Jump to content

Χτυπημένο(;) χρυσόψαρο;


Recommended Posts

Καλη χρονια @Sturm !! Μου ειπανε οτι το ομνιπουρ καλυπτει ολα οσα κανει το μπακτοπουρ και ακομα παραπανω. Γιαυτο και το πηρα για να καλυψω τυχον τιποτα εξτρα μιας και δεν ξερουμε τι ακριβως εχει το ψαρακι. Νομιζω οτι υπαρχει βελτιωση. Στις οδηγιες ομως δεν λεει ποσες φορες πρεπει να βαλω φαρμακο. Απο την πρωτη φορα που εβαλα δεν εχω πειραξει τιποτα, ουτε εκανα αλλαγη νερου. Πρεπει να αλλαξω νερο και να ριξω παλι φαρμακο ή να ριξω νεα δοση στο υπαρχον νερο; Ή να αλλαξω νερο και να μην βαλω φαρμακο; Ή να μην κανω τιποτα ακομα; Τα φωτα δεν τα ανοιγω, οπως λενε οι οδηγιες. Στελνω φωτο απο το ψαρι σε λιγο

Έγινε επεξεργασία - nikospat
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη χρονια @Sturm !! Μου ειπανε οτι το ομνιπουρ καλυπτει ολα οσα κανει το μπακτοπουρ και ακομα παραπανω. Γιαυτο και το πηρα για να καλυψω τυχον τιποτα εξτρα μιας και δεν ξερουμε τι ακριβως εχει το ψαρακι. Νομιζω οτι υπαρχει βελτιωση. Στις οδηγιες ομως δεν λεει ποσες φορες πρεπει να βαλω φαρμακο. Απο την πρωτη φορα που εβαλα δεν εχω πειραξει τιποτα, ουτε εκανα αλλαγη νερου. Πρεπει να αλλαξω νερο και να ριξω παλι φαρμακο ή να ριξω νεα δοση στο υπαρχον νερο; Ή να αλλαξω νερο και να μην βαλω φαρμακο; Ή να μην κανω τιποτα ακομα; Τα φωτα δεν τα

IMG_20180101_181435.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον εχει καπως ξεπριστει. Πριν ριξω το φαρμακο (αργησε να ερθει) ειχε χειροτερεψει απο τις αρχικες φωτο που εστειλα. Ειναι ζωηρο παντως και τρωει κσνονικα. Στα "κακα" του μερικες φορες βγαζει κατι σαν μακρια ασπρη κλωστη

Link to comment
Share on other sites

Οντως το ψαρακι φαινεται καλυτερα απο θεμα πρηξιματος. Η πληγη ομως παραμενει. Το οmnipur ισως να χτυπησε την δευτερευουσα λοιμωξη αλλα εμεις θελουμε οπωσδηποτε το bactopur για να χτυπησουμε τα βακτηρια.

Γενικα να γνωριζεις οτι μετα την πρωτη ασθενεια, που προκαλειται απο τον α, β λογο, ερχεται η δευτερευουσα ασθενεια αν δεν το προλαβεις.

Οσο γινεται η θεραπεια δεν αλλαζεις νερο εκτος κι αν δεις οτι το ψαρι αντι για καλυτερα γινεται χειροτερα απο το φαρμακο. Μετα το τελος της θεραπειας κανεις αλλαγη νερου και αν χρειαστει επαναλαμβανεις την θεραπεια η πας σε αλλη θεραπεια.

Αποκλειεται να μην λενε οι οδηγιες ποσες μερες κραταει η θεραπεια. Κοιτα ξανα προσεκτικα. Και γενικα πες μου ακριβως τι εχεις κανει με λεπτομερεια ημερων ωστε να δουμε που βρισκομαστε.

