακο το οποιο το εκανα πριν απο δυο ωρες απο τωρα που γραφω το ποστ

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια φιλε.

Το ειδα λιγο αργα.

Το omnipur ειναι φαρμακο ευρευου φασματως. Εγω προτεινα να παρεις bactopur για να χτυπησουμε βακτηρια.

Αν μεχρι τωρα δεν εχεις δει βελτιωση το σταματας και κανεις αλλαγη νερου. Αν εχεις δει βελτιωση δεν το σταματας, ακολουθεις τις οδηγιες περι χορηγησης και κανεις αλλαγη οταν τελειωσει η θεραπεια. Αν δεις επιδεινωση επισης σταματας και κανεις αλλαγη νερου.

Η πρασινιλα ειναι φυσιολογικη. Ταιζεις κανονικα και αν εχεις δινεις και βιταμινες.

Δεν θυμαμαι αλλα ελεγξε αν στις οδηγιες λεει πως τα φωτα πρεπει να ειναι κλειστα κατα την διαρκεια της θεραπειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...