Τα λευκα νηματωδη κοπρανα δεν μου αρεσουν. Σημαινει εντερικα προβληματα. Οποτε μην χανεις χρονο και γραψε αυτα που σου ζητησα.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα ομνιπουρ το σαββατο. Διαβασα εδω στο φορουμ οτι το φαρμακο αυτο ειναι για επτα ημερες. Επομενως εχουμε αλλαγη νερου το σαββατο. Λοιπον το σαββατο αλλαζω νερο και βασω μπακτοπουρ ή συνεχιζω ομνιπουρ ή μπορει να γινει συνδυασμος και των δυο;

Link to comment
Share on other sites

Στελνω δυο φωτο νεες. Μια με την πληγη (κοντινο) και μια τα περριτωματα

IMG_20180103_001344.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου φαινεται (σχετικα με την πληγη) ιδιο με αυτο που βρηκα στο φορουμ. 

εχει και βιντεο οπου η πληγη μοιαζει με του δικου μου

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως τα προιοντα της sera χρησιμοποιουνται και συνδιαστικα.

Σιγουρα θελει bactopur πια. Βιταμινες και σπιρουλινα. 

Εγω θα συνεχιζα την θεραπεια με omnipur και θα το εκανα μπανιο με bactopur.

Δες τις οδηγιες για περαιτερω.

Εχεις αλλο ψαρι μεσα που να το χτυπαει;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα καταφερε. Γυρισα απο την δουλεια βραδυ τεταρτης και το βρηκα νεκρο. Μου ειπαν στο σπίτι οτι το απογευμα ηταν οκ. Εκανα αλλαγη νερου κατα 80% επλυνα στο νερο του ενυδρειου το σφουγγαρι και το μακαρονι του φιλτρου. Πρεπει να ριξω φαρμακο εκ νεου; Εκανα αποχλωριοση του νερου και εβαλα και βακτηρια εμποριου. Το νερο ομως μου φαινεται εχει μια μικρη θολουρα ακομα. Πρεπει να κανω κατι; Τα ψαρια τα υπολοιπα ειναι μια χαρα παντως. Κολυμπανε ζωηρα και τρωνε

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τιποτα. Αφου ψοφησε και εκανες αλλαγη συνεχιζεις τις ρουτινες σου. Κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου να δουμε τι παιζει.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαίρεται , ποστάρω εδώ γιατί είμαι πολύ κοντά στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Έχω ένα ενυδρείο 90 λίτρων και μέσα δύο χρυσόψαρα. Μέσα υπάρχει μόνο μια ανούμπια από φυτά που την έδεσα σε ένα ξύλο κατάλληλο για ενυδρείο.

Αλλαγή νερού κάθε 7 μέρες το 20% και σκούπα βυθού 1-2 φορές το μήνα. Το ενυδρείο είναι στρωμένο με χαλίκι.

 

Το πρώτο μου χρυσόψαρο και το μεγάλο που έχω είναι 20 μηνών περίπου ( ο Χρηστάκος ) , το πήρα από μια εκδήλωση ( αλλιώς πείτε το πανηγύρι ) . Από όταν το έχω είχε 7-8 άσπρα λέπια , όχι φουσκάλες λευκές. Μέχρι και το πρόβλημα που θα αναφέρω παρακάτω , όλα πήγαιναν καλά τώρα 20 μήνες. Το άλλο το έχω 8 μήνες από pet-shop , φαίνεται υγιέστατο και έχει μεγαλώσει αρκετά από όταν το πήρα μικρό από το pet-shop ( ο Πίκολο ) και τον έχω μαζί με το μεγάλο.

 

Το πρόβλημα :

Άφησα σε φίλο 4 μέρες που έλειπα από το σπίτι να ταΐσει τα ψάρια. Όσο έλειπα το σπίτι ήταν κλειστό και το ενυδρείο από τους 25 βαθμούς που είναι συνήθως ανέβηκε στους 27,5 βαθμούς. Το κακό είναι ότι παρόλο που του είπα πόσο να ρίχνει , μάλλον έριξε πολύ παραπάνω τροφή και το μεγάλο το χρυσόψαρο μάλλον έχει πάθει δυσκοιλιότητα.

 

Τα συμπτώματα όταν το είδα πριν 4 μέρες ήταν πρησμένη κοιλιά στο κάτω-πίσω μέρος , μεγαλός-ανοιγμένος ποπός.Επίσης μεγάλη ταινία κόπρανα που δεν ξεκολούσαν εύκολα. Αμέσως σταμάτησα να το ταΐζω και σήμερα του έδωσα έπειτα από τρία 24ώρα λίγο αρακά. Δεν έφαγε αρκετό παρότι δείχνει να πεινάει (ούτε μισό αρακά). Η κοιλιά του φαίνεται να έχει ξεπρηστεί λιγάκι.

 

Το κακό που παρατήρησα 2 ώρες πριν το ταΐσω είναι ότι στο κάτω μέρος εκεί που είναι πρησμένη η κοιλία του ,σε 2 λέπια φαίνεται λες και έχει εσωτερικό αιμάτωμα. Σχεδόν  ίδιο με τις παραπάνω φωτογραφίες.

Επίσης φαίνεται ξαφνικά να τρομάζει πάρα πολύ από το απότομο άναμμα των φώτων πράγμα που δεν έκανε παλαιότερα.

 

Αυτές τις 3 μέρες χωρίς φαγητό δεν ήταν υπερκινητικό αλλά ούτε και ακίνητο. Έχει όρεξη για κολύμπι και για φαγητό από ότι φαίνεται μόλις πλησιάζω το χέρι μου.

Τα λέπια του δεν έχουν ανοίξει όπως διάβασα για άλλες αρρώστιες. Επίσης έκανα αλλαγή νερού πριν 4 μέρες το 40% και σήμερα πάλι ένα 20%.

Τι μπορεί να έχει ; κάποια συμβουλή ; Ευχαριστώ

Πάω για bactopur?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν η κοκκινήλα είναι σαν της φωτογραφίας ναι.

 

Καταρχάς, δοκίμασε πάλι αρακά και μετά νηστεία, μην ταΐζεις καθόλου. Οπωσδήπωτε έντονη οξυγόνωση με αντλία, το bactopur θα μειώσει πολύ το οξυγόνο. 

 

Κάνε την θεραπεία και μετά ξεκίνα αλάτι (δεν ξέρω αν πεοτείνεται και μαζί με bactopur, αν γνωρίζει κάποιος ας πει). 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Όλη η θεραπεία γίνεται σε ξεχωριστό χώρο από το ενυδρείο σωστά ; Όταν λέμε νηστεία ; Πόσες μέρες ; Είναι με μισό αρακά 3 μέρες και κάτι ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Άστο και εβδομάδα, και παραπάνω, από πείνα δεν θα πάει. 

 

Ιδανικά σε ξεχωριστό χώρο, αν δεν έχεις, τότε στο κύριο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο άλλο δεν έχω. Μπορώ να το βάλω σε αρκετά μεγάλη λεκάνη , με νερό από το ενυδρείο μου και αεραντλία μέσα.

Υπάρχει κίνδυνος να έχει προσβληθεί και το άλλο χρυσόψαρο αλλά ακόμη δεν νοσεί ;

Τι είναι καλύτερο σε αυτή την περίπτωση ; να κάνουν και τα δύο μαζί θεραπεία ή μόνο το ένα ξεχωριστά ;

Επίσης αν γίνει ξεχωριστά σε λεκάνη μεγάλη η θεραπεία , κάνω αλλαγές νερού ή όχι ; Θα λέει μέσα το φάρμακο ;

 

Το καλό είναι πως το πρήξιμο έχει υποχωρήσει αρκετά , σχεδόν εξαφανίστηκε με την δίαιτα. Πρέπει να αντιμετωπίσω

τώρα το αιμάτωμα-βακτήρια. KostasGr σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω τι θα έκανα εγώ και μην το παίρνεις ως δεδομένο, αν θες περίμενε και άλλες απόψεις. 

 

Θα έκανα την θεραπεία στο κυρίως ενυδρείο, κυρίως για να μην στρεσάρω επιπλέον το ψάρι. 

 

Ξαναλέω πολλή οξυγόνωση και ακολουθείς τις οδηγίες, σου λέει τι να κάνεις. Μην ταΐζεις καθώς με το φάρμακο επηρεάζεται και η βιολογία του φίλτρου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κακησπερα φιλε. Εαν το φουσκωμα εφυγε σημαινει πως ειχε προβλημα με το φαι. Πρωτου ξεκινησεις τα φαρμακα δεν μας βαζεις μια φωτο του ψαριου!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφία , δεν μπόρεσα να βγάλω καθαρά το συγκεκριμένο σημείο διότι είναι πλάι από τον ποπό και κάτω , είναι σε 2-3 λέπια όπου φαίνεται σαν αιμάτωμα όπως στις παραπάνω φωτογραφίες. θα προσπαθήσω να ανεβάσω αύριο φωτογραφίες , αρκεί να πετύχω καθαρά το σημείο. 

Αύριο έρχεται και το bactopur.

Ευχαριστώ επίσης πολύ για τη βοήθεια Sturm. Σκέφτομαι να ταΐσω άλλη μια φορά το άρρωστ ο ψαράκι με αρακά αύριο , και έπειτα και τα δυο μαζί στο ίδιο ενυδρείο , νηστεία και θεραπεία . Λέτε να κάνω κακό στο άλλο ψάρι ; Αν γίνει η θεραπεία ξεχωριστά σε μια λεκάνη με αεραντλία αλλά χωρίς φίλτρο είναι σωστή μέθοδος ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Το bactopur χρησιμοποιειται και ως μπανιο! Δηλαδη μπορεις να κανεις μπανιο το ψαρακι και να το επαναφερεις στο ενυδρειο. Περισσοτερα στις οδηγιες της συσκευασιας. Αλλα και σε λεκανη οπως λες. Αλλα πρεπει να ημαστε σιγουροι για την βακτηριακη μολυνση πρωτου χορηγησουμε φαρμακο.

Απ την αλλη αν εχει υποχωρησει το πρηξιμο δεν υπαρχει λογος για διαιτες και αρακαδες. Πρεπει ομως να εμπλουτισεις την διατροφη των ζωντανων σου. Διαφορες τροφες, απο λιγο αλλα περισσοτερες φορες την ημερα. Επισης σπιρουλινα και,σκορδοζουμο θα ηταν οτι πρεπει για τα εντερικα τους.  Μια συμβουλη για τα χρυσοψαρα, μη αφηνεις την τροφη να επιπλεει! Μουλιαζε την. Θα αποφυγεις πολλα τετοια.

Παντως το ενυδρειο που τα φιλοξενεις ειναι λαθος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάς θεραπεία με αλάτι και βλέποντας και κάνοντας;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερινές φωτογραφίες , ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω. Στις 2 πρώτες είναι ο ασθενής και στην τρίτη ο υγιής. 

Στην πρώτη φαίνεται ο ποπός του ότι είναι πιο ανοικτός από άλλες φορές αλλά έχει φύγει το πρήξιμο.Επίσης φαίνεται όσο μπορούσα το αιμάτωμα.

Στην δεύτερη δεν φαίνεται τόσο καθαρά το αιμάτωμα αλλά φαίνεται και η κλωστή η λευκή από τα κακά του που κρέμεται.

Στην τρίτη είναι ο Πίκολο.

 

Σήμερα το πρωί παρατήρησα και από τον δεξιά πλευρά του , επίσης ένα αιμάτωμα στη δεξιά πλευρά στο ίδιο μέρος με αριστερά. Οπότε εξαπλώνεται 

αν είναι η βακτηριακή λοίμωξη.

Η θεραπεία με το αλάτι πως γίνεται ακριβώς ; Δοσολογία  και πόσες μέρες ; 

Επίσης πάλι στο ίδιο ενυδρείο με τον Πίκολο ή μόνο του ξεχωριστά τον ασθενή ; 

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη στήριξή σας.

IMG_20180801_101757980_BURST027 (1).jpg

IMG_20180801_101649630_BURST000_COVER_TOP.jpg

IMG_20180801_101144193.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόλυνση, θεωρώ ότι πρέπει να γίνει η θεραπεία με το φάρμακο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...